Készült: 2024.09.26.05:27:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2016.06.06.), 106. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:44


Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP). Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszter Úr! Az előbb Magyar Zoltán képviselőtársamnak azt mondta, hogy ön hajlandó minden kritikát megfogadni. Most akkor újra próbára teszem, mert az elmúlt két évben ezt a tulajdonságát pont nem ismertem meg, és kíváncsi vagyok, mert amit elmondott a Magyar Idők május 25-ei számában, amiben arról nyilatkozott, hogy eljött a Kánaán, mert a kis- és középbirtokosok végre átvették a magyar földeket és megszűnt a nagybirtok Magyarországon, ezzel kapcsolatban szeretném felhívni néhány dologra a figyelmét.

Ezzel együtt visszautalnék 2014-re is, amikor decemberben azt nyilatkozta a miniszter úr, hogy a kormány munkaigényes ágazatokra koncentrál majd, és ennek következtében 50-70 ezer új munkahely jön létre vidéken.

Nem tudjuk, hogy hol vannak ezek a munkahelyek, mert nem nagyon látszódnak, hogy Magyarországon létrejöttek volna. Amik most látszódnak, azok az agrár-környezetgazdálkodási támogatásban csalódott gazdák; látszódnak a tejtermelők itt a Miniszterelnökség előtt, de ezek a munkahelyek, úgy látszik, hogy nincsenek meg.

A kormány által vizionált munkahelyek éppúgy nincsenek meg, mint ahogy a kisgazdaságok növekvő aránya se nagyon látszódik, és a kis- és közepes gazdaságok helyett látszódik viszont a feudális rendszer helyreállítása Magyarországon. Azokat a statisztikai számokat ajánlottam a figyelmébe az interpellációmban, amik kapcsán most már látszódik, hogy például Csányi Sándor több földön gazdálkodik jogi személyeken keresztül, mint Frigyes királyi herceg gazdálkodott, majdnem 1000 hektárral lépi át ezt a határt.

Az ön stratégiai partnere, Zászlós Tibor is gazdálkodásban, az érdekeltségein keresztül, megközelítőleg 1000 hektárral meghaladja azt a földet, amin korábban Esterházy Móric gazdálkodott. Leisztinger Tamás gazdálkodási egysége, aki 2015-ben a legtöbb támogatást kapta, már teljes mértékben meghaladja a gróf Károlyi-család korábbi birtokait. És ugyanígy Mészáros Lőrinc, a nemzet gázszerelője a területek nagyságában szintén Habsburg József királyi hercegéhez közelít. És itt van még ráadásnak az ön kazahjuh-ügyekben kiváló szakértője, Horváth László is, akinek a kastélyát, mint tudjuk, az Almásy-család építette, és ezeknek a földeknek az aránya most már nagyjából meg is közelíti az Almásy-család korábbi birtokait.

Ön azt mondta ebben a cikkben, hogy nagy áttörés volt a „Földet a gazdáknak” program. Ezzel az állítással egyetértek, csak más következtetéssel. Az az állításom, hogy valóban áttörés volt, mert végleg elvette az esélyt attól, hogy kis- és közepes gazdálkodók jöjjenek létre Magyarországon; és nagyjából bebetonozta azt a nagybirtokszerkezetet, amit a Magosszal együtt megálmodtak és elképzeltek.

Miniszter úr mindig is büszke volt arra, hogy karakán kun ember. Én is azt kérem most, hogy akkor legyen olyan karakán és mondja meg, hogy soha nem volt önöknek céljuk, hogy a kis- és közepes gazdálkodókkal foglalkozzanak; nagyjából ezeknek a milliárdosoknak az érdekeit képviselik. A kérdésem egyszerűen az, hogy miért mond mást. Erre várom a válaszát. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az LMP padsoraiból. ‑ Szórványos derültség a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai