Készült: 2024.04.26.08:51:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

306. ülésnap (2013.09.30.), 329. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:21


Felszólalások:  Előző  329  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én Németh Szilárdnak abba a mondatába szeretnék belekapaszkodni elsősorban, amikor azt mondja, hogy a rezsicsökkentés nem energia-, hanem társadalompolitikai intézkedés. Nem akarok azzal foglalkozni, és nem fogom megismételni mindazt, amit Józsa képviselő úr tett, mert azok az intézkedések, amelyeket a szocialista frakció javasol, energetikai jellegűek. Ez valóban nem az. Nem ösztönöz sem takarékosságra, sem semmi másra, mint egyfajta figyelemelterelés arról a hatalmas megszorító csomagról, amit önök 2010 óta alkalmaznak.

Nagyon érdekes és Spaller képviselő úrnak nyilván csak elszólása, de nagyon illik a képbe. Azt mondta, hogy ez a törvény védi a szolgáltatókat a fogyasztókkal szemben. Gondolom, a fordítottját akarta mondani. De hogy miért érdekes számomra ez a mondat?

Tisztelt Képviselőtársaim! Tessék csak megnézni! Itt egyfolytában arról van szó, hogy azt a kedvezményt, amit kap a lakosság, azt meg kell fizetni, mondjuk így, a vállalkozói körnek. Tehát önök nem az extraprofithoz nyúltak hozzá. Semmi mást nem tettek, mint a törvény erejével megpróbálták a lakosságról áthárítani a terheket a vállalkozói szférára, és a vállalkozói szféra majd érvényesíti ezt a kenyérben, a fuvardíjban és minden más egyébben. De akkor már önök megtették, mert önök csökkentették újabb 10 százalékkal az energiahordozók árát. Csak amit elviselnek majd ebből a fogyasztók, az ennek a többszöröse. Tehát valójában itt szó sincs extraprofitról, hanem egy meglehetősen alapos átverésről.

A kétpercesekben már beszéltem a minimálbéres-kérdésről, ezt nem akarom megismételni. Ott már bizonyítottuk, hogy van egy nagyon széles réteg, amely évi több mint 200 ezer forinttal kap kevesebbet. Ezért nem tud fizetni. Vegyük a következőt, a családtámogatási rendszert. Örülök, hogy Aradszki képviselő úr még itt van, mert talán ő emlékszik rá, hogy Pálffy képviselő úr legalább háromszor már felvezette az önök kezdeményezését, hogy a családtámogatási rendszert azok, akik nem tudják igénybe venni, vehessék ezt igénybe a társadalombiztosítási járulékbefizetésből.

Tisztelt Képviselő Úr! Erre az volt a válasza a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárának, hogy eddig körülbelül 150 milliárd forintot nem tudtak igénybe venni a gyermeket nevelő, dolgozó, munkát vállaló családok. Ennyivel kevesebb a pénzük. Ezért nem tudnak fizetni. Rajtuk nem segít a 10 százalék. Rajtuk sokkal több segítene, tehát számukra ez csak egy mézesmadzag, de a jövedelempozíciójukon ez az ég egy világon semmit nem változtat. Azt mondta Aradszki képviselő úr még, amit hadd emeljek ki, hogy itt nincs kompenzálás. Képviselő úr, nem ismétlem azt, amit az előbb mondtam, igaz, hogy nem a költségvetésből, de az kompenzálás, hogy kifizettetik valaki mással.

És akkor egy picit foglalkozzunk már ezzel a vállalkozói szférával. Tessék elgondolni! Én a gyakorlati példából amit tudok. Csak a hulladék lakossági 10 százalékos csökkentéssel a vállalkozói körben 24 százalékos növekedést hajtottak végre. Ez tény. Azt gondolom, hogy amikor képviselő úr mint kormányhivatalnok eljár, akkor bizony ilyeneket kellene hogy ellenőrizzen, és ezeket a cégeket intené meg, hogy ez irdatlanul sok. Ezt kifizetni akár egy egyéni vállalkozónak vagy bárki másnak, hozzá kamarai regisztrációsdi, áthárított különadók, a minimálbér hihetetlenül nagy terhe. A minimálbér-emelést egy másik kérdés kapcsán már részletesen kifejtettem, több mint 30 ezer forintba kerül minden egyes munkavállaló esetében, vagy egy olyan ember, aki önfoglalkoztató egyéni vállalkozó, tehát neki ezeket a terheket viselni kell. És most ő még energiaár-növekedést kell majd hogy kifizessen.

De vegyük a következő kört, a nyugdíjasokat. Igen, önök sokat beszélnek arról, és ezt most nem kezdem vitatni, hogy az inflációval együtt mozgatják a nyugdíjakat. De tessék elgondolni, hogy miközben az inflációhoz közeli nyugdíjemelés van, azért azt szeretném megemlíteni, hogy amikor 1 százaléknál kisebb összeggel egészítették ki a nyugdíjakat, az nem épült be a bázisba.

(22.00)

Tehát az idei növekedésük egy kisebb bázison valósul meg. Ez már újra veszteség az ő számukra.

