Készült: 2024.09.26.21:34:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2008.11.06.), 133. felszólalás
Felszólaló Jakab István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  133  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JAKAB ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Lassan a nap vége felé, azt gondolom, kicsit már fáradunk, de talán még emlékszünk egy-egy képviselőtársunk felvetésére. Nincs már bent a teremben az a képviselőtársunk, aki felolvasta a beszédét, minősítette az elmúlt évek során azt a hatalmas teljesítményt, amit mi joggal vártunk volna el, ha lett volna - sajnos nem volt -, de visszanyúlt a Fideszhez, és nagyon pontosan, precízen felolvasta a számára megírt szöveget. Majd egész délután, egész nap azt hallgattuk, hogy nekünk írják meg a szöveget. Kedves képviselőtársaim, nekünk nem írnak szöveget (Dr. Szabó Zoltán: Ja! - Gőgös Zoltán: Az a baj!), azt máshol írják. Ezt kénytelen voltam elmondani.

Vidorné Szabó Györgyi képviselőtársamnak csak egyetlen megjegyzést hadd tegyek. Nagyon büszkék lennénk arra, hogyha picit lassabb lenne a reagálás, csak olyan módon, mint ahogy a szlovákok vagy a csehek esetében történik. Azt gondolom, ez a helyzetet minősíti.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az agrárügyek közül elsősorban a finanszírozási, költségvetési kérdésekkel szeretnék foglalkozni, méghozzá abban az összefüggésben, hogy minden költségvetés tervezésénél abból kellene kiindulnunk, hogy az előző év teljesítménye vagy az előző év már érzékelhető, várható teljesítménye milyen lesz. Nálunk sajnos mindig azzal szembesülünk a költségvetési vita során, hogy az előző évet nem zárjuk, van egy magas induló támogatás az agrártámogatási sorokon, magas előirányzatok vannak, majd ezeket az előirányzatokat természetesen nem teljesítjük, és azzal már nem számolunk el, hogy az az összeg kifizetésre kerül-e vagy nem. Mi megnéztük, hogy néhány éven keresztül, 2004-től 2007-ig bezárólag mennyi ez a ki nem fizetett, úgymond, áthúzódó támogatás, és kiderül, hogy a négy év alatt ez 200 milliárdos nagyságrendre rúg, ami a költségvetésnél be volt ígérve, pontosan 212,3 milliárd a mi kimutatásaink szerint az agrárbeszámolóban megjelenített összegek alapján.

Pontosan egy ilyen dologra szeretnék utalni akkor, amikor az állattenyésztés fejlesztésével összefüggésben a költségvetés készítői azt mondják, hogy változtatni kell az arányon, talpra kell állítani a magyar mezőgazdaság egyik legfontosabb szektorát, az állattenyésztést. Igen, de például ha a nemzeti támogatásoknál megnézzük az állattenyésztési részt, akkor látjuk, hogy állattenyésztési támogatásra, állatjóléti intézkedésekre 10 milliárd forint van betervezve - csak nem írták oda, hogy onnan 7 milliárd forint már elköltésre kerül ebben az esztendőben. Kedves képviselőtársaim, ez egy virtuális költségvetés, mert nem tudjuk, hogy mekkora az összeg, ahonnan indulunk, nem tudjuk tulajdonképpen, hogy a negyedik változatnál mely számok az igazak, és elmondjuk, hogy na, akkor majd milyen nagy teljesítmények lesznek.

De egy másik területre is szeretném ráirányítani a figyelmet, ami megint azt sugallja, hogy menjünk vissza a tényekhez. Az Új Magyarország vidékfejlesztési program keretében folyamatosan azt hallják az állampolgárok, hogy mekkora hatalmas összeg áll rendelkezésre. Ez igaz is, nagyszámú pályázatot befogadtak, ez közel 200 milliárd forint... (Gőgös Zoltán: 400 majdnem!) Én most csak az állattenyésztésről beszélek, 220 milliárd forint. Ebből a 220 milliárd forintból már áprilistól esedékes lenne a kifizetés, és eddig mindössze 4 milliárdot fizettek ki. Azt gondolom, hogy a már áprilistól esedékes kifizetések nagyságrendje nem 4 milliárd forint lenne ebben az összefüggésben.

Summa summarum, ha egyszer bejelentjük, és azt ígérjük, hogy van egy folyamatos támogatási lehetőség, főleg az állattenyésztő gazdaságok számára, akkor az ne virtuális összeg legyen, hanem akkor mondjuk meg, hogy igen, barátaim, beállítottuk, de már el is költöttétek az elmúlt évben. De ugyanezt szeretném mondani egyébként az egyéb ágazatok esetében is, például a kertészet esetében.

Tisztelt Ház, az időkeretem sajnos nagyon elment. A piaci támogatásoknál a 61 milliárd forint akkora összeg, erre az előző években közel sem tudtunk ekkora összeget felhasználni, 30-40 milliárd volt a legnagyobb összeg eddig.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból. - Gőgös Zoltán: István, a telepeknek meg kell épülniük!)




Felszólalások:  Előző  133  Következő    Ülésnap adatai