Készült: 2024.04.29.15:45:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2005.11.22.), 89. felszólalás
Felszólaló Bán Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:05


Felszólalások:  Előző  89  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁN IMRE, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Magyarországon 2006-tól döntően meg fog változni a területi tervezés rendszere. A rendszerváltás óta eltelt 15 esztendőben mondhatni évről évre javult a politika hozzáállása a területi tervezéshez. Ha csak egy picit visszaemlékezünk a ’90-es évek elejére, amikor szinte száműzte a politika az országos területi tervezést, meg is kérdőjelezte annak jogosságát, különös tekintettel arra, hogy ez az önkormányzatokra is jellemző volt, és sok képviselőtársam, aki annak idején helyi önkormányzati képviselőként dolgozott, emlékezhet erre. Ezen a területen komoly előrelépés történt.

Az országos területfejlesztési koncepció először 1998-ban került elfogadásra, mint ahogy ezt önök is tudják.

(13.30)

Azóta megváltozott egyrészt a külső környezet, itt elsősorban az európai uniós csatlakozásra gondolok, megváltozott a belső környezet, illetve az országos területfejlesztési koncepció hatévenkénti kötelező felülvizsgálata is szükségessé tette, hogy a korábbi koncepcióra támaszkodva egy új koncepciót alkosson az Országgyűlés.

Az első koncepció abból a szempontból nem volt teljesnek nevezhető, hogy a hatásait nem tudta teljes egészében érvényesíteni, tekintettel arra, hogy 1998-ban még nem kapcsolódott hozzá egy nemzeti fejlesztési terv. Az új országos területfejlesztési koncepció tervezete már egy egységes területi tervezési, és végre kimondhatjuk, hogy fejlesztéspolitikai rendszerbe illeszkedik be. Ez az új fejlesztéspolitikai rendszer, mint területfejlesztési politika, integrálja az ágazati politikákat a regionális politikákkal, összehangolja ezeknek a politikáknak a céljait.

Külön örvendetes, hogy jól lehatároltan elkülönül egymástól mind a hosszú távú tervezés, illetve az ehhez kapcsolódó középtávú cselekvés. A hosszú távú tervezés két fő dokumentuma 2006-tól tehát az országos területfejlesztési koncepció, illetve az országos fejlesztéspolitikai koncepció, és az ezekkel összhangban lévő középtávú cselekvési program pedig a II. nemzeti fejlesztési terv. Azt is kifejezetten szerencsésnek tarthatjuk, hogy az országos területfejlesztési koncepció a fejlesztéspolitikai koncepcióval szoros összhangban készült, így a két tervdokumentum kiválóan kiegészíti egymást.

Az OTK elsősorban a területi jelenségekre és folyamatokra koncentrálva értelmezi a fejlesztéspolitikai koncepció fejlesztési elveit, és ahol szükséges, speciális területi elveket is bevezet. Másrészről földrajzilag orientálja az országos fejlesztéspolitikai koncepció célkitűzéseit, és sajátos területi meggondolásokkal gazdagítja azokat. Így a fejlesztéspolitikai elképzelések mellett a területi tervezés is hatással lesz a 2007-2013 közötti időszak Európai Unió által társfinanszírozott fejlesztéseinek megtervezésére. A koncepció legkézenfekvőbb hatását ezen időszak nemzeti fejlesztési tervhez kapcsolódó regionális operatív programok esetében fejti ki. E programokban kell érvényre juttatni az országos területfejlesztési koncepció regionális koncepciót, összhangban természetesen a hét regionális operatív programmal, az intézményrendszer megépítésével, megerősítésével, a regionalizmus megerősítésével, a többi területi szinttel együttműködve. Ez vonatkozik mind a döntéshozatalra, mind a projektkiválasztásokra is.

A következő fejlesztési ciklus vidékfejlesztési tervezése során szintén érvényesíteni kell az országos területfejlesztési koncepció területi céljait, különös tekintettel a vidékfejlesztési ajánlásokra. A koncepció meghatároz egy olyan konszenzuson alapuló területi jövőképet, amely az ország reálisan kitűzött térszerkezetét mutatja be. Emellett tartalmazza e jövőkép eléréséhez vezető, a kiegyensúlyozott területi fejlődést biztosító átfogó, hosszú távú területfejlesztési politikai célkitűzéseket. Az országos területfejlesztési célok mellett a regionális területi célok és az ágazati szakpolitikák számára megfogalmazott területi prioritások szintén megtalálhatóak a tervezetben.

Ezt azért nevezném és hangsúlyoznám kiemelten fontos dolognak, mert végre egy országos tervezési dokumentumban markánsan megjelenik a decentralizáció igénye, ahol az ágazati célkitűzések mellett már prioritásként szerepelnek a területi célok, és nem pedig “futottak mégö kategóriában. Ebben az értelemben a területfejlesztési politika a koncepció szerint a területi célkitűzések konzisztens rendszere, amelyet valamennyi fejlesztéspolitikának szem előtt kell tartania. A területfejlesztési politika céljainak elérését szolgáló hat pillérről már szó volt, de azért gyorsan hadd ismételjem meg őket, egyrészt a nem csak országos szinten jelen lévő klasszikus területfejlesztési beavatkozások, a területileg integrált szakpolitikák, a területrendezés, a különböző területi szintek és különösen a regionális szint fejlesztései, a vidékfejlesztés, valamint a városfejlesztés.

A tervezett célok elérését szolgáló intézményi és eszközrendszeri feltételekről is szót ejt az anyag. Bátran felvállalja azt a célt, hogy kiteljesedjen a regionális demokrácia, ezen belül is, hogy létrejöjjenek a regionális önkormányzatok. A forrásdecentralizáció már két éve megjelent költségvetéseinkben, de a tényleges decentralizáció csak a regionálisan választott köztestületek létrejöttével valósulhat meg. A területfejlesztési politika legfontosabb szintje így a jövőben a régió, a kistérség és az annál kisebb, összetartozó, de egymással korporáló településcsoport lehet.

Képviselőtársaim! Véleményem szerint, meggyőződésem szerint egy jól előkészített és egy átgondolt területi tervezési struktúráról van szó. Mivel hosszú távra tervez, nagyon kérem önöket, törekedjenek arra, tudom, hogy milyen jellegű viták fogalmazódtak meg, de jobbító szándékaikkal közösen, konszenzussal fogadjuk el a tervezetet annak érdekében, hogy az elkövetkezendő években egy tervezhető és kiegyensúlyozott területi rendszert alkossunk. Az eddig elhangzott kisebbségi vélemények a bizottsági üléseken is azt mutatták, hogy bármennyire is megvannak az ellenpontok, de mégis, azt hiszem, ezt a fajta konszenzust meg tudjuk teremteni egymással. Ha önök jól átgondolt és alapos módosító indítványokat fognak hozzátenni az országgyűlési határozati javaslathoz, meggyőződésem, hogy nyitottak leszünk, és azokat be fogjuk fogadni.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  89  Következő    Ülésnap adatai