Készült: 2024.04.29.11:58:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2005.11.22.), 12. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Akinek a családjában, vagy a közvetlen környezetében volt, vagy van munkanélküli, az tudja és megérti, hogy ez mennyire szörnyű helyzet. Ezen változtatni közös feladatunk, és ma Magyarországon az a furcsa helyzet van, hogy folyamatosan nő a foglalkoztatás, és közben növekszik a regisztrált munkanélküliek száma, ami számomra azt jelenti, hogy nő azoknak a száma, akik aktívan keresnek munkát, és igénybe akarják venni azokat a kedvezményeket, amelyeket a kormány biztosít.

A kedvezmények többoldalúak lehetnek. Az egyik oldalon a munkáltatók kedvét növelni a foglalkoztatásra, ez szinte mindenki számára egyértelműen azt jelenti, hogy a foglalkoztatáshoz kötődő terheket kell csökkenteni, amelyből számos valósult meg az elmúlt időszakban. Az 5 perc rövid arra, hogy ezeket mind összefoglaljam, de azért megemlíteném az egészségügyi hozzájárulás, a 4500 forint/hó nullára való csökkentését, vagy a kis- és középvállalkozásoknál, amelyik legalább 3 hónapig munka nélkül lévő embert foglalkoztat, ez minden 250 főnél kisebb vállalkozásra igaz, teljes járulékmentességet kaphatnak. Természetesen ilyenkor beszélnünk kell arról is, hogy a vállalkozások a termelésüket nem öncélúan folytatják, hanem piacra akarnak termelni. Talán önök is ismerik a mondást, hogy ritka csizmadiának jó a csizmája, tehát már nagyon régi ez a felismerés, hogy ha nincs piaci kereslet, akkor termelés sincs.

De fontos, hogy a másik oldalon, a munkavállalói oldalon álljon rendelkezésre megfelelő felkészültségű, megfelelő képzettségű munkaerő. A kormány ebben is próbál segíteni. Csak szeretném képviselőtársaimnak felidézni, hogy ma Magyarországon a 15 és 64 éves korosztály között 2,7 millió ember az, akinek nincs megfelelő szakképzettsége. Tessék elgondolni, hogy vehetnek ők részt versenyképesen ezen a piacon. Tehát a munkáltatónak is az az érdeke, hogy ezeknek az embereknek megfelelő képzettségük legyen. Ezért a “Lépésről lépésreö program azt segíti, hogy az általános iskola nyolc osztályát, vagy a felkészülést, a felkészítést arra, hogy valaki a szakmunkásképzésben részt vegyen, vagy egyáltalán szakképzést szerezzen, és ez igaz még a gimnáziumot végzett fiatalokra és felnőttekre is, itt átvállalják a képzés költségeit. Tehát segítik azt, hogy felkészültek legyenek, és nőjön az esélyük arra, hogy munkát találjanak.

A programokban rendkívül nagy szerepet kap az, hogy a fekete-, a szürkegazdaság kifehérítésre kerüljön. Ez is mindannyiunk érdeke, hogy szélesedjen azoknak a köre, akik részt vesznek a közterhek viselésében azzal, hogy járulékot fizetnek. Ebből a körből az alkalmi munkavállalói könyvet szeretném mint pozitív példát kiemelni. Képviselőtársaim, a példa nagyon szemléletes. 2001-ben alig több mint 32 ezer alkalmi munkavállalói könyvet váltottak ki, alig több mint 193 ezer bélyeggel. 2005 első nyolc hónapjának adatai állnak rendelkezésre, már több mint 185 ezer alkalmi munkavállalói könyvet kértek az emberek, és több mint 863 ezer bélyeget vásároltak. Tehát ezzel még azt is segítjük, hogy a munkavállalók idős korukra megfelelő biztosítékot találjanak maguknak.

(9.00)

De szeretnék szólni a prémiumévek programról, amely az első időszakban csak a közszférára vonatkozott, ma már vállalkozások is részt vehetnek ebben, ami azt jelenti, hogy az, aki öt évvel az aktuális nyugdíjkorhatár előtt részt vesz ebben a programban, csökkentett munkaidővel, a jövedelme jelentős részét megkapja, és amikor majd nyugdíjba vonul, akkor úgy kapja meg a nyugdíját, mintha teljes munkaidős munkavállalóként dolgozott volna.

Tisztelt Képviselőtársaim! Befejezésül még két mondatot: nagyon hatásos, hatékony eredményt várhatunk attól, hogy sikerült módosítani a büntető törvénykönyvet, és ma már 8 évig terjedő büntetéssel lehet sújtani azt, aki visszaél a munkaerő-piaci helyzettel.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai