Készült: 2024.05.12.19:31:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2017.05.02.), 153-155. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:25


Felszólalások:  Előző  153 - 155  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Kénytelen vagyok elfogadni, mert a helyzet annyira sürgős, hogy mielőbb tisztáznunk kell.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Akkor frakcióvezető asszonyé a szó. Parancsoljon!

(16.30)

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Tisztelt Államtitkár Úr! Arra készültem, hogy miniszter úr megtiszteli a magyar parlamentet ilyen zűrös időkben azzal, hogy válaszolni tudjon a kérdésekre. Tényleg azt látom, hogy olyan helyzetben vannak azok, akik a magyar külpolitikát tanulmányozni akarják, hogy nagyon sok helyről kell információt szerezniük annak érdekében, hogy képben legyenek.

Ugye, az orosz sajtóból kellett értesülnünk arról, hogy Lavrov kollégájával Szijjártó miniszter úr éppen a Nyugat és Oroszország között kialakuló új hidegháború perceiben is azon tüsténkedik, hogy arról biztosítsa Putyin elvtársat, hogy a magyar kormány hű szövetségese a Kremlnek. Ezt követően pedig gyakorlatilag a Tehran Timesból kellett megtudunk azt, hogy egy ilyen bizarr atomprogramot kezdtek el önök Iránnal. Gyakorlatilag itt egy bimbózó atomenergetikai együttműködés indult meg Magyarország, a magyar kormány, illetve Teherán között.

Na most, azt azért szeretném zárójelben megjegyezni, hogy van egy ország, amely a bushehri atomerőműhöz két reaktor fejlesztéséről kötött megállapodást ’15 decemberében, és egyébként egy nagyvonalú államközi hitelt is felajánlottak hozzá. Ez természetesen Oroszország, amely így próbálja segíteni Irán nukleáris terveit. Ez számunkra nagyon ismerős, mert Magyarország nagyon hasonló helyzetben van, hasonló módon jelentkezett Putyin itt Magyarországon, és hasonló készségességgel állt rendelkezésre a magyar kormány Vlagyimir Putyinnak, mint Irán az oroszoknak.

Na most, itt egy orosz-iráni-magyar nukleáris háromszög is kirajzolódóban van. Igazából csak sejteni lehet, hogy egész pontosan miért ültették föl Semjén Zsoltot a repülőre, és miért küldték el Teheránba. Azt látjuk, hogy önök valamifajta mini reaktorokkal akarnak üzletelni, ha jól értjük, Afrika és Ázsia irányában. Azt szeretném öntől megtudni, mi az oka annak, hogy Semjén Zsoltot elküldték Teheránba, mi az oka annak, hogy a NATO-szövetséges Magyarország szinte azzal egy időben köt nukleáris együttműködési megállapodást Iránnal, hogy az új amerikai külügyminiszter, idézem: Irán nukleáris ambícióit a nemzetközi békét és biztonságot érintő súlyos kockázatnak nevezte.

Egyáltalán, miért működik együtt Magyarország Iránnal az atomenergia terén? Kaptak-e erre valamilyenfajta ukázt a moszkvai politikai vezetéstől? Vagy önszorgalomból csinálják ezt? És azt is szeretném megtudni, hogy 26 milliárd forintos hitelkeretet biztosítanak-e ehhez a programhoz vagy nem. Köszönettel várom válaszát. (Schmuck Erzsébet tapsol.)




Felszólalások:  Előző  153 - 155  Következő    Ülésnap adatai