Készült: 2024.09.21.00:09:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2007.10.01.),  7-18. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 18:25


Felszólalások:   5-7   7-18   19-22      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Juhász Gábor és Kincses Gyula államtitkár uraknak kívánok az Országgyűlés és a magam nevében új megbízatásukhoz sok sikert és jó egészséget a munkájukhoz. (Taps. - Juhász Gábor és dr. Kincses Gyula felállva köszönik meg a tapsot.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Napirend előtti felszólalások következnek. Mielőtt ezekre sor kerülne, tájékoztatom önöket, hogy a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja ma kezdődő ülésünkre Korózs Lajos, Pál Béla és Tóth József képviselő urakat, a Fidesz képviselőcsoportja a mai ülésnapra Mátrai Márta képviselő asszonyt frakcióvezető-helyettesnek megválasztotta. A Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportja 2007. október 2-ától visszavonásig Velkey Gábor urat frakcióvezető-helyettessé megválasztotta. A frissen megválasztott frakcióvezető-helyetteseknek megválasztásuk időtartamára kívánok sikereket és eredményeket munkájukhoz. (Zaj. - Csenget.)

Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett a kormány nevében Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter asszony: "A differenciált családtámogatás" címmel. Öné a szó, miniszter asszony.

DR. LAMPERTH MÓNIKA szociális és munkaügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A kormány alapvető feladatának tartja a családok létbiztonságának megőrzését és erősítését, amelynek kiemelt eszköze a családtámogatási rendszer. A kormány elkötelezettségét jól jelzi, hogy a családtámogatásokra fordított kiadások aránya a GDP-n belül Magyarországon európai összehasonlításban is magas. A családtámogatások értékmegőrzésének biztosítása, illetve azt meghaladó emelése mindig is kiemelt prioritás volt, és az lesz a jövőben is.

Ezért a családok támogatására 2008-ban 30 milliárd forinttal többet fordítunk, mint az idei évben, és higgyék el, tisztelt képviselőtársaim, kedves nézők a televízió előtt, ez a mai viszonyok között igen nagy dolog. Az emelés minden családtípusban biztosítja az ellátás értékének megőrzését. Ez az egygyermekes családoknál havi 500 forint, a kétgyerekes családoknál havi 600 forint emelést jelent gyermekenként. Bizonyított tény, hogy egyes családtípusok, így különösen a három- és többgyermekes, valamint az egyszülős családok esetében a szegénységi kockázat magasabb. Ezért 2008-ban a kormány a családi pótlék differenciált emelése mellett döntött, így a három- és többgyermekes és az egyszülős családok családi pótléka az inflációt meghaladó mértékben emelkedik.

A kormány elkötelezett a tekintetben, hogy azok kapjanak többet, több segítséget, nagyobb támogatást, akik jobban rászorulnak. Egy háromgyermekes család esetében a családi pótlék összege 2007-ben gyermekenként havi 14 900 forint volt, ez 2008-ban 1100 forinttal, 16 ezer forintra nő, ami 7,4 százalékos emelést jelent. A három gyermekét egyedül nevelő szülő gyermekenként havonta 17 ezer forint összegű családi pótlékban, azaz három gyermeke után összesen havi 51 ezer forintban részesül majd 2008-ban, a családi pótlék tehát 6,9 százalékkal emelkedik. Az egygyermekes egyedülálló szülő családi pótléka 12 700 forintról 13 700 forintra, 7,9 százalékkal emelkedik, míg a kétgyermekes egyedülálló szülő gyermekenként havi 1000 forinttal kaphat többet, így a családi pótlék 7,2 százalékkal, 14 800 forintra nő.

A családi pótlék mellett természetesen az anyasági támogatás, valamint a gyermekgondozási támogatás mértéke is nő, mivel ezen ellátások összege a nyugdíjminimummal együtt mozog, 2008-ban 4,9 százalékos lesz az emelés. Így az anyasági támogatás összege 61 ezer forintról 64 035 forintra, a gyes és a gyet mértéke pedig 27 130 forintról 28 460 forintra nő havonta.

A szülő korábbi keresetétől függő összegű gyermekgondozási díj maximumösszege a minimálbér kétszeresének 70 százaléka, ami 2008-ban 96 600 forint lesz.

