Készült: 2024.09.19.02:06:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2003.10.28.),  155-251. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 3:52:38


Felszólalások:   21-155   155-251   251-252      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ezzel a költségvetés mai vitájának a végére értünk. Megköszönöm minden képviselőtársamnak, aki higgadt és érvelő tudott maradni; aki pedig nem tudott uralkodni az idegein, az lehetőséget kap a folyosón, hogy bocsánatot kérjen attól, akit esetleg megbántott, még ha az csak egy tornatanár is. Köszönöm szépen.

Az általános vitát elnapolom, folytatására holnap reggel nyolc órakor kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről szóló jelentés, valamint a jelentés elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat együttes általános vitája a lezárásig. Az előterjesztéseket J/5719. és H/5985. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úrnak, a napirendi pont előadójának, a napirendi ajánlás szerint húszperces időkeretben. Öné a szó.

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az agrárgazdaság helyzetéről szóló 1997. évi CXIV. törvény 2. §-a előírja, hogy a kormány a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter útján évente beszámol az Országgyűlésnek az agrárgazdaság helyzetéről, a termelők jövedelemviszonyairól, az agrárpolitikai célok megvalósulásáról, valamint a költségvetési támogatások felhasználásáról.

A törvény értelmében a jelentés a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium és a Központi Statisztikai Hivatal társfelelősségével készül, azt elkészülte után az Agrárgazdasági Tanáccsal véleményeztetni kell, és írásos állásfoglalását a jelentéssel együtt kell az Országgyűléshez benyújtani. A jelentés 2003-ban ötödik alkalommal készült el, az európai országok gyakorlatának megfelelően értelemszerűen az előző, tehát a 2002-es naptári év értékelésével foglalkozik, és a július végéig rendelkezésre álló adatokra épül.

A idei, 2002-es évről szóló jelentést az Országgyűlés szakbizottságainak és az Agrárgazdasági Tanács javaslatainak figyelembevételével, az előző évek gyakorlatának megfelelően állítottuk össze. Az Agrárgazdasági Tanács a jelentést szeptember 11-én vitatta meg, a helyzetet jól bemutató, korrekt anyagnak minősítette, egyhangúlag elfogadta, és kialakította írásos állásfoglalását. Az előző év gyakorlatának megfelelően a jelentés teljes terjedelmében az Agrárgazdasági Tanács állásfoglalásával együtt fölkerült a minisztérium honlapjára, így minden érdeklődő számára rendelkezésre áll.

Tisztelt Országgyűlés! A jelentésből az agrárgazdaság 2002. évi helyzetének jellemzésére a következő megállapításokat emelem ki. A magyar agrárgazdaság jelentős gazdasági szektora a nemzetgazdaságnak, amely a kedvező ökológiai adottságok kihasználásában, a vidék fejlődésében és a vidéki lakosság foglalkoztatásában ma is alapvető szerepet játszik. A mezőgazdaság 2002-es évi teljesítményének alakulását alapvetően befolyásolta a kedvezőtlen időjárás: 2002 tavaszán sajnos ár- és belvíz pusztított, emiatt növekedett a vetetlen szántóterület nagysága is; az áprilisi fagy a gyümölcsösöket károsította; a tavaszi csapadékhiány, majd az aszály a legtöbb növényi kultúránál rendkívüli terméskiesést okozott.

A termelés csökkenésében a piaci viszonyok is közrejátszottak: a külpiaci árak elmaradtak az előző évitől az elemi károk és a csökkent termés ellenére. A mezőgazdaság nemzetgazdaságon belüli aránya ennek következtében, a fejlett országokban tapasztalható irányzathoz hasonlóan fokozatosan csökkent az elmúlt időszakban. A GDP 3,5 százalékos mértéke azonban nemcsak a mezőgazdasági alapanyag-termelés részesedését tükrözi, ez mintegy 4 százalékkal növekszik, ha az élelmiszeripar teljesítményét is figyelembe vesszük, az úgynevezett agrobiznisz - a műtrágya, növényvédőszer-gyártás, szállítás, oktatás, kutatás és a többi - alapulvételével további 3-5 százalékos részarány-növekedést kapunk.

A mezőgazdaság bruttó kibocsátása 2002-ben a 2001. évi áron számított előzetes adatok alapján 4,4 százalékkal csökkent az előző évhez képest.

 

(17.30)

A növénytermesztés és a kertészet kibocsátása - elsősorban a gyenge gabonaév miatt - közel 11 százalékkal mérséklődött, az állattenyésztésé 2 százalékkal nőtt, a mezőgazdasági szolgáltatásoké pedig a 2001. évi szinten maradt. Az élelmiszeripar 2002. évi termelése közel 2 százalékkal nagyobb volt az előző évinél, jórészt még az előző évi termés feldolgozása okán.

Az ország mezőgazdasági területe 5 millió 867 ezer hektár volt, közel 2 ezer hektárral nagyobb, mint egy évvel korábban. A mezőgazdasági terület 77 százalékát szántóként hasznosítják, 18 százaléka gyep. A kert, a gyümölcsös és a szőlőterület együttesen 5 százalékkal részesedik a mezőgazdaságilag művelt területből.

A vetésszerkezet alakulását a gabonafélék arányának csökkenése jellemezte, de ez még így is 6 százalékponttal meghaladta az 1996-2000. évi átlagot. 2002-ben az előző évinél 4 százalékkal kisebb területen 11,7 millió tonna gabona termett. Az áprilisi fagyok következtében a gyümölcsfélék 2002. évi kibocsátásának volumene 24 százalékkal volt kisebb a 2001. évinél.

Az állattenyésztésben részben folytatódtak az előző években tapasztalt irányzatok. A szarvasmarha-állomány 13 ezer darabbal, mintegy 2 százalékkal 770 ezerre csökkent. 2002 decemberében 5,1 millió sertést tartották az országban, 260 ezerrel, azaz 5,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

2002-ben mezőgazdasági termékekből 1 százalékkal többet vásároltak fel, mint az előző évben. A növénytermesztési és kertészeti termékek értékesítése a 2001. évi szinten maradt, míg az élőállatok és állati termékek felvásárlásának volumene 1,8 százalékkal nőtt.

A termeléshez felhasznált ipari anyagok átlagos árszínvonala 1,1 százalékkal csökkent, és mivel ugyanilyen mértékben mérséklődtek a termelői árak, az új típusú, az EU-előírások alapján számított agrárolló mértéke 2002-ben lényegében nem változott.

2002-ben a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari kivitel értéke 2668 millió USA-dollár volt, a behozatalé 1306 millió. Az agrár-külkereskedelem tehát 1362 millió USA-dollár aktívumot eredményezett.

A forint árfolyamváltozása rendkívül kedvezőtlenül érintette az ágazatot. Az ebből származó bevételkiesés eléri a 70 milliárd forintot.

A mezőgazdaságban, az erdőgazdálkodásban és a halászatban 2002 végén 54 063 gazdasági szervezetet regisztráltak, 2412-vel többet, mint 2001. december 31-én. A vállalkozások egyharmada társas vállalkozásként, 66 százaléka pedig egyéni vállalkozásként működött.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium támogatási rendszerében regisztrált gazdaságok száma 2002. évben 228 336-ra növekedett, ami 16 ezerrel haladta meg az előző évit. Az élelmiszer-ipari szervezetek száma 43-mal nőtt 2001 decemberéhez képest.

A mezőgazdaságban, az erdőgazdálkodásban és a halászatban foglalkoztatottak száma kismértékben tovább csökkent, míg az élelmiszer-ipari szervezeteknél alkalmazásban állók száma nőtt.

A mezőgazdaságban, a vad- és erdőgazdálkodásban és a halászatban foglalkoztatottak átlagkeresete a nemzetgazdasági átlag mintegy 70 százaléka.

A mezőgazdasági termékek bruttó állóeszköz-felhalmozása 2002-ben folyó áron meghaladta a 200 milliárd forintot, azaz 38,5 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest. Ennek 45 százaléka gép és szállítóeszköz, 23 százaléka pedig épületberuházás volt. Mindez azért valósulhatott meg, mert a második félévben a Medgyessy-kormány a költségvetési tartalékból olyan kiegészítéseket adott a korábbi ígéretek beváltására, illetve az adósságrendezési program kapcsán olyan forráshoz juttatta a termelőket, amely lehetővé tette, hogy ezeket a fejlesztéseket megvalósítsák. Ez az elmúlt tíz évben kiemelkedő eredmény az agrárgazdaságban.

A nemzetgazdaság összes beruházásából tizenhárom éve nem látott mértékű, 6,2 százalékos beruházási részesedést ért el az ágazat.

Az agrárágazat és a vidékfejlesztés céljára 2002. évben - költségvetési adatok szerint - a 197 milliárd forintos tervezett összeggel szemben 212,5 milliárd forint került kifizetésre, ami 5,7 százalékkal több az előző évi tényszámnál, így az Agrárgazdasági Tanács állásfoglalása szerint teljesült az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló törvény vonatkozó előírása. Az agrártámogatási előirányzatok, valamint a kifizetett összegek nem tartalmazzák a kormányprogram alapján eldöntött és 2002. év végén kifizetett 60 milliárd forintos adósságrendezési és elemikár-térítési összeget, amelynek forrását a parlament a 2001. évi költségvetés végrehajtásáról szóló zárszámadási törvényben teremtette meg.

A rendelkezésre álló adó- és pénzügyi ellenőrzési hivatali gyorsjelentés adatai szerint a vállalkozások 2002-ben kedvezőbb eredménnyel zárták gazdálkodásukat a rendkívül nagy elemi kár ellenére, és a rendkívül jó természeti feltételek között megvalósult 2001. év ellenére az eredmény 9 milliárd forintos növekedést tartalmazott, amely szintén a második féléves intézkedéseknek volt köszönhető.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előzőekben vázolt eredmények értékeléséhez hozzátartozik az is, hogy az új kormány elődjétől több tekintetben rendkívül nehéz helyzetet örökölt. Az előző négy esztendőben folytatódott az agrárgazdaság teljesítményének csökkenése. Az indokolt szinttől elmaradó fejlesztések nem segítették az ágazat megújulását és európai uniós felkészülését, többéves átlagban jelentősen nyílt az agrárolló, romlott a gazdálkodás jövedelmezősége, az ágazatban dolgozók kereseti színvonala a nemzetgazdasági átlagtól folyamatosan leszakadt. Nem javult a versenyképes termeléshez szükséges birtokszerkezet, a földtulajdon és földhasználat elvált egymástól, alapvetően hiányoztak a termelők eredményes piaci fellépését segítő szerveződések, a termelő-értékesítő szervezetek, a bészek, a termelői csoportok létrehozására irányuló törekvések.

Többéves lemaradás volt az európai uniós csatlakozásra való felkészülésben a szükséges intézmények kiépítése, valamint a jogharmonizáció terén egyaránt. A SAPARD-program késlekedése a kedvezőtlen nemzetközi megítélés mellett nagy veszteséget is jelentett, hiszen az ágazat 20-30 milliárd forinttal bővíthette volna fejlesztési lehetőségeit, amelyet nemcsak a mezőgazdasági termelés korszerűsítésére, hanem a vidéki infrastruktúra fejlesztésére és a feldolgozás fejlesztésére is fel lehetett volna használni. Sajnos ez a lemaradás nagyon jelentős mértékben megmutatkozik az élelmiszer-ipari üzemek felkészültségének helyzetén, és lehet, hogy emiatt kerül nagyon sok feldolgozó üzem a bezárás sorsára.

A lemaradások pótlására az új kormány több intézkedést hozott. 2002 második felében számos jelentős, a földbirtok-politikát érintő magas szintű jogszabály került elfogadásra. Ezek közül kiemelkedő jelentőségű a földtörvény és a Nemzeti Földalapról szóló törvény módosítása, valamint a földbirtok-politikai irányelvekről szóló országgyűlési határozat elfogadása.

(17.40)

Létrehoztuk a Nemzeti Földalap Kezelő Szervezetet, amelyet társadalmi ellenőrzés alá vontunk, és amely a vagyonnyilvántartás megszervezése mellett kidolgozta a termőföld életjáradékra váltásának lehetőségét biztosító programot is.

A mezőgazdaság működőképességét nagymértékben segítette a felhalmozott adósságállomány három ütemben történő rendezése. A még a 2002. évben elfogadott új agrárpiaci rendtartásról szóló törvény átvette az Európai Unió főbb piacszabályozási rendszerét és terminológiáját. Az új kormányzat elsősorban az EU-konform intézményrendszer kiépítésénél mintegy hároméves lemaradást örökölt, így szinte lehetetlenre vállalkozott: gyorsított ütemben kell megvalósítania a csatlakozásra való felkészülést. Ez körülbelül olyan, képviselőtársaim, mint ha valaki a Bécs-Budapest maratonin csak a negyedik napon indulhat el, és ahogy átfut a településeken, közben megmorogják, hogy ilyen lemaradásban van. Ez főleg akkor groteszk, amikor az előző kormány tagjai teszik ezt.

A koppenhágai csatlakozási tárgyalások keretében olyan megegyezés született, amely a magyar agrárium számára nemcsak a jelenlegi termelési színvonal fenntartását biztosítja, hanem megfelelő mozgásteret ad az ésszerű és fenntartható minőségi fejlesztéshez is. Azonnali intézkedések révén megtörtént a SAPARD Hivatal hazai és nemzetközi akkreditációja. A SAPARD-pályázatokat 2002 szeptemberében az európai uniós Bizottság külön engedélyével hirdethettük meg. Örömmel jelenthetem, hogy azóta több mint 1600 pályázat érkezett be, és a források felhasználása tekintetében, mivel utófinanszírozású rendszer van, egy év forrásait tudtuk lekötni, tehát még három év forrásait kell felhasználnunk.

Felgyorsítottuk a nemzeti fejlesztési terv keretében készülő, az Európai Unió strukturális alapjainak fogadásához szükséges agrár- és vidékfejlesztési operatív program, valamint az EMOGA garanciarészlegéből finanszírozott vidékfejlesztési intézkedéseket tartalmazó vidékfejlesztési terv összeállítását. Ezeket a terveket társadalmi vitára bocsátottuk, azt követően küldtük ki Brüsszelbe, és természetesen azóta folyik az egyeztetés a különböző célok és arányok megvalósítása tekintetében. A tárca a jogharmonizációs munka lemaradásait jelentős mértékben felszámolta.

Tisztelt Országgyűlés! Amint az a jelentésből és az Agrárgazdasági Tanács állásfoglalásából is kitűnik, az agrárgazdaság az európai uniós csatlakozás küszöbén nehéz helyzetben van. Ezért létkérdés a kormányprogramban meghatározott agrárpolitika és cselekvési irány megvalósítása. A csatlakozás feltételrendszerének kialakulásával időszerűvé vált az agrárgazdaság középtávú stratégiájának újragondolása, és ennek keretében a magyar agrárgazdaság közmegegyezésen alapuló kiegyensúlyozott, hosszú távú fejlődésének megalapozása.

Kérem az Országgyűlést, hogy a törvény előírásai alapján az agrárgazdaság helyzetéről most ötödik alkalommal összeállított jelentést fogadja el, és az abból levonható következtetések alapján járuljon hozzá a kedvezőtlen tendenciák megváltoztatásához és a pozitív folyamatok pénzügyi megalapozásához.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Magda Sándor úrnak, a mezőgazdasági bizottság elnökének, a napirendi ajánlás szerint 15 perces időkeretben.

DR. MAGDA SÁNDOR, a mezőgazdasági bizottság elnöke, a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről szóló jelentést megtárgyalta. A jelentés alapjául az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. számú törvény szolgál, amelyet az Agrárgazdasági Tanács megtárgyalt.

A 2002. évben pozitív és negatív folyamatok egyaránt jellemezték az ágazatot, részben az időjárási, részben egyéb okok miatt az ágazat kibocsátása valamelyest csökkent. Ellenben pozitív elemként kell értékelnünk, hogy a 2002. évben a korábbi évek tendenciája megtört, és a GDP-arányoknál érdemben magasabb, több mint 6 százalékos volt a beruházási ráta.

Pozitív folyamatként kell minősítenünk azt is, hogy az agrárolló a 2002. évben nem nyílt, sőt minimális záródás következett be. A kettő együttes értékelése azért fontos, mert gyakorlatilag a 2002. év volt az, amelyik igen jelentős mértékben arra ösztönözte a mezőgazdaságból élőket, hogy látva az európai uniós csatlakozás előtti kihívást, növeljék a gépberuházásaikat, növeljék az ültetvénytelepítést. Ma az agrárágazatban gyakorlatilag az tapasztalható, hogy a gépberuházásokra jó lehetőséget ad a SAPARD-forrás megnyitása, illetve a SAPARD igénybevétele, az ültetvénytelepítésnél pedig soha nem látott érdeklődés tapasztalható a szőlőágazatban, de a gyümölcságazatok területén is.

 

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke foglalja el.)

Tehát azt kell mondani, hogy a gazdálkodók a 2002. évben hitték el igazán azt, hogy Magyarország az Európai Unióhoz fog csatlakozni, és ez az év volt az, amikor igazán rájöttek és tisztázódott bennük az, hogy aki ma a területét még hasznosítani akarja, arra szőlőt vagy gyümölcsöst telepít. Ez kedvező is, de ha figyelembe vesszük azt, hogy ennek következtében a különböző termőtájakon a korábbi évekhez képest megemelt telepítési támogatások is alig 50 százalékban fedezték a telepítés költségét, ezek már negatívumként jeleníthetők meg. Egy tény: mind ültetvénytelepítésre, mind géptámogatásra a 2002. évben - az előző évektől eltérően - jóval magasabb összeget tudott a jelenlegi kormány biztosítani.

A mezőgazdaság nemzetgazdasági szerepe kapcsán az ágazat továbbra is megőrizte jelentőségét, hiszen a kivitel értéke 2 milliárd 668 millió USA-dollár volt. Ugyanakkor azzal is szembesülnünk kell, hogy az import mértéke, ha nem is látványosan, de folyamatosan növekszik, ami a 2002. évet is jellemezte. Meg kell viszont jegyezni, és ezt gyakorlatilag le kell szögeznünk, hogy a magyar gazdaság nyitottsága miatt ezzel a jövőben is számolni kell, és azt hiszem, ezt természetesnek kell tartani.

A jelentés részletesen elemzi a különböző gazdasági szervezeteket, az azok működésével kapcsolatos tapasztalatokat és a levonható konzekvenciákat. Ha a történtek rövid összefoglalására törekszem, akkor azt kell mondanom, hogy stabilizálódni látszik az agrárgazdaság szerkezete, és a többszektorú agrármodell megvalósítása mára már nemcsak célkitűzés, hanem valóság is. De szeretném hangsúlyozni, hogy 2002-re gyakorlatilag kialakultak azok a vállalkozási formák, azok a szerkezetek, amelyek megítélésünk szerint az Európai Unióban is versenyképes vállalkozási formaként maradhatnak fent. Ez a modernizáció vonatkozik a földhasználatra is, hiszen a földhasználati viszonyok is kezdenek stabilizálódni. Megítélésünk szerint igen jelentős szerepe van ebben annak a földtörvénynek, amelyet az Országgyűlés elsők között hozott meg. A Nemzeti Földalap munkáját mindenképpen ki kell emelni, hiszen az elmúlt időszakban olyan pozitív lépések történtek, amelyek elősegíthetik a földkoncentrációt, és biztosítják azt, hogy azok az idősebbek, akik a területükön nem akarnak gazdálkodni, a földet életjáradékra cserélhetik, ez a föld pedig biztosíthatja az integrációs lehetőségeket, illetve a koncentrációt.

Az ország földterületének 47 százalékát egyéni gazdálkodók, 40 százalékát pedig társas gazdálkodók hasznosítják; a fennmaradó 13 százalék pedig egyéb célú földhasznosítás. Negatívum, hogy a foglalkoztatásban továbbra sem állt meg az ágazat kibocsátása. Sajnos azt kell mondani, hogy e tekintetben a változás, változtatás elengedhetetlen, ebben viszont csak a termékpályák alapján történő vertikális integrációk segíthetnek. Szeretném ezt hangsúlyozni; fontos ennek a hangsúlyozása azért is, hiszen Európában a fejlett országok között így tudtuk elérni ezt az eredményt.

Szeretném kérdezni, elnök asszony, hogy öt perc vagy tizenöt perc.

(17.50)

ELNÖK: Tizenöt.

DR. MAGDA SÁNDOR, a mezőgazdasági bizottság elnöke, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. (Közbeszólások: De bizottsági!)

ELNÖK: Előterjesztő bizottsági elnök, képviselőtársaim. Harrach Péter alelnök úr jelezte, hogy határozati javaslatot terjeszt elő, s mint ilyen, 15 perc illeti, plusz még 20 másodperc, mivel közben volt ez az intermezzo.

DR. MAGDA SÁNDOR, a mezőgazdasági bizottság elnöke, a napirendi pont előadója: Elnézést kérek, nem fogok ezzel visszaélni (Zaj. - Az elnök csenget.), csak mivel közben integetések történtek, és Harrach elnök úr 15 percet jelzett, ezért gondoltam azt, hogy élek az idővel, de nem visszaélek az idővel, tehát igyekszem összefoglalóan folytatni tovább a gondolataimat, csak zavart az, hogy képviselőtársaim is, hisz én is első alkalommal öt percre gondoltam. Folytatnám tehát.

ELNÖK: Elnézést, képviselő úr, az elnöklés innen folyik továbbra is, úgyhogy kérem, ezt vegye figyelembe. (Derültség.)

DR. MAGDA SÁNDOR, a mezőgazdasági bizottság elnöke, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tehát gyakorlatilag az integrációnál tartottunk, és ott, hogy a bizottsági megállapítás szerint is fontos a vertikális integráció további folytatása. A keresetek ollója kismértékben nyílt, de ez a vizsgált időszakban viszonylag kisebb, mint az elmúlt években. Az agrártámogatásra a 2002. évben is összesen 212,5 milliárd forint került kifizetésre. Ez 5,7 milliárd forinttal haladja meg a tényszámokat.

Külön kell szólni a gazdálkodók jövedelempozíciójának alakulásáról, amely jelentős mértékben összefügg az úgynevezett 60 milliárd forintos adósságrendezési programmal. Erre is tekintettel, együttesen az agrárgazdálkodók adózás előtti eredménye növekedett, és 47,2 milliárd forintot ért el. Az értékelés során rá kell irányítani a figyelmet arra a tényre is, hogy a nem árutermelő kisgazdálkodók esélyei igen rosszak, de ez nem az egyéni és társas összefüggésben jelenik meg, hanem az egyéni gazdálkodókon belül. Az értékelés során ugyanis azt látjuk, hogy a munkajövedelem a kistermelők esetén 600 ezer, a közepes termelők esetén 1 millió 400, a nagy méreten gazdálkodóknál pedig 2 millió 135 ezer forint. Mindebből egyértelmű következtetésként az vonható le, hogy bizonyos méret alatt a vállalkozó vagy az agártermelő sajnos tényleg esélytelen. Ezért elengedhetetlen egy olyan vertikális integráció támogatása, amely a területhasznosítás, a foglalkoztatás, a gazdálkodás jövedelempozíciójának javulásához vezethet. Ezért a támogatások későbbi rendjénél is mindenképpen elsőbbséget kell kapni az integrációnak, mégpedig az olyan integrációnak, amely a feldolgozás szintjét emeli, és ebben az esetben a vidéki foglalkoztatottak száma is jelentős mértékben stabilizálódhat, illetve a későbbiekben előrelépést is tapasztalhatunk.

Nagyon fontosnak találta a bizottság annak a megállapítását is, hogy Magyarországon az agrárágazatban törekedni kell arra, hogy az egyes térségekben az alternatív lehetőséget minél teljesebb mértékben használjuk ki, hisz ezek az alternatív lehetőségek adhatják a vidékhez való kötődés, illetve a vidéki életformák megerősödését.

Mindent összegezve az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának összegző megállapításai és támogató szavazása alapján javaslom az Országgyűlés plenáris ülésének, hogy az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről készített jelentést vitassa meg és fogadja el.

Köszönöm szépen, elnök asszony, és elnézést kérek a közbeszólásért. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Bizottsági elnök úrnak megköszönöm a felszólalását, és nem is volt szükség a pluszidőre, hiszen 10 percen belül, jócskán 15 percen belül volt a felszólalása.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most pedig kisebbségi vélemény ismertetésére kerül sor, ez viszont most már ötperces időkeretben történik. Kékkői Zoltán képviselő urat illeti a szó. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Csak keményen, Zoli!)

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF, a mezőgazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdasági bizottság 2003. október 15-én, szerdán megtartott ülésén megtárgyalta a J/5719. számú, az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről szóló jelentést.

Az egyik MSZP-s képviselő örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a bizottság elé került az agrárgazdaság helyzetéről szóló jelentés, és hozzátette - idézem -, első alkalommal lesz az az esemény, amikor meg is tárgyalja a parlament, méghozzá a költségvetés benyújtása előtt. Érdekes megállapítás, bár már a benyújtás számát tekintve sem stimmel a dolog, ugyanis most a J/5719-est tárgyaljuk, a költségvetés pedig a T/5601. számon lett benyújtva, és tulajdonképpen már azzal is kezdtük a mai nap folyamán, a költségvetéssel, és nem ezzel, amit a törvény előír. Képviselőtársamnak annyit azért tudnia kellett volna, hogy az 1997. évi CXIV. törvény 2. §-ában ez áll: “a jelentés elfogadásáról az Országgyűlés a következő évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat benyújtását megelőzően határoz.ö

A bizottsági ülésen elhangzott, hogy a jelentés első kötetének 58. oldalán találkozunk a hiteladósság rendezésével kapcsolatos résszel. Ezt tavaly a 215/2002. kormányrendelet tette lehetővé, 60 milliárd forintot biztosítva a 2002. évre. Ebben a részben nincs konkrétan kifejtve, hogy kik milyen összeggel részesültek ebből a 60 milliárd forintból. Annak idején többször kértünk betekintési lehetőséget ezzel kapcsolatban, de nem kaptunk. Érdekelt volna minket, hogy milyen összegek kerültek kifizetésre egy-egy gazdaságban. Egyébként valóban nagyon jól megszerkesztett anyagról van szó, amelyhez áttekintő táblázati rendszer van mellékletként csatolva. Ezt hiányoltuk viszont a hitelek adósságrendezésével kapcsolatban, amelyből ránézésre kiderült volna számunkra, hogy mekkora összeggel részesültek a részvénytársaságok, szövetkezetek, családi gazdaságok, valamint az őstermelők. Ez az egyik dolog, ami hiányossá teszi a jelentést.

A másik, amire szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy az állatállomány alakulását tartalmazó táblázatnál érdekes adattal találkoztunk. Például a sertés és a szarvasmarha esetében a gazdasági szervezeteknél 2001-hez viszonyítva 2002-re nagy növekedés látható, míg az egyéni gazdálkodóknál inkább kismértékű csökkenést mutat a táblázat. Felvetődik a kérdés, hogy vajon kik okolhatók a tavaszi tej-, illetve sertéstúltermeléssel. Ebből a táblázatból egyértelműen kiderül, hogy az említett ágazatokban a túltermelést éppen a nagyüzemek idézték elő, amelyekről jelenlegi kormánypárti képviselők mindig csak pozitívan nyilatkoznak, mondván, hogy könnyebben reagálnak piaci eseményekre, jobban érzékelik a problémákat. Szerintünk viszont ebből is látszik, hogy nem az őstermelők és az egyéni gazdálkodók okolhatók a túltermelési válság előidézésével.

Felmerült még az agrártámogatások felosztásának kérdése is. Az ültetvénytelepítés támogatása 2002-ben - ellentétben azzal, ahogy Magda képviselő úr, elnök úr mondta - 86 százalékos volt az előző évhez képest. Ez katasztrófa! Az európai uniós csatlakozás előtt nagymértékű csökkenés látható. Mit szól ehhez a HNT? Mi mindig arra törekedtünk, hogy ez évről évre növekedjen. Ugyanakkor valóban dicséretes - ahogyan hallottuk az államtitkár úrtól is, miniszter úrtól is - a géptámogatás növekedése. Valóban 32 milliárd forintot biztosítottak a géptámogatásra az előző évi 25 milliárddal szemben. Megjegyzem, hogy ez a növekedés majdnem akkora, mint amekkora a mi időnkben volt 2000-ről 2001-re, akkor ugyanis majdnem megkétszereződött a támogatás mértéke. Legalább ilyen arányú növekedést vártunk volna el az ültetvénytelepítésnél is. Nem tudjuk, hogy a 2002. év kiesését az uniós csatlakozásunk előtti utolsó évben hogyan, milyen formában fogjuk pótolni. Csatlakozásunk előtt az élelmiszeriparban is fontos beruházások maradtak el, hiszen az előző évhez képest csupán 91 százalékon valósult meg. Ez szintén gondot okozhat a csatlakozás után.

A bizottsági ülésen a határozati javaslatot az ellenzék 8 nemmel általános vitára alkalmatlannak tartotta.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr, a felszólalását. Tisztelt Képviselőtársaim! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor. Tájékoztatom önöket, hogy a napirendi ajánlás értelmében a vezérszónoki felszólalások 15 perces időkeretben történhetnek.

Így elsőként megadom a szót Gőgös Zoltán képviselő úrnak, aki a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nevében mondja el véleményét. Öné a szó, képviselő úr.

 

(18.00)

GŐGÖS ZOLTÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvénynek megfelelően az FVM és a Központi Statisztikai Hivatal közös felelősségével idén ötödik alkalommal készült el az előző év helyzetét értékelő jelentés, amelyet a kormány a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter előterjesztésében az Agrárgazdasági Tanács írásos állásfoglalását mellékelve nyújtott be az Országgyűlésnek.

A jelentés megállapítja, hogy hazánkban a mezőgazdaság nemzetgazdaságon belüli aránya - nem kis mértékben az elmúlt évek sorozatos elemi csapásai miatt - a fejlett országokban tapasztalható irányzathoz hasonlóan fokozatosan csökken; az értéke nem éri el a 4 százalékot. Ennek ellenére az agrárgazdaság továbbra is jelentős gazdasági szektora a nemzetgazdaságnak, amely a kedvező ökológiai adottságok kihasználásában, a vidék fejlődésében és a vidéki lakosság foglalkoztatásában ma is alapvető szerepet játszik.

Az ágazat azonban az utóbbi években messze potenciális lehetőségei alatt teljesít. Az elmúlt évben a Statisztikai Hivatal adatai szerint 4,4 százalékkal csökkent a mezőgazdaság bruttó kibocsátása, amelyben a rendkívüli kedvezőtlen időjárás mellett a termelők tőkehiánya és az utóbbi években kialakult alacsony műszaki, technológiai színvonal is döntő szerepet játszott. Mindenki által ismert, hogy a mezőgazdaság rosszabb természeti feltételek mellett működött 2002-ben, mint 2001-ben, hiszen 2002-ben is egy erősen aszályos év volt. A jelentést áttanulmányozva megállapíthatjuk, hogy milyen átcsoportosítások történtek a 2002. évi költségvetésben a kormányváltás után, amit nyilván lehet vitatni, de én azt gondolom, hogy olyan célokat szolgáltak, amelyek fontosak voltak az ágazat szempontjából. Ebből szeretnék néhány dolgot kiemelni.

Agrártámogatásokra a tervezett összes forrás 2001-ben 194 milliárd forint volt, 2002-re, tehát a kétéves költségvetés második évére 197,1, és ez lett ténylegesen 212,5 milliárd forint. Tehát itt egy nagyon pozitív irányú átcsoportosítás történt, amit nyilvánvalóan az év közbeni folyamatok tettek szükségessé. Ezen belül az agrárberuházások támogatására 2001-ben 55,8 milliárd forint, 2002-ben a 64 milliárd tervezettel szemben 66,2 milliárd forint volt a tényleges forrás. A piacrajutási támogatás 2001-ben 32,5 milliárd, a 2002. évi terv 41,2 milliárd forint volt, a tény 44,6 milliárd forint.

Volt egy program, amelyet 2001-ben meghirdetett a korábbi kormány, ez a családi gazdaságok programja volt. Erre 2001-re megfelelő forrásokat biztosított, de a 2002. évi költségvetés fejezetei között ilyen külön forrás nem szerepelt. Erre 8 milliárd forintot kellett a költségvetési tartalékból az új kormánynak átcsoportosítani, ezenkívül további 6 milliárd forintot kellett az általános tartalékból, hogy a keletkezett piaci feszültségeket kezelni tudjuk. Szükség volt arra is, hogy növeljük a géptámogatások összegét. Azt hiszem, ezt senki nem vitatja, hiszen az ágazat szereplői érdekében az európai uniós csatlakozás előtt egy pluszforrást sikerült ezzel teremtenünk. A bor- és a szőlőágazatban is voltak problémáink, ezért volt szükséges, hogy konkrétan a lepárlásra is komoly összegeket fordítsunk.

Több esetben esett már szó itt a parlamentben is, de a mostani bizottsági vélemények kapcsán is a hitelkonszolidációról - és én hozzátenném, hogy az elemikár-enyhítésről, mert ezt a kettőt együtt kell kezelni, hiszen a 60 milliárd forint két dolgot próbált lefedni. Ez azért történt, mert a választási ígéreteink között szerepelt, hogy egy olyan régi nagy adósságállománynak a kezelésében segítünk, ami nyomta az ágazatot, és gátolta a mezőgazdaság további fejlődését. Emellett volt egy nagyon komoly elemi kár, amelynek enyhítésére forrásokat kellett biztosítani. Több kérdés felmerülhet, hogy kik is kapták ezt a támogatást - én most elmondom: 38 ezer őstermelő, 1600 egyéni vállalkozó, 6400 családi gazdálkodó és 1600 gazdasági társaság kapta. Arról is lehet vitatkozni, hogy milyen arányban. Ha az integrátorokat is figyelembe vesszük, márpedig figyelembe kell vennünk, 50 százalékát kapták kistermelők ennek a támogatásnak. Persze lehet azt mondani, hogy ezt kár volt így megtenni, de én azt gondolom, hogy aki ilyet mond, az menjen el hozzájuk, és kérdezze meg tőlük, hogy ők hogyan viszonyultak ehhez a kérdéshez 2002 decemberében, amikor komoly problémákat sikerült ezzel a támogatással megoldani.

A konszolidáció a 2003. évben is folytatódik, 12,5 milliárd forint további hitelkonszolidáció történik, ez már kifejezetten a kedvezőtlen adottságú és az elmaradott térségek gazdálkodóit segítheti. Azt hiszem, ezt se lehet vitatni, hogy kell, vagy nem kell, el kell menni hozzájuk, még egyszer mondom, és meg kell tőlük kérdezni, hogy kinek hogyan segített ez a támogatás.

Itt jegyezném meg, hogy az Unió tagjaiként sajnos nem térhetünk el majd az ottani gyakorlattól, és ezért kénytelen volt a kormányzat már a 2002. évben olyan módosításokat végrehajtani, amelyek már a 2003. év támogatási rendszerét vetítették elő. 2002-ben, a kormányváltás után az is pozitív elmozdulás volt, hogy olyan piacszabályozó intézkedések kerültek bevezetésre, amelyek korábban nem voltak, és megfelelnek az uniós szabályoknak. Ennek megfelelően előre meghirdetett intervenciós áron, ami 2300 forint volt, 13 790 tonna gabona került állami intervencióba, és 3,3 millió tonna került kamat- és tárolási támogatás mellett közraktárba.

Azt is kijelenthetjük, hogy az európai uniós intézményrendszer kiépítésében a kormányváltás előtt nem történt érdemi előremozdulás. Ezt az elvesztegetett időt kell most nagyon rövid idő alatt behozni, ami nem reménytelen, de lényegesen nehezebb vállalkozás. Itt szeretném megjegyezni, hogy hamarosan minden képviselőtársam kezébe kerül egy kiadvány, ami a három alrendszernek a támogatási és igénybevételi lehetőségét fogja majd minden gazdának bemutatni, és majd ebben kérjük is a képviselők segítségét, hogy ezt minél jobban, minél intenzívebben megismerhessék a gazdák. Ez egy nagyon fontos feladatunk lesz az elkövetkezendő időszakban; enélkül sajnos továbbra sem fogunk az Európai Unió sikeres ágazatává válni.

Elmondhatom a 2002. évről azt is, hogy örvendetes volt, hogy év végére, igaz, hogy több év lemaradással, a magyar gazdák is beadhatták első SAPARD-pályázataikat. Azt mindenki tudja, hogy ebben minden csatlakozó és még később csatlakozó ország is megelőzött bennünket; azt mondom, tegyük félre a múltat, az a feladatunk, hogy ezt most minél többen igénybe vegyék. Azt is látjuk, hogy eddig 13 milliárd forint összegű pozitív elbírálás történt, és a rendszer hibáit - amik nyilván egy előkészítési hibából adódtak - megszüntető második kiírás 2004 májusáig további 40 milliárd forint uniós forráshoz juttathatja a magyar termelőket - még egyszer mondom, 40 milliárd forinthoz. Nagyon nagy összegről van szó, aminek a felhasználása létkérdés a magyar mezőgazdaság technikai színvonalának fejlesztése érdekében.

Ezek a pályázatok egyben a jövőre nézve jó tanulóprogramnak is bizonyultak, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a feltételrendszer kialakítása sok jogos kritikát kapott és kap még a mai napig is; ebből a második körben sok mindent sikerült korrigálni, de még így is tovább javítandó. Erre mi is több javaslatot tettünk, többek között, hogy próbáljuk bele visszaemelni azt a támogatási formát, ami a szőlő- és gyümölcstermelés technikai segítségét tartalmazza, mert ez sajnos egy technikai hiba miatt ebből kimaradt.

Összegezve, azt gondolom, a 2002. év a maga ellentmondásaival együtt egy pozitív folyamatot indított el, elsősorban a beruházások terén. Ez a folyamat ebben az évben is folytatódik, és remélhetőleg - még egyszer hangsúlyoznám - a SAPARD-program lehetőségeit kihasználva további százmilliárddal növelheti a mezőgazdasági beruházások összegét. Ez egy alapvető kérdés ahhoz, hogy megfelelő szinten tudjunk az Európai Unióhoz csatlakozni.

Hangsúlyoznám, és ismételten kitérnék rá, hogy most, jelenleg a legfontosabb feladatunk - a következő egy-két hónapban - a gazdák felkészítése. Ennek kapcsán említettem ezt a kiadványt, és ennek kapcsán kell elmondanom, hogy a most beinduló oktatási program, illetve regisztrációs program, ami alapfeltétele az európai uniós támogatások igénybevételének, egy nagyon összehangolt munkát igényel, amit szeretnék hangsúlyozni, hogy továbbra is állami feladatnak tekintjük, és elsősorban a földművelésügyi és vidékfejlesztési hivatalok állományával kívánjuk megoldani, hiszen ők vannak legközelebb jelenleg a gazdákhoz. Ezt a programot csak úgy tudjuk eredményesen végrehajtani, ha a gazdák által ismert szakemberektől hallják ezeket a tájékoztatásokat.

(18.10)

Az a véleményem, hogy ehhez a programhoz, amely előttünk áll - és ez igaz most már 2002 második felétől folyamatosan -, minden idegszálunk azon kell hogy legyen, hogy az Európai Unió megfelelő partnerei legyünk ebben az ágazatban is. Összefogásra van szükség, ezt több képviselőtársam említette ellenzéki oldalról is. Ékes József képviselőtársam is erről beszélt már a napirend előtti hozzászólásában. Azt hiszem, azért, hogy az agrárágazat egyáltalán talpon tudjon maradni ebben az új piaci környezetben, összefogásra és az ellentéteket félretevő magatartásra van szükség, amivel talán elérhetjük, hogy amikor majd ugyanebben a körben a 2004-es hasonló jelentést értékeljük, sikerről számolhassunk be a parlament keretei között. Ebben kérem valamennyiük támogatását és segítését.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps. - Babák Mihály: Zoli, mi is megtapsoltunk!)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselőtársaim! Most felszólalásra következik ismét egy Zoltán, Kékkői Zoltán képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportja nevében, majd őt követi Kis Zoltán képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetségének képviselőcsoportja nevében. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: A Zoltánoké a nap!) Úgy tűnik, igen. Öné a szó, képviselő úr.

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Elsődlegesen köszönetet kell mondanom a beszámoló előkészítőinek, mivel tényszerű, tárgyilagos adatszolgáltatásaikkal fellebbentették a fátylat néhány, olyan jelentős összegű költségvetési kifizetésről és technikáról, amelyet a jelenlegi kormány ez idáig kvázi titkosan kezelt.

Azért is érdekes a 2002. évi beszámoló, mivel ez a kormányváltás éve volt. Az előterjesztésből jól elkülöníthetően tetten érhető a május 27-e utáni paradigmaváltás, bizonyítékokat szolgáltat a jelenlegi kormányzat szelektív agrártámogatására. (Gőgös Zoltán: Ez azért érdekes!) Ráadásul az a legnagyobb probléma a május 27-ét követő kifizetésekkel, hogy néhány jelentős területen - az előterjesztésben bizonyítottan - az agráriumból kivonásra kerülő pénzekről van szó; mindez akkor, amikor minden fillérre szüksége van a magyar mezőgazdaságnak.

A felszólalás időbeli korlátja miatt a beszámoló két részterületére korlátozom a figyelemfelhívást, és át is adom a szót a beszámoló jelentésben leírt tényeknek.

A beszámoló 58. oldala tárgyalja az éven belüli hitelek adósságrendezésére fordított 60 milliárd forint részesedési megoszlását. Idézem: “Az adósságrendezési támogatás 71 százalékát a gazdálkodó szervezetek - gazdasági társaságok, szövetkezetek -, 29 százalékát pedig magántermelők igényelték.ö A mezőgazdasági bizottsági ülésen hiányoltam, hogy ez idáig nem találkozhattunk a tételes kimutatással, kik milyen összeggel részesedtek ebből a 60 milliárd forintból. Ugyanis a hitelelengedés mellett az aszálykár és a dunai árvíz kárvallottjai is ebből az összegből lettek kártalanítva, ezért igényeltem volna egy részletezőbb kimutatást.

Az előterjesztőt képviselő FVM helyettes államtitkár úr akkor ott nyomatékosan megerősítette - idézem -: “Pontosan le van írva, hogy ebből mennyi a társas és mennyi az egyéni vállalkozó. Igaz, hogy százalékban, de az csak annyit jelent, hogy a 60 milliárd forintot azokkal a százalékokkal fel kell szorozni, és egészen pontos számot kap a képviselő úr.ö Így az államtitkár úr szavaival élve egész pontos számot kaptunk végre, tehát 42 milliárd forintot kaptak a gazdálkodó szervezetek, 18 milliárd forintot pedig az egyéni gazdálkodók.

