Készült: 2024.09.24.14:09:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

155. ülésnap (2011.12.16.),  41-51. felszólalás
Felszólalás oka Engedély időkeretben való tárgyalásra
Felszólalás ideje 18:32


Felszólalások:   27-41   41-51   51-139      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e azzal, hogy a Magyar Nemzeti Bankról szóló T/5248. számú törvényjavaslat általános vitáját 6 órás időkeretben tárgyalja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 252 igen szavazattal, 65 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az előterjesztés 6 órás időkeretben való tárgyalását elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most a Magyar Köztársaság Országgyűlésének Házszabályáról szóló 46/1994. (IX. 30.) országgyűlési határozat módosításáról szóló H/5273. számú előterjesztés általános vitájának az Országgyűlés 4 óra 20 perces időkeretben történő tárgyalásáról döntünk. Az időkeret felosztását a napirendi ajánlás új változata tartalmazza.

Megkérdem Hegedűs Lorántné jegyző asszonyt, olvassa fel az időkeret felosztását.

HEGEDŰS LORÁNTNÉ jegyző: Tisztelt Országgyűlés! Az időkeret felosztása a következő: a Fidesz képviselőcsoportjának 88 perc, a KDNP képviselőcsoportjának 42 perc, az MSZP képviselőcsoportjának 47 perc, a Jobbik képviselőcsoportjának 46 perc, az LMP képviselőcsoportjának 30 perc, a függetleneknek pedig összesen 7 perc.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: A Házszabály 53. § (1) bekezdése értelmében frakciónként egy-egy 3 perces időkeretű felszólalásra van lehetőség. Megadom a szót Schiffer Andrásnak, az LMP képviselőjének.

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Én azt gondolom, ezzel a Házszabály-módosítással nagyjából zárójelbe lehet tenni a parlamentáris demokráciát. (Zaj a kormánypártok soraiban.) Itt önök egy olyan eszközhöz nyúltak, amellyel gyakorlatilag az ellenzéki jogosítványokat nullázzák le. Betolják, ugye, a kivételes sürgős eljárás intézményét, ami törvényesíti azt a gyakorlatot, amit gyakorlatilag eddig is alkalmaztak, nagy fontosságú törvényeket, akár költségvetési törvénymódosításokat is át lehet verni úgy a Házon, hogy érdemi vita nincsen.

Én igazából azon csodálkozom, hogy ez a kormánypárti képviselőket miért nem zavarja. Az elmúlt másfél évben ez a parlament egyre kevésbé hasonlított egy normális parlamenti működéshez. Rogán elnök úrnak mondom, hogy a bizottságokban érdemi munka nem folyik (Felzúdulás, a kormánypártok soraiban.), önök érdemben véleményt nem nyilvánítanak, érdemi vita nincsen.

Tisztelt Országgyűlés! Tulajdonképpen egyetlen házszabály-módosítást kellene önöknek előterjeszteni, éspedig azt, hogy a Fidesz alapszabályába foglalt intézkedés, amely alapján minden jog a pártelnököt illeti meg, így ezt a jogot itt a Házszabályban a miniszterelnöknek lehetne adományozni: a miniszterelnök jogosult meghatározni a viták tárgyalásának rendjét, esetleg a miniszterelnök jogosult diszponálni afölött is, hogy a bizottságok miként működnek.

(12.40)

Tessék abbahagyni ezt a bábszínházat! Én csak azt kérem, hogy innentől kezdve ne hivatkozzanak átszellemült tekintettel parlamenti szokásokra, mert itt önök másfél éve gyakorlatilag a parlamenti szokásjogot számolják fel.

Ráadásul - tudom, hogy ez önöket különösebben nem hatja meg (Folyamatos közbeszólások a kormánypárti padsorokból.), de azért azt az apróságot talán érdemes lenne önöknek is tekintetbe venni, hogy akkor, amikor a zárószavazás előtti módosítókra vonatkozó eddigi házszabályellenes gyakorlatot próbálják szentesíteni, nem pusztán a demokráciát nullázzák le, nem pusztán a parlamentáris szokásjogot tapossák lábbal, a jó kormányzás esélyét is megszüntetik.

Azt lássák be végre, hogy akkor, amikor zárószavazás előtti módosító javaslatokkal tolnak át a parlamenten olyan alapvető szabályokat, amiket normális helyen normális időben közigazgatási egyeztetésen visznek végig, szakbizottságokon tolnak át, érdemi parlamenti vita van róla, ezzel gyakorlatilag teljes káoszba taszítják a jogrendet. Ennek az árát a magyar emberek fogják megfizetni. Itt önök egy olyan kaotikus kormányzást, egy olyan kalandorkormányzást valósítanak meg, ami egészen példátlan, és eközben bábszínházzá silányítják a parlamentet. (Taps az LMP, az MSZP és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: A következő felszólaló Tóbiás József, az MSZP képviselője. (Moraj a kormánypártok soraiban.)

TÓBIÁS JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Másfél évvel ezelőtt úgy indult az új Országgyűlés munkája, helyesebben már nem is előtte, hanem már benne voltunk, amikor a megválasztott házelnök, Kövér László azt kérte, hogy ugyan van egy feszített tempó, amit az ország érdekében meg kell tenni, de egy nyugodt, kiszámítható törvényhozásra kell készülni 2011-ben.

Szeretném önöknek mondani, hogy most éppen cserbenhagyják a házelnöküket, hiszen az ő bejelentésének az ellenzék hitelt adott, azt várta, hogy egy kiszámíthatóbb kormányzati munka egy kiszámíthatóbb és felelősségteljesebb ellenzéki szerepvállalásra is fogja ösztönözni a Ház munkáját. Ami most itt van, az egyértelműen az ellenzék kiiktatása a magyar Országgyűlés életéből. (Németh Szilárd István: Most is beszélsz.)

Önök erre tettek már szóbeli ígéretet, hiszen ellenzék nélkül is működik a Ház - mondták egy ciklussal ezelőtt. De szeretném önöknek mondani, hogy miközben ilyen nagy hangjuk van, önöket is zárójelbe tette ez a javaslat. Önök nem fogják tudni megmondani a saját választóiknak a választókerületben, hogy mit és miért tesznek. Csak el kellene olvasni ezt a Házszabályt, kedves tisztelt kormánypárti képviselőtársaim. (Folyamatos közbeszólások a kormánypártok soraiból.) Nincs önöknek joguk kétségbe vonni az ellenzék létét, addig is, amíg ez az alkotmány vagy majd 2012. január 1-jétől egy alaptörvény lép életbe. Jogunk van a kormányt kritizálni (Babák Mihály közbeszól.), még akkor is, ha egy kormánypárti képviselő Szarvas város életében - önt is jogunk van kritizálni. Önnek ezt tűrnie kell!

A Házszabály elveszi azt a jogát az ellenzéknek, hogy véleményt mondjon a kormány előterjesztéséről. (Dr. Répássy Róbert: Most is azt csinálod.) Nem. Ma még igen, kedves államtitkár úr, de önnek mint jogásznak tudnia kellene, hogy mit csinálnak most. Most számolja föl azt, ami még lehet, hogy a mi bűnünk, lehet ezt mondani, de önökre hullik vissza, ez az önök felelőssége lesz. (Folyamatos közbeszólások a kormánypártok soraiból.) Önöknek kell majd számot adni arról, hogy hogyan üresítik ki a demokratikus ellenzék jogosítványait. (Halász János: Demokratikus ellenzék? Ne szórakozz! Miket beszélsz?) De szeretném önöknek mondani, hogy nem lehet mindenhol elfojtani az ellenzéki szót. Önök teszik azzá.

Ma még megtehetik, hogy visszavonják ezt a házszabályi rendelkezést, és lehetőséget adnak arra, hogy a saját hibáikat a nemzet érdekében, hiszen a költségvetésről van szó... (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Önök is tudják, hogy azért teszik, mert nem merik bevallani sem a Bizottságnak Európában (sic!), sem az IMF-nek, sem a magyar népnek, hogy már az indulásában is egy rossz költségvetést fogadtak el, nyújtottak be, és ezzel a házszabályi módosítással akarják menteni a menthetetlent.

Higgyék el, ez csak olaj lesz a tűzre. Önök csak nagyobb hibát hibára halmozva fognak előremenni. Ez elfogadhatatlan! Nem lehet ehhez asszisztálni, az ellenzéki képviselők nem véletlenül vonultak ki a házbizottság üléséről. Nem lehet, hogy elfogadják ezt a házszabályi rendelkezést. Nem szüntethetik meg, még ha akarják sem (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), a demokratikus ellenzék jogosítványait.

Köszönöm szépen. (Nagy taps az MSZP és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Farkas Gergelynek, a Jobbik képviselőjének.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Mi ugyan még csak másfél éve vagyunk itt az Országgyűlésben, de mi is érezzük, hogy ezzel egy olyan határt fog átlépni a kormánypárt, a jelenlegi kormánypárt, ami súlyos károkat fog okozni a demokráciának. Ez a házszabály-módosítás vérmérséklettől függően más és más indulatokat vált ki az ellenzéki képviselőkből. Jogos indulatokat, belőlem pedig mélységes szomorúságot. Mélységes szomorúságot egyrészt a parlamentarizmus és ezáltal az ország helyzetét tekintve, súlyos károkat okozva nekik; másfelől pedig mélységes szomorúságot önökre nézve, önökre, fideszes, KDNP-s képviselőkre, akik között nagyon sok jó célért küzdő ember van, és önök ilyenhez adják a nevüket.

Az elmúlt másfél évben így is már megszokhattuk, és sajnálattal vettük ismételten folyamatosan tudomásul, hogy miket szavaztak meg itt szavazógép formájában, olyan dolgokat, amikről önök elmondták kint a folyosókon, hogy nem értenek egyet. Most hozzájárulnak ezzel a házszabály-módosítással ahhoz, hogy kiiktassanak egy olyan korlátot, ami az elmúlt 21 évben biztosíték volt arra, hogy bármelyik kormány nem teheti meg azt, hogy egy nap alatt bármilyen törvényjavaslatot itt végighajt az Országgyűlésen.

Az lenne a költői kérdésem, hogy szoktak-e önök azon gondolkodni: önök is voltak ellenzéki párt, és még lesznek is. És lesz még más párt kormányon. Ne adja isten, hogy még egyszer például egy MSZP-kormány legyen kormányon, de ez a házszabály-módosítás azt is lehetővé teszi, hogy egy olyan kormány, amit mi az elmúlt nyolc évben láttunk, a következő években olyan intézkedéseket - amivel a jelenlegi helyzetbe sodorták az országot - egy nap alatt végighajtsanak az Országgyűlésen, és önök most ezt fogják megszavazni.

Gondolkodnak-e önök ilyenen? Eszükbe jut-e ilyenkor ez a kérdés? Mert úgy gondolom, hogy fontos, hogy felül tudjanak emelkedni a személyes érdekeiken, a rövid távú indokaikon, és hosszú távon lássák a dolgokat. Nem szabad a rendeleti kormányzás irányába elmenni, ráadásul egy olyan rendeleti kormányzás irányába, ami sok esetben, itt, ebben a konkrét példában is látjuk, hogy az IMF rendelkezéseinek a végrehajtása céljából fog megszületni. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Így van! - Taps a Jobbik soraiban.)

Egy történelmi példával befejezve: a XX. század elején Tisza Kálmán is, amikor egy olyan helyzet alakult ki, hogy az ellenzék Tisza Kálmánék kormányzása elleni obstrukcióval fogadta az ő kormányzási stílusukat, és az ő korlátozásukra vezettek be különböző házszabály-módosításokat, Tisza Kálmánék ebbe buktak bele. Önök nagyon sokszor csak a saját hatalmukat tartják szem előtt, ha más nem, akkor legalább ez tartsa önök vissza attól, hogy megszavazzák ezt a házszabály-módosítást, hogy lehetséges, történelmi párhuzamot állítva Tisza Istvánékkal, ha önök ezt megszavazzák, akkor ez fogja okozni az önök bukását. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nem kellett volna kokettálni a szocikkal.)

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Lázár Jánosnak, a Fidesz képviselőjének, frakcióvezetőjének.

LÁZÁR JÁNOS (Fidesz): Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Először talán azzal kezdeném Farkas Gergely képviselőtársam számára, hogy nem Tisza Kálmánról, hanem fiúgyermekéről, Tiszta Istvánról van szó. (Farkas Gergely: Kijavítottam utána.) Annak a vitának az emlékét Balczó Zoltán alelnök úr alatt a pulpitus mögött az a golyónyom egyébként élőben visszaadja. Soha nem kívánnám, hogy a vita mélysége ilyen irányt vegyen. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás közbeszól.)

De a történelmi hűség kedvéért azért azt is szeretném megjegyezni képviselőtársam számára, hogy a logika nem rossz, mert Tisza Istvánt az a fajta mentalitás és magatartás kényszerítette bizonyos lépésre, amely akkor az ellenzéket jellemezte. Az az ellenzék akkor - azt gondolom, az országot veszélybe sodorva, mint ahogy a későbbi események világosan bizonyították 1918 és '20 között - lehetetlenné akarta tenni az ország kormányzását. Mindegy, hogy hányan voltak, attól függetlenül egyébként, hogy akkor nem volt általános parlamenti választás Magyarországon, az akkori ellenzék mindent elkövetett annak érdekében, hogy az akkori kormánytöbbség munkáját lehetővé tegye... (Jelzésre:) Lehetetlenné tegye. Nem gondolom azt, képviselőtársam, hogy ilyen párhuzamot kívánt állítani. Nem gondolom azt, hogy önmagukra gondolt, amikor Tisza Istvánt és ellenzékét hozta ide szóba. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Nem magunkra gondoltunk.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt a megjegyzést szeretném tenni, hogy a mi demokratikus elkötelezettségünket abból kell megnézni, hogy amikor a parlament megalakult, akkor milyen mandátumaránnyal jutottak be az ellenzéki pártok. Tóbiás képviselőtársam, a három ellenzéki pártnak van egyharmada a magyar parlamentben a számok szerint? Nincs. Kinek köszönheti a Házszabályhoz szükséges egyharmados parlamenti többséget, például a bizottságokban? (Felzúdulás, közbekiáltások az ellenzéki pártok soraiból. - Novák Előd: 53 százalék!) Kinek köszönheti?

Tehát én nagyon nagyra értékelem azt, amikor önök a valóság elferdítésével megpróbálják a Házszabályt politikai ügyre felhasználni, de ez egy kivételes és különleges eljárás, amely a mi javaslatunk szerint ülésszakonként hat alkalommal vehető igénybe (Nyakó István: Miért nem tizenkettő?), korlátozott formában. Én végighallgattam önöket nagy türelemmel, szeretném elmondani, hogy milyen ok vezetett bennünket... (Közbeszólások az ellenzék soraiból, köztük Nyakó István: Minket nem akartok tovább hallgatni, úgy látom.)

Köszönöm, elnök úr, nem tudom befejezni a mondandómat, Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban. - Közbekiáltások a kormánypárti padsorokból: Szégyellhetik magukat! - Közbekiáltások mindkét oldalon. - Az elnök csenget.)

(12.50)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e azzal, hogy az előterjesztés általános vitáját az Országgyűlés 4 óra 20 perces időkeretben tárgyalja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - Közbeszólás az MSZP soraiból: Bojkott!)

Az Országgyűlés 253 igen szavazattal, 28 nem ellenében, tartózkodás nélkül az előterjesztés általános vitáját 4 óra 20 perces időkeretben tárgyalja, ezt a tárgyalási javaslatot az Országgyűlés elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A törvényjavaslatot T/5248. számon megismerhették. Emlékeztetem önöket, hogy az Országgyűlés a törvényjavaslat vitájának 6 órás időkeretben történő tárgyalásáról döntött. (Több képviselő távozik az ülésteremből. - Közbeszólás az MSZP soraiból: Hova mentek?)

Most az előterjesztői expozé következik, de mivel váratlanul konstatálom, hogy ez nem tart mindenki érdeklődésére igényt, ezért megkérem az államtitkár urat, hogy kellő türelemmel legyen addig, amíg a más, közérdekű feladatok ellátása miatt távozó képviselők után lehetővé válik a megfelelő, méltó tárgyalás. (Rövid szünet.)

(Pleschinger Gyula felé:) Amennyiben a tisztelt államtitkár úr felszabadulna a konzultáció kellemes kötelessége alól... Amennyiben Pleschinger államtitkár úr felszabadulna a konzultáció kötelessége alól, akkor folytathatnánk az ülést. Tehát az előterjesztői expozé következik.

Megadom a szót Pleschinger Gyulának, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárának, a napirendi pont előadójának, 35 perces időkeretben. Öné a szó.




Felszólalások:   27-41   41-51   51-139      Ülésnap adatai