Készült: 2024.09.20.16:01:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.), 205. felszólalás
Felszólaló Csárdi Antal (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:30


Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Az önkormányzati választásokat követően lakossági felháborodást okozott a papíron fel nem használt, éveken keresztül görgetett szabadságmegváltások miatt kifizetett döbbenetes összegek híre. A kifizetett összegek odaítéléséről sokatmondó tény, hogy ezeknek a mértéke esetenként meghaladta egy átlagos fizetéssel rendelkező honfitársunk éves fizetését, ami azt jelenti, hogy például T. Mészáros András, ha a 349 800 forintos átlagbért vesszük figyelembe, húszhavi átlagfizetést kapott megváltás gyanánt. De a sor folytatódik, a teljesség igénye nélkül, Sára Botond, Budapest VIII. kerület leköszönő polgármestere 3 805 407 forinttal, Bácskai János, Budapest IX. kerületének egykori polgármestere pedig több mint 3 millió 700 ezer forinttal lett gazdagabb, és a felsorolás pedig hosszan folytatható lenne. Ez annak fényében döbbenetes, hogy a Fidesz-KDNP-szövetség tavaly elfogadta a 2018. évi CXXV., a kormányzati igazgatásról szóló törvényt, ami szigorú szabályok közé terelte a közszolgálati tisztségviselők szabadságával összefüggő szabályokat, többek között a szabadság megváltására vonatkozót is. A törvény ugyanis előírja, hogy a törvényben megszabott határidőt követően a szabadság nem adható ki és nem vehető igénybe. Azaz, ha a tisztviselő legkésőbb a következő év június 30-ig nem kapta meg a megelőző évre járó szabadságát, úgy annak kiadása iránti igénye elenyészik. A törvény szerint a szabadság nem halmozódhat, tehát nem kaphatja meg sem pénzben, sem időben, sem sehogy ezt az elveszett szabadságot.

Ezek alapján viszont kirajzolódni látszik a kép, az önök szemlélete alapján a közigazgatásban elfogadható, hogy vannak kiemelt, illetve másodrendű személyek. Az is látható, hogy a kormány bár észlelte a szabadságmegváltással összefüggő aggályokat, saját magát, a politikai elitet meg kívánja tartani a kivételezett helyzetében.

Kérdezem én ezért, tisztelt államtitkár úr, ön szerint tisztességese ennek a helyzetnek a fenntartása. Miért gondolja úgy a kormány (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy aránytalan kedvezményekkel kell a polgármestereknek kedveskedni, és meddig kívánja ezt az adófizetőket jogosan felháborító gyakorlatot fenntartani? Várom megtisztelő válaszát.




Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai