Készült: 2024.09.18.21:28:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

306. ülésnap (2013.09.30.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Bitay Márton Örs
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BITAY MÁRTON ÖRS vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Azt javaslom, hogy ha megengedi, akkor az érzelmek meg ilyen érzelmes mondások helyett inkább a tényekből induljunk ki, mert az sokat segít abban, hogy pontosan meglássuk, mi is a helyzet.

Hortobágyon, amit ön említett a nyertesek közül, szeretném elmondani önnek, egészen pontosan Hortobágyon és a Kiskunsági Nemzeti Parkban 41 fiatal gazda pályázó nyert, akik több mint 3 ezer hektárt nyertek. Tehát amikor ön azt mondja, hogy itt irányított pályáztatás folyik, azt bizonyos szempontból el is tudom fogadni: így van, mindent megteszünk annak érdekében, hogy minél több fiatal gazda nyerjen. 3 ezer hektárnál többet nyertek, csak ebben a két nemzeti parkban, úgy, hogy a Hortobágyi Nemzeti Parknál a rendelkezésre álló 65 ezer hektárból még csak 15 ezret hirdettünk meg. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.) Minden harmadik fiatal gazda pályázó nyer ezen a "földet a gazdáknak" programon. (Gőgös Zoltán: És kinek a fia volt?)

Azt, amit a képviselő asszony is mond, hogy milyen a pályázati rendszer: azt tudom önnek mondani, hogy a pályázati rendszer eredményeként a nyertesek 80 százaléka természetes személy, akik a földterületek 75 százalékát viszik el. Ennél jobb arányt nem nagyon tudnék elképzelni. Igyekszünk annak érdekében is, hogy ezt a 20 százalékot is még akár lejjebb szorítsuk, és még több helyben lakó természetes személy nyerjen, de így is a földterületek 80 százalékát ezek a természetes személyek viszik el. Nem tudom, hogy milyen pályázatra gondol ön, amikor azt mondja, hogy ennél többet is lehetne tenni.

Ennek a pályázati rendszernek vannak vesztesei is, ez így van; a legnagyobb vesztesei azok a nagygazdaságok, akik több tízezer hektár területet használtak különféle jogcímen, a korábbi években kötve erre szerződéseket. Tőlük próbáljuk a földterületeket átcsoportosítani inkább a természetes személyek, a helyben lakó, állattartást vállaló személyek irányába.

Mint ahogy a támadások is, amelyek az ellenzék részéről érik ezt a programot, nem arról szólnak, hogy miért ez a gazda nyert vagy miért az a gazda nyert, hanem arról szólnak, hogy "a" gazdának vagy "b" gazdának önök szerint milyen feltételezett kapcsolatrendszere van. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Nem igaz!) De azt önök sem vitatják, hogy gazdák nyernek, akik állatokat tartanak. Amit említett a Hortobágyi Nemzeti Parknál is példát, ott egy 130 darabos legelő húsmarhaállománnyal rendelkezik az a hölgy, aki megnyerte ezt a földterületet, egyébként 15 ezer hektárból 300 hektárt.

(13.20)

Ráadásul azért az köztudomású tény, hogy egy felnőtt szarvasmarha 60 kiló zöldet eszik meg naponta, tehát annak azért kell terület; ha szeretne 100-200-300 szarvasmarhát tartani, akkor azért ahhoz minimális területre szüksége van. Lehet, hogy ön azt gondolja, hogy 300 hektár sok egy olyan gazdának, akinek 130 szarvasmarhája van, és 200 fölé szeretne fejlődni a gazdálkodási tervében, de aki járt a Hortobágyon, látta, ez hogyan működik, ráadásul ismeri az adottságait, mert a Hortobágyon eddig is ezeket a védett területeket gazdák használták, legeltettek rajta.

Tehát nem arról van szó, hogy itt valami természetvédelmi nagy dolgot tennénk, minden ugyanabban a mederben folyik tovább: eddig is legeltető állattartás folyt rajta, ezután is az fog folyni, csak eddig a nagygazdaság legeltetett rajta, most meg azt mondjuk, hogy a családi gazda legeltessen rajta. Nem tudom, hogy ebben mi a különleges vagy miért kell ezt a programot folyamatosan támadni, én nem látok ebben semmi olyat, ami önnek okot adna arra, hogy a tényeket figyelmen kívül hagyja, és saját magát lovalja bele egy ilyen politikai kommunikációba, aminek egyébként nincsen semmiféle alapja.

Szeretném azt is elmondani, hogy az állami földterületek legnagyobb részét - ez 600 ezer hektár, amiről beszélünk - 2010-ben, amikor megkezdtük a kormányzást, hatszázan bérelték; most a 250 ezer hektárra - ha a Jóisten is megsegít minket - több mint hatezer nyertest fogunk hirdetni. Valószínűleg igaza van önnek, hogy lehetne ennél jobban csinálni, mert mindig lehetne valamivel jobban csinálni, de én per pillanat, a jelenlegi lehetőségeinkből kiindulva, nem látom azt, hogy hogyan tudnánk még több földet adni. Szívesen adnánk még több földet, ha azoknak a szerződése nem lett volna 2009 őszén meg 2009 tavaszán, az utolsó pillanatban - a még le nem járó szerződések is - több tízezer hektárban meghosszabbítva 2030-ig meg 2040-ig. Ha azok nem lennének, akkor most még több földet tudnánk adni. (Gőgös Zoltán: Ne hazudj...)

Tehát azt tudom önnek mondani, hogy 25 hektáros szántóföldátlagnál, 60 hektáros legelőátlagnál, remélhetőleg több mint hatezer nyertesnél, állattartás vállalása helyben lakó gazdáknál - többet ennél a programból (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) nem tudunk kihozni, de igyekszünk.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai