Készült: 2024.09.20.09:18:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2012.12.05.), 98. felszólalás
Felszólaló Vargha Tamás (Fidesz)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 7:10


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Juhász miniszter úr feltette a költői kérdést, hogy a gondoskodó nagyapák ajánlanák-e a Magyar Honvédséget, és az életpályát választanák-e a fiatalok, van-e társadalmi presztízse ennek az életpályának. Én azt gondolom, hogy igen, van, és azt tudom csak megismételni, amit az általános vitában elmondtam: önök négy plusz nyolc évig vitték rossz irányba a honvédelem ügyét, és ha egy erdőben négy plusz nyolc évig a rossz irányba megyünk, akkor ugyanennyi ideig tart kijönni belőle. A jó úton elindultunk, és a jó úton tartunk, hogy a gondoskodó nagypapák igenis ajánlják unokáiknak ezt az életpályáját.

Ön ismét felvetette, hogy kevés idő állt rendelkezésre a módosító indítványok kimunkálásához, ennek ellenére számos módosító indítványt nyújtottak be, és ezeknek az indoklását is hallottuk. Ezek szerint mégis volt idő, vagy pedig ha nem volt idő, akkor a módosító indítványaikat csak összecsapták, és akkor a módosító indítványok tekinthetők fércműnek.

Említette a szakszervezeteket. Erről is beszéltünk az általános vita során, én azt gondolom, súlyos szereptévesztés egy parlamenti párt, egy politikai párt részéről szakszervezeti feladatokat ellátni és a szakszervezet érdekeit képviselni. Négy egyeztetés során, azt gondolom, hogy a szakszervezeteknek volt lehetőségük, idejük kifejteni álláspontjukat, nem gondolom azt, hogy ezt önnek kellene helyettük megtenni vélt vagy valós indokok alapján. A helyettes államtitkár úr is erre reagált, nem értvén, hogy ön most szakszervezeti vezetőként szólal fel, avagy a frakció tagjaként.

Egy dologban egyetértünk, miniszter úr, hogy szimbolikus kérdésnek tartja a Szent Koronát. Valóban, a Szent Korona egy szimbólum, egy nemzeti érdek fűződik ennek a szimbólumnak, az ezeréves magyar államiság szimbólumának védelméhez, és mivel ez egy különleges, egyedi, békeidejű önfeláldozás, ez teszi szükségessé azt, hogy a Szent Koronát védő honvédek külön esküt tegyenek.

(11.50)

Szót ejtettünk a 6 hónapos próbaidőről. Azt gondolom, hogy ha eltelt már egy bizonyos idő az új beosztásban vagy visszahelyezés esetén, akkor igenis életszerű és jó megoldás újból felmérni egymást, és erre egy 6 hónapos próbaidő kiváló lehetőséget biztosít.

Már az általános vita idején úgy tűnt, hogy önök nem a változást képviselik és nem a változás emberei, nem az előrehaladást, a progressziót képviselik. Azt gondolom, ez itt a vezérkari főnök 5 plusz 5 éves kinevezése esetén is előtűnt. Benkő Tibornak hívják a vezérkari főnök urat, nem pedig Végh Ferencnek, nem tudom, nem is értem, hogy miért beszéltünk Végh Ferenc vezérkari főnök úrról. (Juhász Ferenc: Elszólás volt, bocsánat.) Azt gondolom, hogy az 5 plusz 5 év, a négyéves parlamenti ciklustól eltérő 5 plusz 5 év valóban egy helyes és jó megoldás, és a parlamenti logikától eltérően biztosítja a vezérkari főnök mindenkori függetlenségét a politikától.

Azt gondolom, hogy a kártérítési szigorítás arányos és igazodik a felelősség mértékéhez.

Sok szót ejtettünk az önkéntes lemondásról. Ön feltételezi, hogy a parancsnok visszaélhet jogosítványaival. Én azt gondolom, hogy ezt is egy másik szempontból kellene megközelíteni. Ha egy parancsnokot méltónak és alkalmasnak találtunk arra, hogy parancsnoki beosztást lásson el, akkor méltónak és alkalmasnak kell tartanunk arra is, hogy ezt is el fogja tudni dönteni, és nem fog visszaélni semmilyen vélt vagy valós lehetőséggel, amit ön itt kiolvas ebből a szövegből. Bízzunk meg a Magyar Honvédség kinevezett felelős parancsnokaiban, az önkéntes lemondás jogát pedig adjuk meg a napidíjról való lemondás esetében is.

Nem értem, miért gondolja miniszter úr, hogy az önkéntes tartalékosoknak meg kellene tiltani, hogy külföldön szolgálatot vállaljanak. A nevében van, hogy önkéntes és tartalékos. Tartaléka az aktív állománynak, és önként vállalja ezt a szolgálatot is. Ha nem vállalja, akkor a szerződésben, amit aláír, ezt kikötheti, hogy ezt nem vállalja. De én attól is tartózkodnék, hogy az idősebb önkéntes, tartalékos szolgálatot vállaló katonákat megsértsem azzal, hogy innen, a parlamenti patkóból őket alkalmatlannak ítéljem, és attól is tartózkodnék, hogy azokat az önkéntes tartalékosokat, akik szolgálatot vállalnak és ezért a 16 százalék adó megfizetése alól mentesülnek, egyetlen mozdulattal elintézzem, hogy csak azért vállalták ezt a szolgálatot, merthogy 16 százalékkal jobban járnak. A szükségmunka kifejezést nem is értettem, ha valaki szolgálatot vállal önkéntesen, akkor azt gondolom, hogy azt a szolgálatot, azt a 60 napos szolgálatot is önként vállalja, és azt gondolom, hogy ezzel semmilyen probléma nem lehet a jövőben.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy ez a törvényjavaslat, amennyiben önök elfogadják - kérem és javaslom önöknek, hogy igen szavazatukkal támogassák a honvédelem mint nemzeti ügy előbbre jutását -, igenis ezt segíteni fogja, és azt gondolom, hogy sok-sok nagypapa fogja kisunokájának ajánlani ezt az életpályát.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai