Készült: 2024.09.26.13:45:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2008.05.13.),  17-18. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 5:31


Felszólalások:   15-16   17-18   19-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem, hogy a kormány részéről kíván-e bárki szólni. (Nincs jelzés.) Nem kíván.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Soltész Miklós frakcióvezető-helyettes úr, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportjából: "13 nap ellenzékben" címmel. Öné a szó, frakcióvezető-helyettes úr.

SOLTÉSZ MIKLÓS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Még két hónappal ezelőtt Gyurcsány Ferencnek sok érdekes kiszólása mellett egy újabb volt: március 9-e után - a népszavazást követően - 10-e jön. Valóban ez történt, de nézzük, hogy milyen hatással volt ez a magyar belpolitikára, illetve főleg a szabad demokrata politikusok hogyan nyilatkoztak ezt követően.

Még aznap Horn Gábor: "Ez egy kemény csapat, ez a csapat kemény!" - ócsárolta akkor még koalíciós pártjainak vezetőit, majd közvetítette a nép véleményét, hogy valójában hová menjen el Gyurcsány Ferenc melegebb éghajlatokra. Majd március 14-én Horn Gábor annyit javított hozzászólásán, hogy abban hibázott, hogy csak az MSZP-t küldte el, "együtt kellett volna elmennünk melegebb éghajlatra" - nyilatkozta Horn Gábor.

Március 19-én Kóka még volt miniszter úr először beszélt a koalícióból való kilépésről, és a következőt jelentette be: "A magántőke az egészségbiztosítási reform lényege, ha nincsenek reformok, úgy az SZDSZ-nek nincs értelme a koalícióban maradásra." Majd néhány nappal később, március 26-án egymást kezdik vádolni. Gyurcsány Ferenc azt állítja, hogy Horváth Ágnes kirúgását, illetve menesztését az SZDSZ kérte, majd néhány nappal később Horn Gábor ezt megcáfolja.

Március 29-én Gyurcsány Ferenc úgymond bekeményít, de a viszontválasz sem marad el. Megüzeni az SZDSZ-nek, szálljanak le a magas lóról, ne hordják olyan magasan az orrukat, nem a reformpolitikával van baj, hanem a reformkioktatással, a reformgőggel és a reformblablával. A viszontválasz sem maradt el, több SZDSZ-es politikus az Indexnek a következőt nyilatkozta: "Aki elmond egy órás beszédet és nem érinti az ország egyetlen fontos ügyét sem, az mentálisan alkalmatlan az ország vezetésére."

Másnap Horváth Ágnes érdekes nyilatkozatot tett, megkérdezték, hogy hol volt, amikor megtudta, hogy nem lesz miniszter tovább. - Párizsban. - És mit tett? - Megreggeliztem, majd elmentem ruhát vásárolni. Úgy gondolom, hogy a cinizmusát ez kellőképpen jellemzi.

De folytatódik aztán a párbeszéd, illetve a kemény szócsata a parlamentben. Április 30-ával kilép az SZDSZ a koalícióból, amiért Gyurcsány Ferenc tehető felelőssé. "Gyurcsány nélkül elképzelhető a koalíció" - mondja Kóka, ők pedig konstruktív ellenzékként szeretnék támogatni a kormányt.

Két nappal később, április 2-án este Kuncze megfenyegette a szocialistákat, fokozódik a helyzet, ha sokat vádolják az SZDSZ-t, akkor ki fogja adni a személyes jegyzeteit a koalíciós megbeszélésekről. Másnap, vagyis két nap múlva Horn Gábor újra beszól: "Gyurcsány Ferenc minden lépését a politikai túlélés vezérli."

Április 7-e, Kóka, néhány napja még gazdasági miniszter, majd pedig a parlamentben így szólal fel: "Kátyúba került az ország, sehol sincs már a pannon puma, a dübörgő gazdaság, az OECD és más nemzetközi hitelminősítő intézetek katasztrofális helyzetet mondanak el Magyarországról." Egy érdekes közjáték április 8-án, Mali Zoltán, Drávapiski polgármestere Kókát küldi el melegebb éghajlatra, legalábbis Tanzániába, hogy ott vizsgálja a korrupciógyanús helyzeteket, és hogy mit kell tenni olyankor egy miniszternek.

Április 15-e: Gyurcsány újabb programot terjeszt be a parlament elé, amelyre Kóka azt mondja, hogy teljesen fölösleges, hiszen a száz lépés program után a 48 pont sem sikerült, és több hasonló terv is már az alapoktól rossz volt. Ekkor visszaszólt Gyurcsány Ferenc Kókának: "De bátor az elnök úr!"

Majd Fodor Gábor nyilatkozott néhány nap múlva. Az 1 százalékos SZDSZ nevében tulajdonképpen a Fidesznek tett javaslatot, persze csak akkor, ha a Fidesz változtat a politikáján. Majd néhány nappal később, április 21-én Kóka felpuhul, konstruktív ellenzékiséget ígér, és azt mondja, csak akkor tudja támogatni a kormányt, hogyha olcsóbban fog működni, ha olcsóbb lesz az állam.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Szabad Demokrata Képviselőtársaim! Döntsék el, hogy a tehetetlen, süllyedő kormányt támogatják vagy az esetleges felemelkedést, az ország felemelkedését. Döntsék el, hogy a zsíros igazgatói, felügyelőbizottsági és államtitkári állásokat tartják fontosnak vagy tízmillió ember életét, felemelkedését. Döntsék el, hogy Gyurcsány Ferenc újabb kormányzati ámokfutását, hatalomhoz való görcsös ragaszkodását támogatják (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), avagy a választók többségének akaratát.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:   15-16   17-18   19-20      Ülésnap adatai