Készült: 2024.05.16.20:11:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2011.11.23.), 398. felszólalás
Felszólaló Bana Tibor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:36


Felszólalások:  Előző  398  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANA TIBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy azt frakciótársaim korábbi felszólalásaikban már kifejtették, az előttünk fekvő, a helyi önkormányzatokról szóló törvényjavaslat a Jobbik Magyarországért Mozgalom számára teljes mértékben elfogadhatatlan.

Elfogadhatatlan, mert minimálisra csökkenti az önkormányzati autonómiát, függetlenséget, és rendkívül hátrányosan érinti a legkisebb települések önkormányzatait, illetőleg a kistelepüléseken élőket. A Jobbiknak határozott véleménye, és nekem, mint aprófalvas megyéből érkező Vas megyei országgyűlési képviselőnek, szintén markáns álláspontom, hogy a magyar nemzet fennmaradása falvaink társadalmi és gazdasági megerősítésén múlik. Ez a törvényjavaslat gyökeresen szemben áll ezzel az alapállással.

A közös önkormányzati hivatal tekintetében a törvényjavaslatban támasztott létszámkorlátok, így a települések összlakosságszáma esetében a legalább 2000 fő elérésének szükségessége, illetőleg a települések száma kapcsán a 7 településszám elérése szűkebb hazám, Vas megye esetében kivitelezhetetlen és teljességgel életszerűtlen.

Magyarországon, tisztelt képviselőtársaim, az összes település körülbelül háromnegyede 2000 fő alatti település. Vas megyében még ennél is jóval nagyobb ez az arány, a 216 Vas megyei településből több mint 200 település lakosságszáma nem éri el a 2000 főt. Ezzel a törvényjavaslattal több mint 2000 magyar település életképessége fog megszűnni, ha érdemi változtatások nélkül kerül elfogadásra. Egyértelműen a kistelepülések halálának, a vidék elsorvasztásának irányába hat ez a javaslat, így azt gondolom, hogy egyáltalán nem túlzás falurombolásról beszélni vele kapcsolatban.

Kósa Lajos, a Fidesz vezérszónoka a pénteki napon az érintettekről és az érintettek bevonásáról beszélt. Hadd jegyezzem meg itt, hogy éppen a leginkább érintetteket, a kistelepülések polgármestereit nem vonták be önök az egyeztetés folyamatába, az ő véleményük nem tükröződik ezen a javaslaton. Jómagam még a koncepció nyilvánosságra kerülésekor a nyár folyamán levélben megkerestem az összes Vas megyei polgármestert. Szerencsére közülük jó néhányan válaszoltak a megkeresésemre, és elmondhatom, hogy elsöprő többségükben hasonló irányban fogalmazták meg véleményüket, kritikájukat, mint tettük azt mi, jobbikosok a korábbiakban, és tesszük azt most is.

(Az elnöki széket dr. Ujhelyi István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Hadd hozzak fel, tisztelt képviselőtársaim, két konkrét példát is arra, amit az elmúlt percek során elmondtam, hogy jobban megvilágítsam ezt. Az egyik példám az Őrség példája lenne. Gondolom, bizonyos mértékig mindannyian ismerik az őrségi térség történelmi hagyományaként kialakult településszerkezeti jellemzőket.

(21.30)

Az Őrség esetében egy széttagolt, kis lélekszámú településekből álló területről van szó. Ezek nagy számban helyezkednek itt el. Így amennyiben érdemi változtatások nélkül fogadják majd el ezt a javaslatot, úgy itt tíz-tizenkét település összefogására, de sokkal pontosabb úgy fogalmaznunk, hogy kényszerű együttélésére lesz szükség ennek alkalmazásához.

Hadd hozzak egy másik példát is, a szlovén Rába-vidék példáját. Ezen a területen hat kistelepülés található: Apátistvánfalva, Kétvölgy, Orfalu, Felsőszölnök, Alsószölnök és Szakonyfalu. Azt gondolom, hogy e települések önkormányzatai és polgármesterei részéről teljességgel érthetők azok az aggályok, amelyek felmerültek a törvényjavaslattal kapcsolatban, és teljességgel érthetők és a Jobbik által támogatottak azok az elképzelések, miszerint esetükben vagy maradjanak fent a jelenlegi feltételek, vagy legalább arra kapjanak lehetőséget, hogy ők közösen egy önálló közigazgatási egységet tarthassanak fenn majd a jövőben.

S itt, a szlovén Rába-vidék esetében meg kell említenem, tisztelt képviselőtársaim, hogy az Őrség példáján túl a kép teljességéhez még egy részlet is hozzátartozik. Ugyanis amennyiben önök elfogadják ezt a törvényjavaslatot, tisztelt képviselőtársaim, úgy a szlovén Rába-vidék települései esetében ez olyan hatást fog gyakorolni, hogy egyértelműen fel fog gyorsulni a szlovén nemzetiség asszimilációja.

Tisztelt Országgyűlés! Egyértelműen az egyesített hivatal ellen szól a polgárok érdeke is, hiszen a földrajzi népességi helyzet következtében az ügyfeleknek az egyes ügyeik intézésére való utaztatását kellene biztosítani akkor, amikor a helyközi közlekedés ehhez nem nyújt lehetőséget. A javaslat abba az irányba hat, hogy a falvak elnéptelenedése még inkább fel fog gyorsulni, így egy hagyományos településtípus, a falu eltűnését fogja eredményezni, hiszen csak látszatönállóság marad a településeken, a valós eszközök, lehetőségek megvonása mellett.

A Jobbiknak mint nemzeti ellenzéki pártnak az az álláspontja, hogy mi nem szeretnénk belemenni egy számháborúba az önálló hivatal kérdésében. Mi azt mondjuk, hogy ne lakosságszám vagy ne településszám legyen itt a szempont, hanem - ahogy azt két konkrét példával is megvilágítottam - a helyi adottságokat, sajátosságokat kellett volna felmérniük a korábbiak során, ezeket kellett volna figyelembe venniük, de erre még most is megvan a lehetőségük, tisztelt államtitkár úr, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, mert ez irányban is nyújtottunk be módosító indítványokat.

Hadd szóljak még néhány mondatot a 95. § (2) bekezdése kapcsán. Itt olvashatjuk az új község alakításának feltételeit. Azt kell mondjam, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hogy az önök lépése egyértelműen az önrendelkezés csorbításának irányába hat, sőt, annak szinte teljes felszámolásának az irányába. Nagyon szépen megfogalmazott gondolatokat, mondatokat olvashatunk itt, például a részletes indokolásban a 95. §-ra és annak a (2) bekezdésére vonatkozóan, de ki kell mondani, egyértelműen arról van szó, hogy önök gyakorlatilag lehetetlenné akarják tenni, hogy a jövőben új községet lehessen alakítani Magyarországon.

Végezetül azt kérem önöktől, tisztelt államtitkár úr és tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hogy fontolják meg a Jobbik által nagy számban benyújtott módosító indítványok támogatásának lehetőségét, mert ezekkel sokkal jobbá tehetjük ezt a törvényjavaslatot, de azt gondolom, a legjobb lépés az lenne, ha visszavonnák ezt a javaslatot. De ne azért vonják vissza ezt a javaslatot, mert mi, jobbikosok erre kérjük önöket, hanem azért, mert ez a magyar vidék és a magyar kistelepülések érdeke.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  398  Következő    Ülésnap adatai