Készült: 2024.05.04.16:42:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

318. ülésnap (2013.10.29.), 274. felszólalás
Felszólaló Kara Ákos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:04


Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARA ÁKOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Magam elsősorban foglalkoztatáspolitikával szeretnék foglalkozni, a költségvetésnek ilyen szemszögéből szeretném vizsgálni a következő esztendőt, illetve a lehetőségeinket. Ha megengedik, egy picit nekem is szélesebb összefüggésben kell beszélni arról, elmondani azt, hogy a foglalkoztatáspolitikai célokat hogyan és milyen módon szeretnénk érvényesíteni. A kormány gazdaságpolitikai célja a foglalkoztatás bővítése, az ország versenyképességének javítása, a kiegyensúlyozott gazdasági növekedés biztosítása és az államadósság csökkentése, valamint a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartása. Ennek érdekében az elmúlt három és fél évben jelentős strukturális átalakításokat hajtott végre az ország. Így többek között a nyugdíjrendszer, adórendszer, az oktatás és a közigazgatás területe mellett a munkaerőpiac is egy kiemelt, fontos terület volt.

Természetesen a családok szemszögéből elsődleges célunk, hogy a családok terheit csökkentsük, hogy mind többen tudjanak boldogulni a 8 éves szocialista kormányzás országot és családokat eladósító időszaka után. Ilyen szempontból szerintem fontosak és döntőek azok az intézkedések, amelyek az adóváltoztatások révén a gyermeket nevelő családok pénztárcájában is többet hagytak, ilyen szempontból az állam tudta segíteni a gyermeket nevelő családok életét. Az elmúlt években a vállalható gazdaságpolitika, a külső egyensúly jelentős javulása, az állam és a háztartások eladósodottságának mérséklődése mind hozzájárult ahhoz, hogy a magyar gazdaság most már fenntartható növekedési pályára állt, az ország sérülékenysége folyamatosan csökkent. 2014-től kezdve a 2013-ban beindult kedvező folyamatok tovább erősödhetnek, és a gazdasági növekedés egyre kiegyensúlyozottabbá válhat.

Tisztelt Képviselőtársaim! A napokban jelent meg, a napokban kapott nyilvánosságot az az adat, ami a munkaerőpiaccal kapcsolatban jó híreket hozott számunkra. A 2013. július-szeptemberi időszakban a Központi Statisztikai Hivatal foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatai alapján ott tartunk, hogy Magyarországon közel 4 millió, 3 millió 990 ezer főt foglalkoztattak. Szeretnék rá utalni, hogy ez 235 ezerrel több, mint a kormányváltáskor. Továbbra is egy számjegyű a munkanélküliségi ráta, ami, azt gondolom, európai összevetésben is egy jó adat. Természetesen ahhoz, hogy a kormányváltáshoz képest 235 ezerrel dolgoznak többen, abban benne van, ahogy elmondtuk korábban őszintén, a közfoglalkoztatottak száma 87 ezer fővel. Ugyanakkor ott van még a többi szám, úgyhogy nyugodtan mondhatjuk, hogy a kormányváltás óta a versenyszférában 100 ezerrel dolgoznak, dolgozhatnak többen, 100 ezer család számára jelent segítséget az az intézkedéssorozat, amelynek fontos része például a munkahelyvédelmi akcióterv.

Ha azt kérdezik tőlünk, hogy ezen a területen van-e még sok teendőnk, akkor erre most is egyértelműen az a válaszom nekem is, az a válaszunk, hogy igen, sok teendőnk van, és készen is állunk a folytatásra. Aki most követi valamilyen módon ezt a parlamenti vitát, a költségvetéssel kapcsolatos vitát, az elcsodálkozik azon, vagy már el sem csodálkozik azon, hogy az ellenzék szerint ebben az országban minden rossz, minden nagyon rossz. Sőt, az elmúlt évek tapasztalata itt a parlamentben számomra az, hogy tulajdonképpen ezt a nagyon rosszat fokozza csak, néha már jelzőt sem talál az ellenzék arra, hogy leírja az általa vélt állapotokat.

Arra szeretném emlékeztetni mindannyiunkat meg azokat is, akik nincsenek itt személyesen, de követik a munkánkat, hogy amikor a munkahelyvédelmi akciótervről beszéltünk itt a parlamentben, akkor nagyon sok ellenzékitől megkaptuk azt a vádat, hogy a munkavédelmi akciótervnek semmifajta fedezete nincs a költségvetésben. Ehhez képest 740 ezer ember veszi igénybe, 740 ezer ember számára veszik igénybe a munkáltatók a munkahelyvédelmi akciótervet; ugye, 740 ezer olyan ember munkahelyének megőrzése érdekében, akik számára döntő fontosságú a munkahelyvédelmi akcióterv. Öt kiemelt, hátrányos helyzetű, a többi munkavállalóhoz képest hátrányosabb helyzetű munkavállalói csoportról beszéltünk, így az alacsony végzettségűekről, a pályakezdőkről, tehát a fiatalokról beszéltünk, itt 28 ezer főről beszélhetünk. Azt gondolom, azt gondoljuk, ez egy nagyon fontos adat. Továbbá a védett kor: a nyugdíjhoz közel állók, illetve a gyesről, gyedről visszatérők, tehát az édesanyák számára, újra munkába álló édesanyák számára jelent ez egy fontos segítséget.

Ez egy több mint 100 milliárd forintos összeg, amely - sok-sok szakmai meg nem szakmai, politikai természetű vita kapcsán fontos elmondani - olyan 100 milliárdnál is nagyobb összeg, amely elsősorban a versenyszféra felé nyújt támogatást.

(19.30)

Ilyen értelemben azt gondolom, hogy a foglalkoztatáspolitikának a több lábon állása, ahol fontos a leghátrányosabb régiók segítése, fontos a leghátrányosabb emberek segítése, ilyen szempontból fontos az, hogy a közfoglalkoztatás mellett a piaci, tehát a versenyszférában dolgozók felé is nyújtott segítő kezet a kormány. A fiatalokkal kapcsolatban, ahogy említettem az előbb, a munkahelyvédelmi akcióterv keretében 28 ezer fő számára nyújt segítséget már most is, és a következő évben is azt tervezzük, hogy az "első munkahely" garanciaprogrammal kiegészítve továbbvisszük mind a két programot a fiatalok esetében; tehát a munkahely-védelmi akciótervet és az "első munkahely" garanciaprogramot, és biztosan továbbvisszük a munkahely-védelmi akcióterv összes, idén betervezett, megvalósult, és mindenki számára, tehát a családok és az ország számára is kedvező tapasztalatokat, kedvező eredményeket hozott programjait.

A Nemzeti Foglalkoztatási Alapból valósulhatnak meg azok a támogatási formák, így a Start közfoglalkoztatási programok is, amelyek mind az országos, mind a kistérségi mintaprogramok, mind pedig az önkormányzati közfoglalkoztatás esetében tudnak segítséget nyújtani. Az imént egy kétperces hozzászólásban elmondtam, hogy a Fidesz-KDNP számára világos és egyértelmű ilyen szempontból a munkaerőpiaccal, foglalkoztatáspolitikával kapcsolatos kérdés, egyelőre úgy tűnik, hogy a baloldali ellenzék számára saját sorain belül okoz gondot az, hogy el tudják dönteni, hogy szükség van-e szerintük a közfoglalkoztatásra, vagy nincs szükség a közfoglalkoztatásra Magyarországon.

A 2014-es költségvetésben tehát próbálunk kellő hangsúlyt és kellő erőt a munkaerő-piaci foglalkoztatáspolitikai támogatásokra fordítani. A 2014-es költségvetésről összefoglalóan magam is azt szeretném mondani, hogy ez a rezsicsökkentés költségvetése. A rezsicsökkentés költségvetése, hiszen a 2014-es évben, tehát a következő évben fogja a rezsicsökkentés a teljes hatását kifejteni. 2014-ben már nyugodtan elmondhatjuk azt, hogy a 2012. decemberi árakhoz képest 20 százalékkal fizetnek kevesebbet az emberek a villany-, a gáz- vagy éppen a távhőszámlák fizetésekor.

A 2014-es év a rezsicsökkentés költségvetése abban az értelemben is, hogy 2014-ben a gyermekeket nevelő családok számára a gyermeknevelés költségeit a költségvetés nagyobb mértékben teszi megtérülővé. Ugyanakkor persze tudom családapaként, hogy a család, a gyermeknevelés nem pusztán számszaki kérdés, elsősorban nem számszaki kérdés, de azt gondolom, hogy egy kormánynak az értékválasztását világosan tudja az megmutatni, hogy egy nehéz anyagi helyzetben, egy eladósodott ország esetében is, egy új irányt vevő ország esetében is hova teszi a hangsúlyokat, az elsődleges hangsúlyokat. Ilyen értelemben mi világosan és egyenesen beszéltünk az elmúlt esztendőkben.

Tisztelt Képviselőtársaim! A családoknál gyerekenként tízezer forinttal, három gyereket vagy három gyereknél többet nevelő családok esetében pedig gyerekenként 33 ezer forinttal ismertük el a gyermeknevelés költségeit, ezt tettük levonhatóvá a családfő vagy éppen a családanya esetében, mindkettő esetében összevonható módon, és a családok támogatása 2014-ben - ez a költségvetéshez kapcsolódik - bővül, ahogy korábban, a korábbi órákban ez mindenki számára világossá válhatott.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összességében azt gondolom, hogy egy olyan költségvetés tervezete fekszik az Országgyűlés előtt, amely elsősorban arra törekedett, hogy a gyermekeket nevelő családoknál maradjon lényegesen több pénz, és nem véletlen egyébként, hogy magam is úgy gondolom, hogy az ellenzék nem talál semmiféle megszorítást a 2014-es költségvetési tervben, bármennyire is igyekszik.

Összességében tehát az a célunk, és olyan költségvetési tervezetet tettünk le, amely reálisan felépített, a magyar családokat támogató költségvetést fogalmaz meg, és arra törekszik, hogy tovább nőjön a foglalkoztatottak száma.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai