Készült: 2024.09.26.13:10:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

266. ülésnap (2013.04.08.), 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:52


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! 2013. január 1-jétől a kormány 5,4 százalékkal, 93 ezerről 98 ezer forintra növelte a minimálbért. Ezzel egyrészt 620 ezer embernek nő a fizetése, másrészt az inflációt meghaladó emelésnek köszönhetően a fizetések vásárlóértéke is növekszik, harmadrészt a kormány adópolitikájának legnagyobb nyertesei a családok, ezért a minimálbérből élők is érvényesíthetik a családi adókedvezményt, negyedrészt pedig további intézkedésekkel javul a minimálbérnek az átlagbérhez viszonyított aránya. Mindezt úgy tette meg a kormány, hogy a minimálbér emeléséről előzetesen egyeztetett a munkáltatói és a munkaadói oldallal is; velük egyetértésben alakította ki ezt a javaslatot. Ön is említette, de érdemes visszaidézni: három év alatt a kormány 24 500 forinttal emelte a minimálbért, a 2002-2010 közötti időszakban, vagyis nyolc év alatt nem volt ilyen arányú minimálbér-emelés.

Az idei minimálbér-emelés - mint említettem 620 ezer érintett munkavállaló számára valóban reálbér-növekedést biztosít: a Nemzeti Bank legfrissebb inflációs jelentése 2013-ra 2,6 százalékos pénzromlást prognosztizál, ez azt jelenti 5,4 százalékos minimálbér-emelésnél, hogy a minimálbér reálértéke 2,5-3 százalékkal emelkedhet ebben az esztendőben.

A minimálbért érdemes a bruttó átlagbérhez viszonyítani. 2002-ben a minimálbér az országos bruttó átlagbér 41 százaléka volt, 2010-re ez 36 százalékra csökkent le. Ennyit arról, amiről korábban is hallottunk, a társadalmi egyenlőtlenségekről; a szocialista kormány idején nőtt a távolság a minimálbér és az átlagbér között. Ezt próbálja ledolgozni most a kormány: 2012-ben ez az arányszám újra a 40 százalék fölé, még pontosabban 42 százalékra emelkedett. Tehát a különbség a minimálbér és a bruttó átlagbér között csökkent azzal, hogy jelentős minimálbér-növekedés játszódott le az elmúlt időszakban.

A kormány a minimálbéren élők helyzetének javítása mellett gondot fordít arra is, hogy a minimálbér foglalkoztatási költségei keretek között maradjanak, és ne jelentsenek túlzott terhet a munkaadó vállalkozások számára sem. Ez legalább annyira fontos lépés egyébként.

(14.20)

A 2012. évi jelentős minimálbér-emelést a szociális hozzájárulási adóból leírható kedvezménnyel segítettük, és kisebb mértékű adókedvezmény még 2013-ban is érvényesíthető. A 2013 elején elindított munkahelyvédelmi akcióterv keretében meghirdetett munkáltatói költségcsökkentésnek is a fő célcsoportjai közé tartoznak az alacsony képzettségű munkavállalók, a minimálbéres munkavállalók is.

Hadd emeljek ki még egy fontos momentumot: a versenyszféra munkáltatói és munkavállalói szervezeteivel kötött megállapodás szerint a 2013. évi minimálbér-emelés során tizenegy nehéz helyzetben lévő ágazatban fél évig az állam átvállalja a minimálbér-emelés vállalkozókra jutó terhelési költségeit. Tehát az állam azon is próbál segíteni, hogy ez ne jelentsen túlzott terhet a vállalkozások számára, valóban tudjanak alkalmazni foglalkoztatottakat minimálbéren is.

Köszönöm a figyelmet, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai