Készült: 2024.09.21.05:58:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

195. ülésnap (2012.05.29.),  89-98. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:   87-88   89-98   99-100      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Pörzse képviselő úr is megvárja a miniszterelnök urat.

Dúró Dóra és Farkas Gergely jobbikos képviselők azonnali kérdést kívánnak feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Róluk már lemondott a kormány?" címmel. Soltész Miklós államtitkár úr a kijelölt válaszadó. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm, igen.

ELNÖK: Ebben az esetben öné a kérdés lehetősége.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Tárki múlt heti felmérése alapján a magyar társadalomban még soha nem volt ilyen magas a külföldi munkavállalást tervezők aránya. Közülük kiemelkedik a 30 év alatti fiatalok korosztálya, akik közül minden második fiatal gondolja úgy, hogy a jövőben külföldön szeretne hosszabb vagy rövidebb időt eltölteni munkavállalással.

Már sokszor elmondtuk, hogy önök semmit nem tesznek a fiatalok érdekében. Engedje meg, hogy csak felsorolásszerűen néhány konkrétumot említsek. Önök ellenzékben még az ifjúsági törvényt hiányolták. Eltelt két év, semmi nem történt ennek létrehozása, megalkotása érdekében. "Az új nemzedék jövőjéért" program keretében szintén semmilyen előrelépés nem történt. Önök két éve kormányoznak, van egy kormánybiztos, aki elméletileg a fiatalokért felelős, de gyakorlatilag eddig csak egy tervezetet tudott letenni egy évvel ezelőttre, abból majd fél év múlva egy programot, most pedig bejelentették, hogy majd talán ősztől elindul a több tucatnyi programpontból kettő darab, tehát a több tucatnyi, fiatalokkal kapcsolatos programból kettőt tudnak majd talán ősszel elindítani, de önöket ismerve még ebből sem lesz semmi.

Az oktatásban hosszan lehetne sorolni azokat a tényezőket, amik mind az irányba hatnak, hogy a fiatalok inkább a külföldi életben gondolkodjanak. Elég csak felsorolásszerűen a tandíj bevezetését megemlítenem, vagy éppen azt, hogy önök cinikusan állandóan az eladósításba sodró diákhitelt ajánlják a fiataloknak, a keretszámokat ésszerűtlenül csökkentik, vagy éppen intézmények megszüntetését lebegtetik, és tartják ezzel bizonytalanságban a fiatalokat. Jól mutatja ezek romboló hatását, hogy a most érettségizettek között is kiemelkedő azok aránya, akik szintén külföldi oktatási intézményekben tervezik már a továbbtanulást. A múlt héten Halász János a diákmunkára mondta azt, hogy teljesen rendben van ez a terület, ennek ellenére több ezer diák tudna konkrét példákat mondani, hogy milyen visszaélésekkel és kiskapukkal használják ki ezeket a fiatalokat.

Idő hiányában csak ennyit tudtam felsorolni a konkrétumok közül, de mindezek alapján is bátran kérdezem: mikor terveznek végre lépéseket annak érdekében, hogy a fiatalokat itthon tartsák, és olyan jövőt tudjanak nekik ajánlani, ami biztosítja azt, hogy itthon tudjanak boldogulni?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: A kettőperces válaszadás lehetősége Soltész Miklós államtitkár úré.

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Úr! Nyugodtan feltehette volna ezt a kérdést az öntől jobbra ülőkhöz is, hiszen ha azt a számot nézzük, hogy 2002-ben, amikor az Orbán-kormány átadta a kormányzás lehetőségét a szocialistáknak, akkor a 25 év alattiak munkanélkülisége 12,7 százalék volt. Ez több mint megduplázódott nyolc év alatt, és 2010-ben, amikor a kormányváltás volt, ez 26,6 százalékra ment fel. Mi amit tudtunk, megtettük, egyrészt megállítottuk a rohamos növekedést, sőt egy nagyon kis mértékben, 26,1 százalékra csökkenteni tudtuk a 25 év alatti munkanélküliek számát.

(15.20)

Mindamellett nem szeretném bagatellizálni a kérdést, mert nagyon fontos és nagyon komoly kérdésről van szó, de ha ön egy kicsit körülnéz a világban, körülnéz egy kicsit Európában, akkor Európában is óriási nagy problémával néznek szemben olyan államok is, amelyek felé egyébként a magyar fiatalok egy része törekszik kifelé. Ha megnézzük akár Olaszországot, megnézzük akár Spanyolországot, főleg Spanyolországot vagy a déli államok többségét, óriási nagy a munkanélküliség kérdése ezen a területen. Nem véletlen az, hogy a magyar kormány a következő lépéseket igenis megtette az elmúlt években, megtette az oktatási rendszer átalakítását. Önök is nagyon jól tudják, hogy mind az egyetemekről, mind pedig a középiskolákból olyan képzésekkel kerültek ki az elmúlt években fiatalok, amelyekkel nem tudtak mit kezdeni. Önök is nagyon jól tudják, hogy a családtámogatási rendszer olyan volt a múltban, amely családtámogatási rendszer nem a családalapítást és a gyermekek felnevelését ösztönözte, hanem csak a gyermekvállalást és semmi mást. Tovább sorolhatnám azokat a területeket, amelyeket említett az ifjúság területén, hogy sem a táborozást, sem a közösségi fejlesztéseket (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.), a közösségi programokat nem támogatták a múltban, mi pedig ezzel pontosan az ellenkezőjét tettük.

Köszönöm szépen a kérdéseket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Az egyperces viszonválasz Dúró Dóra képviselő asszonyé a két kérdező közül.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Önök kétharmados többséggel két éve kormányoznak, tehát egyre gyengébb érv az MSZP-re hivatkozni, illetve az ő felelősségüket firtatni. Nyilvánvaló, hogy félidőben már az önök felelőssége is elvitathatatlan. De mondok két olyan területet, ahol még az MSZP-t is sikerült alulmúlniuk, hiszen a 29 év alattiak foglalkoztatása tekintetében az elmúlt egy évben is csökkenés tapasztalható, miközben önök 1 millió új munkahellyel kecsegtették a választópolgárokat a 2010-es választási kampányban. A kivándorlási migrációs kedv is a másfélszeresére nőtt 2010 óta, tehát az önök kormányzása alatt, és az elmúlt 20 évben soha nem volt ilyen magas, tehát egyértelmű az önök felelőssége ebben a kérdésben is.

A felsőoktatásban nem sikerült egy igazságos rendszert létrehozni, hiszen a szegény gyerekeknek egyedül a diákhitel ad lehetőséget, miközben egy igazságos rendszerben az ő tehetségük lenne az a zálog, amely lehetővé tenné számukra azt, hogy egyetemi végzettséget szerezzenek. (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.)

A családtámogatásra nem tudok kitérni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Egyperces záró válasz, Soltész Miklós államtitkár úr!

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Képviselő Asszony! Ha ön figyelt volna a válaszomra, és nem a képviselőtársával egyeztetett volna az előre megírt egyperces válaszára (Derültség a Jobbik soraiban.), akkor talán odafigyelt volna, miket mondtam el, hogy milyen lépéseket tettünk meg, de mindaz, amit ön elmondott, egyszerűen nem igaz. Nem igaz egyszerűen az, hogy a szegényebb családoknak nincsen lehetőségük az egyetemi felsőoktatásban részt venniük, mert több mint 40 ezer olyan ingyenes felsőoktatási részvételi lehetőség van, amelyre bárki jelentkezhet, tehát ön egyszerűen nem mondott igazat. Nemcsak az ösztöndíj segíti őket, hanem igenis ingyenes felsőoktatásban vehetnek részt, ha úgy készülnek fel. De azt önök is tudják, hogy arra nincsen szükség, és lehetetlen Magyarországon olyan tömegben képezni különböző szakokon, amelyek egyszerűen nem eladhatók, amelyek egyszerűen nem versenyképesek, miközben a szakképzésben pedig ott van a hiány, nincsenek felkészülve a fiatalok, és nem tudnak elhelyezkedni. (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.)

Tehát, tisztelt képviselő asszony, ne nálunk keresse a bajt, hanem az előző kormánynál! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   87-88   89-98   99-100      Ülésnap adatai