Készült: 2024.09.23.11:59:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

318. ülésnap (2013.10.29.), 158-160. felszólalás
Felszólaló Balázs József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:06


Felszólalások:  Előző  158 - 160  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALÁZS JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy Kovács Tibor és Babák Mihály előttem folyó vitájába én úgy csatlakozzam be, hogy Kovács Tibor azt mondta, hogy minden beruházás mindenhol csak EU-s pénzből valósul meg. (Kovács Tibor: Nem azt mondtam, hanem hogy a többsége.) Én nagyon szívesen látom, hogyha eljönne Gyöngyös környékére, ahol be tudnánk mutatni olyan beruházást - van, ami teljesen magyar tőkéből, könnyűipari vállalkozás -, ami ötmilliárd forinttal, egy huncut fillér európai támogatás nélkül valósul meg. (Kovács Tibor: A kivétel erősíti a szabályt. - Bányai Gábor: Mondja egy szocialista! - Az elnök csenget.)

ELNÖK: Kérem képviselőtársaimat, hogy a párbeszédtől most tartózkodjunk, a képviselő úré a szó.

BALÁZS JÓZSEF (Fidesz): Szívesen látom, és bemutatom önnek azokat a beruházásokat, hogy tényleg kapjon teljes képet a magyar gazdaság állapotáról.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon sok ellenzéki képviselő egyfajta párhuzamot von az adórendszer és a gazdaság állapota között. Azt próbálják elmondani, hogy az adórendszertől függ a gazdaság állapota. Én azt gondolom, hogy azt azért világosan látnunk kell, hogy egy ország adórendszere a gazdaság működésének egy kisebb szeletét érinti, hiszen maga a gazdaság állapota, a gazdaság működése, a gazdaság fejlődése azért még nagyon sok más tényezőtől is függ. Ilyen például a monetáris politika vagy a külgazdasági feltételrendszer állapota, vagy itt Európában milyen a pénzügyi helyzet, van-e válság Európában vagy nincs. Tehát én azt gondolom, hogy sokat segíthet, de alapvetően nem ez a meghatározó, hogy a gazdaság merre halad. Egy biztos, az adórendszer átalakítása, szabályozása világosan jelzi a kormányzat adópolitikai filozófiáját. Az elmúlt 2-3 esztendőben megvalósult a magyar adórendszer átalakítása, amely révén a korábbi jövedelemtípusú adózás helyett a forgalmi, fogyasztási típusú és az arányos adózás vált meghatározóvá.

Én azt hiszem, hogy ezen átalakítás révén a 2014-es adórendszerben az előttünk lévő előterjesztés mindössze alapvetően jótékony, kisebb-nagyobb kedvezmények bevezetését terjeszti elő. Külön kiemelném, amit képviselőtársaim is szinte minden oldalról üdvözöltek, ez a családi adókedvezmény kiterjesztése. 260 ezer család tud újabb adókedvezményt igénybe venni nemcsak az adója, hanem a befizetett járulékai után.

Ha családokról beszélünk, én ugyanolyan fontosnak tartom az szja-rendszeren túl az illetéktörvénynek azt a kedvező módosítását, ami az első lakástulajdon megszerzését követően az illeték megfizetésére vonatkozik. Eddig általában az volt a gyakorlat, hogy a különböző halasztott fizetésekre az adott ingatlanszerzőnek kérelmet kellett írni az illetékhivatalhoz, és az illetékhivatal eldöntötte, hogy ad vagy nem ad. Most ez automatikussá válik. Ez alapvetően egy életszerű változás, hiszen így nem kell az ingatlanvásárlónak ezt külön kérelmeznie.

Hasonlóan kedvező változásnak tartom és rendkívül fontosnak - itt mellettem Herman képviselő úr ecsetelte - a kkv-szektort segítő adóváltozásokat, én ebből kiemelném a társaságiadó-kedvezménynek azon változását, amely révén 40 százalékról 60 százalékra nő az a kedvezmény, amelyet a kisvállalkozások, középvállalkozások a tárgyieszköz-beruházás céljából felhasznált kölcsöneikre tudnak igénybe venni mint adókedvezményt. Azt hiszem, hogy ez egy nagyon fontos változás, különösen azt tekintve, hogy a kkv-szektor az elmúlt időszakban az MNB-hitelprogram keretében milyen jelentős forrásokat tudott lehívni.

Hasonlóan a közművállalatok adója esetén is, a hírközlési szektorban a hírközlési vezetékkel rendelkező cégeknél is növekszik az adókedvezmények mértéke, tehát csökken az adóterhelésük, ami szintén egy kedvező hír a hírközlési szektorban. Az adórendszernek a különböző kedvezményeken túl fontos feladata a gazdaság kifehérítése, hogy minél több jövedelem kerüljön a legális, látható világba. Ennek egy fontos eszköze, itt előttem már többen szóltak róla, hogy meghosszabbodik a gabonaszektorban a fordított áfa alkalmazása, 2014 júliusától az engedélyt megkaptuk, hogy 2018. december 31-ig lehet alkalmazni, amely egyértelműen növelte ezen szektorban az adóbevételek nagyságát. Sajnos szomorú az, hogy a húságazatban ezt az Európai Unió elutasította, így ebben nem tudjuk ezt igénybe venni.

De fontos változás lesz 2014-től szintén a gazdaság kifehérítése érdekében, hogy a pénzügyi tranzakciósilleték-fizetési kötelezettség alól mentesülnek a bankkártyás fizetések, amely révén láthatóvá válik a pénzek mozgása, hiszen ezáltal sokkal nagyobb lesz az igénybevétel, jelentősen növekszik a bankkártyák használata.

(14.40)

A gazdaság kifehérítése mellett hasonlóan jó néhány, a szakmai szervezetek által javasolt változtatás is bekerült, amelyek révén a különböző kamarák, szakmai szervezetek tettek arra javaslatot, hogy akár az adózás rendjéről szóló törvényben, akár a különböző adótörvények esetében kisebb-nagyobb olyan módosítások születtek, amelyek egyértelműen azt a célt szolgálják, hogy 2014-ben a vállalkozói környezet adópolitikai eszközrendszere, háttere javuljon, a magánszemélyek, a családok adóterhelése pedig csökkenjen, és növekedjen azon intézkedések száma, amelyek a gazdaság kifehérítését szolgálják.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én azt gondolom, hogy egy olyan adótörvényt tartunk a kezünkben, amely szinte minden egyes adónem esetében az adóalanyok számára kedvező változásokat takar, akár a családok, akár a vállalkozások, akár más területek részén. Azt gondolom, hogy képviselőként egy ilyen adótörvényt mindig jó kézbe venni, és abban bízom, hogy a vita után azokat a változásokat, amelyek ebben szerepelnek, meg is fogjuk majd szavazni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  158 - 160  Következő    Ülésnap adatai