Készült: 2024.04.28.13:16:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2009.06.29.),  89-96. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:   87-88   89-96   97-104      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell majd válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Soltész Miklós képviselő úr, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, kérdést kíván feltenni a szociális és munkaügyi miniszternek: "Két labda közt mi a különbség?" címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SOLTÉSZ MIKLÓS (KDNP): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A megváltozott munkaképességű embereket különböző formában foglalkoztatják az országban. Van az egyik nagy csoport - körülbelül 18 ezer embert foglalkoztatnak -, ezeket régebben célszervezeteknek hívták, jelenleg közhasznú vagy kiemelt foglalkoztatóként foglalkoztatják a megváltozott munkaképességűeket. A másik nagy terület az akkreditált szervezetek, körülbelül 12 ezer embert foglalkoztatnak; míg a harmadik csoport a nyílt munkaerőpiacon dolgoztathat - cégek, különböző szervezetek és különböző egyesületek vagy civil szervezetek. Mi a probléma és mi a gond ezen a területen?

Az egyik az a monopolhelyzet, ami a volt célszervezeteket segíti, szemben a másik két területtel. Jóval nagyobb támogatást kapnak, jóval nagyobb lehetőséget kapnak, miközben ahhoz képest, hogy milyen nagy támogatást kapnak, jóval kevesebb foglalkoztatottat tudnak felmutatni arányaiban, és nemcsak ez a gond, hanem az is gond, hogy ezzel a versenyhátrányt erősítik a másik két területtel szemben, tehát igazából nagyon nehéz ugyanazt a terméket legyártatni, piacra kerülni vele, és eladni a másik két területen.

(14.10)

A másik nagyon nagy gond a régi, szintén célszervezeteket illeti, amelyek közé néhány cégbe most úgynevezett ejtőernyősöket küldtek, mint a MeH, a Miniszterelnöki Hivatal és az ÁPV Zrt. volt dolgozóit. Ezek az emberek, mint például Gyurcsány Ferenc volt programigazgatója, közel 1 millió forintot kapnak egy ilyen cégben, míg ezek az emberek néhány ezer forintért kénytelenek dolgozni.

A harmadik terület a nyílt Munkaerő-piaci Alap zárolása. Önök az egyik oldalról beszedik a pénzt, másik oldalról pedig több mint 3 milliárd forintot zárolnak.

Kérdéseim: mikor változtatnak ezeken a módszereken, mikor változik ez a támogatási rendszer, és az ejtőernyősöket mikor fogják vissza erről a területről? (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Soltész képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Korózs Lajos államtitkár úrnak.

KORÓZS LAJOS szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Képviselő úr, tegye meg a javaslatát, hogy hogyan alakítsuk át a kiemelt foglalkoztatóknál, az akkreditált szervezeteknél és a vállalatoknál való foglalkoztatást. Esküszöm önnek, hogy érdemben fogunk vele foglalkozni.

A másik: nekem nincs tudomásom arról, hogy ejtőernyősök lennének különböző szervezetekben. Tájékozódni fogok ezt illetően, mert - hangsúlyozom - nincs róla tudomásom.

A Munkaerő-piaci Alapból történő finanszírozással kapcsolatban a múlt hét folyamán észleltük ezt a problémát, és az érdekelt szervezetekkel közösen találtunk rá megoldást. Úgyhogy az év második felében meg lesz oldva a fogyatékos emberek foglalkoztatása.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Viszontválaszra megadom a szót Soltész képviselő úrnak.

SOLTÉSZ MIKLÓS (KDNP): Államtitkár Úr! Egyrészt megtesszük a javaslatunkat, de néhány hónapot még várjon rá türelemmel, és utána biztosan más megoldást fogunk fölmutatni.

Ha nincs tudomása arról, hogy ejtőernyősök kerültek ezekbe a cégekbe közel 1 millió forintos fizetésekkel, akkor kérem, nézessen utána. A közel húsz állami cég egyikében vannak ezek, elég hamar meg lehet tudni, hogy hol. Még egyszer mondom, például Gyurcsány Ferenc közeli tanácsadója került ilyen állásba.

A harmadik terület: a Munkaerő-piaci Alapon belül miért nem fizetik ki azt a pénzt, amit a húsz főnél többet foglalkoztató cégektől beszednek akkor, ha nem foglalkoztatnak fogyatékos munkaerőt? Ezt a pénzt önöknek kötelessége lenne kifizetni, ennek segítségével kötelességük lenne a nyílt munkaerőpiacra fogyatékos emberek ezreit bevezetni. De önök ezt a pénzt szó szerint eltüntetik, nem fizetik ki. Az egyik oldalról törvénnyel kötelezik a cégeket, a másik oldalon pedig zárolják a pénzt.

Ezt a választ így nem lehet elfogadni. (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Soltész képviselő úr. Viszontválasz illeti meg államtitkár urat.

KORÓZS LAJOS szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Nagyon szépen köszönöm, képviselő úr. Bízom benne, hogy megteszi javaslatát a finanszírozás átalakítására. Én úgy gondolom, a jövőben is nekünk kell ezzel foglalkoznunk, és nem önöknek. A következő két-három évben én érdemben kívánok ezen a területen dolgozni.

Nagyon szépen köszönöm a felvetését, képviselő úr. A nyárra jó pihenést kívánok önnek. Remélem, az őszi viszontlátás reményében tudunk most elköszönni. Viszontlátásra! (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   87-88   89-96   97-104      Ülésnap adatai