Készült: 2024.09.21.03:01:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.), 2. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Azért kértem ma itt szót, hogy beszámoljak az Országgyűlés plénuma előtt is az elmúlt héten Londonban lezajlott NATO-csúcstalálkozóról, amely egy szokatlan ülés volt abból a szempontból, hogy a szervezők egyetlen munkaülést terveztek, és szokatlan volt abból a szempontból is, hogy felfokozott várakozások előzték meg, tekintettel arra, hogy a NATO egyik legerősebb tagországának elnöke olyan nyilatkozatot tett a NATO-csúcsot megelőző hetekben, amely azt a látszatot keltette, hogy adott esetben az egység demonstrálása nem lesz egyszerű.A tagállamok erre, tisztelt elnök úr, tisztelt képviselőtársaim, azonban rácáfoltak, és demonstrálták a NATO egységét, demonstrálták, hogy a NATO a valaha volt legsikeresebb védelmi szövetség a világon, és deklarálták azt is, hogy mivel új korszak köszönt ránk, ezért természetes, hogy új típusú biztonsági kihívásokkal kell szembenéznünk, és ezekre az új típusú biztonsági kihívásokra a NATO-nak is válaszokat kell adnia. Ezt a NATO szakzsargonjában adaptációnak nevezik. Létre is jött erre egy munkacsoport, amelyet maga a főtitkár vezet, és amely munkacsoport majd jelentést tesz a külügyminiszterek jövő májusi munkaülésének mindazokról az új típusú kihívásokról, amely új típusú kihívásokra a NATO-nak meg kell adni a szükséges válaszokat.

Az elfogadott deklaráció magyar szempontból mindenképpen sikeresnek minősíthető. Ez az első olyan csúcstalálkozót követő deklaráció, amely a tömeges illegális migrációt a biztonsági kockázatok között ismeri el.

Számunkra fontos szempont volt az is, hogy a NATO megerősítette az elkötelezettségét a terrorellenes globális küzdelemben, ami nekünk természetesen jó hír, nemcsak azért, mert Magyarország a parlament konszenzusos döntése alapján a kezdetektől fogva aktív részese a globális terror ellen folytatott küzdelemnek, hanem azért is, mert látjuk a Nyugat-Balkánon fokozódó migrációs nyomást, látjuk, hogy százezer illegális bevándorló torlódott fel, és látjuk azt az egyértelmű összefüggést, amely a terrorizmus terjedése és a kontrollálatlan, tömeges bevándorlási hullámok között van, hiszen egyértelmű, hogy a kontrollálatlan bevándorlási hullámok megteremtik a lehetőséget a terrorszervezeteknek arra, hogy a saját aktivistáikat, terroristáikat  az ideológiáikról már nem is beszélve  világszerte terjesszék.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném tájékoztatni önöket arról is, hogy Magyarország kiveszi a részét a NATO erőfeszítéseinek sikerre viteléből. Ennek megfelelően tovább növeljük a magyar katonák létszámát Koszovóban, ahova 100 újabb katona kihelyezésével immár 500-asra növeljük a kontingensünket. Újabb 70 katonánk fog Afganisztánban szolgálni, amellyel a létszám 170-re nő. Fenntartjuk a pénzügyi támogatásunkat az afganisztáni nemzeti biztonsági erők folyamatos fejlesztéséhez.

Az idei esztendőben nagyon komoly elismerés övezte a magyarok részvételét és teljesítményét a balti légvédelmi tevékenységben. 2022-ben vissza fogunk térni, és hozzá fogunk járulni a balti NATO-tagországok biztonságának szavatolásához.

100 ezer euróval járulunk hozzá a georgiai haderő reformjának végig viteléhez, és szintén 100 ezer euróval támogatjuk a jordánok válságkezelésiképesség-fejlesztését.

Szeretnék beszámolni az Országgyűlésnek arról is, hogy létrejött a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság magyar-horvát együttműködéssel, amely részévé válik majd a NATO haderőstruktúrájának, és tárgyalunk további tagállamokkal is az ehhez való csatlakozásról.

Büszkén jelenthetem önöknek, tisztelt képviselőtársaim, hogy a két walesi vállalásunkból az egyiket az idei esztendőben teljesítettük, ugyanis 20 százalék fölé ment a védelmi kiadásokon belül a fejlesztési típusú kiadások mértéke, és egy világos menetrenddel rendelkezünk arra nézvést is, amit a NATO maga is elfogadott, hogy hogyan teljesítjük a második walesi vállalásunkat, vagyis azt, hogy a GDP 2 százalékát is elérik a védelmi költségek, illetve kiadások.

Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném tehát itt is megerősíteni önöknek, hogy a NATO-csúcstalálkozó ismét bizonyította, hogy Magyarország egy megbízható szövetséges. Számunkra a NATO-tagság több, mint egy egyszerű nemzetközi szervezethez való tartozás kérdése, hiszen a 40 évnyi kommunista diktatúra után itt Magyarországon a NATO az egyik szimbóluma, illetve a NATO-tagságunk az egyik szimbóluma annak, hogy Magyarország a kommunista diktatúra évei után visszavette a saját jövőjéről és a saját sorsáról szóló döntés lehetőségét. Büszkék lehetünk arra tehát (Az elnök csenget.), hogy a világ valaha volt legsikeresebb védelmi szövetségének tagjai vagyunk, amely folyamatosan növelni tudja hozzájárulását a szövetség erőfeszítéseinek sikerre viteléhez. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai