Készült: 2024.05.07.02:41:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2017.04.04.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Vejkey Imre (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:28


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Oktatási Hivatal vizsgálata alapján megállapításra került, hogy hazánkban 28 külföldi diplomát adó egyetemből csak a Saint Daniel’s (sic!) működik szabályosan, a többi 27 mind szabálytalanul működik (Derültség az LMP soraiban.), így a CEU, vagyis a Central European University is. A vizsgálat, hangsúlyoznom kell, tisztelt hölgyeim és uraim, kifejezetten a működésre vonatkozott, és nem arra, hogy milyen ideológia alapján és mit oktatnak az egyetemek.

Ilyen tömeges törvénysértés esetén egy magára valamit adó kormány részéről elemi erővel vetődik fel az a kérdés, hogy a szabályozás rossz, és ezért azon mielőbb változtatni kell. Ez a válaszom arra, tisztelt hölgyeim és uraim, amit az ellenzék több képviselője felvetett, hogy miért kell ezt most kivételes eljárásban tárgyalni. Tiszta vizet kell öntenünk a pohárba, tisztelt hölgyeim és uraim, és ki kell mondanunk, hogy a törvényjavaslat a Magyarországon bejegyzett Közép-európai Egyetemet semmilyen szinten nem érinti, csak és kizárólag a New York államban bejegyzett Central European Universityt, vagyis a CEU-t, amely az anyaországban sem oktatóval, sem hallgatóval nem rendelkezik, de mégis van akkreditációja. Tehát, tisztelt hölgyeim és uraim, ez azt jelenti, hogy míg a CEU Amerikában nem ad ki amerikai diplomát, addig Magyarországon amerikai diplomát ad ki. Úgy gondoljuk, hogy ez súlyos akkreditációs probléma.

Egyetlen egyetem, így a CEU sem állhat a magyar törvények felett. Egy demokráciában nincsenek elsők az egyenlők között. (Dr. Bárándy Gergely: Először is, ez nem demokrácia!) Vajon kik és miért védik a CEU fantomegyetem privilégiumait? Esetleg azért, mert Soros György alapította? Akkor rossz hírem van, tisztelt hölgyeim és uraim, mert a demokráciában az egyenlőség az egyenlőség. (Dr. Bárándy Gergely: Ott igen! ‑ Kunhalmi Ágnes: Ez nem demokrácia!) Tudniuk kell, hogy a Közép-európai Egyetem rektora, bár eddig is minden követ megmozgatott a jelen törvényjavaslattal szemben, de közben maga is elismerte, hogy magát a Közép-európai Egyetemet a törvényjavaslat nem érinti, csak a CEU-t, amely amerikai diplomát ad úgy, hogy közben az USA-ban nem is folytat semmilyen képzést. (Szabó Szabolcs: Ez szabályos! ‑ Szávay István: Ez miért baj?)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ezért szükséges mó­dosítani a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvényt a benyújtott T/14686. számú törvényjavaslattal. A törvényjavaslatban világossá és megkerülhetetlenné tesszük azt, hogy az EU-n kívüli felsőoktatási intézmények csak és kizárólag akkor működhetnek Magyarországon, ha az anyaországukban is működnek, továbbá ha működésüket az anyaországuk kormánya és Magyarország Kormánya közötti nemzetközi egyezmény jóváhagyja.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A közelgő költészet napja alkalmából engedjenek meg egy idevágó idézetet Shakespeare Julius Caesarjából, Antonius gyászbeszédének első sorait. „Barátaim, rómaiak, föl­di­eim, / Figyeljetek rám. / Temetni jöttem Caesart, nem dicsérni.” Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mi sem dicsérni jöttünk a CEU-t (Kunhalmi Ágnes: Az biztos! ‑ Dr. Bárándy Gergely: Hanem temetni! Ez jó idézet! ‑ Derültség az MSZP és a Jobbik soraiban.), de nem is temetni. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Még egyszer mondom: mi sem dicsérni jöttünk a CEU-t, de nem is temetni. (Kunhalmi Ágnes: Ez nagyon jó! ‑ Moraj az MSZP soraiban. ‑ Az elnök csenget.)

Az amerikai nagykövetség nyilatkozata is ezt erősíti meg, a szirénhangokat kioltva, ugyanis a követségi nyilatkozatból egyértelműen az tűnik ki számunkra, hogy Donald Trump amerikai elnök szívén viseli a Soros-egyetem problémáit. (Dr. Apáti István: Donald az a kacsa!) Ezért mi, kereszténydemokraták úgy gondoljuk, hogy nem fog gondot okozni a törvényesen megválasztott amerikai kormánynak, hogy fél éven belül megállapodjon a szintén törvényesen megválasztott magyar kormánnyal a felsőoktatási intézményekre kiterjedő nemzetközi szerződés (Kunhalmi Ágnes: De neki nincs joga ilyet csinálni!) kötelező hatályának elismeréséről. (Dr. Bárándy Gergely: Másként nem fogadja Orbánt? ‑ Kunhalmi Ágnes: Fogadja Orbánt egy aláírás erejéig! Ezt az erőlködést!)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kereszténydemokraták tehát nem látják indokoltnak a felsőoktatási törvényt módosító javaslat visszavonását, amit az ellenzéki képviselők többen is kezdeményeztek, sőt külföldről is többen kezdeményeztek, sőt semmilyen külföldről érkező nyomást sem. Egyébként pedig, mivel küzdöttünk azért, és hiszünk abban, hogy Magyarország szuverén ország, ezért kifejezetten a belügyekbe való beavatkozásnak tekintjük ezeket a külföldről érkező nyílt vagy burkolt nyomásgyakorlásokat. Másrészről ezen nyomásgyakorlások súlyosan sértik a magyar parlament mint önálló hatalmi ág működését is azáltal, hogy külföldről próbálják megmondani nekünk, mit tegyünk vagy mit ne tegyünk.

Milyen szabadság ez, hölgyeim és uraim? (Kunhalmi Ágnes: Tanszabadság!) Mit akarnak ránk oktrojálni? (Szabó Szabolcs: Ti ezt a törvényjavaslatot!) Tudják, ráztunk már le rabigát nem is egyszer, vertünk le sast, félholdat és vörös csillagot is. (Kunhalmi Ágnes: Majd titeket is így fognak leverni!) A magyar nemzet ugyanis ezer év alatt megtanulta, hogy nem elég a szabadságról és a hazáról csak beszélni (Kunhalmi Ágnes: Ez hazaárulás, aki a tudást támadja!), a szabadságért és a hazáért harcolni kell a háborúban és tenni kell a békés hétköznapokban.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Mi most is ezt tesszük, amikor támogatjuk a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvényt módosító T/14686. számú törvényjavaslatot. Kérem, támogassák önök is. A törvényjavaslat ugyanis a külföldi egyetemek magyarországi működési rendszeréről szól, nem az oktatás szabadságának bármilyen korlátozásáról, mint ahogy azt a szirénhangok hallatni kívánják, ugyanis abba a törvényjavaslat nem szól bele, hogy milyen ideológiai alapon és mit oktat a külföldi egyetem. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(12.00)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai