Készült: 2024.05.16.10:20:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2008.10.06.), 2. felszólalás
Felszólaló Bajnai Gordon
Beosztás nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAJNAI GORDON nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A világban sok évtizede nem tapasztalt mélységű nemzetközi pénzügyi válság bontakozott ki gyakorlatilag az elmúlt egy évben, de ennek igazi viharát az elmúlt két hétben éljük meg. Az elmúlt hét végén és az azt megelőző napokban jó néhány lépést tettek a világ kormányai, fejlett nemzetei azért, hogy a saját országaikban kibontakozó válságot stabilizálják. Ez reményt ad arra, hogy ennek a válságnak az elsődleges nagyobb hullámai, viharai talán elülnek, és Magyarország szempontjából megnyugtató hír az, hogy az elmúlt két év erőfeszítése és sokszor áldozatai eredményeként Magyarország ma stabil, és biztonsággal tekinthet a nehezebb nemzetközi gazdasági viszonyok elé.

Magyarországon a költségvetési hiány radikálisan csökkent, és a már benyújtott költségvetési javaslat alapján jövőre is érdemben csökkenni fog. Magyarországon csökken az infláció, és az idei évben már ismét gyorsuló növekedésre számíthatunk. Magyarország bankrendszere stabil, és működik az Országos Betétbiztosítási Alap, amely 6 millió forintig garanciát nyújt a betétekre. Éppen ezért Magyarországnak - és ezt megnyugtató mondani - nem a válság elsődleges hatásaitól kell tartani, azzal viszont jó, ha számolunk, hogy ez a válság az egész világban és megkerülhetetlenül Magyarországon is a következő hónapokban, de az is lehet, hogy években jóval nehezebb gazdasági környezetet teremt majd számunkra.

Éppen ezért a kormánynak ilyenkor az a dolga, hogy elemezze ezeket a hosszabb távú kilátásokat, és tegye meg a lehető leghamarabb azokat a lépéseket, amelyek segíthetnek. Magyarországot az exportpiacaink szűkülése és az egyre drágább, nehezebben folyósított hitelek miatt elsősorban a kis- és középvállalkozások számára elérhető források szűkülése fenyegeti. Éppen ezért a kormány múlt szerdán jelentést hallgatott meg, és elfogadta azt a csomagot, amelyet múlt csütörtökön bejelentettünk, más országokat megelőzve, amelyben első helyen most még megelőző jelleggel a kis- és középvállalkozások fölé szeretnék védőpajzsot tartani. Ennek keretében annak az ötezer vállalkozásnak, amely már nyertese az Új Magyarország fejlesztési tervnek, most utólag a növekedési elvárásait csökkentjük, hiszen ha romlik a külső feltétel, akkor nem lehet az célja senkinek, hogy ők szenvedjenek, vagy esetleg elveszítsék a már elnyert támogatást. Ezért a számukra hozzáigazítjuk a külső körülményekhez a már meghirdetett növekedési elvárásokat.

Akik jövőre lépnek pályázatainkba, számukra könnyebb feltételeket biztosítunk a belépéshez, hogy minél többen részt vehessenek majd. Talán ennél is fontosabb intézkedés, hogy a legkisebb, a családi vállalkozások számára október 1-jétől már több mint 160 bankfiókban és az ország összes mikrofinanszírozó szervezeténél elérhető olyan mikrohitel, amely 10 millió forintig 10 évre nyújt beruházási hitelt úgy, hogy annak kamata alatta marad a jegybanki alapkamatnak, 6 és 9 százalék között várható.

(13.10)

Az eggyel nagyobb vállalkozások, a kis- és közepes vállalkozások esetében pedig 10-100 millió forint között magunkra vállaljuk a hitelgarancia nagy részét. Ha a bank nem adna hitelt, mert azt gondolja, hogy túl kockázatos finanszírozni egy kisvállalkozást, akkor a kormány a hitel fedezetének 80 százalékát magára fogja vállalni, ezzel teszi lehetővé, hogy sok száz milliárdos forrás jusson el a kis- és középvállalkozásokhoz.

Lehetnek olyan bankok Magyarországon, amelyek akkor se akarnának most hitelt adni a kisvállalkozásoknak, ha a kockázatot fedezzük, mert nincs rá forrásuk, ezért a Magyar Fejlesztési Bankkal közösen két hónapon belül olyan terméket helyezünk ki a bankok számára a piacra, amely csakis célzottan a kisvállalkozásokhoz juttatható el 100 millió forintig, kamatplafonnal, tehát semmire hivatkozva nem lehet drágítani ezeket a hiteleket a vállalkozások felé.

Vannak olyan kicsi vállalkozásaink, amelyek gyorsan szeretnének növekedni. Számukra jövő tavasztól 45 milliárd forint tőke jut majd el. S azok számára, akik exportálni szeretnének, az új piacokra vagy a meglévő piacokra való jutáshoz célzott program keretében, minden egyes vállalkozást végiglátogatva aktív állami segítséget kínálunk. Azt látjuk, hogy ezekben a hetekben a világon mindenütt megnő az állam szerepe, s ugyanakkor azt is látjuk, hogy ezzel a felelősséggel nemcsak a kormánynak, hanem mindenkinek élnie kell. Élniük kell a vállalkozásoknak és élni kell a parlament minden szereplőjének. A vállalkozások hosszú távú, kiszámítható gazdaságpolitikát akarnak, ezért azt gondolom, hogy ezzel mindannyiunknak van felelőssége.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai