Készült: 2024.04.27.15:34:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 346. felszólalás
Felszólaló Dr. Vadai Ágnes (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:08


Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VADAI ÁGNES (DK): Ez egy nagy nap. Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat kapcsán szeretnék néhány dolgot kiemelni, de előtte lenne egy nulladik megjegyzésem. Bányai képviselőtársammal  nyilván azért, mert nem egyforma az érdeklődési területünk itt az Országgyűlésben  nemigen sokat találkoztunk. Egy alkalom van, ahol azt hiszem, hogy ön igen nagy befolyást gyakorolt nemcsak az én, hanem az ellenzék életére is. Merthogy egyébként nagyon szépen beszélt arról, hogy mit kellene itt az Országgyűlésben tenni, és szerintem nincsen közöttünk vita, bár nem nagyon volt összhangban azzal, amit aztán a képviselőtársai itt elmondtak a kommunistázástól kezdve sok mindenen át, de hát, osszuk már meg a világgal, hogy Szatmáry Kristófon és Kósa Lajoson kívül ön volt az, aki a rabszolgatörvény beterjesztője volt csatlakozóként.Ezt azért szeretném elmondani, merthogy az ön törvényalkotói tevékenysége végül is nagy befolyást gyakorolt az ellenzék életére, úgyhogy ezt is köszönöm önnek. Biztatnám, hogy több ilyen lépést tegyen, hogy az ellenzéki képviselők közötti összhang még erőteljesebb legyen. Hozzáteszem, képviselő úr, hogy azért egy pici képmutatás is volt abban, amit ön mondott, merthogy minden egyes alkalommal, amikor itt a képviselőtársai vagy éppen a házelnök olyanokat mondott rólunk, rólam, ami elfogadhatatlan, én nem hallottam és sosem tapasztaltam, hogy ön odajött volna, mondjuk, hozzám, és azt mondta volna, hogy ön ezt nem így gondolja. Itt, a nagy plénum előtt, ahol már ugyan kevesebben vagyunk, és én leginkább őszintén a KDNP-seket hiányolom, megmondom őszintén, a kormányt nem, de a KDNP-s képviselők iránymutatása nagyon kellene ebben az ügyben, mert minden hétfőn elmondják a keresztényi szeretetet, az Országgyűlés méltóságát, bibliai idézeteket, most biztosan fényt jelentenének itt, az éjszakában vagy a hajnalban, és valódi irányt tudnának nekünk mutatni.

Szóval, azt szeretném önnek mondani, képviselő úr, hogy miközben például Selmeczi Gabriella képviselőtársunkat egy egyébként baloldali politológus megtámadta az ő külsejét illetően, én kifejezetten tiltakoztam ez ellen, merthogy azt gondolom, hogy nem ez alapján kell megítélni. Nekünk itt politikai vitákat kell lefolytatni, ezt minden képviselőnek szeretném mondani. Az országgyűlési törvény kapcsán, ahogy sok más ügy kapcsán pedig azt szeretném mondani, hogy ebben a Házban a méltóság mellett, mert ez egy ilyen gyakori szó lett, a másik ilyen szó az össznemzeti ügy.

Szerintem ennek kell hogy legyen tartalma, hogy össznemzeti egy ügy. Tegnap hallgattam, hogy össznemzeti ügy a haza védelme. Ugyan én a hazaárulók közé tartozom, ahogy ezt itt hétről hétre meghallgatom fönn a pulpitusról is meg önöktől is, meg olvasom az újságokban, de én tényleg hiszek ezekben a dolgokban. Szerintem az, hogy egy Országgyűlés hogyan működik, nem egy ciklusra, nem egy emberre, nem egy viselkedésre vonatkozik, hanem egy hosszú távú folyamat, ami össznemzeti ügy, hogy milyen szabályokat alkotunk. Nem az, hogy 2 napi kitiltás vagy 3 napi kitiltás, vagy nem tudom én, micsoda, mert nyilván akár még azt mondhatja a kormányzó párt, hogy neki ehhez joga van. Szerintem nincsen, de mondja ezt. De hogy az Országgyűlés működését és ehhez kapcsolódóan a képviselői jogosítványokat hogyan szabályozzuk, bocsássanak meg, de az nem az önök kizárólagos joga. Már csak azért sem, mert ma még jobb helyzetben vagyunk, mint mondjuk, Fehéroroszországban, ahol nem jutott be ellenzéki a parlamentbe a választási rendszernek köszönhetően, itt még vannak ellenzéki képviselők, sőt az önkormányzatokban vannak ellenzéki polgármesterek, képviselő-testületek, és az Európai Parlamentben is ülnek az ellenzék képviseletében.

Amikor mi a jogainkról beszélünk, akkor mi nem saját magunkra gondolunk. Engem már igen sokszor megbüntettek ebben a parlamentben. Az első büntetésemet akkor kaptam ezt azért szeretném elmondani, mert ez egy nagyon tanulságos eset volt… emlékeznek még a vak komondorra? Biztosan emlékeznek. Balogh József, nem mondanám, hogy szép emlékű képviselő tevékenysége, aki azt mondta, hogy átesett az élettársa a vak komondoron, azért sérült meg. Aztán közben persze kiderült, hogy szó sem volt róla, hanem azok közé a férfiak közé tartozott… Férfiak! Szóval, na… Azok közé a valakik közé tartozott, aki úgy gondolta, hogy erőszakkal próbálja megoldani a frusztrációját, és azt vetítte ki az élettársára.

Balogh József országgyűlésbeli tevékenysége és jelenléte attól kezdve, hogy ez kiderült, szerintem nem volt kívánatos, a Fidesz-frakció számára sem lehetett kívánatos. A Fidesz-frakció azonban egy ideig nem volt hajlandó kizárni Balogh Józsefet. Ott történt az eset, amikor valóban képviselőtársaimmal, lehet, hogy a Ház méltóságát sértve, de szerintem magyar nők millióinak méltóságát meg védve valóban monoklis tüntetést szerveztünk, szerveztem, és ott álltunk és megkértük a kormánypárti képviselőket, hogy legyenek oly jók és zárják ki Balogh Józsefet a frakcióból, és próbálják rábírni arra, hogy ne legyen itt bent az Országgyűlésben, hogy hagyja itt az Országgyűlést, adja vissza a mandátumát.

Akkor büntetést kaptam a házelnöktől, mondván, hogy súlyosan megsértettem a Ház tekintélyét. Lehetséges, bár még egyszer mondom, szerintem az alap kiinduló magatartás volt az, ami súlyosan sértette a Ház tekintélyét. Ugyanakkor hozzá szeretném tenni, hogy ennek az akciónak a hatására a Ház méltóságát sikerült egy picikét javítani, mert Balogh József legalább kiült a Fidesz-frakcióból, vagy kizárták, majd egyszer eldöntjük, hogy ez hogyan is történt, viszont nem távozott a parlamentből. Sok-sok idő kellett, hogy ez az ember itthagyja a parlamentet. Az ilyen személyek, az ilyen viselkedés az, ami szerintem súlyosan sérti a Ház tekintélyét.

Borzasztóan fontosnak tartom azt egyébként, amit itt sok képviselő említett, hogy az Országgyűlés, a Ház töltse be a funkcióját, a beszélgetést, a vitát, a törvényekkel kapcsolatos szakvélemények cseréjét. Képviselőtársaim, nem azért üldögélünk itt hajnali három órakor, mert nekünk nincsen jobb dolgunk, hanem azért, mert azt gondoljuk, hogy az adófizetők azért küldtek be bennünket az Országgyűlésbe akár egyéniben, akár listán, szerintem ez lényegtelen, mert a képviselői jogok e tekintetben nem ott válnak el láthatóan, és Mátrai képviselő asszonynak teljesen igaza van, a törvények mindenkire vonatkoznak. A probléma a gyakorlattal van, képviselő asszony, a gyakorlattal van.

Amit itt az ellenzéki képviselőtársaim alapvetően elmondtak, az még csak nem is azzal kapcsolatos, hogy kell országgyűlési törvény, és hogy kellenek bizonyos szabályok. A probléma azzal van, hogy ha fölül a pulpitusra a kormánypárti házelnök, akkor érdekes módon csak az ellenzéki képviselőket piszkálja, csak az ellenzéki képviselőket bünteti olyan összegekre, ami egészen elképesztő, és amely miatt Magyarország újabb és újabb pereket fog veszíteni a strasbourgi bíróságon.

Nagyon fontosnak tartom ezt a tekintélykérdést, azt egy kicsit kifogásolom ebben a törvényben sok minden más mellett, hogy önök azt szeretnék, hogy itt ne lehessen megnyilvánulni csak akkor, ha az ember megkapja a szót. Nincs a világon olyan parlament, képviselőtársaim, ahol az ellenzéki vagy akár a kormánypárti képviselők némán ülnének és hallgatnák a másikat. Hallgattak már egy brit parlamentet, hogy ott mi folyik? Hallgatták már az amerikai képviselőházat vagy a kongresszust? Elhiszik nekem, hogy ott nem csöndben ülnek? Jó, az lehetséges, és azt elfogadom és egyetértek Hohn Krisztina képviselőtársammal, hogy csináljunk valami etikai szabályzatot, ha nagyon muszáj. Legyen! De némán nem fogunk ülni a parlamentben, senki nem fog ülni. Akkor elveszíti a savát-borsát az Országgyűlés. Ha pedig nyilván majd lesz olyan képviselőtársam, aki beszél az elődökről, ha látták volna, hogy az elődök mit műveltek ebben a Házban, szerintem ahhoz képest ez egy eléggé disztingvált és visszafogott tevékenység.

Ami a törvény többi szabályozását illeti: a közintézményekbe történő belépés és ezzel kapcsolatosan, mert a kettőt összekötném, az információkérés. Azt gondolom, hogy bemenni a közintézménybe csak azért, hogy valaki benn legyen a közintézményben, azt nyilván senki nem csinálta. Közintézményekbe azért mennek be a képviselők, mert szeretnének találkozni az illetékes kollégával és információt kérni, segítséget kérni a képviselői munka ellátása érdekében, és ami a legfőbb, az ellenőrzési jog gyakorlása tekintetében.

Arra szeretném azért felhívni a képviselőtársaim figyelmét, hogy ez az ellenőrzési jog, és itt megint Mátrai képviselő asszonyra szeretnék hivatkozni, nem csak az ellenzék jogosítványa. Az az önök jogosítványa is, az önök dolga is, és az önök dolga lenne igazán, hiszen önök gyakrabban találkoznak a kormány tagjaival, mint mi, hogy számonkérjék a kormányt; hogy információkat kérjenek a kormánytól, hogy úgy van-e; hogy igaz-e, amit az ellenzéki képviselők kiderítettek, megtudtak.

(3.10)

Hadd mondjam el önöknek  Demeter képviselő asszony sokat beszélt erről , ugye, én a honvédelemmel foglalkozom jobban, én nagyon sokszor szerettem volna megtekinteni, nem leszek ilyen megtekintő ember, mint Fazekas Sándor megtekintő miniszter, de egy eszközt szerettem volna megtekinteni, ez pedig a Honvédelmi Minisztérium, a HM EI Zrt. által vásárolt business jet. Én annyi levelet írtam, annyi írásbeli kérdést beadtam, míg a miniszter, amikor egyszer elmentem a minisztériumba adatot megnézni, és ott rendelkezésemre bocsátottak egy ilyen nagyon hosszú adatsort, és azt áttekintettem, akkor kérte, hogy menjek be hozzá beszélgetni. Be is mentem hozzá, és őt is kértem személyesen, hogy hadd nézzem meg ezt az eszközt, és az volt a válasz, hogy nem. És amikor megkérdeztem, hogy miért nem, az volt a válasz, hogy csak.

Képviselőtársaim, higgyék el, hogy tudom, hogy néz ki egy ilyen business jet, még azt is tudom, hogy konkrétan ez hogyan néz ki, de nem ez a lényeg. Az nem jó, ha egy országgyűlési képviselő másoktól máshogyan, szabályos eszközökkel, de más módon tudja meg az információkat, nézi meg ezeket az eszközöket, van róla információja. Pont az lenne a lényeg, és ebben egyetértek a példamutatás tekintetében, hogy a törvény szerint tudjunk eljárni, ami az országgyűlési törvényben van, nevezetesen, hogy egy országgyűlési képviselőnek joga van arra, hogy megtekinthessen bizonyos dolgokat, nyilván előzetesen egyeztetve, a hadseregre amúgy is különleges szabályok vonatkoznak, hiszen oda nem lehet akármikor bemenni, bár a mi időnkben, az az igazság, ha jöttek az ellenzéki képviselők, akkor örömmel láttuk.

Apropó, nyitnék itt egy zárójelet az össznemzeti ügy kapcsán, mert higgyék el, lehetséges együttműködés. Képzeljék el, és ezért sajnálom, hogy nincs itt a KDNP, mert a KDNP-hez kötődik ez az együttműködés, méghozzá Simicskó István képviselő úrhoz. Amikor az önkéntes tartalékos rendszer felülvizsgálatát kezdeményezte az Országgyűlésben 2008-ban, akkor ő benyújtott egy országgyűlési határozatot. Akkor valóban az államtitkára voltam a minisztériumnak, nem a minisztere, nem a vezénylő tábornok, semmi, az államtitkára voltam a minisztériumnak, de azt a megbízást kaptam  szerintem nagyon helyesen , hogy ez olyan fontos kérdés, hogy ezt akkor is támogatni kell, ha ezt egy ellenzéki képviselő nyújtja be. És, képzeljék el, képviselőtársaim, mi történt: a kormánypárti többség  tudják, az a nyolc év  megszavazta Simicskó István országgyűlési határozatát. Mert nem számított, hogy egy ellenzéki nyújtotta be, az számított, hogy ez egy nemzeti ügy. Zárójel bezárva, ezt csak azért szerettem volna mondani.

Visszatérve tehát az információszolgáltatáshoz: nekem sajnálatos módon nagyon-nagyon rossz tapasztalatom van e tekintetben. Harangozó Tamás képviselőtársammal és Varga-Damm Andrea alelnöktársammal együtt levelet írtunk a miniszternek, mert szerettünk volna megtekinteni bizonyos szerződéseket. És nem azért, mert nem tudjuk, hogy mi van benne, hanem mert szerettük volna egyben látni ezeket a szerződéseket, és a legfinomabb részleteket nyilván nem tudtuk, de szerettük volna megnézni. Ahelyett, hogy azt a választ kaptuk volna bárkitől, nekem már mindegy, akár Németh Szilárd is levelezhet velem, hogy fáradjanak be és mondják meg, hogy mit szeretnének megnézni, kaptam egy e-mailt egy teljesen ismeretlen e-mail-címről, aláírás nélkül, amelyikben azt írták, hogy na, akkor még ezt mondjuk meg azt mondjuk, meg amazt mondjuk, mit is akarunk mi tulajdonképpen. Ez nem az együttműködés jele, ez nem annak a formája, ahogy az a törvényben elő van írva, hogy lehessen egyébként normálisan képviselőként dolgozni.

Végül egy dolgot szeretnék mondani, mert erről viszonylag kevesen beszéltek, ez a kivezetés és Országgyűlési Őrség dolga. Nem tudom, láttáke a törvényben, hogy mostantól az Országgyűlési Őrséggel kapcsolatos feladatokat a házelnök, aki ebben eljár, leadhat a főtitkárnak. Ne haragudjanak, ez egy rendvédelmi szerv. Már nekem az sem igazán tetszik, hogy a házelnök, aki egy e tekintetben civil, utasításokat ad fegyveres és rendvédelmi szerv dolgozóinak, de hogy majd jön egy főtitkár, akinek aztán végképp semmilyen mandátuma nincsen  kellemetlen helyzetbe hozva nyilván őt is , és ő bizonyos feladatokat át fog venni, azt gondolom, hogy ehhez Pintér Sándornak biztos lesz egy-két szava. Azért ezt már tényleg nem lehet megengedni, hogy fegyveres testületet olyanok irányítsanak, akiknek aztán égadta világon semmi közük sincsen az országgyűlési képviselőkhöz.

Arról meg nem is beszélve, képviselőtársaim, ezt szeretném világossá tenni, a jegyző képviselőtársainkat olyan helyzetbe hozni, hogy ők foganatosítsanak itt mindenféle intézkedéseket velünk szemben, hát, megmondom őszintén, arra nagyon kíváncsi leszek. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  346  Következő    Ülésnap adatai