Készült: 2024.09.23.16:51:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2008.10.27.),  165-168. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   161-164   165-168   169-172      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Lakos Imre, az SZDSZ képviselője, kérdést kíván feltenni a szociális és munkaügyi miniszternek: "Robin Hood is alanyi jogon osztogatna?" címmel. Képviselő úr, öné a szó, parancsoljon!

LAKOS IMRE (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A sherwoodi erdők egykori igazságosztója a gazdagok elrabolt kincseiből támogatta a szegényeket, de Robin Hood talán a fejét csóválva szemlélné most a kormány intézkedéseit.

Neki eszébe sem jutott volna, hogy mindenkit, a tehetősebbeket is ideértve, egyformán támogasson, csak azért, mert így egyszerűbb az adminisztráció. Jól tudta, hogy ki a szegény, kinek van szüksége támogatásra, és csak annak adott. Úgy látszik, a kormány nem így van vele. A 238/2008. számú kormányrendelet szeptember 29-én ugyanis sajátságos támogatási módszert vezetett be a lakossági vezetékes gázfogyasztás és távhőfelhasználás szociális támogatásában. Az új rendelet alanyi jogként, vagyis igénylés és rászorultság nélkül havonta bruttó 1150 forint távhődíjjuttatást biztosít. Érthetetlen és ésszerűtlen az, hogy például csak Budapesten egy számítást végezve - ez a támogatás 64 százaléka körülbelül - mintegy 162 ezer fogyasztó esetében jut alanyi jogon a fogyasztóknak.

(16.40)

Csak a fennmaradó rész, mintegy 36 százalék jut mintegy 78 ezer fogyasztóra, azokra, akik egyébként a rászorultsági kategóriába esnek. Így az a különös helyzet adódik, hogy az éves támogatási növekmény az alanyi támogatási kategóriában jóval több lesz, mint a rászorultsági kategóriában.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az alanyi támogatás jellegéből adódóan bizonyára lesznek olyanok, akik észre sem veszik, hogy havonta 1150 forinttal kevesebbet fizetnek a fűtésért, míg másoknak valóban minden forint fontos lehetne (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), mégis a nekik járó támogatás lehetséges összege így kevesebb lesz az alanyi jogú juttatások miatt.

Fentiek alapján kérdéseim a következők. Egyetért-e ön azzal, hogy a távhődíjjuttatás növekményéből majdnem kétszer annyit kapnak az alanyi jogon részesülők, mint a rászorulók? Szakmai álláspontja szerint az alanyi jogon járó (Az elnök ismét csenget.) 1150 forint hatékony-e? Sőt, van-e értelme egyáltalán 1150 forint támogatást adni? Van-e terv... (Kikapcsolják a mikrofonját.)

ELNÖK: Képviselő úr, jelentősen túllépte az idejét. (Lakos Imre: Köszönöm szépen. - Pettkó András tapsol.) Természetesen írásban megkapta államtitkár úr, és fog válaszolni önnek. Mint ahogy most meg is adom neki a szót. Korózs Lajos államtitkár úr, parancsoljon!

KORÓZS LAJOS szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Ha több pénzünk lenne, bizonyára jobban lehetne differenciálni. A képviselő úrnak igaza van az 1150 forintot illetően. Ugyanis az a helyzet, hogy ha ezt adminisztrálnánk, és mondjuk, egy kérelemhez kötöttük volna, a kérelmek adminisztrációs költségei és dokumentálása sokkal több pénzbe került volna, mint amennyi forrást lehetett erre az ügyre biztosítani.

Ebben az évben mintegy 3,3 milliárd forint kerül kiadásra ezen a tételen, és 2,1 milliárd forint az a teljes összeg... - valóban a 64 százaléka a szociálisan rászorulók támogatásának fajlagos összegét hivatott fedezni, illetve a fedezetből csupán 1,2 milliárd forint, ami alanyi jogon kerül kifizetésre, tehát közel sem akkora, mint amennyit képviselő úr éppen említett.

Azt meg kell hogy említsem, hogy a szociális alapú támogatási rendszer keretében a távfűtött háztartások megsegítésére 12,7 milliárd forintot költhetünk, ami a teljes év tekintetében eléri, sőt meg is haladja a 15 milliárd forintot. Abban az esetben, ha nagyságrendekkel több forrás állna rendelkezésünkre, ahogy említettem volt, sokkal jobban lehetne differenciálni. Éves szinten ebből az összegből mindösszesen 8 százalék kerül szétosztásra nem szociális alapon. Tehát közel sem akkora ez a hányad, amely, azt gondolom, említést érdemelne.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   161-164   165-168   169-172      Ülésnap adatai