Készült: 2024.09.23.14:21:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2011.03.23.), 116. felszólalás
Felszólaló Dr. Pósán László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Én a tervezet IX. cikkelyéhez szeretnék hozzászólni, amelyik a tudományos kutatásokkal és az oktatás kérdésével foglalkozik. A cikkely úgy fogalmaz, hogy Magyarország védi a tudományos és művészeti élet szabadságát, a tanulás és a tanítás szabadságát.

Azt gondolom, ez rendjén való is, de az is világos, hogy a későbbiekben a sarkalatos törvények során ezeket a tartalmakat részletesebben és pontosabban illik és kell is szabályozni, ugyanis mindegyik esetében végig kell gondolnunk, hogy mi mivel jár. A tanulás szabadságánál meg kell fontolnunk azt, hogy ez - a közpénzek takarékos felhasználásával is kapcsolatosan - ne azt eredményezze, hogy mondjuk, a felsőoktatásban kiképzett szakembereink egy jelentős része eltávozik az országból, mert az valóban a közpénzek olyan természetű felhasználása, ami nem nálunk hasznosul. Ennek valamilyen megoldását kell találnunk. Hogy ezt tanulói szerződésekkel vagy bármi egyéb konstrukcióval hogyan oldjuk meg, ez nyilván részletkérdés, de fontos, hogy erre gondoljunk.

A tanítás szabadsága sem lehet parttalan, azért ezt se felejtsük el. Itt a Házban is volt arra példa, nem is olyan túl régen, hogy Lenhardt Balázs őstörténeti fejtegetésekbe bonyolódott. Én azt gondolom, a tanítás szabadsága azt jelenti egyébként, hogy tudományosan ellenőrzött, tudományos bizonyítást magában rejtő dolgokat illik és kell is tanítani; tudományos bizonyításokat nélkülöző elemeket mint teóriákat viszont az oktatási rendszerbe nem kell bevinni, legfeljebb azokról beszélni lehet, párhuzamba állítani más tartalmakkal.

A szellemi, erkölcsi fejlődés szempontjából problémát okozó tartalmakkal ugyancsak gondok lehetnek; ne felejtsük el, hogy az elmúlt esztendőkben sajnos volt erre negatív példa.

A tudományos kutatások értékét megállapítani kizárólag a tudomány művelői jogosultak - fogalmaz a tervezet -, és az állam ebben nem jogosult dönteni. Én azt gondolom, hogy e tekintetben is azért egy kicsit óvatosabban kell fogalmaznunk, hiszen vannak a világban olyan dolgok, amelyek tudomány és egyéb területek összefüggésrendszerében értelmezendőek; csak hogy világos kérdésként ez látható legyen, mondjuk, az atomenergia felhasználása az egyik oldalon tudomány, káros, nem káros, hogyan lehet kezelni, és ugyanakkor rengeteg gazdasági és számtalan egyéb aspektusa van. Ugyanez az alternatív energiáktól kezdve, vagy akár a tudományos kutatások prioritásainak a kérdése, hasonlóképpen valami módon állami állásfoglalás valami mellett vagy valami ellen.

Magyarország védi az Akadémia, a felsőoktatási intézmények tudományos, művészeti szabadságát. Szerintem ez is helyes alapelv, csak itt is pontosítani kell, hogy az a bizonyos autonómia meddig terjed. Ugyanis az elmúlt 20 évben az alkotmánybírósági döntések folyományaként kialakult egy olyan természetű autonómia, ami eléggé parttalan, és eléggé nehezen megfogható, vagy másképpen fogalmazva, leegyszerűsítve úgy néz ki a dolog, hogy az állam odaadja a közpénzt, de annak a felhasználását kevésbé képes ellenőrizni. Azt hiszem, e tekintetben rendezni kell azt, hogy gazdálkodási vonatkozásban annak, aki a pénzt adja, a magyar állam, a magyar adófizetők, igenis beleszólásuk legyen abba, hogy ezt, mondjuk, akár a felsőoktatási rendszer is hogyan költi el, milyen módon költi el. Ezt ellenőrizni szükségeltetik, mert egyébként pedig oda lyukadunk ki, ami nem is olyan régen még közfelháborodást váltott ki, hogy közpénzből finanszírozott egyetemi vezetők nem kívánták nyilvánosságra hozni, hogy mennyi a keresetük. Azt gondolom, ez így nincsen rendjén. De ha ezt az alkotmányban rögzítjük, majd később a sarkalatos törvényekben is részletesebben kifejtjük, akkor e területen is rendet lehet tenni, hiszen ez a szektor is nagyon komoly pénzügyi felhasználó, és ugyanakkor persze fontos társadalmi és gazdasági feladatokat is ellát.

Azt hiszem, hogy ebből a szempontból tehát jó úton járunk. Köszönöm szépen. Remélem, hogy bölcs és jó törvényeket tudunk a későbbiekben is mindezekhez alkotni. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai