Készült: 2024.04.28.08:39:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 109. felszólalás
Felszólaló Gréczy Zsolt (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  109  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÉCZY ZSOLT, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim már elmondták sok szempontból az én véleményemet is a jogszabály módosításáról, ezért csak néhány alapszempontot mondanék el.Családvédelmi akcióterv akkor tud hatékony lenni, ha az emberekben, a családokban van bizalom, és én azt látom, hogy ez a bizalom elillant. És nemcsak azért gondolom azt, mert október 13-án született egy választási eredmény, ami sok szempontból tükrözi az országban tapasztalható egyre nagyobb elégedetlenséget, hanem nagyon sok olyan intézkedés és nagyon sok olyan esemény történt az utóbbi időkben a magyar családpolitikában, ami ezt a bizalmat nem erősítette, nem táplálta.

Mondok példát: amikor egy nap alatt a törvényhozás megszüntette a lakástakarék intézményét, akkor családok ezrei, tízezrei vették észre, hogy fölöslegesen gyűjtik a pénzt, amikor egyetlenegy, egy nap alatt behozott törvénymódosítással az egész, úgy, ahogy van, megszüntethető. Ugyancsak nem erősítette a bizalmat az sem, amikor azt olvassák, hogy mondjuk, a Honvédkórház csecsemőellátó osztálya bezár, mert nincs benne elég orvos, nincs elég ápoló. Ez sem növeli a bizalmat az önök családpolitikája iránt.

Az sem növelte a családpolitika iránti bizalmat, amikor önök óvodáztatási és bölcsődéztetési programot indítanak, majd kiderül, hogy ezt nem tudják teljesíteni, és nagyon sok gyermek be sem jut ezekbe az intézményekbe. És akkor ennek különböző leágazásaira, később az oktatási rendszerben, a közoktatási rendszerben vagy akár a felsőoktatásban megjelenő anomáliáira még ki sem tértem.

Tehát azt gondolom, hogy családvédelemi akciótervről beszélni akkor, amikor ezt sem demográfiai adatok nem támasztják alá, amikor a megkérdezett középiskolások fele úgy tervezi, hogy elhagyja ezt az országot, amikor minden hatodik magyar gyermek külföldön születik, amikor a több százezer magyar a külföldi munkavállalást vállalja inkább, mint hogy Magyarországon dolgozzon, ez bizony nem családvédelem, hanem családok széthullása.

(16.40)

Nagyon sok szülő, nagyszülő zokog, hogy a gyerek egyszerűen fogja a batyut, elindul a repülőtérre és lehet, hogy soha a büdös életben nem jön többet vissza. Szerintem ez nagyon nagy baj, ez árt ennek a nemzetnek.

Végezetül annyit szeretnék még hozzátenni, hogy az idősellátás ügyében van még olyan szempont, amit Korózs Lajos képviselőtársam szavaihoz hozzá tudok fűzni. Nagyon sok olyan szempontrendszer van, amikor idősotthonba befogadnak egy idős embert, ami az illető egészségügyi és szellemi állapotára vonatkozik. Ezeket is érdemes lenne felülvizsgálni, mert ez a pontrendszer nagyon sok esetben  most mondok egy példát, 40 pontot el kell érni egy ilyen kritériumlistán  úgy van meghatározva, hogy nagyon sok, valóban ellátásra szoruló idős ember, ha a valós adatot írják be ezekbe a rubrikákba, soha nem fogja elérni azt a bizonyos pontszámot, amivel be tud jutni abba az idősotthonba. Tehát olyan, mintha ez egy előzetes kritérium vagy szűrő lenne, vagy akadály lenne szándékosan  pont azért, mert kevés az idősotthoni hely, sajnos , hogy még a rászorulók is esetleg kiszoruljanak ebből az ellátásból.

Államtitkár úr figyelmét szeretném felhívni arra, hogy túl azon, hogy az idősotthoni ellátást létszámában, férőhelyeit tekintve bővíteni kellene, érdemes lenne ezt a szempontrendszert is megvizsgálni. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  109  Következő    Ülésnap adatai