Készült: 2024.09.25.23:56:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2008.06.09.),  135-142. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:52


Felszólalások:   127-134   135-142   143-150      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Czomba Sándor, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a szociális és munkaügyi miniszternek: "Fontosak-e a munkahelyek?" címmel. Kérdezem képviselő urat, hogy a válaszadó személyét, Korózs Lajost elfogadja-e. (Jelzésre:) Öné a szó.

CZOMBA SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nemrégiben sajtóhírben találkozhattunk azzal, hogy egy megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató cég több mint ezer embert bocsát el. Én sajnos nemcsak sajtóhírként éltem meg ezt, mert a választókerületemben ez két települést is érint, 150 főt bocsát el a cég, olyan helyen, ahol 20 százalék fölött van a munkanélküliségi ráta, tehát el lehet képzelni, hogy esélyük sem lesz ezeknek az embereknek sehol elhelyezkedni.

Kíváncsi voltam rá, hogy mi az ok. A cég telephelyén 2005-ben munkaügyi ellenőrzést folytattak. Két napon 12 óra helyett 13 órát foglalkoztattak munkavállalókat - le kellett a kamiont pakolni, gyakorlatilag ez volt a helyzet, és a munkavállalók beleegyezésével, illetve annak a bérnek a megfizetésével történt. Tehát nem is a jogi aspektusra szeretném felhívni a figyelmet, és nem is arra vagyok kíváncsi, államtitkár úr, hogy ez egyébként mérlegelési jogkörébe tartozott-e avagy sem a minisztériumnak, merthogy a bírságot kifizették. De nem erről szólt a fáma. Arról szólt a fáma, hogy költségkompenzációra jogosult cégről van szó, és amiatt, hogy nem rendezettek a munkaügyi kapcsolatai, a több száz milliós költségkompenzációt nem tudta lehívni. Gyakorlatilag tehát arról van szó, hogy ezért kellett a több mint ezer embert elbocsátani.

Az viszont már konkrét kérdésem, hogy az OMMF honlapján ugyanilyen jogszabályi helyre hivatkozva van olyan cég, amelynek ugyanez a büntetése, az a cég mégis megkapta a költségkompenzációt. De nem ezzel van a bajom, hanem azzal, hogy a másik cég miért nem. Illetve kérdésként az felmerülhet, hogy most egyformán vonatkoznak-e a jogszabályok mindenkire avagy sem.

A sajtóközleményben a miniszter asszony azt nyilatkozta, hogy a védett szervezeteket felhívta arra, nézzék meg, hogy át tudják-e venni ezeket az embereket. Nem ez a megoldás. Még az egy percben szeretnék erre visszatérni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Korózs Lajosé a szó.

KORÓZS LAJOS szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Képviselő Úr! A munkatársaim nekem nagyon veretes választ írtak uraságod számára, amelyből egyetlenegy mondat nem kvadrál a felvetett problémával. Mivel nem voltam képben a történéseket illetően, most itt, a parlament nyilvánossága előtt esküszöm önnek, hogy a holnapi nap folyamán tételesen utána fogok nézni ennek az ügynek, ennek a problémának.

Számomra sem elfogadható az, hogy ezer ember esetleg adminisztrációs hibából adódóan kerül utcára, annál is inkább, mert a jogszabályok mindenkire egyformán vonatkoznak, és ebben nincs kivétel. A mérlegelés tárgyát nem tudom önnek most prezentálni, mert nem ismerem tételesen az ügyet. Hangsúlyozom, holnap 24 órát fogok erre áldozni, ha kell, de tételesen meg fogom nézni, hogy mit lehet csinálni. Az valóban nem megoldás, hogy ezeket az embereket, akik megszoktak egy munkahelyet, megszoktak egy munkafázist, amit elsajátítottak, most különböző más munkahelyekre továbbítsák, ahol esetleg a tudásukat nem is tudják konvertálni, mert teljesen mást kell csinálni.

ELNÖK: Képviselő úr!

CZOMBA SÁNDOR (Fidesz): Államtitkár Úr! Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy nagy káosz uralkodik a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató piacon. Vannak a védett szervezetek, és vannak az akkreditált szervezetek. A védett szervezetek elvileg szociális foglalkoztatók, azért kapnak annyi pénzt, amennyit. Szeretném felhívni a figyelmet, és nézzen utána, legyen szíves, hogy van olyan védett szervezet, ahol tíz vezérigazgató-helyettes van, 1,5-2 millió forintos bruttó fizetésért, és a több ezer munkavállalónak a 60 ezer forint átlagbér sem jön ki. Arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy van olyan, ahol az édesanya a munkáltatói jogkör gyakorlója, az édesapa a vezérigazgató, a gyerek meg a vezérigazgató-helyettes, így uszkve 6 millió forintért. Ezek azok a dolgok, amikre feltétlenül pontot kell tenni, mert nem függhet ezer ember foglalkoztatása ettől.

S még egyszer mondom, azt mérlegeljék, hogy arányban van-e a büntetés ezzel a kitétellel.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Kíván válaszolni, államtitkár úr? Korózs Lajos államtitkár úr válaszol.

KORÓZS LAJOS szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Képviselő úr, köszönöm, hogy felhívta a figyelmemet a másik tételre. A Védett Szervezetek Országos Szövetsége, annál is inkább furcsának találom, hogy ilyen jelzésekkel nem élt, merthogy ők tagjai az Országos Fogyatékosügyi Tanácsnak, és az Országos Fogyatékosügyi Tanács volt az három évvel ezelőtt, amelyik éppen az akkreditálás mellett tette le a voksot, és azt mondta, éppen azért, hogy a kétes elemeket kiszűrjük a rendszerből, a tisztességesen dolgoztató cégeknek akkreditáción kell átmenni. Magyarul, nem is kellett félnie egyetlenegy tisztességes foglalkoztatónak sem az akkreditációtól, mert ha a jogszabályoknak megfelelően tette, akkor nagy valószínűséggel akkreditáltatni is tudta magát.

Ez a tíz vezérigazgató-helyettes elég érdekes dolog! No, itt a másik feladat, amit tételesen meg fogok nézni, képviselő úr.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:   127-134   135-142   143-150      Ülésnap adatai