A kormány a családok biztonságával együtt az idősek biztonságát is fontosnak tartja. Különösen fontos erről beszélni az idősek világnapja alkalmából. Ebből az alkalomból tisztelettel köszöntöm valamennyi idős honfitársunkat, aki most figyelemmel kíséri a parlament ülését. (Taps.)

2008. január 1-jétől a nyugdíjak 4,9 százalékkal emelkednek. Ez közel 2 millió 800 ezer nyugdíjas számára havonta átlagosan 3600 forinttal nagyobb nyugdíjat biztosít. A jövő évre tervezett infláció mellett a 4,9 százalékos nyugdíjemelés a nyugdíjak szerény vásárlóérték-növekedését biztosítja. 2008. január 1-jétől a nyugellátások legkisebb összegei is az általános nyugdíjemelés mértékének megfelelően emelkednek, havi 1300 forinttal lesz magasabb, és az új nyugdíjminimum összege 28 460 forint lesz.

A jövő évben is folytatjuk a nyugdíjkorrekciós intézkedéssorozatot, 2008. január 1-jével az 1991-1996 között megállapított nyugellátások differenciált emelésére kerül majd sor. Természetesen a jövő évben is teljesítjük a 13. havi nyugdíj kifizetését is, ezen a címen átlagosan a nyugdíjasok mintegy 73 ezer forint többletjövedelemhez jutnak.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány alapvetőnek tartja a családok és az idősek biztonságát, ezért hoztuk ezeket a döntéseket. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter asszony. Azt hiszem, az egész parlament nevében köszönthetjük valóban ma, október 1-jén az ország nyugdíjasait, hiszen a nyugdíjasok világnapja van.

Mátrai Márta képviselő asszony kért két percben lehetőséget felszólalásra, hiszen a Házszabály értelmében a kormány tagjai öt percben, a képviselőcsoportok vezetői pedig két-két percben szólalhatnak fel. Öné a szó, frakcióvezető-helyettes asszony.

DR. MÁTRAI MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Asszony! Megdöbbenéssel hallgattam az ön előterjesztését, annál is inkább, mert ha kitekintünk arra az időszakra, ami mögöttünk van, akkor elmondhatjuk, hogy a 2006-os évben mintegy 100-120 ezer forintot vettek el a magyar családoktól éves szinten.

Ugyanakkor a nagycsaládosok jártak a legrosszabbul ebben az évben, és abban az öt évben, amely az önök kormányzásához kötődik. A nyugdíjas-infláció ma már 3 százalékkal magasabb, mint az átlagos infláció, ugyanakkor elvették a nyugdíjasoktól a 13. havi nyugdíjat, de ma már a 12. havi is veszélyben van.

3 millió ember él mélyszegénységben Magyarországon, és minden harmadik gyermek szegénynek minősül. Az ön felvetéséből nem hallottam semmi biztatót a magyar emberek, a magyar családok számára, ugyanis ön beszélt a családi pótlékról, de azt elfelejtette elmondani, hogy úgy emelték duplájára a családi pótlékot, hogy összevonták a gyermekvédelmi támogatást a családi pótlékkal, és mindenki megkapta, csak éppen a rászorulók nem kaptak többet.

(13.20)

Az elmúlt időszakban, 2005-ben megszüntették a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, ennek a 13. havi juttatását, megszüntették a 13. havi családi pótlékot, a gyermekek után járó adókedvezményt, és a három- és többgyermekes családok esetében pedig 60 százalékra csökkentették. Én elhiszem, hogy lelkiismeret-furdalásuk van, hiszen ma elmondhatjuk, hogy Magyarországon a szociálliberális kormány szociális válságot idézett elő; szociális válságba sodorta az embereket, a családokat, a nyugdíjasokat és azokat az embereket, akik munkát vállalnának, de munkahely híján egyszerűen nem képesek a családjukat eltartani, mert megélhetési lehetőséget nem nyújtott nekik a kormány.

Nagyon szépen hangzanak ezek a szavak, csak éppen a magyar családok számára ez nem elfogadható.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes asszony. Béki Gabriella frakcióvezető-helyettes asszonyt illeti a szó, ugyancsak kétperces időkeretben. Frakcióvezető-helyettes asszony!

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A Szabad Demokraták Szövetsége egyetért a differenciált családipótlék-emeléssel. Mindannyian tudjuk, hogy a különböző családok, különböző élethelyzetben más-más terhet cipelnek akkor, amikor gyermeket vállalnak. Ilyen módon régtől fogva egyetértünk azzal, hogy a gyermeküket egyedül nevelő szülők számára legyen magasabb a családi támogatások összege, a több gyermeket vállalók számára ugyancsak legyen magasabb ez a támogatás, illetve a fogyatékossággal élő, tartósan beteg gyermekek esetében is legyen magasabb.

Tulajdonképpen vizsgálat tárgyát képezhetné, hogy ezek az arányok, amelyek a jelenlegi családtámogatási rendszerben már néhány éve kialakultak, elégségesek-e, hiszen itt a különbség egyik-másik típus között alig ezer forint. Lehet, hogy érdemes lenne gondolkodni a további differenciáláson, a differenciálás további erősítésén.

Amit szóba szeretnék hozni ebben a rövid megszólalásban, az az, hogy az anyasági támogatás, a gyes összege tarthatatlanul alacsony; a miniszter asszony bejelentette, hogy jövőre már 28 460 forint. Mindannyian tudjuk, hogy a munkából esik ki az az anya, aki gyermeket vállal, a minimálbér pedig jövőre 69 ezer forint, vagyis a gyes ennek az összegnek, amit minimálbér formájában nem kap meg az anya, alig 40 százaléka.

A helyzetet tovább rontja, hogy ezek az ellátási formák az öregségi nyugdíjminimumban vannak kifejezve, amely olyan mérvű eszköz (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amely évek óta egyre inkább elveszíti az értékét amiatt, hogy a második emelést nem kapja meg. Azt gondolom, hogy jó sok tennivalónk van még a családok biztonsága érdekében.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes asszony. Felszólalásra következik Harrach Péter frakcióvezető-helyettes úr, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportjából. Öné a szó, frakcióvezető-helyettes úr, alelnök úr.

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Ez a két perc nem elég arra, hogy a kérdést a maga összefüggéseiben megvizsgáljuk, hiszen a családpolitika jelent egy társadalomképet, és jelent olyan hosszú távú tervezést, amit a kormány kapkodó intézkedéseiben nehéz tetten érni.

Úgy gondolom, hogy a családok helyzetét nemcsak az jellemzi, hogy csökkent a gyermekvállalási és a házasodási kedv a KSH jelzései szerint, de látjuk a megszorító intézkedések hatását is. Csak egy-kettőre utalnék: a lakáshitel feltételeinek a megváltoztatása, a reálbércsökkenés, áremelkedés - élelmiszer- és energiaár különösen -, tandíj, a vidék romló helyzete, és sorolhatnám tovább. Ebben a helyzetben hiteles családpolitikát kell folytatni, amelynek két célja van. Az egyik magának az intézménynek az erősítése, a másik a gyermeknevelés feltételeinek a javítása.

Utalnék arra, hogy a családtámogatási rendszerben minden leépítés elbizonytalanodást jelent, és ezzel csökkenő gyermekszámot. Márpedig sajnos leépítették a családi adókedvezményt, amelynek keretében - csak 2002-es adatot mondok, az utolsó polgári kormány évét - 96 milliárd forintot hagytunk ott a családoknál. Volt két eleme annak idején a családi pótlék emelésének, az egyik a kiegészítő, tehát a szegényeknek szánt családtámogatás, amely 100 százalékot ért meg négy év alatt, illetve a fogyatékos gyermekek részére adott megemelt támogatás. Tehát a differenciálással egyetértünk, mi is gyakoroltuk, de kiemelném azt a sokszínű támogatási rendszert, amit sajnos sikerült leépíteni.

Egyetlen gondolatot még engedjenek meg: úgy gondoltuk, hogy továbbra is hozzájárulunk ehhez az ügyhöz, és a családi adózásról szóló tervezetet újból a parlament asztalára tesszük.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra következik Herényi Károly frakcióvezető úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából.

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Ház! Előrebocsátom, hogy a Magyar Demokrata Fórum a törekvéssel, hogy a rászorultság elve a családtámogatási rendszerben jobban érvényesüljön, mind ez idáig, egyetért, ez egy nagyon jó törekvés.

A hiba ott van, amikor a politika egésze a demográfiát, a családtámogatási rendszert és egyáltalán a gyermekvállalást csak anyagi és materiális kérdésként kezeli. Tehát kitalálhatjuk mi a világ legjobb családtámogatási rendszerét, a legdifferenciáltabbat, kitalálhatjuk azt, hogyan tudjuk anyagilag ösztönözni gyermekvállalásra a magyar családokat, majdnem biztos, hogy minden szándékunk kudarcra van ítéltetve. Sajnos, nemcsak Magyarország jár ebben a cipőben, hanem ugyanígy nem találja a kiutat Európa számos nemzete, egy-kettőt leszámítva. S a hiba oka mindegyiknél az, hogy tulajdonképpen csak a materiális megoldásokon gondolkodnak.

A gyermekvállalás elmaradásának a valódi okairól nem esik szó, pedig a legfontosabb ok, az a bizalom hiánya; az egymásba vetett bizalom hiánya, a kormányzatba, a politikába vetett bizalom hiánya, és legvégsőképpen pedig a jövőbe vetett bizalom hiánya. Tehát ha a politika és a kormányzó pártok és a parlament minden pártja komolyan gondolja, hogy a demográfiai hullámvölgyből való kilábalás megoldása nemzetpolitikai cél, akkor nemcsak pénzről kellene beszélnünk, nemcsak forintokról és eurókról, hanem arról, hogyan tudunk olyan környezetet, olyan társadalmi klímát teremteni, ami a gyermekvállalási hajlandóságot elősegíti vagy erősíti.

Ez nem egy egyszerű feladat, sőt azt mondhatnám, hogy sokkal nehezebb, mint csak pénzről beszélni, de ha nem ezen az úton indulunk el, vagy ezt nem próbáljuk bejárni, akkor ezek a kísérletek kudarcosak lesznek. Elmondhatjuk a szándékaink helyességéről meggyőzendő, hogy mit szeretnénk, de az eredmény ezek nélkül nem fog megvalósulni.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Korózs Lajos frakcióvezető-helyettes urat illeti a szó, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Frakcióvezető-helyettes úr!

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Kedves Barátaim! A szocialista frakció a legmesszebbmenőkig üdvözli a miniszter asszonynak eme bejelentését, amely a differenciálás és azon családok felé irányul, ahol arra kényszerültek, hogy egyedül neveljék gyerekeiket. Egyetértünk Béki Gabriella képviselő asszonnyal, hogy a jövőben további differenciálásra van szükség, ahogy az anyagi kondícióink engedik.

A legmesszebbmenőkig támogatjuk azt, hogy a gyermeküket egyedül nevelőkön túl a fogyatékossággal, esetleg a tartós betegséggel élő gyermekek magasabb támogatást kapjanak a jövőben, ahogy már ebben az évben is volt.

Képviselőtársaim, kategorikusan vissza kell utasítsam Mátrai Márta képviselő asszony vádaskodását. Ha a magyar társadalombiztosításból hiányzik forrás, azt pontosan önök követték el akkor, amikor indokolatlanul lecsökkentették a társadalombiztosítási járulékokat. Ha valamikor hiányzott, akkor most valóban hiányzik az a 19 ezer forint, amelyet önök elvettek a nyugdíjasoktól. (Derültség a Fidesz soraiban. - Dr. Mátrai Márta: Szégyellheted magad!) És azt a családtámogatási rendszert, ahol adókedvezmény formájában kívánják érvényesíteni az akaratukat, mi kategorikusan visszautasítjuk, mert a családok nagy része nem tudta igénybe venni ezt az adókedvezményt.

Kedves Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy ebben a helyzetben a novemberi nyugdíjemelés pontosan arra irányul, hogy segítsünk a legrászorultabb embereknek, hiszen a novemberi nyugdíjemelés tematikája úgy szól a törvény szerint, hogy visszamenőlegesen januárig, majd a megemelést követően kell kiszámítani a 13. havi nyugdíjat, és én nagyon büszke vagyok arra, hogy ilyen gazdasági körülmények között is fenn lehetett tartani a 13. havi nyugdíjat. Büszke vagyok arra, hogy fenn tudjuk tartani a 65 éven felüliek utazási kedvezményét, és büszke vagyok arra, hogy a jövő évben folytatjuk tovább a nyugdíjkorrekciós programot, és végre a szolgálati idő függvényében a '91. január 1-je és '96. december 31-e között nyugdíjba menteknek 14-15 százalékos nyugdíjemelést tudunk adni.

Számíthatnak a nyugdíjasok a (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) szociálliberális kormányra, és számíthatnak Gyurcsány Ferencre.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban. - Hangok a Fidesz soraiból: Juj! Hú!)

(13.30)




Felszólalások:   5-7   7-18   19-22      Ülésnap adatai