Készült: 2024.05.05.09:08:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2011.09.20.), 150. felszólalás
Felszólaló Dr. Sós Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:03


Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Folytatva a gondolatokat, dr. Pósán úrnak, azt gondolom, számos olyan felvetése van, amely biztos, hogy nagyon fontos, és figyelembe kell venni egy leendő intézmény kialakításánál. De hogyha most komplexen tekintjük ezt a napirendi pontot, akkor - már elnézést kérek - én visszamennék a kályhához, hogy csak nem került szóba köztünk, és úgy gondolom, az ország lakosságát azért valahol jogosan foglalkoztatja, hogy miért kell ilyen és hasonló típusú törvénytervezeteket péntek este beterjeszteni, és hétfőn már lóhalálában tárgyalni. Amely előterjesztés, mondjuk, Pósán úrnak is meglepetést okoz a bizottsági ülésen - kormánypártiaknak is -, de így törvényhozást működtetni, úgy gondolom, ez egy görbe tükör.

Ami pedig a konkrét előterjesztést illeti, szeretném elmondani, hogy a felsőoktatási törvény kapcsán számos olyan pont van, amit érdemes lenne jobban kivitatni. Mondjuk, egyet ragadjak ki a teljesség igénye nélkül: ez pedig az autonómia, mondjuk, a hallgatói önkormányzat. Azt elfogadom, hogy itt biztosan szigorúbb előírások vannak, de azért volt képviselőtársamnak egy félmondata, amikor úgy átfogóan beszélt a felsőoktatási intézmények autonómiájáról; hát itt azért elfogadhatatlannak tartom azt, ami ma a kormánypárti felfogás, ami arra irányul, hogy a hallgatói önkormányzatokat - most itt generálisan a többi felsőoktatási intézményről is beszélek - gyakorlatilag rendkívüli mértékben visszaszorítják, tulajdonképpen nem igazán tekintik partnereknek. Ma Magyarországon lassan, úgy látom, ki lehet azt mondani, hogy a felsőoktatási intézmények elveszítik az autonómiájukat. Hát, ez nem Európába menő folyamat, hanem egy másik irányba. Úgy gondolom, ez jogosan váltja ki az ellenszenvet a felsőoktatásban dolgozó szakemberek részéről.

Ami pedig a különböző más egyéb kérdéseket illeti, például nem kaptam arra sem választ, illetve nem hangzott el a hozzászólásban - bízom benne, hogy valaki, talán államtitkár úr erről majd beszélni fog -, hogy például a másfélszáz éves önálló magyar katonatisztképzés hagyományai, tradíciói hogyan lesznek képviselve. Az önök padsoraiban is vannak képviselőtársaink, akik jogosan vetik fel akár bizottsági ülésen, meg itt a különböző beszélgetéseken - gondolom, az önök belső egyeztetésein is -, hogy őket is megkeresik azok a szakemberek, akik itt végeztek a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, és sértve érzik magukat, hogy például ezekben az alegységekben, alrendszerekben miért nem lehetett továbbfolytatni azt a nevet. Tehát a rendszerből gyakorlatilag kimaradtak a Zrínyi Miklós és a nemzetvédelmi szavak, és ők ezt - úgy gondolom, jogosan - sérelmezik. Tudomásom szerint ez a kérdés már eldőlt, az előterjesztésben is szerepelt, a bizottsági ülésen is megfogalmazódott, de ajánlom önöknek, hogy ezt azért gondolják végig.

Ami pedig a fenntartói tanácsot illeti, nem kaptam arra sem megnyugtató választ, hogy az illetékes oktatást felügyelő miniszter miért nem vesz részt a fenntartói tanácsban. Mivel állami felsőoktatási intézményről van szó, az oktatási ágazat újabb gyengítéséről van szó, ami elfogadhatatlan.

Külön szeretnék arról szólni, ami az ingatlanokkal függ össze. Itt az elmúlt napokban, úgy gondolom, hogy a fővárosban, de mindazok, akik a felsőoktatási intézményeket figyelemmel kísérik, közöttük komoly szóbeszéd, hogy hogyan is történnek itt az ingatlanokkal kapcsolatos átcsoportosítások. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem az egykori Ludovika Akadémia épületében, a mai Természettudományi Múzeumban kerül elhelyezésre. A Természettudományi Múzeumot az elmúlt években több milliárd forintért újították fel, korszerűsítették, és Budapest egyik népszerű kulturális, közművelődési intézménye lett. Úgy tudom - de lehet, hogy önök pontosabb számokkal rendelkeznek -, hogy mikor ez átadásra került, körülbelül 10,5 milliárdot költöttek addig erre, és talán még most is kellene a program befejezéséhez 2 milliárdot fordítani erre az épületre.

Most akkor ez így megáll, és egy újabb folyamat kezdődik el. Még igazán be sem lakták ezt az épületet, gyakorlatilag ez a tevékenység nem is teljesedett ki, a funkcióját fokozatosan megszüntetik, és gyakorlatilag egy másik funkciót kap. Igen ám, de ha egy másik funkciót kap egy ilyen épület, akkor arra jelentős költségeket kell fordítani, és többen azt mondják - lapértesülések szerint mondom -, hogy erre akár minimum 15 milliárd forintot is rá kell költeni. Hát, ez nem egy takarékos tervezésre vall! Fel is tenném önöknek a kérdést: ennyire gazdagok vagyunk? Sőt, azt is mondanám, ez egy botrányos dolog, hogy ilyen típusú, átgondolatlan folyamatokat indítanak el. Erről azért nagyon szívesen hallanám a kormánypárti oldal véleményét.

És hogyha már ingatlanokról beszéltem, akkor azért még hadd hozzam szóba a következőket, hogy feltűnően kiemelt övezetben vannak az épületek. A Corvinus Államigazgatási Kara, az egykori Államigazgatási Főiskola a Gellérthegy egyik legértékesebb részén fekszik, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem és Rendőrtiszti Főiskola hasonlóképpen igen értékes területen van, a felszabaduló területek, ingatlanok és a hozzájuk tartozó kiegészítő intézmények a Gellérthegybe süllyesztett részen találhatók. Ezeknek a sorsa ismeretlen, és mindenesetre olyan állami tulajdont jelentenek, amelyek gyakorlatilag az eddigi funkciójukat elveszítik, és tényleges funkció nélkül maradnak. Minden egyes ingatlan, illetve terület azonnal piacképes, az erre vonatkozó döntésről is szeretnénk tudni, hogy ezzel mik a terveik, elképzeléseik.

Tudomásom szerint a költözés is gyakorlatilag körülbelül 100 millióba fog kerülni, tehát gondolom, hogy önök akkor, amikor megnyomják az igen gombot, vagy a bizottsági ülésen feltették a kezüket, és támogatták ezt az előterjesztést, akkor tisztában voltak ezekkel a számokkal, bár tartok tőle, hogy nem. Na most, ha nem, akkor azt kérném, hogy azért nézzenek már szét ezekben a kérdésekben, mert úgy gondolom, ezzel az ország nyilvánossága előtt el kellene számolni. Ráadásul úgy tudom, hogy nem csupán a Természettudományi Múzeum, hanem ott van a Bárka Színház is. Igaz, itt csupán a fenntartói struktúrát érinti ez a kérdés, de jogosan vetődik föl, hogy a kerület, a főváros, illetve az egyetem hármasában hogyan is történik ez. Ők is várják a megnyugtató választ, hisz azt gondolom, nem lenne célszerű, hogy ez felszámolásra kerüljön. Különösképp abban az összefüggésben, hogy tudomásom szerint szeptember 9-én, a józsefvárosi napokon Kocsis Máté polgármester ígéretet is tett arra, hogy a Bárka Színház marad. Viszont itt nem egyértelműek ezek a folyamatok, úgy gondolom, erre is megnyugtató választ kellene adni.

Tehát összefoglalva annyit szeretnék elmondani, hogy számos kérdés vetődik föl, ezeket szeretném önöknek fölvetni, hogy ezeket gondolják végig, és ennek megfelelően tegyenek ebben pontosításokat.

A képviselőtársam kitért arra, hogy a készülő felsőoktatási törvény kapcsán őszerinte nincs aszinkron, ő valószínűleg már pontosabban tudja a koncepció kapcsán, hogy milyen törvénytervezet kerül majd ott beterjesztésre, bár ebben azért nem vagyok olyan biztos. Fontosnak tartanám, hogy még erre is ismételten rátekintsenek, és azt követően kerüljön majd pont erre a kérdésre.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai