Készült: 2024.05.16.14:03:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2011.11.23.), 92. felszólalás
Felszólaló Sági István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SÁGI ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Évek óta húzódik a hazai szakképzés rendszerének az átalakítása. Az idén végre olyan fordulóponthoz érkeztünk, amelynek eredményeképpen hamarosan elindulhat egy olyan rendszer, amely jó a szakmát tanulóknak, a vállalkozásoknak és az országnak is. Az előző rendszer fenntarthatatlanságát kár lenne részleteznem, a rövid felszólalásom nem ad erre keretet, csupán egy számomra megdöbbentő statisztikát ismertetnék. Az előző évben minden 100 beiskolázott tanulóból 70 fő végezte el a szakiskolát, és csupán 21 fő tudott az ezt követő kilenc hónapban a szakmájában elhelyezkedni. Elég rossz ez a hatásfok. A társadalom túlzottan akadémikussá vált. Mindenki törekszik a magasabb iskolai végzettség felé anélkül, hogy vizsgálná a kérdés társadalmi hasznosságát és az elhelyezkedési lehetőségeket, ezért minden erővel erősíteni kell a szakmai életpálya megismertetését, és vissza kell állítani a szakmunkás-tevékenység társadalmi presztízsét. A munkaerő-piaci igényeknek megfelelő képzési rendszert kell kialakítani.

Ha a munkanélküliek iskolázottsági összetételét tekintjük, akkor a nyolc általánost el nem végzettek körében 75 százalékos munkanélküliségről beszélhetünk, a nyolc általánost befejezettek között is magas ez az arány, 40 százalék fölötti, a szakmunkások körében viszont már "csak" 25 százalék. Még ez is nagyon magas. Nincs más út, mint hogy a hatékonyabb és minőségibb szakképzésre helyezzük a hangsúlyt. A szakképzés rendszerét nem lehet egyik napról a másikra átalakítani. Fel kell azonban ismernünk a változás szükségességét, és időben meg kell tennünk azokat a lépéseket, amelyek egy jól működő szakképzési rendszer kialakításához szükségesek.

Bízom benne, hogy a törvénykezés lehetővé teszi és hamarosan elindulhat a duális képzés, amely a gyakorlatigényes szakmákban a gyakorlati képzésre helyezi a hangsúlyt, és arra, hogy a diák szakképzettként a piacon jól használható tudással léphessen ki az oktatás rendszeréből. A duális rendszerű képzés gyakorlatorientáltabb lesz a jelenleg érvényben lévő két plusz kétéveshez képest, ahol az első két évben csak az alapképzés és a pályaorientáció várja a diákokat. Az új rendszerben a tanulók az első évet a tervek szerint tanműhelyben töltik, ahol az eddiginél nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlati oktatás, majd gazdálkodó szervezeteknél tanulószerződés formájában folytatják gyakorlati ismereteik gyarapítását. A modell lényege, hogy jelentősen emelje a gyakorlati órák számát nem csupán a tanműhelyekben, hanem a bevont vállalkozók képzőhelyein is.

A szakképzés reformjának egyik legfontosabb vezérlő elve a gazdaság fejlődése kell legyen. A szakképzés feladata a sikeres gazdaság munkaerő-piaci igényeinek kielégítése, az egyén számára karrierlehetőség biztosítása. A képzés nem lehet öncélú. Ott, olyan létszámban, olyan szakmában és olyan tartalommal kell képezni, ahogy a gazdaság igényli. A munkaerőpiacon jól értékesíthető tudásra van szükség.

(12.40)

A jól működő szakképzés a vállalkozóknak is érdeke, hiszen a leendő munkavállaló magas színvonalú kiképzése hosszú távon hasznot hoz munkaadójának. Éppen ezért fontos, hogy a tanuló élet közeli helyzetben tanulja meg a szakma fortélyait. Már a képzés ideje alatt integrálódni kell a termelési folyamatba. Az új rendszerrel szemben elvárás, hogy magasabb legyen az átadott tudástartalom, mind elméleti, de még inkább gyakorlati szinten; ellenőrizhetőbb legyen a képzési-oktatási színvonal. A szakképzés ezáltal közelebb kerülhet a vállalkozók, cégek munkaerőigényeihez. A képzés igazodni fog a munkaerőpiac elvárásaihoz.

A legnagyobb eredmény mindenképpen az eladható, piacképes tudás lesz. Eredményre, tapasztalatra azonban csak az első lezajlott képzési ciklus, három év után számíthatunk, de bízom benne, hogy a törvény beváltja majd a hozzá fűzött reményeket.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai