Készült: 2024.04.28.01:36:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

187. ülésnap (2009.01.29.),  58-64. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:22


Felszólalások:   52-57   58-64   64-70      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Soltész Miklós, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a környezetvédelmi és vízügyi miniszterhez: "Mire gyűjt a tárca új bűvészmutatványával?" címmel.

Soltész Miklós képviselő urat illeti a szó.

SOLTÉSZ MIKLÓS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Örvendetesek a tárcának a környezet védelme érdekében hozott intézkedései - már amennyiben a vállalatokra kiszabott adóterheket valóban a természetes élőhelyünk megóvására fordítják. A hozzá nem értő füleknek ugyanis az idei évtől kezdve a termékdíj megváltozott mértéke és a díjkivetés módjának szabályozása könnyűszerrel eladható a minisztérium lelkiismeretes döntéseként. Mint ismeretes azonban, a minisztérium a termékdíj emelésével - például a műanyag zacskók esetén - inkább terheli a vásárlókat, mint a kereskedőket.

(13.40)

Legyen az műanyag vagy papír csomagolás, a fizetendő termékdíjat a legtöbb élelmiszer-kereskedő beépíti az árába. A miniszter úr is bizonyára tudja, hogy a termékdíj mint gazdasági szabályozó eszköz azokra a termékekre kerül kivetésre, amelyeknek összetevői veszélyesek a környezetre.

Miniszter úr, nyilván azzal is tisztában van, hogy a termékdíj csak akkor éri el a célját, ha egyrészt az abból befolyó összeget a környezetvédelmi veszély elhárítására fordítjuk, másrészt a drágulással az újrahasznosítható termékek használatát ösztönözzük. Mind a két cél a társadalom érdekét szolgálja, azonban az már kevésbé, hogy az üzletekben csomagolatlanul kihelyezett pékáruk nem fognak drágulni, miután a tárca döntése miatt az ezek mellé kötelezően előírt, egészségügyi szempontok és előírások miatt kötelezően előírt kirakott zacskók termékdíja megemelkedett. Ha valaki például egy darab zsemlét vásárol, ezt kötelező zacskóba tennie, a pékáru 10-18 forintos árán felül 8 forint 30 fillért, tehát több mint 8 forintot kell fizetnie. A termékdíj növelését egyfajta burkolt adónak is felfoghatjuk.

Így kérdezem a tisztelt miniszter urat, hogy környezetvédelmi célokra megy-e a forrásgyűjtés, vagy költségvetési adóbevételről van szó. Kit akar környezettudatossá nevelni a szaktárca ebben az esetben?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Az interpellációra Szabó Imre miniszter úr fog válaszolni.

SZABÓ IMRE környezetvédelmi és vízügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Úr! A képviselő úr által említett műanyag zacskók valóban komoly terhet jelentenek a környezetünkre. Évente milliárdos nagyságrendben kerülnek forgalomba ezek, de a visszagyűjtésükről és hasznosításukról való gondoskodás nem megoldott. A kereskedelem ebben eddig nem adott megoldást. Többek között az ilyen problémákon kíván enyhíteni a termékdíj mint környezetgazdasági szabályozóeszköz. Egyrészt a mértéktelen és szükségtelen fogyasztás visszaszorítására ösztönöz a termék árának a növelésével, másrészt a helyettesítő termékek árkülönbözetének csökkentésével a környezetet kevésbé terhelő terméket helyezze előnybe - ennek helyzetbe hozását célozza meg.

(Török Zsolt elfoglalja jegyzői helyét.)

Szeretném ugyanakkor megnyugtatni a képviselő urat és a tisztelt Házat, ugyanis egyáltalán nem szükségszerű, hogy a termékdíj-szabályozás miatt a zsemle ára növekedjen. A szabályozás egyik legfontosabb eszköze a környezetvédelmi szempontú választási lehetőség, tehát hogy legyen választási lehetőség.

Adott ez a választási lehetőség a műanyag zacskók történetében, esetében is. A kereskedő dönthet úgy is, hogy műanyag zacskók helyett például kevésbé környezetterhelő papírzacskót kínál a pékáru csomagolására, amelynek termékdíja mindössze tíz fillér. Vagy választhatja azt is, hogy gondoskodik a hulladékká vált termék hasznosításáról, ebben az esetben nem kell termékdíjat fizetnie. Tehát, képviselő úr, nem csak ez az egyetlen út létezik, hogy a zsemle árát kell növelnünk.

Szeretném azt is figyelmébe ajánlani, hogy az új szabályozás 2005. január 1-jétől van a műanyag reklám-bevásárlótáskák termékdíja esetében érvényben, és egyébként azok az áruházláncok, amelyek a műanyag zacskók átadása ellenében meghatározott árat kérnek, arról tájékoztatták a tárcát egy konzultációban, hogy 85 százalékkal esett vissza e műanyag zacskók forgalomba helyezése.

Azt gondolom, senki sem hiszi azt, hogy az állami elvonást nem a fogyasztó fizeti meg, legyen az adó vagy mint a termékdíj, adó jellegű díj. Az állam számára az ilyen jellegű befizetéseket a cégek teszik meg, de a fogyasztók azok, akik bizony az árba építve megfizetik, ha ezt választják az eladók. Így volt ez ezelőtt is - olyan, hogy ingyentermék, legyen az akár zacskó is, nem létezik. Évekkel ezelőtt megszűnt a bevételek úgynevezett pántlikázása, de ez nem jelenti azt, hogy az állam ne fordítana jelentős összegeket környezetvédelmi és ezen belül például hulladékgazdálkodási célokra. Elég, ha csak azt említem, hogy a regionális hulladékgazdálkodási beruházások, amelyek jelentős hányadát a költségvetés finanszírozza, mind-mind a környezet védelmét szolgálják. Ezeken a programokon keresztül a termékdíj bevételét többszörösen fordítja az állam hulladékgazdálkodási célokra.

A képviselő úr kérdezi, hogy kiket akar környezettudatossá nevelni a szaktárca. Egyszerű a válaszom: mindenkit, hiszen a környezetünk és a környezetünk minősége közös ügyünk. Közös felelősségünk a környezetünk állapotának megőrzése az utódaink számára. Ezért is kérem a képviselő urat, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjék. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Megkérdezem Soltész Miklós képviselő urat, hogy elfogadja-e az interpellációra adott választ.

SOLTÉSZ MIKLÓS (KDNP): Köszönöm a szót. Miniszter úr, el is tudnám fogadni a válaszát, ha megmondta volna konkrétan, hogy például a tavalyi évben amit begyűjtöttek termékdíjat, abból pontosan mennyit forgattak vissza környezetvédelemre. A számok sajnos azt mutatják egyébként, hogy kevesebbet, mint amit erre beszedtek. Akkor is el tudnám fogadni a válaszát, ha azt a javaslatot és a környezettudatos nevelést, amit ön említett és fontosnak tart, és azt hiszem, mindannyian fontosnak tartunk, meg is lehetne valósítani, mert higgye el, beépül az árakba. Sajnos amikor a bűnözés olyan hihetetlen mértéket öltött az utóbbi hónapokban, hetekben, hogy mindennap kirabolnak, mondjuk, egy bankfiókot, akkor a kereskedők egy nagy része attól retteg, hogy a papírzacskóba beteszik azokat a termékeket, nemcsak a kiflit, hanem a csokoládét és minden mást, és úgy akarják kivinni a boltokból a bolti tolvajok. Tehát higgye el, hogy sokkal bonyolultabb ilyen értelemben ez a dolog, és amit most önök a több mint 8 forintos termékdíj bevezetésével megléptek, azzal burkoltan megemelték az élelmiszerek árát.

Éppen ezért - nem én mondom, hanem Gyurcsány Ferenc mondta ezt a szót: népnyúzó, disznó kormány - nem tudom elfogadni a válaszát. (Moraj az MSZP soraiban.)

Köszönöm. (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el az interpellációra adott választ. Kérdezem önöket, hogy elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 198 igen szavazattal, 149 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodás mellett az interpellációra adott választ elfogadta.

Katona Kálmán, az MDF képviselője, interpellációt nyújtott be a környezetvédelmi és vízügyi miniszterhez: "Teret a folyóknak" címmel. Katona Kálmán képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   52-57   58-64   64-70      Ülésnap adatai