Készült: 2024.04.26.02:09:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

279. ülésnap (2005.12.12.), 49. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  49  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Röviden azt tudnám mondani a kérdéseire válaszul: igen, a kormány továbbra is elkötelezett a közmunkaprogramokra fordítandó források bővítése mellett, mert az az alapelvünk, hogy segély helyett munkát kell adni az álláskeresőknek. Olyan munkát, ami a számára kenyérkeresetet jelent, a közösség számára pedig érték. Ha megnézzük az idei esztendőt, akkor azt látjuk, hogy közmunkában csapadékvíz-elvezető hálózatok rendbetétele történt, parkosítás, autópálya-építés előkészítő munkálatai, erdők ápolása, gyarapítása, belvízvédelmi munkálatok, és akik az idén megfordultak a Balaton partján, azt láthatták, hogy az önkormányzati területek, a vasúti átjárók, a közutak szélei egyaránt tiszták és parlagfűmentesek voltak, segítve a pihenni vágyókat a Balaton partján.

Emlékeztetném képviselő urat arra, hogy december elején a kormány egy, a rendszerváltás óta soha nem látható méretű közmunkaprogramot hirdetett meg sikeresen, az összköltségvetése a programnak 7 milliárd forint, és mintegy 25 ezer ember számára november végétől júniusig biztosít lehetőséget arra, hogy legalább napi 6 órás munkát végezhessen, legalább a minimálbérnek megfelelő jövedelemhez juthasson.

 

(15.30)

Az önkormányzatok úgy pályáztak erre a programra, hogy az önkormányzatok több mint egyharmada részesülhet a közmunkaprogramban. A leghátrányosabb helyzetű települések és így a munkához nehezen jutó társadalmi csoportok számára ad ez egy új lehetőséget, egzisztenciát, pontosan olyan időszakban, a téli hónapokban, amikor még soha nem volt közmunka. Olyan feladatokra biztosítunk közmunka-lehetőséget, ami az önkormányzatok alapfeladata, nemcsak a hagyományos közmunka, hanem például a szociális ellátás, kulturális szolgáltatások, oktatási vagy egészségügyi tevékenység is.

Együttműködve az önkormányzatokkal tehát nemcsak a költségvetés, nemcsak a Munkaerő-piaci Alap, hanem az önkormányzatok részére rendelkezésre álló közcélú munkakeret is behozható a programba az önkormányzatok önrészeként. Így lényegében önrész nélkül 25 ezer embernek tudunk november végétől júniusig programot, feladatot biztosítani.

Ha a számokat nézzük, azt látjuk, hogy 2004-ben 4,4 milliárd, 2005-ben 6,1 milliárd forint, 2006-ban körülbelül 10 milliárd forint jut közmunkaprogramokra. Ha a képviselő úr megnézni a Munkaügyi Minisztérium költségvetését, akkor nem ezeket a számokat fogja látni, merthogy másokkal együttműködve végezzük a programok előkészítését, szervezését és finanszírozását, másokat is érdekeltté téve abban, hogy biztosítsanak közmunka-lehetőséget. A mások alatt értem a társtárcákat; nagy állami vállalatok, erdőgazdaságok, a Magyar Államvasutak érdekeltségét teremtjük meg a közmunkaprogramokban való részvételre.

Emlékeztetném a képviselő urat és az Országgyűlést is, hogy 2002-ben összesen az előző kormány 2 milliárd forintot szánt közmunkaprogramra. Mi 2006-ban 10 milliárdot fogunk erre fordítani, az ötszörösét. Tehát nem beszélünk munkahelybiztonságról, hanem a munkahelyek bővítését teremtjük meg a saját hatáskörünkben úgy, hogy a téli programmal és a nyárival együtt nagyjából 33-34 ezer embernek munkahelyet teremtsünk. Azt hiszem, ez a lényeg, és nem beszélni róla.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  49  Következő    Ülésnap adatai