Készült: 2024.09.23.10:09:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2009.06.09.), 50. felszólalás
Felszólaló Révész Máriusz (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:28


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉVÉSZ MÁRIUSZ, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Nem meglepő módon a fideszes képviselők ezt a javaslatot nem támogatták. Nem támogattuk azért, mert úgy éreztük, hogy a közalkalmazottaknak, az oktatásban dolgozó tanároknak ezek az elképzelések hátrányosak. Hátrányosak, mert a kafetériaszabályozás körébe tartozó juttatások és természetbeni támogatások köre ezentúl nem adómentes lesz, hanem adózás alá fog tartozni. Például adózás alá fog tartozni az üdülési csekk, erről már beszéltek, a munkahelyi melegétkeztetés, a szakképzésben a gyakorlati képzés során kapott melegétkeztetés. Megadóztatják a képzést, az iskolakezdési támogatást, megadóztatják a nem iskolarendszerű képzést, tanfolyamokat is, valamint az iskolarendszerű képzést, amit a munkáltató fizet. Ezek a tételek egy adott értékhatárig kedvezményesen adóznak, azon felül pedig már nem.

Ezt mindenképpen aggályosnak látjuk. Itt képviselőtársaim már céloztak arra, hogy ennek a következménye jelentős részben az lesz, hogy azok az önkormányzatok, amelyek a kafetériajuttatásokat biztosították a közalkalmazottaknak, köztisztviselőiknek, abban az esetben, ha ezek után még adót is kell erre fizetni, nagyon könnyen - mivel nincsenek túlságosan jó anyagi helyzetben - ezeket a juttatásokat a következő évtől nem fogják finanszírozni. Ha ezeket a juttatásokat a következő évtől nem finanszírozzák, akkor az azt jelenti, hogy a közalkalmazottak, köztisztviselők ezeken a területeken is érzékeny visszalépést fognak elszenvedni.

A második problémája az oktatási bizottságnak az volt, hogy kutatás esetén az adójóváírás kedvezőtlenebb lesz, kooperációban csak a saját költségét írhatja le az adózó, egy külföldi partnerrel nem vállalhat költségmegosztást. Ez azt jelenti, hogy bizonyos esetekben szűkülnek az együttműködés lehetőségei.

Még egy problémát találtunk az oktatási területre vonatkozóan: a gépkocsihasználatot nem térítheti meg a munkáltató a lakóhely és a munkahely között. Ez vidéki településeken - ahol mondjuk, a szakos ellátást csak távolabbi településről bejáró tanárral tudják megoldani az intézmények - azt jelenti, hogy ezt a költséget sem fogja a jövőben megtéríteni az önkormányzat, illetve az intézmény, ami veszélyezteti azt, hogy az iskolában fogják-e tudni biztosítani a szakos ellátást. Éppen ezért a vidéki településeken az oktatás színvonalát is veszélyezteti ez a törvényjavaslat, mi úgy látjuk, hiszen van olyan település, ahol a tömegközlekedés egészen alacsony színvonalú, napjában egy vagy két busz jön. Ha nem fogják finanszírozni, vagy nem finanszírozhatják adómentesen, vagy nem téríthetik a gépkocsival való közlekedést, akkor ez problémákhoz fog vezetni.

Nem akarok túlságosan részletesen beszélni ezekről a kérdésekről, hiszen már itt több képviselőtársam ezeket elmondta. Ezeket olyan súlyúnak éreztük, és olyan végiggondolatlan koncepcionális problémákat látunk mögötte, hogy emiatt az oktatási bizottság kisebbségben lévő tagjai ezt a törvényjavaslatot nem tartották általános vitára alkalmasnak.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai