Készült: 2024.09.21.18:36:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.), 283. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  283  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! 2019. október 13-án új korszak kezdődött Magyarország életében: a Fidesz több mint kilenc évig tartó regnálása, rezsimépítése után a köztársaságpárti többség vereséget mért Orbán Viktor embereire Budapesten és a megyei jogú városok jelentős részében, és ezzel egy új politikai kultúra honosodott meg Magyarországon. A lopásra épülő kormányzás, a pénzből hatalom konvertálása és a hatalomból még több pénz konvertálásának politikai gyakorlata helyett, amit eddig a Fidesztől láthattunk, a tiszta kéz politikai gyakorlata honosodott meg, és ennek jegyében a Fővárosi Közgyűlés az első ülésén -ellenszavazat nélkül egyébként, tehát a fideszesek támogatásával is  fogadta el azt az átláthatósági rendeletet, amely garantálja, hogy Budapest a tiszta kezek városa lesz.

Karácsony Gergely, már zuglói polgármesterként is hasonlóképpen, a civil szervezetek által kidolgozott antikorrupciós és átláthatósági minimumot az első közgyűlési ülésen előterjesztette, és többséget szerzett hozzá. A Párbeszéd társelnöke ezt természetesen akkor is, és azóta is a tiszta közélet megteremtése érdekében tette, és úgy látszik, hogy egyre több partnere van ebben.

Az természetes, hogy az egyesült ellenzék pártjai, a köztársaságpárti többség Budapesten támogatta ezt az előterjesztést, de úgy látszik, hogy azok a fideszes polgármesterek is, akik el akarnak számolni a saját választóik felé a lelkiismeretükkel és a politikai döntéseikkel, kénytelenek voltak támogatni ezt; nem tudtak nemet mondani arra, ami egyébként a Fidesz országos kormányzásában a mindennapok gyakorlatát jellemzi, illetve azzal Budapest esetében szerencsésen szembemegy.

És most a Párbeszéd arra tesz kísérletet, immár másodízben, hogy Budapest után szabadon kiterjesszük az ország minden önkormányzatára ezt a jó gyakorlatot. Azt javasoljuk tehát az Országgyűlésnek, hogy alkosson arról törvényt, hogy minden önkormányzat magára vonatkozóan kötelezőnek ismerje el ezeket a szigorú átláthatósági és antikorrupciós normákat. Azt pedig már csak remélni tudjuk, hogy ez a jó példa majd átragad az országos kormányzásra is, és ott is ilyen gyakorlatokat fogunk látni a jövőben.

Csak néhány példa, hogy ha ez az antikorrupciós csomag, ez a minimumcsomag érvényben lett volna, akkor hogyan alakul Magyarország néhány fontos városának közelmúltbeli történelme, miben alakulnak másképp a dolgok. Például Győrben Borkai Zsolt az Audi-földekkel bizniszelve nem tudott volna a győriek pénzéből magánzsebekbe átcsatornázni 5-6 milliárd forintot alsó hangon, és még ki tudja, milyen kétes ügyletei voltak, amiből aztán később, tudjuk, hogy a kicsapongó életvitelét finanszírozta egyebek mellett. Vagy például a Lázár János vezette Hódmezővásárhelyen egyből kibukott volna Tiborcz Istvánnak, Orbán Viktor vejének az eliosos botránya, hiszen ott indult az a csalássorozat, az a szervezett, bűnszervezetben elkövetett csalássorozat, amit az OLAF is megállapított, és amely a magyar adófizetőknek 13 000 millió forint kárt okozott. Hogyha működött volna Hódmezővásárhelyen ez az átláthatósági és antikorrupciós rendelet, akkor ez egyből kiderül.

De ugyanez lett volna a helyzet Tarlós István Budapestjén is, amely az elmúlt kilenc évben nemcsak töpörödött és zsugorodott, hanem a fideszes kifizetőhelyek egyik legfontosabbikává vált. Így lehetett, hogy Mészáros Lőrincnek az alkuszcége a fővárosi vállalatok biztosításán sok száz millió forintot keresett, miközben az érintett cégek gyakorlatilag semmit nem profitáltak ebből. Vagy így lehetett az, hogy az FKF beszerzései a piaci ár sokszorosán mentek, és itt is nyilvánvalóan Fidesz-közeli érdekkörök gazdagodtak meg a budapesti adófizetők pénzén.

Ha Karácsony Gergelynek és a köztársaságpárti többségnek ez a tiszta kezű gyakorlata már akkor érvényben lett volna, akkor mindez nem történhetett volna meg, akkor sok tíz- és százmilliárdot spórolhattunk volna meg országosan a nagyvárosok adófizetőinek. Ezért javasolja azt a Párbeszéd, hogy a Budapesten elfogadott „Ez a minimum!” csomag az ország minden önkormányzatában legyen kötelező; tudhassuk, hogy mi történik az adóforintjainkkal; lássuk, hogy kikkel szerződnek az önkormányzatok és az önkormányzati cégek; és zárjuk el azokat a pénzcsapokat, amelyeken keresztül a magyar emberek pénzét a Fidesz-közeli oligarchák kiszivattyúzzák a rendszerből. Kérem önöknek a támogatását mindezekhez a nemes célokhoz Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  283  Következő    Ülésnap adatai