Készült: 2024.09.22.07:09:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

248. ülésnap (2001.12.12.), 146. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  146  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Európa a parlamentáris rendszerek Európája, és azt hiszem, a mai napon, amely nap az Országgyűlés őszi ülésszakának utolsó napja, hiszen a jövő héten már a téli rendkívüli ülésszakot fogjuk tudni tartani, érdemes egy kicsit elgondolkozni, hogy mi is történt ezen az őszi ülésszakon. Ha megengedik, én ugrok egyet, és arról fogok beszélni, hogy mi nem történt ezen az őszi ülésszakon, és ehhez fűzök néhány megjegyzést.

A legfontosabb, ami ezen az ülésszakon nem történt, az az, hogy először a magyar demokrácia helyreállítása óta nem volt költségvetési vita. Először fordult elő, hogy az Országgyűlés nem vitatja meg azt, hogy a jövő évben mire fogja az akkori kormány a közpénzeket költeni. Először fordult elő, hogy a képviselők és a nyilvánosság nem nézett szembe azzal a kérdéssel, hogy mire jut pénz, és mire nem jut pénz. Igaz, vetheti ellenemre az államtitkár úr, ha ellenemre akar valamit vetni, hogy volt viszont egy zárszámadási vita, amelynek a végén a kormánytöbbség - kiegészítve a MIÉP-pel és egy-két szocialista képviselővel - jóváhagyott egy zárszámadási törvényt, és büszkén hirdetik, hogy mi mindenre adtak pénzt.

Tudják, tisztelt képviselőtársaim, mi a legfontosabb különbség az effajta zárszámadási trükk és a valódi költségvetési vita között? Az, hogy a zárszámadási trükk esetében önök csak arról beszélnek, hogy mire jutott pénz, és minden költségvetési vita egy demokratikus országban és a magyar demokrácia megelőző tíz évében is arról is szól, hogy mire nem jut.

Amikor például Glattfelder államtitkár úr is elismételte itt az Országgyűlésben, hogy az ellenzék nem szavazta meg a nyugdíjemelést, nem szavazta meg, hogy többletpénzt adjanak az egészségügynek vagy a mezőgazdaságnak, vagy az úgynevezett Széchenyi-tervnek, akkor csak arról nem beszélt, hogy ez a zárszámadási törvény azt is jelentette - és az, hogy 2002-re önök nem készítenek új költségvetést, noha a hatályos költségvetés minden számát 3 százalékkal leértékelte a magasabb infláció -, ez azt jelenti, hogy kevesebb pénz jut családi pótlékra, kevesebb pénz jut gyesre, kevesebb pénz jut az önkormányzatoknál iskolákra, óvodákra, és hosszan folytathatnám a sort. Ez a svindli ebben a költségvetés nélküli őszi ülésszakban.

Aztán nem esett szó ezen az őszi ülésszakon arról sem, amiről a mai újságokban olvashatunk, hogy 180 milliárd forint hitelt vett fel a Nemzeti Autópálya Részvénytársaság egy bankkonzorciumtól.

 

(14.40)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Mit is jelent ez? Nem tudjuk, mert arról nem esik szó, annak ellenére, hogy megkérdeztük az Országgyűlés költségvetési bizottságában, hogy ez a hitelfelvétel - ugyanúgy, mint a Nemzeti Autópálya Rt. korábbi hitelfelvételei - milyen törlesztési terheket jelent 2002-ben, 2003-ban, 2004-ben, 2005-ben, 2006-ban és így tovább. Erről a jelenlegi kormány nem hajlandó tájékoztatni az országgyűlési képviselőket és az ország nyilvánosságát. Volt ugyan az államháztartási törvényben egy olyan kötelezettség, hogy a kormány a választások előtt köteles erről tájékoztatni a nyilvánosságot, egy évvel ezelőtt azonban önök kiszedték ezt a kötelezettséget az államháztartási törvényből, nem közlik sem az Országgyűléssel, sem a képviselőkkel, hogy milyen kötelezettségeket vállalnak a jövőre.

Végül még valami, ami nem történt meg, egy egészen más természetű dolog: az Országgyűlés elnöke nem osztott szét a képviselők között egy képviselői önálló indítványt, egy határozati javaslatot, ehhez szokás szerint felhasználta a fideszes ügyrendi álbizottságnak egy határozatát. Ez a képviselői indítvány annak a rész-vizsgálóbizottságnak a következtetéseit tartalmazta, amelyek a jelenlegi miniszterelnök, Orbán Viktor felelősségéről szóltak azokban az ügyekben, amelyek a Földművelésügyi Minisztériumban történtek a megelőző két és fél évben, és amelyek ügyében ma ügyészségi vizsgálat folyik. A kérdés az volt - önök nem hagyták, hogy erre vizsgálóbizottság alakuljon az Országgyűlésben -, hogy mennyiben felelős ezért a jelenlegi miniszterelnök. Ez sem történt meg, holott ez minden demokráciának alapvető követelménye.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  146  Következő    Ülésnap adatai