Készült: 2024.09.23.14:34:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2002.10.01.),  7-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:36


Felszólalások:   1-6   7-10   11-14      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felhívom valamennyi frakció figyelmét - és a "valamennyit" szeretném háromszor aláhúzni -, hogy az 51. § (2) bekezdése utolsó fordulata észrevétel céljából ad lehetőséget, tehát a belügyminiszter asszony felszólalásához fűzött észrevétel céljából. Valamennyi frakció figyelmét erre szeretném felhívni.

Tekintettel arra, hogy több jelentkező nincs, tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Karakas János frakcióvezető-helyettes úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából, "Egy lépés az Európai Unió felé - SAPARD" címmel.

Frakcióvezető-helyettes urat illeti a szó.

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A múlt héten csütörtökön a Medgyessy-kormány ismételten beváltotta egyik ígéretét (Derültség az ellenzék soraiban. - Az elnök csenget.), közzétette a SAPARD előcsatlakozási program pályázati feltételeit. Arról a programról van szó, amit Orbán miniszterelnök úr és kitűnő mezőgazdasági minisztere, Torgyán József már 1999-ben beharangozott, nagy reményeket keltve a gazdákban. Akkori kételyeinkre az országtervvel és a bírálati pontrendszerrel kapcsolatban azt a választ kaptuk, hogy az előcsatlakozási program az EU-s jövőbe mutatóan a családi farmok megerősítését szolgálja. Nagy volt az önbizalom, nagy volt a mellény, büszkén hangoztatták, hogy az elsők közé tartozunk, akik megkaphatják az akkreditációt.

Eltelt a 2000. év, és akkor már csak arról szólt a miniszter úr, hogy nem vész el a 10 milliárd forint; mélyen hallgatott arról, hogy a SAPARD-intézmény kisgazdásítása miatt nincs akkreditáció. Kicsinyes érdekek mentén különválasztották a SAPARD-hivatalt, elfelejtették, hogy az Unió alapelve a támogatásoknál az átláthatóság, a hatékonyság. Hozhatnak létre bármilyen hivatalt, nem lehet kiskapukat kreálni az Unióba. Eltelt a 2001. év is, továbbra is maradt az ígéret, pedig a kétéves költségvetés vitájában ismételten azzal hitegették a gazdákat, hogy immár 20 milliárd forintnyi EU-s támogatást kaphatnak. Az idei év tavaszán az Orbán-kormánynak már csak arra telt, hogy megerősítsék: nem veszett el a 2000-2001-es pénz. A választási finisben még történtek intézkedések, de arról mélyen hallgattak, hogy az eminens helyről az utolsók közé jutottunk.

Szerencsére jött a kormányváltás; az új miniszter, Németh Imre személyes presztízsének tekintette a SAPARD-ot. Elődjeivel ellentétben hajlandó volt fogadni az uniós megbízottakat, és ennek a bizalmi tőkének köszönhető, hogy a végleges akkreditáció előtt, már szeptember 26-án engedték meghirdetni a pályázati feltételeket.

Az ellenzéki oldalon álló képviselők állíthatják, hogy nem veszett el a hároméves, mintegy 30 milliárdnyi EU-s pénz, de a hozzáértők jól tudják, hogy a hároméves elmaradás pénzben nem mérhető károkat okozott a gazdáknak. Nem tudták megtanulni, milyen az EU-s igényeknek megfelelő pályázati rendszer, hogyan működik egy kifizetőhivatal. Most, a csatlakozási finisben kell mindezt bepótolni. Ezért is arra biztatnék minden gazdálkodót, ismerjék meg a SAPARD-ot, még akkor is, ha pillanatnyi igényeiknek nem megfelelő a jelenlegi feltételrendszer. Gondoljanak arra, hogy uniós csatlakozásunk után csak megfelelő pályázati ismeretek birtokában tudják majd lehívni a különböző alapok százmilliárdokra rúgó pénzeit.

A frakció nevében köszönjük a gyors intézkedést, és egyúttal arra biztatjuk a kormányt, hogy hasonló eréllyel és gyorsasággal építse tovább az intézményrendszert, gyorsítsa fel a gazdák felkészítését. A felkészítést eddig is nagyban segítette, hogy már nyáron megtörténtek az előkészületek, a hivatal munkatársai több száz konzultációt szerveztek. Jól látni, hogy a hivatal vezetése nyitott minden felvetés iránt, igyekszik a legjobb tanácsot adni. Egyet nem tudnak megtenni: a korábbi rossz feltételrendszer megváltoztatását, hiszen ez a SAPARD akkreditációját veszélyeztetné.

Bízom benne, hogy az eddigi és a későbbi intézkedésekkel sikerül eloszlatni azokat a hazai és uniós kételyeket, amelyek megkérdőjelezik a magyar gazdák befogadóképességét; magyarán bizonyítsuk be, hogy a lemaradást behozva gazdálkodóink képesek lesznek az uniós pénzek lehívására.

 

(9.50)

 

Sajnos, ehhez pénz is kell. Az Orbán-kormány elhelyezett ezzel a késlekedéssel egy óriási aknát, hiszen három év nemzeti támogatási elmaradását kell a jövő évi költségvetésben is biztosítani, ami nagy tehertétele lesz az agrárbüdzsének. Mindezek ellenére köszönöm az eddigi lépéseket, s kérem a továbbiak megtételét.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megköszönöm a frakcióvezető-helyettes úr felszólalását, és a kormány nevében megadom a szót dr. Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úrnak. Miniszter úr!

 

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Európai Unió kormányfői 1997-ben luxemburgi csúcstalálkozójukon döntöttek arról, hogy a Phare-segélyprogram mellett újabb támogatásokat nyújtanak a csatlakozni szándékozó országoknak. 1999-ben a Berlinben megtartott csúcsértekezleten jóvá is hagyták az úgynevezett előcsatlakozási programokat, ezek között a SAPARD-programot. Ezek a csatlakozást előkészítő intézkedések a mezőgazdaság és a vidék közösségi támogatása a felkészülés időszakában. Tehát az Európai Unió 2000-ben, azaz három évvel ezelőtt már potenciális lehetőséget teremtett e célok közösségi támogatására. Magyarország sajnos az elmúlt években jelentős lépéshátrányba került a SAPARD-program végrehajtása terén. Szégyenszemre sereghajtók lettünk azon országok sorában, akik felvételre várnak a SAPARD-forrásokhoz jutás tekintetében.

A Medgyessy-kormány azonnal áttekintette a SAPARD-felkészülés helyzetét, és határozott lépéseket tett a program beindításának gyorsítására, tárgyalásokat folytattunk az Unió képviselőivel, a hátralévő feladatok ellátásának meghatároztuk a pontos menetrendjét, bevonva az összes hazai intézményt. Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy e menetrendet betartva jelentős eredményeket sikerült elérni. Az elmúlt héten az Állami Számvevőszék elnöke már tájékoztatást adott a parlamentben arról, hogy a szervezet elvégezte, az Európai Bizottság is elfogadta az SAPARD-intézményrendszer nemzeti akkreditációs jelentését. Ez lehetővé tette, hogy szeptember 20-án az akkreditációról szóló határozat kiállításra kerüljön. Ez azt jelenti, hogy az intézményrendszer felkészült a program bonyolítására. Az Európai Unió teljes körű akkreditációs döntéséig még auditori vizsgálat várható. Ez október 7. és 18. között helyszíni ellenőrzés formájában történik meg. Az ő jelentésük alapján fog megszületni az Európai Unió SAPARD támogatási pénzek teljes döntési kompetenciát átruházó végső határozata.

A végleges döntésig a felkészülésünkre való tekintettel, miután levelet küldtem Franz Fischler úrnak, az Európai Unió mezőgazdasági főbiztosának, szeptember 20-ával lehetővé tette, hogy még a végleges akkreditáció előtt kiírhassuk a pályázatokat. Ezzel csaknem három hónapot nyertünk abból az időhátrányból, amelybe az Orbán-kormány tevékenysége kapcsán kerültünk. A pályázati csomagok a felhívások közzétételének napjától átvehetők a SAPARD-hivatal regionális irodáiban.

A meghirdetett pályázatok alapján támogatást lehet igényelni az elkövetkezendő időszakban a mezőgazdasági vállalkozások beruházásainak támogatásához, gépbeszerzésekhez, sertés-, szarvasmarha- és baromfiágazatban a technológiai fejlesztéshez, különféle tárolók támogatásához, mezőgazdasági és halászati termékek feldolgozásának és marketingjének fejlesztéséhez, a vidéki infrastruktúra fejlesztéséhez és javításához. A minisztérium hatékony munkája alapján lehetővé vált, hogy a megpályázható összegeket inflációval növelt értéken hirdessük ki. Ennek megfelelően a mezőgazdasági beruházásokhoz 50 millió forintos nagyságrendig, a mezőgazdasági és halászati termékek feldolgozásához 100 millió forintos nagyságrendig, az infrastruktúra fejlesztéséhez pedig 60 milliós nagyságrendig lehet támogatást igényelni, illetve megemlítem még az informatikai és helyi piacfejlesztési lehetőségeket is, ami 6 millió forintos nagyságrendben teremt segélyalapot, segítséget, támogatást a helyi kezdeményezések számára.

A sikeres felkészülés érdekében a SAPARD-hivatal rendkívül széles körű tájékoztatási tevékenységet végez. Csak augusztus hónapban 38 ezer szakembernek nyújtottak információt helyi fórumokon, illetve különféle más megkeresések alapján.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:   1-6   7-10   11-14      Ülésnap adatai