De folytatom: azok a díjak, amiket nekik is fizetni kell, az áthárított különadókat, a telekomtól kezdve mindent, és fizetni kell nekik azokat a különleges utazási költségeket, amelyeket ilyen-olyan címen rápakoltak a tömegközlekedésre, legyen az autóbusz-közlekedés vagy vasúti közlekedés. Összességében, ha valaki megnézné - és ma hivatkozott valamelyik képviselőtársam a 2012-es zárszámadásra -, tessék már megnézni, önmaguknak tegyék már föl a kérdést, hogy a csudába van, hogy csökken a kiskereskedelmi forgalom, miközben azt mondják, hogy nőnek a bérek, nő a kereskedelem, jobban teljesít az ország, és jobban élnek az emberek, akkor hogy a csudába van, hogy mégiscsak zsugorodott a kiskereskedelmi forgalom. Azért, mert kevesebb pénzük van. És ez nem az elmúlt nyolc év. Kampánycélra nagyon jól hangzik, képviselő úr, de valójában 2010 óta csappant meg drasztikusan az emberek pénze, és ezért nem tudnak fizetni.

Ha kell érvnek, akkor hozhatok ilyet - nem akarom hosszan kifejteni -, hogy ugye, emlékeznek arra a csodálatos mondatra, amit a miniszterelnök úr mondott, hogy az önök adótörvénye kapcsán senki nem jár rosszabbul, aztán nem is egészen egy év múlva már bérkompenzációról beszéltek, a Rogán frakcióvezető úr által létrehozott kommandóról. Szeretném ezt is a figyelmükbe ajánlani, hogy az a kompenzáció megint csak nem épült be az emberek bérébe, az a 2013-as béremelésnek nem alapja, tehát megint csak veszteség van, készpénzveszteség van, közben a többletkiadásokat pedig, ha tetszik, ha nem, fizetniük kell.

Nem tudok mást mondani, képviselő úr, önt bírálták műszakilag is - én ahhoz most már nem szólok hozzá, bár én is 25 évet töltöttem ebben a szakmában, elfogadom azt, amit a kollégáim mondanak, és én magam is vállalom ezt -, ön a hozzá nem értők bátorságával nyúl bele és használja föl a rezsicsökkentést kampánycélokra, most már az egész frakciójuk és a kormány is, de valójában itt hatalmas megszorítások vannak a háttérben.

Van még néhány percem, hadd beszéljek arról, azt hiszem, Szilágyi képviselő úr vetette fel, hogy nem lenne rossz, ha tisztáznánk itt, a parlamenti patkóban, hogy mi a rezsi, mi a tartalma a rezsinek. (Dr. Apáti István: Kiss Sándor.) Bocsánat, csak azt tudtam, hogy valaki itt a bal oldalamon ezt szóvá tette. Tessék csak belegondolni - itt ma már szóba hozták a munkába járás költségeit -, hogy a munkába járás költsége igenis része a megélhetés költségeinek vagy a rezsiköltségnek.

Tessék végiggondolni, azok a képviselők, akik itt ültek az előző ciklusban, tudják, hogy 300 forintnál kisebb üzemanyagár mellett Varga Mihály kezdeményezte a jövedéki adó csökkentését. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Ez igaz. - Dr. Józsa István: Hoppá!) Tisztelt hölgyek, urak, most tartósan 400 forint fölött van az üzemanyagok ára, és önöknek eszükbe sem jut, hogy esetleg ott hozzá kellene nyúlni. Most lehetne bizonyítani, csak tudom, hogy ez sem lenne igaz, hogy önök MOL-részvényeket vásároltak, de valójában nem tudnak rá hatni. Ott is átverték az egész magyar társadalmat, mert ugyan bevásároltak MOL-részvényeket, de nem tudnak rá hatni, nem tudnak az árakra semmilyen nyomást gyakorolni, nem is próbálják. Amire tehetnék, az az adórésze, mondjuk a jövedéki adó, ahhoz meg nem nyúlnak hozzá. Persze, mert a bevételekre szükség van, hogy azt az ámokfutást, amit Matolcsy nemzetgazdasági miniszter úr folytatott, valamilyen úton-módon mindenképpen finanszírozni kellett.

A kétperceseknél szóba jött a devizahitelesek problémája is, mint ezzel összefüggő kérdés. Tisztelt képviselőtársaim, gondolják végig, ha minden egyes euróért 60-70-80 forinttal többet kell fizetni, mint kellett 2010-ben, ez már nem lehet az előző kormány hibája. Azok az emberek, akik most válságos helyzetben vannak, és még munkahelyük van, tehát jövedelmük van, és akarnak fizetni, ők emiatt az árfolyam-politika miatt kerülnek hihetetlenül nehéz helyzetbe. Tessék belegondolni, hogy a 2014-es költségvetés kapcsán maga a miniszter úr emeli ki azt, hogy bizony a forint jelenlegi árfolyama az exportnak kedvez, tehát az a külkermérleg, amiről beszélnek, az is hamis, egy művileg előállított helyzet. Itt nem az export volumene növekszik, hanem csupán az, hogy egy rendkívül gyenge forinton számolva magasabb bevételt könyvelnek el.

Ez az, amit mi bírálunk, ez az, amit mi kifogásolunk. Ezért erősíteném azt én magam is, amit Józsa képviselő úr indítványozott, és módosító indítványban meg fog jelenni, hogy kérem, gondolják végig, hogy egyrészt legyen igazságosabb a rendszer, tényleg azok kapjanak, akiknél komoly probléma van. Azokon, akik három éve elszenvedik ezt az adópolitikai ámokfutást, és közben még gyerekeket is nevelnek, ez a megoldás nem segít. Náluk a csekkek száma növekszik.

Csak ismétlem, ha nem akarják, vegyék elő a statisztikát, hogy a csudába növekszik hónapról hónapra a fizetésképtelenek száma, miközben rezsicsökkentés van. Azért, mert a pénzük kevesebb. Azt a pénzt valaki elveszi tőlük, ez nem más, mint az Orbán-kormány.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  329  Következő    Ülésnap adatai