Készült: 2024.04.29.16:00:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

114. ülésnap (2020.03.24.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Tóth Bertalan (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TÓTH BERTALAN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A viharos tegnapi nap után, azt gondolom, tisztáznunk kell egy-két dolgot, pláne annak tükrében, hogy fideszes képviselők, a frakcióvezető úr is, a Facebook-oldalán újabb listázásba kezdtek (Dr. Brenner Koloman: Szégyen!), és éppen meghurcolják az ellenzéki képviselőket a tegnapi napot követően. (Dr. Völner Pál: Ha van miért! Titkoljátok?) És annál is inkább érdemes tisztázni egy-két dolgot, amit államtitkár úr is az előbb itt elmondott ezzel kapcsolatban. (Dr. Rétvári Bence: Vállalja a felelősséget a döntéséért!)Az első és legfontosabb, hogy a parlamenti ellenzék összes képviselője megszavazta volna a négyötödöt és megszavazta volna ezt a törvényt, ha belekerül, hogy a veszélyhelyzet idején meghozott kormányrendeletek hatálya 90 napos, és az meghosszabbítható. Ha ez az egy mondat bekerült volna, akkor az ellenzéki képviselők egyhangúlag megszavazták volna, és tíz év után először egy ilyen horderejű ügyben megtörténhetett volna, hogy az Országgyűlés egyhangúlag ad bizalmat Magyarország Kormányának.

A második, amit tisztázni kell: mi egy gesztust kértünk a miniszterelnöktől, egy gesztust kértünk önöktől nemcsak a magunk számára, hanem annak a több millió ellenzéki szavazónak a számára, akik most nem bíznak a kormányban, ezt pedig önöknek kell megítélni és feldolgozni az elmúlt tízéves kormányzásuk után. Számukra ez olyan garancia lett volna, hogy mi, ellenzéki képviselők meggyőztük volna őket a saját csatornáinkon keresztül, hogy most ezzel a határidővel nem fog visszaélni a kormány, és megkapta volna azt a bizalmat, amit önök kértek, de mégsem voltak hajlandók ezt a gesztust megtenni.

A harmadik, amit tisztázni kell: a veszélyhelyzet most is fennáll. Hazugság az, ha azt állítják, hogy a veszélyhelyzet fenntartásához nem járult hozzá az ellenzék. (Dr. Rétvári Bence: Így van!) Miután a veszélyhelyzetről a kormány dönt, annak kezdetéről is (Dr. Rétvári Bence: Az Alaptörvény szabályozza!) meg annak most még a végéről is, tehát ebbe a parlamentnek nincs beleszólása. A veszélyhelyzet alatt meghozott kormányrendeletek hatályáról van szó.

A negyedik: a most lejáró kormányrendeleteket ugyanazzal a tartalommal még aznap ki tudja hirdetni a kormány, tehát semmi nem fogja megakasztani ezeknek a kormányrendeleteknek a hatályát. (Dr. Rétvári Bence: Csak a parlament hosszabbíthatja meg. Benne van az Alaptörvényben.  Dr. Brenner Koloman: Csak uszítani…)

És amit még szeretnék elmondani itt a parlament működésével kapcsolatban: a parlamenti rendszer alkalmas arra, hogy az elektronikus szavazásra át tudjon térni a parlament, ennek a feltételeit meg lehetne teremteni, de önök ettől is elzárkóznak. Sajnos, igazam volt, amikor azt feltételeztem, hogy önök és a miniszterelnök nem a vírust akarják legyőzni, hanem minket, ellenzéki képviselőket. Én azt javaslom önöknek, hogy koncentráljanak a vírus okozta helyzet kezelésére.

És nézzük meg, hogy mitől tartanak az ellenzéki szavazók! Nézzük meg azokat a fideszes polgármestereket, akik most élnek a lehetőséggel, a veszélyhelyzet adta lehetőséggel, és átírják a költségvetést, átírják a szervezeti és működési szabályzatot, megszüntetik a bizottságot, túlterjeszkednek azon a felhatalmazáson, amit számukra a veszélyhelyzet rendelkezése ad. (Közbeszólás a Fidesz soraiból.) De hát ott a példa, és ez a példa az, ami megriasztja az ellenzéki szavazókat.

De nézzük meg Szombathely szocialista polgármesterét, aki éppen most, ezekben a percekben, órákban kezdi el kipostázni az ott élő lakosoknak azokat a védőmaszkokat, amelyekkel lehet lassítani ennek a járványnak a terjedését, eszközöket biztosít az orvosoknak. Ő a saját költségvetéséből megrendeli ezeket az eszközöket, és polgármesterként azzal a felhatalmazással nem visszaél, amit kap a veszélyhelyzet során, hanem bevonja a képviselőket, az ottani fideszes, ellenzéki képviselőket is a védekezésbe.

(9.40)

De ha már akadályozásról beszélünk: ki akadályozta meg a kormányt abban, hogy az elmúlt 60 nap alatt felkészítse az egészségügyi rendszert ennek a járványnak a kezelésére? Ki akadályozta meg abban, hogy időben eljussanak a védőfelszerelések az orvosokhoz és az ápolókhoz? Ki akadályozta meg, hogy az elmúlt tíz évben kezeljék a háziorvosi hiányt; hogy megoldják ezt a problémát? Ki akadályozta meg önöket abban, hogy stadionok és luxusberuházások helyett az egészségügybe fektessenek be, kórházi eszközökbe? Ki akadályozta meg önöket abban, hogy megbecsüljék az egészségügyi dolgozókat, és megfelelő bért fizessenek számukra? Önök voltak, akik ezt akadályozták. Mi készek lettünk volna a bizalmat megadni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.  Dr. Rétvári Bence: Lejárt az idő!), önök elütötték a kinyújtott kezünket. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai