Készült: 2024.09.20.06:30:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2018.10.31.), 40. felszólalás
Felszólaló Molnár Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR GYULA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Én a magam részéről meg fogom könnyíteni elnök úr ülésvezetési dolgát, nem szeretnék semmilyen kitérőt és kanyart tenni. Azt a mondatot szeretném elmondani, hogy na végre. Még akár örültünk volna annak, és örültem volna annak is személyesen, hogyha ez a büszke hatalom és kormány nem arra hivatkozik, hogy holmi európai uniós tanácsi direktívákat hajt végre, hanem azt mondja, hogy már maga is nagyon régen készült erre. Jó, hogy az Európai Unió két évvel ezelőtt magától is rájött arra, hogy ezt meg kellett volna csinálni, tehát egy büszke nemzeti kormánynak ezt így kellett volna beterjeszteni. Nem is értem, hogy hogyan lehet az, hogy minden egyes expozéban most önök itt arra hivatkoznak, hogy az egyébként más szempontból meghaladni kívánt Európai Unió direktíváit hajtják végre.

Sokan sokféleképpen idézték  érdekes, úgy látszik, hogy ma ilyen nap van  ezt a Nagy Testvér-dolgot, az előző belügyi napirendben is erről volt szó. Én a magam részéről mindig, de amikor az orwelli világról beszélünk, azt nagyon negatívan használjuk. Azért szerintem van a XXI. században valami helye a személyes adataink egységes kezelésének az életünket végigkísérő folyamatban, hogy hogyan, miképpen tudjuk ezeket használni, és hogyan, miképpen tudjuk ezeket az adatokat képezni is.

Én egy nagyon fontos dolgot szeretnék itt mondani, államtitkár úr és tisztelt képviselőtársaim: nincs annál rosszabb, mint ha valamit megcsinálunk, és utána később nem tudjuk megfelelően használni.

(11.40)

Tehát tényleg azért könyörgök, azt kérem önöktől, hogy ha már csinálnak egy ilyen rendszert  amely, még egyszer mondom, alapvetően szükséges, fontos és jó, erről, ha jól értem, mindannyian beszéltünk , akkor lehessen már ezt ténylegesen használni.

Van ma Magyarországon a személyi szám rendszere, van Magyarországon az adóazonosító, van a tajszám. Most lesz egy oktatási száma is a gyermekeknek bizonyos korig, nagyon helyesen. Lehessen már azt, hogy ha az ember valahol ügyeket intéz, az egyik hivatal ne küldjön át a másik hivatalba pusztán csak azért, mert ahhoz az adatbázishoz ő valamilyen formában nem fér hozzá. Tehát igazándiból azt szeretném önöknek mondani, hogy miközben persze ódzkodunk az orwelli világtól, a „Nagy Testvér mindent figyel”-től, a másik oldalról meg, amikor ügyfelek vagyunk és ügyeket akarunk intézni, akkor tényleg borzasztóan fontos lenne az, hogy a rólunk kezelt adatokat átjárható módon a hatóságok használják és tudják is megfelelő módon használni.

Azt nem pontosan értem, kicsit belemélyedve, hogy milyen adatokat használnak, és miket rögzítenek, hogy ebben az esetben miért kell még külön az oktatási igazolványnak egyedi azonosítójának lenni, ami bizonyos szempontból különválik az oktatási azonosítótól. Lehet, hogy érdemes lenne ezt is meggondolni. Tehát csak azt akartam mondani önöknek, hogy ha ilyen rendszer van, és akkor egy ilyen rendszer legyen, a magunk részéről az alapelvvel egyetértünk és támogatjuk, akkor az lenne helyes és szerencsés, ha ezt megfelelő módon tudnánk használni.

Szerepel az anyagban a KSH-val való kapcsolat. Csak halkan jegyzem meg: konzultáljanak a KSH-val, mert ha jól tudom, tegnap a KSH-ból 200 embert bocsátottak el úgy, hogy ők ezt egyik napról a másikra tudták meg, reggel tudták meg, hogy másnap már nem kell jönniük. Nem tudjuk, hogy például az adatbázis-kezelésben a KSH most alkalmas lesz-e arra, vagy pedig a sokadik olyan átszervezésnek leszünk a tanúi, amikor lökésszerűen csökken az adminisztráció létszáma, egyébként jó sokba fog kerülni a felmondásokkal meg a végkielégítésekkel, majd szép lassan más logikán vissza fog korrigálni ez a fajta bürokrácia. Sok ilyet éltünk már át, akik régebben vannak a parlamentben.

Összességében azt szeretném önöknek mondani, ezt jobbikos képviselőtársam is említette, de én még egyértelműbben szeretném kimondani, hogy nem látjuk azt, hogy milyen szakmai és civil szervezetekkel történt az egyeztetés. Önök hivatkoznak valamire. Mi az információink alapján azt látjuk, hogy érdemi és komoly egyeztetés nem történt. Pedig ez olyan kényes téma, amelynek kapcsán feltétlenül fontosnak tartanám, hogy az előterjesztéshez lássuk a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság véleményét is. Ez tipikusan az a téma, amiben ha ők valamilyen véleményt mondanak, akkor azt mondom, hogy fogadjuk el azt a helyzetet, hogy demokrácia van, és ha ők azt állítják, hogy rendben van, akkor mi is picit nyugodtabbak vagyunk.

Ugye, azt megértik 2018 Magyarországán az eddig elmondott ellenzéki hozzászólások alapján, hogy van bennünk némi fenntartás, amikor az adatbázisok kezeléséről, átláthatóságáról, jogszerűségéről van szó. Én készséggel elfogadtam két kiváló képviselőtársam esküjét, amit az elmúlt hozzászólásaikban megtettek, hogy minden rendben van, államtitkár urat is nagyon tiszteljük, mint ezt ebben a Házban többször elmondtuk, de mégis azt gondolom, hogy a mi mérlegelésünk a végső szavazásnál az, hogy a következő időszakban ezzel kapcsolatban milyen garanciális elemeket fogunk látni. De összességében  még egyszer mondom  örülök annak, hogy ez a törvényjavaslat itt van. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai