Készült: 2024.09.18.23:25:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2012.11.12.),  155-164. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:53


Felszólalások:   147-154   155-164   165-168      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Dúró Dóra és Farkas Gergely, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Meg sem kottyannak a röpködő milliárdok?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Hoffmann Rózsa államtitkár asszonyt jelölte ki. Kérdezem a képviselő asszonyt, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Igen.

ELNÖK: Igen, jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Így tehát Dúró Dóra képviselő asszonyt illeti a szó.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! A második Orbán-kormány 2010-es hatalomra kerülése óta több mint 90 milliárd forintos forráskivonást vagy zárolást kellett elszenvedjen a felsőoktatás. Tették mindezt annak ellenére, hogy az "Erős Magyarország" című, 2007 decemberében megjelent Fidesz-programban az alábbiakat olvashatjuk: "Ismét visszaállítjuk a tandíjmentességet, mert a jelenlegi helyzet a tehetősek privilégiumává teszi a felsőoktatást, és évente több tízezer tehetséges fiatalt zár el az egyetemi tanulmányoktól." Ehhez képest a kormányzati tervek szerint tovább fogják csökkenteni a tandíjmentes felsőoktatási helyek számát, tehát homlokegyenest az ellenkezőjét csinálják annak, mint ami a 2007-es Fidesz-programban szerepelt. Ebben ugyanis szó sem volt semmiféle forráskivonásról, semmiféle zárolásról, de még arról sem, hogy egy önfenntartó felsőoktatást szeretnének megteremteni.

Az esélyeit a fiataloknak az eladósodásban, a diákhitel felvételében jelölik meg, ami a Jobbik szerint egy tévút, hiszen nem lehet célja egyetlen kormányzatnak sem az, hogy a felnövekvő generációnak, a fiatalságnak a tanulmányai befejezésekor egy óriási hitelteherrel kelljen megkezdeni az életét. Sokkal jobb lenne, ha az akkori éveiket a családalapításra és az otthonteremtésre tudnák használni. Ne azt üzenjék a fiataloknak tehát, hogy ha tanulni akarsz, akkor adósítsd el magad! Ráadásul az sem érthető, hogy hogyan várnak el nemzetközi kitörési eredményeket ezektől az egyetemektől, ha ilyen mértékű forráskivonásokra és zárolásokra lehet számítani.

Várom érdemi válaszát. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Hoffmann Rózsa államtitkár asszonynak.

DR. HOFFMANN RÓZSA, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! A kérdésében két dolgot kicsit összecsúsztatott: a mostani zárolásról szóló bejelentést és az önköltséges képzést, illetve az ezt segítő diákhitelt. Így kicsit gondban vagyok, hogy melyikre válaszoljak, annál is inkább, mert 2007-es adatokat hozott ide. 2007 után jöttek be egész Európába és így Magyarországra is azok a pénzügyi válságtünetek, amelyeknek eredményeképpen a múlt héten - holnap lesz egy hete - pont arról tárgyalt a parlament, hogy miért és hogyan adósodott el az ország.

Ilyen körülmények között kormányunk az egész felsőoktatás támogatásából nemhogy nem vonult ki, hanem új lehetőségeket nyitott meg a diákhitellel, ami nem jelent olyan eladósodást, ami ne volna vállalható, hiszen a világ számos országában bizonyított tény, hogy a költségek vállalásával, a költségekbe történő beszállással minden egyes fiatalnak lehetősége van tanulni. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Tandíj!) Ez az a megoldás, amelybe az állam komoly összegekkel is beszáll, tehát ez az állami szerepvállalásnak egy más irányú megjelenése. A diákhitel tehát megítélésünk szerint nem tévút, ezt bizonyítja az is, hogy elég sokan felvették, már majdnem ötezren ebben a tanévben, és nyilvánvalóan a számuk növekedni fog.

Ami pedig a zárolást illeti, az adatok önök előtt is ismertek: az egyetemek költségvetési támogatásához és bevételéhez képest a zárolás teljes összege mintegy nem egészen 3 százalék; tudom, fájdalmas, nehéz, de kigazdálkodható. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszonválaszra megadom a szót Farkas Gergely képviselő úrnak.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Ki kell javítanom, Dúró Dóra nem a 2007-es adatokat, hanem a 2007-es programjukat mondta el. Szerettünk volna frissebb programból idézni, de egyszerűen nem találtunk, nagyon taktikusan a Fidesz nem volt hajlandó nyilatkozni erről. De az biztos, ha nyilatkoztak volna, akkor nem az önfenntartó felsőoktatásról tették volna meg, ahogy erről mostanában itt a miniszterelnök úrtól, illetve öntől is hallani lehet. Azt tehát kijelenthetjük, hogy önök átverték a fiatalokat, nem erről volt szó. Nem annak tükrében szavaztak önökre 2010-ben azok a fiatalok, akik a Fideszt választották, hogy önök önfenntartóvá akarják tenni a felsőoktatást, és a diákhitelre építve akarják lehetővé tenni azt, hogy minél több diák tudjon tanulni.

Azt sem értem, hogy miért kell sikerként reklámozni azt, hogy egyre többen veszik fel a diákhitelt, amikor az egy kényszerpálya. Annak kellene örülnünk, ha nem lennének rászorulva a fiatalok a diákhitelre, de sajnos az a jelenlegi helyzet, a gazdasági helyzet, hogy rá vannak kényszerülve, és ezen súlyosbít az a helyzet, hogy önök egyre inkább csökkentik az állami férőhelyek számát. Ez tehát egy nagyon rossz irány, amivel mi nem tudunk egyetérteni. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg az államtitkár asszonyt.

DR. HOFFMANN RÓZSA, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Úr! Mi pedig azzal nem tudunk egyetérteni, hogy önök demagóg módon úgy állítják be, mintha mi ifjúságellenesek lennénk. Holott azt kell látni, hogy abban a helyzetben, amit nem mi idéztünk elő, hanem a kedves elődpárt - önöknek sem volt ehhez persze közük -, ebben a helyzetben is megteremtettük a lehetőségét annak, hogy a fiatalok tanulhassanak, hiszen világszerte számos példa ezt mutatja, ahogy ön is látja.

Na most, a tandíj és az önköltség, a diákhitel szándékosan összecsúsztatott fogalmak. Ezt sem tudjuk díjazni, hogy szándékosan úgy állítják be, mintha tandíjat írtunk volna elő. Sokszor elmondtuk, most is elmondom: a tandíj mindenki számára egységesen előírt magas összeg, míg jelen pillanatban 50 ezres nagyságrendben ingyen, azaz állami ösztöndíjjal tanulhatnak a fiatalok. Kérem, hogy ezt a számot is tegye hozzá akkor, amikor a diákhitelről és egyéb problémákról beszél. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   147-154   155-164   165-168      Ülésnap adatai