Nos, korábban éppen e miatt az egészen pontos szám iránti gyanúnk miatt tiltakoztunk a már vonatkozó kormányrendelet meghirdetése előtt. Az akkori gyanúnkat sajnos igazolta a mostani beszámoló. Ez a kormánypolitika kétszeresen is diszkriminálja az egyéni gazdálkodókat. Míg az egyéni gazdálkodók hitelhez sem jutnak, addig egy preferált rétegnek még a busás hiteleket sem kell visszafizetniük. Ennek a diszkriminációnak a gazdasági megalapozatlanságát az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások jövedelmezőségének tárgyalása kapcsán a beszámoló jelentés is bizonyítja.

Az anyag 71. oldalán olvashatunk az egyéni gazdálkodók hitellehetőségeiről. Idézem: “A hitelfelvételhez szükséges saját források hiányában, illetve a hitelekhez való hozzájutás további nehézségei miatt - elérhető jövedelmezőséghez képest nagy kamatterhek, bonyolult ügyintézés, erős vagyoni biztosítékok szükségessége - a gazdálkodók tevékenységüket kénytelenek önfinanszírozó képességükhöz igazítani.ö De hogy valójában a társas vállalkozások hitelfelhasználása sem megfelelő, azt az anyag 80. oldaláról idézem: “Aggodalomra ad okot az a tény, hogy a gazdaságok a tartozások visszafizetésére kénytelenek fordítani szabad forrásaik nagy részét, miközben ezekre a fejlesztések érdekében is égető szükség lenne. Nyugtalanító az eladósodottság több év óta romló, jobb esetben stagnáló tendenciája.ö

Az idézett részek nyomán joggal tehetjük fel a kérdést: ha így áll a helyzet, mégis miért mindig ezek, és azok miért nem részesednek hitelben és hitelelengedésben? A miénknél fejlettebb demokráciában ez az immár évtizedek óta preferált kör nemhogy hitelelengedéshez, de hitelhez sem juthatna. Sőt, már régen kizárták volna a termelésből önmagukat, éppen a sokat hivatkozott gazdasági versenyképesség alapján.

De haladjunk tovább, térjünk át a beszámoló jelentésben feltárt még nagyobb falatra. Az előterjesztés 16. oldalán egy másik 60 milliárdos, pontosan 62,2 milliárd forintos történésről találunk fátyolfellebbentést. Jelesül a szövetkezeti üzletrészek május 27-e előtti átlátható folyamatáról és a május 27-e utáni folyamatra történő diszkrét utalásokról van itt szó. A szövetkezeti üzletrészek polgári kormányzat általi felvásárlásáról tárgyilagosan elismeri a beszámoló - idézem -: “A kormány intézkedése ezeket a tarthatatlan és visszás kapcsolatokat kívánta megszüntetni üzletrészesek és szövetkezetek között.ö Az sem mellékes körülmény, hogy éppen az állam által történő felvásárlás kapcsán derült ki végre: az üzletrészek igenis jelentős vagyoni értékkel bírnak, annak értéktelen voltát csak az azt lenyúlni szándékozó lobbi szuggerálta. Az is tény, hogy a polgári kormány az üzletrészek felvásárlásának szövetkezetektől történő átvállalásával jelentős támogatást nyújtott a szövetkezeteknek, bizonyítva a szektorsemleges agrártámogatást.

De mi történt 2002. május 27-e után? Értelmezzük együtt az előterjesztésben foglalt adatokat és utalásokat. Kezdjük a közölt adatokkal! Idézem: “Kormányhatározatok alapján 354 ezer fő üzletrésztulajdona került megvásárlásra, a tényleges kifizetés értéke a 2002. év végéig 62,2 milliárd forintot tett ki.ö Nagyon érdekes adatok ezek. A ránk bízott osztást elvégezve kiderül, hogy az üzletrész-tulajdonosok átlagban 175 706 forintot vettek fel azért - nagyon érdekes ez az adat -, mivel május 27-e előtt a kifizetésre került üzletrész mind a halmozott összeg tekintetében, mind az egyéni kifizetések átlagát tekintve majdnem egy nagyságrenddel kisebb volt. Pedig 2001 augusztusa és 2002 márciusa között került sor az értékesebb üzletrészek megvásárlására. Erről a május 27-ét követő lavinaszerű pénzkifizetésről mind mi, mind pedig az üzletrész-tulajdonosok most értesültünk először.

Talán még ennél is érdekesebb a beszámoló másik megállapítása. Idézem: “A rendezés sikerét egyrészről a holt tőke felszabadítása, valamint a kormány szándéka szerint annak mezőgazdaságba való visszajuttatása jelenti.ö A kormány szándékáról a 2357/2002-es kormányhatározatból értesültünk, amely kormányhatározat 2. pontja szerint az állami kézben lévő üzletrészek szövetkezeteknek való visszajuttatása a szövetkezeti menedzsment részére történő ingyenes tőkejuttatást jelent. Az ingyenes üzletrész-tőkejuttatás technikai előzménye, hogy az MFB vagyonában nyilvántartott üzletrész veszteségként került még ugyancsak 2002-ben leírásra, ezért is hiányoljuk a szövetkezeti üzletrészvagyon 2002. évi mérlegét az agrárbeszámolóból.

Mivel az állam üzletrészvásárlása az üzletrészek 1992. évi névértékén történt, a felvásárolt üzletrészek mai piaci értéke többszöröse a kifizetésre került 62,2 milliárd forintnak, vagyis ez az egész magyar mezőgazdaságot konszolidálni képes dáriusi vagyon először nulla értéken kerül be néhány tucat szövetkezetbe, majd nulla értéken onnan ki is kerül, mint ahogy azt már 1988 óta megszokhattuk.

(18.20)

A szövetkezeti agrárvagyonnak az agráriumból történő kivételére találunk konkrét adatokat is a beszámoló jelentésben. 2002-ben az előző évihez viszonyítottan 154 szövetkezet, a szövetkezetek 8,5 százaléka szűnt meg - 3. táblázat -, továbbá ugyanezen idő alatt a szövetkezetek által használt összföldterület 217 ezer hektárral, 25,4 százalékkal csökkent, ez az 5. táblázatban található. Ismétlem: 1988 óta, immár 15 éve törvényesen zajlik az agráriumból ez a fajta tőkekivonás, de most, a harmadik évezred elején már arra is kíváncsiak lennénk, hol landol ez az eredendően és költségvetésileg az agráriumnak szánt pénz.

Ennek az elvárásnak a megfogalmazása azért sem lehet illuzórikus, mivel a beszámoló jelentés bevezetése is ezzel kezdődik. Idézem: “...az Országgyűlés elé terjeszti a beszámolóját az agrárgazdaság helyzetéről, a mezőgazdasági termelők jövedelemviszonyairól, főbb agrárpolitikai célok megvalósulásáról, a megtett intézkedésekről, valamint a költségvetési támogatások felhasználásáról.ö Nos, az én hozzászólásom ez utóbbi költségvetési források felhasználásra korlátozódott.

Az előttünk fekvő, kitűnő beszámoló jelentés és jelen felszólalásom után Keller államtitkár urat immár semmi sem mentheti fel annak felelőssége alól, hogy a nevesített 122,2 milliárd forint költségvetési forrás felhasználásának felelőseivel szemben a szükséges intézkedéseket megtegye.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen a felszólalását, képviselő úr. Felszólalásra következik a Szabad Demokraták Szövetsége vezérszónoka, Kis Zoltán képviselő úr, államtitkár úr; őt követi majd Medgyasszay László képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja nevében. Öné a szó, képviselő úr, államtitkár úr.

DR. KIS ZOLTÁN, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Hallgatva Kékkői Zoltán úr felszólalását, nem tudtam, hogy most a 2002-es agrárbeszámolóról van-e szó, vagy egy vádbeszédet hallunk annak a stílusában, amelyet valóban annak idején, a '30-as években a nagy Szovjetunióban elő is vezettek, igaz, némi különbséggel, ugyanis akkor az egy kollektivizálás és egy államosítás volt, most meg a vádbeszéd arról szólt, hogy magánosítás.

Valóban igaz, hogy ez a 2002-es beszámoló nem előzmény nélküli. Ahhoz, hogy az agrárium ezeket az eredményeket produkálja, és ilyen sajátosan alakuljon a jövedelemviszony, a termelési szerkezet és ezen belül is a termelők csoportjai szerinti jövedelemkülönbség, az előzmények 1991-92-re vezetnek, amikor is egy nem kellően átgondolt, de politikai indulatoktól mindenféleképpen fűtött, agresszív akcióval az úgynevezett kárpótlás elindította azt a folyamatot, ami a tőkekivonást eredményezte az ágazatból. Ugyanis a kárpótlás nem abba az irányba hatott, hogy az ágazatban működő tőke tulajdonost váltva ugyan, de ott maradjon; én egyetértek vele, osszuk fel a szövetkezetet, osszuk fel a földet, ezzel idáig semmi probléma, alakítsunk egy másik, talán modernebb és hatékonyabb szerkezetű mezőgazdaságot.

Nem ez történt, hanem rászabadítottuk azt a kárpótlási jeggyel rendelkező tömeget az ágazatra, amelynek esze ágában nem volt mezőgazdasági tevékenységet folytatni, de nem tudott mit kezdeni a kárpótlási jegyével, nem tudott mit kezdeni az üzletrészével, és odamentek licitálgatni a szövetkezetekbe, és elvitték a föld jó részét, valamint olyan állatállományt... Ha visszaemlékszik Kékkői úr, '92-ben és '93-ban a sertés törzsállományának több mint 50 százaléka került kivágásra. Én tudok olyan parlamenti képviselőről, aki kétségbeesetten szaladgált, méghozzá egy olyan szövetkezetbe - talán a nevét nem mondanám -, amely országos hírű volt, és mivel az üzletrészét ő onnan ki akarta hozni, és második emeleti lakásába a kanokat nehezen tudta volna elhelyezni, így vágóállatsúlyban adta le a tenyészállatokat, és gyakorlatilag azok az ágazatból kikerültek. Megjegyzem, ez 500 milliárd forintot jelentett tőkekivonásban '90 és '94 között.

Kékkői úr, nem volt szándékom ma erről beszélni, 2002-re vetítve: az üzletrész-kivásárlással, amelyet önök kezdtek el borzasztó agresszív módon erőltetni, és ezáltal a szövetkezetet államosítani... - mert hisz az üzletrész-kivásárlás kapcsán a 2002-es beszámolásból is kiviláglik, hogy bizony már ez 700 olyan szövetkeznél jelent 25 százalék fölötti állami tulajdonlást, amely szövetkezetek ezen tulajdonlási aránnyal az európai uniós támogatásból nem részesülhetnek, mert hisz az Európai Unió állami tulajdonú szektort nem szívesen támogat. De önök gondoltak erre, hogy állami tulajdonú szektor ne maradjon ebben az ágazatban, ezért a 12 állami tulajdonú állami gazdaságot gyors ütemben le is privatizálták, mondván, hogy akkor állami támogatáshoz is jutnak. Szövetkezeteket meg államosítottak, hogy aztán azt is privatizálhassák, de erre már az emlékezetes választási eredmények miatt nem kerülhetett sor.

Az viszont még mindig érdekes kérdés, hogy ez a 12 állami tulajdonú állami gazdaság elég szép földvagyonnal rendelkezik 50 éves bérleti időre. Ez egy unikum a magyar jogrendben, mert hiszen csak annak a 12-nek adatik ez meg, mert se előtte nem volt 50 éves földbérlet, se azóta nincs 50 éves földbérlet, mert módosításra került a földtörvény ezen passzusa. Olyan érdekes formációkat hozott, hogy ad absurdum azok, akik kivásárolták igazgatótanácsi tagként, felügyelőbizottsági tagként vagy csak éppen beszálló tőkéstársként ezeket az állami tulajdonú gazdaságokat, az önök által megalkotott és 2002 tavaszán még hatályban lévő földtörvény szerint üzletrészük arányában az 50 évre lebérelt földnek a földtulajdonjogát is megszerezhetik, függetlenül attól, hogy magyar vagy külföldi állampolgárok. Ezeket is szívesen hallottam volna a beszámoló kapcsán elmondott vádbeszédében, mert azzal egyetértek, hogy mindenféle visszássággal, mindenféle olyan döntéssel szemben fel kell emelni szavunkat, ami nem az ágazat javát, hanem bizonyos lobbi- vagy egyéni érdekeket szolgál. De akkor ezt tegyük úgy, hogy valamennyi, az ebbe az irányba ható döntést, annak jogszabályi hátterét és az érintetteket is megnevezzük.

Ön nagyon kíváncsi lett volna arra, hogy kik azok, akik a 60 milliárd forintos tőkepótló támogatásból és a hitelkonszolidációból részesültek, és aztán megnyugvással vette, hogy ez százalékos arányban a jelentés 58. oldalából ki is derül. Ennek a 68,5 milliárd forintos igénynek, ami beérkezett, 66,5 százalékát a termelők mindösszesen 48 187-en vették igénybe saját jogon. Ha ezt odarakjuk a jelentés mellé, akkor egy igen-igen vaskos kötetet kapunk, ahol aztán szerepel Kovács Jánostól Nagy Béláig mindenki, elképzelhető, hogy még parlamenti képviselők is; én nem tudom, de valószínű, hogy ők is. Aztán 33,5 százalékát pedig integrátor szervezetek, 1472 integrátor mintegy 50 ezer termelőt érintően vette igénybe, és lehet, hogy az integrált 50 ezer termelő között is vannak országgyűlési képviselők, akik csak úgy, hobbigazdaságként foglalkoznak valamiféle termeléssel, de ők is részesei voltak ennek az áldásnak. Azt gondolom, ha erre az adatvédelmi biztos felhatalmazást ad, akkor valamennyi szerződést meg lehet nézni, hogy ki mennyit és milyen mértékben vett. Ugyanúgy szeretném én is megnézni - bár eddig még nem jutottam hozzá -, hogy a 12 állami tulajdonú gazdaságot kik vették meg, mennyiért vették meg, milyen feltételekkel vették meg. De nem jutottunk hozzá, mert azt mondják, hogy ez üzleti titok.

(18.30)

Jó lenne, ha ezek az üzleti titkok egyre kisebb szegmensét érintenék a magyar nemzetgazdaságnak, annak meg nagyon-nagyon örülnék, ha a politikai elitet meg egyáltalán nem érintenék ezek a titkok, mert egyszerűen nem érintettek az adott ügyben. Sajnos, ezt még bátorság lenne tőlem kimondani, hisz nem tartunk ott. De a jelentés mindenesetre tételesen fölsorolja az ön igényes ízlésének megfelelően ennek a 60 milliárd forintnak a felhasználását. Jó lett volna, ha ez, mondjuk, 2001 végén, 2002 elején már megtörténik - az önök kormányzása alatt -, mert akkor valószínűleg nem kellene olyan számadatokkal szembenéznünk, mint amilyeneket a miniszter úr is említett és a jelentésből egyértelműen kiderül, hogy bizony, a GDP-emelkedéshez képest 0,3 százalékos csökkenés jelentkezik az agrárágazat termelésében.

De azért örömmel állapíthatjuk meg, hogy ez mégiscsak több mint 1 százalékkal jobb, mint a 2001-es volt, aminek a beszámolóját nagyon szerettük volna az Országgyűlés előtt látni és megtárgyalni, de erre az adott politikai viszonyok között nem kerülhetett sor. Most már legalább a demokráciában annyit léptünk, hogy ha nem is szabályosan, a költségvetés tárgyalásának megkezdése előtt 30 nappal, de legalább a költségvetés tárgyalásának táján már ilyen jelentéssel találkozunk; eleget téve így az 1997-ben megalkotott, CXIV. számot viselő törvénynek, aminek egyik szülőatyja lehettem, és amire egyébként büszke is vagyok, mert nemzeti konszenzus alapján, 96 százalékkal fogadta el a Magyar Országgyűlés.

Annak is örülni lehet, hogy a beruházások az ágazatban 6 százalékkal nőttek, és mintegy 34 milliárd forintnyi beruházási igény jelent meg a korábban bizony eléggé szűk napokat látott ágazatban.

A földhasználati arány is érdekes számadatot mutat, hiszen 47 százaléka az egyéni és 40 százaléka van a társas vállalkozásoknál. Tehát az látszik, hogy az egyéni vállalkozók használatában lévő földtulajdon növekszik.

Ehhez jön egy egészen érdekes adat: az egyéni vállalkozók különbségei, már ami a munkajövedelmeket illeti. Látjuk tehát, hogy egy nagyobb területen, 47 százalékon gazdálkodó egyéni gazdáknál, attól függően, hogy ő milyen formációban és mekkora területen gazdálkodik, a jövedelemviszonyok 600 ezer forinttól 2,1 millió forintig szóródnak. Ennek egyik oka az, hogy egy koncentráltabb gazdaság nagyobb jövedelemtermelő képességgel bír. A másik azonban az én véleményem szerint az, hogy ez a 600 ezres adat, ami az alsó termelői körben jelenik meg, nem autentikus adat, ugyanis ennek a körnek a jó része az úgynevezett őstermelői kategóriába tartozik, amely abban az irányban orientált, hogy az ő úgynevezett adóbevallásából - ami nem áll másból, mint egy nyilatkozatból, hogy az árbevétele mit ért el, mit nem - a munkajövedelem istenigazából nem következtethető ki, és nem is arányosítható.

Én annak lennék a híve, ha előbb-utóbb eljutnánk már oda, hogy minden vállalkozó és gazdálkodó, aki vagy támogatásban, vagy pedig az érintett ágazatban valamiféle szabályozás alanyaként kíván szerepelni, mind az árbevételeivel, mind pedig a jövedelemviszonyaival egységes rendszert képező adatszolgáltatásra lenne kötelezett, ami nyilván egy ilyen beszámolónak az adattartalmát és a hitelességét növelni tudná.

Előállt az az érdekes helyzet, hogy az export, amely 1997-ben 3,1 milliárd dollárt tett ki, 1999-2000-re radikálisan csökkent: 2001-ben érte el a mélypontját 1,8 milliárddal. Ehhez képest a 2002-es adat, a 2,6 milliárd dollár nagyon szép emelkedés, ehhez képest viszont az importban is bekövetkezett egy felfutás. Összességében azonban még mindig a pozitív szaldója ennek az ágazatnak 1,3 milliárd dollár, ami azt mutatja, hogy a magyar nemzetgazdaságon belül az export-import arányából a dollár-, illetve eurókitermelői hányadot, rátát figyelembe véve az elsők között áll.

Érdekes az a számadat, amit a támogatásokról mondanak, hogy sok vagy kevés, hogy 212,5 milliárd forint volt ez a támogatás, ami 2002-ben rendelkezésre állt, és ez 5,7 milliárddal több, mint az előző évi. Nos, ha azt nézzük, hogy ennek a felhasználása mennyire racionális és mennyire szétszórt, akkor azt mondom, hogy ez a 212 sokkal hatékonyabban teljesült, mint ha a korábbi miniszter, Torgyán úr igénye a 400 milliárdra megfogalmazódott volna, és mondjuk, az Országgyűlés által a költségvetésben megjelent volna, mert lehet, hogy a 400 milliárdból sem lett volna olyan eredmény, mint ami a 212-ből adódott, mert úgy tűnik, hogy kevesebb pénzzel is jobb jövedelemtermelő képességet lehetett elérni, hisz még az élelmiszer-feldolgozók jövedelme is emelkedett 50 százalékkal 2002-ben. Ami persze nyilván nem megnyugtató, és nem olyan helyzet, amire azt mondanánk, hogy most már mindent elvégeztünk, de az ágazatban mindenképpen látszik az előremozdulás.

Még egy dolog, amire felhívnám a figyelmet, és ez nagyon fontos megállapítása az Agrárgazdasági Tanácsnak, amely az állásfoglalásának 6. oldalán azt mondja: „ Az uniós csatlakozással még inkább felértékelődik az agrárgazdaság multifunkcionalitása. Ez viszont megköveteli, hogy az agrárgazdaságot, a vidéket fokozottan kapcsolja be a kormányzati programba, melyek a vidék népességmegtartó szerepének megőrzését, a foglalkoztatás kibővítését, a kis- és középvállalkozások fejlesztését, informatikai struktúrájának kiépítését, az élet és a környezeti állapot javítását szolgálják.ö

Bizony, ez nagyon fontos dolog, és azt hiszem, hogy a költségvetési vitában erről úgyis szólni kell. Az orientációs alap, ami most az európai uniós támogatás nagyobb részét fogja képezni, abba az irányba mozdul el, hogy a termeléshez kötött agrártámogatást mindinkább tájgazdálkodás, vidékfejlesztés és olyan, ökológiailag megfelelő gazdálkodási formáció váltsa föl, amely lehetőséget ad arra, hogy az intenzív, üzletszerű dömpingtermelésben és a tájgazdálkodásban a foglalkoztatás és a népességmegtartás harmonikusan kapcsolódjon egymáshoz. Ennek érdekében a 2002. évi költségvetésben önök az agrár-környezetvédelmi program megvalósítására 2 milliárd forintot állítottak be, a 2003-as költségvetésben ez 4,5 milliárd forint, a 2004-esben 8 milliárd forintot.

Azt hiszem, ez egy jó út, jó vonal, és nagyságrendekkel több, mint amit az előző kormány az ágazatnak erre a területére szánt, ami a kisegzisztenciáknak nagyon fontos, szinte létfeltétel.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. Köszönöm, elnök asszony. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr, a felszólalását. A vezérszónoki körben utolsóként megadom a szót Medgyasszay László képviselő úrnak, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja vezérszónokának. Öné a szó, képviselő úr.

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ, az MDF képviselőcsoportja részéről: Elnök Asszony! Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Természetszerű és helyes, hogy a jelentés I. fejezete, ha röviden is, de a mezőgazdaság jelentőségéről szól, nevezetesen így szól a címe: A mezőgazdaság nemzetgazdaságon belüli helye.

Az is nagyon helyes, hogy az agrárbiznisz fogalmát itt olvashatjuk, és azt a vitánkat a makroközgazdászokkal, amely, azt hiszem, pártállástól függetlenül minden pártban gyakran lefolytatódik, hogy a mezőgazdaság jelentősége milyen, mutatja, hogy nemcsak a GDP 3,5 százalékával járul hozzá a nemzetgazdasághoz a mezőgazdaság, hanem az élelmiszeripart és a beszállítói ipart figyelembe véve 11 százalékkal. Jó lett volna, ha azt is közölte volna ez a kis anyag, hogy foglalkoztatottság szempontjából mit jelent a mezőgazdaság egésze, az agrárbiznisz. Egy ’96-os gödöllői egyetemi kutatás akkor azt mutatta ki, hogy a munkavállaló lakosság 24 százaléka kötődik valamilyen formában - méghozzá főállásúként - az agrárbizniszhez, hisz ne felejtkezzünk el a vendéglátásról és egyéb ágazatokról, amelyek itt nem szerepelnek, de nagyon lényegesek Magyarországon, és egyre lényegesebbek lesznek. Azt hiszem tehát, hogy ha ezt az anyag feltüntette volna, akkor még a GDP-szám is növekedett volna, de mindenképpen azt a vitát, amit gyakran folytatunk a makroközgazdászokkal, még hatékonyabban elősegítette volna, hogy milyen jelentős a magyar nemzetgazdaságban a mezőgazdaság.

Ami viszont a jelentésből kimaradt, arról is hadd ejtsek néhány szót. 2002-ben az agrárgazdaságra is rányomta a bélyegét az, hogy választási év volt. Az ígéretek között ugyan nem szerepelt - és a jelentés sem utal erre -, de az tény, hogy soha nem tapasztalt mértékben megkezdődött - és reméljük, most egyelőre be is fejeződött - a vidék ágazati-szakmai irányítóhelyein a személycsere.

(18.40)

A káderhiány miatt sokszor a már kipróbált vagy éppen - nem akarok senkit, a miniszterelnököt sem megsérteni - sok esetben már a korábban kikopott vezetőkkel cserélték le szinte minden szinten a meglévő állományt a közigazgatásban, az állami tulajdonban lévő gazdaságok vezetőségében, a társaságok igazgatótanácsaiban, a felügyelőbizottságokban, az FVM vezető helyein, tehát nagy volt a nagytakarítás. A felállított új intézményrendszerben, a Nemzeti Földalap végrehajtó szervezetében is bizony megnézhetjük, hogy sokszor kik kerültek oda. A vidékfejlesztés területére is rácsapott ez a buzgóság, egész botrányos volt a kistérségi megbízottak lecserélése. A mi megyénkben is tetten érhető, hogy szakemberek helyett pártemberek állásba helyezése volt a fő cél.

Jelentős megdöbbenést hozott az agrárium szereplői számára az a kijelentés, amely - az imént láttam itt az államtitkár urat - bizony, könnyelmű kijelentés volt, amikor arról beszélt, hogy néhány éven belül 500 ezer ember kerül ki az agráriumból (Dr. Szanyi Tibor felé:) Ja, igen, ott beszélgetnek. (Dr. Szanyi Tibor: Nem ezt mondtam.) Később ezt helyesbítette az államtitkár úr azzal, hogy már csak 200 ezer emberre számít. Reméljük, azért nem lesz igaza.

Viszont az szerepelt a választási kampányban, hogy a mezőgazdaságból élők méltányos jövedelmét megteremti az új kormány, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy az ágazatban dolgozók jövedelme már évek óta a minimálbér körül mozog, tehát mindenképpen a legkevesebb a nemzetgazdaság ágazatai között.

Azután volt még egy sajnálatos dolog, amelyet meg kell említeni 2002-re vonatkozóan. A Nemzeti Földalap Kezelő Szervezet társadalmi felügyeletét biztosító ellenőrző bizottságból bizony kimaradtak az egyéni és a családi gazdálkodókat tömörítő magyar gazdakörök és gazdaszövetkezetek. Azt hiszem, ez azóta már revideálásra szoruló döntés volt, reméljük, hogy ez majd meg is történik.

Azután történtek olyan ígéretek, amelyek 2002-ben való megvalósulása továbbra sem történt meg. A 2002. évi helyzet alakulásában persze vidéken nagyon sokan nem vették komolyan azt az ígéretet, hogy jólétinek nevezett kormányváltás következik be, bár az, ami bekövetkezett, még a legszkeptikusabbak számításában sem volt benne.

Mik voltak ezek a főbb ígéretek? Méltányos jövedelem - ezt említettem már -, a versenyképes mezőgazdaság szervezeti és műszaki alapjainak a növelése, növekvő termelés - tudjuk, hogy csökkent -, az EU-ba való zökkenőmentes betagozódás, kiegyenlített területi növekedés, kiemelt tájgazdálkodás, a vidéken élők hátrányainak csökkentése, a falu életképességének a megerősítése. Ezek nemes célok és elfogadható célok. Egyébként tíz éve cél ebben az országban ez a sok megfogalmazás. Ezt a célkitűzéscsomagot a száznapos intézkedéssor kívánta megalapozni.

Ebből mi jutott a mezőgazdaságnak? A földtörvény-módosítás - amelyről már itt is szó esett -, amely más prioritásokat emelt a tulajdonszerzés és földhasználat rendjébe, a családi és egyéni gazdálkodók helyett a bérlőket hozta helyzetbe. Nos, ennek az intézkedésnek a hosszabb távra kiható… (Közbeszólás a kormánypártok padsoraiból: Ez helyes.) Lehet, hogy helyes, képviselőtársam, éppen ezt akarom megkérdezni, hogy helyes-e, mert az EU-ba lépéssel kapcsolatos előnyös vagy hátrányos voltát igazából elfogulatlan szakmai műhelyek még nem elemezték. Nem tudjuk, hogy ennek az intézkedésnek, ennek a módosításnak előnyös vagy hátrányos lesz-e majd a következménye, amikor majd megszűnik a derogáció. Reméljük persze, hogy addig tudunk ezen változtatni.

Megalapozottnak tűnik egy olyan megfontolás, hogy ez az intézkedés nem hat az EU-konform gazdaságstruktúra kialakításának irányába. Különösen kiemeli ennek a földtörvény-módosításnak a jelentőségét egy másik intézkedéssorozat, amelynek kezdő lépéseként felfüggesztették a gazdahiteleket, azokat a gazdahiteleket, amelyek az úgynevezett életképes gazdálkodók földvásárlására, telephely-létesítésére vonatkoztak.

Azt szeretném hangsúlyozni itt és most is - amit mindig megteszek -, hogy a termőfölddel kapcsolatos törvénykezésben a Magyar Demokrata Fórum 1988 óta következetes álláspontot képviselt, még akkor is, ha valójában a kárpótlás és az egész földtulajdon-rendezés nem az MDF eredeti elképzelésének megfelelően történt. Én nagy kísértést érzek ilyenkor, hogy vitába szálljak Kis Zoltán államtitkár úrral, amit itt elmondott a kárpótlással kapcsolatban, tudniillik az ok és okozatot még az ő korrekt elemzése is mindig elfelejti összevetni, hogy miért történt így. Az akkori történelmi viszonyok között, az akkori parlamenti viszonyok, az akkori alkotmányos helyzetben mit lehetett tenni, hogy a termőföldtulajdon-rendezést úgy oldjuk meg, hogy az ellopott kabát, amely még megvolt, visszakerüljön? Tehát azt hiszem, még majd el kell telnie egy kis időszaknak, amikor az agrártörténészek ezt részletesebben és elfogulatlanul tudják elemezni, hogy mi, miért és hogyan történt.

A véleményem és az MDF véleménye változatlanul az - ezt amikor lehetett, megpróbáltuk befolyásolni ilyen irányban -, hogy a termőföld tulajdona és használata azok kezébe kerüljön, akik ott és abból élnek. Nagyon örülök annak, hogy az úgynevezett “helyben lakóö fogalom a hosszú emlegetése kapcsán bekerült a törvénykezésbe még az Orbán-kormány alatt, és nagyon remélem, hogy majd ezt az egész termőföldkérdést az üzem fogalmának meghatározásával és annak a szabályozásával még ebben a ciklusban előveszi a kormány. Ha nem, akkor majd az ellenzék elő fogja venni és javasolni fogja, hogy ezt a kérdést megnyugtatóbb módon rendezzük, mint ahogyan most rendezve van.

Azt viszont egyértelműen el kell ismerni, ha a száznapos osztogatásból ugyan en bloc kimaradtak az agrárium szereplői, azonban 2002-ben az aszály okozta jövedelemkiesés pótlására a 60 milliárd forint bizony jótékony volt a mezőgazdaság egészére vonatkoztatva.

Ha az adatokat nézzük, az már esetleg csak hitvitára ad lehetőséget, vajon ki kapott többet, mi kapott többet, miért kapott többet, mert az tény, hogy az a trend, amely egyébként már évek óta megvolt - még a polgári kormány alatt is bizonyítható -, a nagyüzemek sokkal több hitelhez, támogatáshoz jutottak, mint a családi gazdaságok. Ez ténykérdés, ez a trend százalékos arányban most is folytatódott. Az, hogy hány őstermelő kapott - valóban meglepő ez a 48 ezer őstermelő, hogy ennyihez jutott -, vajon milyen hitelkonstrukciók voltak, és mennyi pénz jutott oda egyedenként, mik a részletek, ezt sajnos nem tudhatjuk meg az üzleti titok miatt, pedig ezt rendkívül érdekes lenne elemezni. Itt akkor felvetődne egy kérdés: vajon melyik gazdaság a versenyképes? Az, amelyik kevesebb hitelből tud dolgozni, és nadrágszíjhúzással pótolja azt, ha vesztesége van, vagy az a nagyüzem, amely magas hitelekre kényszerül struktúrájánál és szerkezeténél fogva. De én azt hiszem, erről nem hitvitát kellene folytatni, hanem a jövő érdekében és a 2006 utáni európai uniós támogatások függvényében is át kellene tekintenünk, szabályoznunk, formálni a jövendő birtokszerkezetet és a gazdasági szerkezetet.

Most tulajdonképpen a 2002. évi beszámolóról kell beszélni, bár rendkívül élvezetes volt, hogy ennek kapcsán mi mindent hallottunk az eddigi felszólalásokban is.

Tisztelt Ház! Azt is nagyon jóleső érzéssel olvastam a jelentésben, ami az agrárgazdaság várható versenyesélyeiről szól. Az idő rövidsége miatt itt nem akarom idézni szó szerint, de kétségkívül a leglényegesebb számomra, amit itt olvastam, hogy “kiemelt cél a tartósan életképes gazdaságok kialakításának és a termelői együttműködéseknek a támogatásaö. Ez nagyon fontos és nagyon jó lett volna, ha már a 2003. évi költségvetésben még nagyobb hatékonyság lett volna a 2002. év megállapítása szerint, és akkor a bészeket nem augusztus végén bírálták volna el, hanem a szabályok szerint már május végén is lehetett volna ebben segíteni.

Az meg különösen a szívemhez szól, hogy a csatlakozásig különös hangsúlyt kell helyeznünk a magyar mezőgazdaság műszaki, technikai korszerűsítésére, az elmaradt fejlesztések pótlására és a többi. Ugyanezeket a megállapításokat és tanácsokat támasztja alá és támogatja az Agrárgazdasági Tanács állásfoglalása; mintha az MDF véleményét hallottam volna vissza ezekben, amelyeket itt március 3-án voltam bátor elmondani napirend előtt, és amelyről éppen ma polemizáltunk telefonon egy kicsit Magda képviselőtársammal. Az a bizonyos hitelcsomag már készül, készül, de úgy készül, mint a Luca széke, és bizonyára egy kicsit gyerekes lenne, ha itt elkezdenénk azon vitatkozni, hogy ki volt a kezdeményező. Az a fontos, hogy csak már lenne meg, csak már lenne meg, miniszter úr. Az a lényeg, csak már lenne meg, mert május elsejéig még vannak lehetőségeink.

Különösen a szívemhez szól az a tanács, és kérem, fogadja meg a kormány is, amelyet az Agrárgazdasági Tanács itt külön kiemelt, hogy a lehető legteljesebb körben élni kell a koppenhágai megállapodás azon engedményével, amely lehetővé tette, hogy a csatlakozás pillanatában működő nemzeti támogatások egyszerűsített módon notifikáltak az Unióban.

 

(18.50)

Kérem, ez iszonyúan fontos. Van még 5 vagy 6 hónapunk. De ezt már elmondtuk márciusban, hogy így kellene cselekedni. Kérem, a 26. órában sincs késő. Tessék cselekedni!

Visszatekintve még a 2002-es évre, mert főleg arról kellene beszélni még két percben: az agrárpiaci zavarok elhárítása nagyon fontos feladat minden évben. Ez bizony 2002-ben is nagy nehézségek árán sikerült, mert 2002-re már elmélyült a sertéspiac válsága. Az viszont örök keservünk, bár tudom, hogy erre nemzetközi szerződések vannak, hogy 2002-ben, akkor, amikor elmélyült az agrárpiaci válság, 12 milliárd forint sertéshúsimport volt. Hogy ez ellen mit tudunk tenni? Most már semmit, de akkor valamit kellett volna. Jótékony lett volna, ha már 2002-ben az új rendtartási törvény megszületett volna.

A birtokpolitikáról már szóltam, azonban még néhány mondatot mondanék a jelentés alapján. Valahogy úgy tűnik, hogy a 2002-ben, de azóta sem, vagy nem tud, vagy nem akar változtatni a kormány a nagybirtok-törpebirtok kétpólusú mezőgazdasági struktúra kialakulásán. Van egy középbirtokos réteg, amelyet jobban kellene támogatni. Ez valahogy elsikkadt a 2002-es kormányváltás után. Erről már beszéltem. De nem elég csak azon sopánkodni, hogy kérem, ez alakult ki, és milyen sok törpebirtok van Magyarországon, hanem ez ellen tenni kell. Bár azért ne essünk át a ló túlsó oldalára, ez a sok kis törpebirtok - amely egyébként statisztikai adat - nagyon sok esetben kis egzisztenciák túlélését, megélhetését biztosítja. Tehát itt a szervezést kellene elősegíteni, és ezeknek a szövetkezését kellene nagyobb hatékonysággal elősegíteni.

Tisztelt Ház! A vidékfejlesztésről is szeretnék néhány szót szólni. A SAPARD-program folytatása megtörtént, 2002-ben akkreditálták az intézményrendszert. Ami nagyon sokáig aggasztott bennünket, az az agrár- és vidékfejlesztési operatív program brüsszeli elfogadtatása. Azt hiszem, hogy a magyar agrárirányításnak Brüsszel magyarázta meg, hogy a jövő a kis- és középbirtokokban van, a vidékfejlesztésben van, és nem az agrárarisztokráciát kell támogatni.

Összefoglalva: a 2002-ben megindított folyamatok véleményünk szerint az ágazat szereplőinek világos jövőképet nem adnak. Még nincs késő, adni kell. Sem a termelők egzisztenciális kérdéseire adható válaszok, sem az ágazat fejlesztésének irányai nem láthatóak a 2002. évi történésekből. A 2002. évi tevékenységben látható… (Az elnök csengetéssel jelzi az idő lejártát.) Köszönöm szépen, akkor még csak egy mondat, elnök asszony, és befejezem. Tehát aggódunk az uniós csatlakozás kapcsán az agráriumért, ezt többször elmondtuk. Hogy ne történjen meg az a sok probléma és veszteség, amitől félünk, az viszont, tisztelt miniszter úr…

ELNÖK: Képviselő úr!

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (MDF): …tisztelt elnök asszony, tisztelt képviselő urak, az önök felelőssége.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Nem szerettem volna önbe fojtani a szót, de ha egyszer 15 percet jelöltünk meg, akkor… (Dr. Medgyasszay László: Köszönöm a türelmet, elnök asszony.) Köszönöm szépen, tisztelt képviselő úr.

Tisztelt Képviselőtársaim! A vezérszónoki kör végéhez értünk. Képviselői felszólalások következhetnek, de mielőtt még erre sor kerülne, többen jelezték kétperces felszólalási igényüket.

Elsőként megadom a szót Vincze László képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából.

Öné a szó, képviselő úr.

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót. Úgy érzékeljük az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről szóló jelentés kapcsán és itt a parlamenti vitában elhangzottak alapján is, hogy bizony 2002-től kezdődik a magyar agrárium gyorsított mélyrepülése. Itt elhangzott, nagyon helyesen, hogy a vidék legnagyobb foglalkoztatója az agrárium. Úgy gondolom, hogy ha az 1 millió 300 ezer dollár aktívumnak legalább egyharmadával meg lehetne fűszerezni a jövő évi költségvetést, akkor elégedett lehetne kis- és nagyüzem egyaránt. Nem az a gondom, hogy kik kaptak adósságrendezésre hitelelengedést, hanem azzal van gondom, hogy kik nem kaptak. A kétmillió forint alatti hiteleket ugyanis nem tetszettek elengedni, és ez, véleményem szerint, igen-igen rontja a statisztikát, és rontja a foglalkoztatottság helyzetét, mert aki kétmillió forint hitelt vesz fel, annak legalább annyira fájdalmas annak a visszafizetése adott aszály- és fagykár esetén, mint bárki másnak a több.

A földtörvényről már esett szó. Itt a bérlők kerültek elsősorban helyzetbe a tulajdonosok hátrányára. Ugyanakkor a Nemzeti Földalappal kapcsolatosan megjegyezném, hogy a felajánlások ugyan megtörténnek, de itt is megy a nagy átverés, hiszen a mi megyénkben eddig összesen hat embernek folyósították ezt az összeget az életjáradékkal kapcsolatosan. Megjegyezném azt is, hogy az ígéretek között szerepelt, hogy ki tetszenek fizetni a szövetkezeti üzletrészeket. Majd egy következő fölszólalásban folytatom.

Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Szanyi Tibor képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából, a földművelésügyi és vidékfejlesztési tárca államtitkára kíván szólni. Két percben öné a szó.

DR. SZANYI TIBOR földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök asszony, részint az érintettség okán, hiszen Medgyasszay úr megnevezett. Ő is tudja, hogy nem azokat a rémképeket mondtam, amik az ő szájából itt elhangzottak. Arról beszéltem, hogy napjainkban is folytatódik az az évszázados - és még egyszer mondom, évszázados - trend, hogy az agrárfoglalkoztatottak lakosságon belüli aránya csökken, és ennek a trendnek a figyelembevételével legkevesebb 500 ezer új munkahelyre van szükség a magyar vidéken, hogy a vidék lakosságmegtartó képessége megmaradjon. Mondhattam volna egymilliót is. Nem arról beszéltem, hogy bárki is tönkremenjen.

A másik dolog, elnök asszony, a pontosítás kedvéért: egyszerűen tényszerűen sem igaz, hogy a Medgyessy-kormány felfüggesztette volna a gazdahiteleket. Sőt, egész pontosan az történt, hogy az Orbán-kormány idején a 100 milliárdos keretből 40 milliárdot fizettek ki, majd ránk hagytak 60 milliárd forint kifizetnivalót úgy, hogy közben nem volt hozzá költségvetési forrás. Ezt is a Medgyessy-kormánynak kellett előteremteni, és tisztelettel még egyszer mondom, nemhogy kifizettük, örömmel biztosítottuk a gazdáknak. Egyébként ez olyan, mint amikor a tolvaj kiált rendőrért. Itt emlékeztetném a tisztelt Házat arra, hogy ez a mai napig is folyik.

Begyűjtöttünk egy halom piros lapot még az Orbán-Torgyán-kormány idején, igen, az Orbán-Torgyán-kormány idején, ezt úgy-ahogy kisárgítottuk, és remélhetőleg a csatlakozásig zölddé változtatjuk.

Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ékes József képviselő urat illeti két percben a szó, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából.

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm, elnök asszony, a szót. Úgy érzem, hogy görcsölünk egy picikét ebben a témában. Nekem nagyon szimpatikus volt, amit Kis Zoltán mondott a végén a vidékfejlesztéssel kapcsolatban, vagy amit Gőgös Zoltán mondott. Én mint volt gyakorló polgármester tudom azt, hogy ha földterületet szerettek volna venni akár a térségi társulás települései, vagy akár Ajka városa, akkor mindig beleütköztek a volt tsz-vezetők földtulajdonába. Én le is zárom ezt a kérdést így. Azért is mondom, hogy ami fontos, azt Kis Zoltán fogalmazta meg és Medgyasszay László is, hogy a termelői együttműködés, feldolgozás, kereskedelem megvalósítása nem fog olyan fájdalmas létszámleépülést okozni az agrárágazatból élő személyek számára. Erre kellene koncentrálnunk.

És nagyon helyes volt, amit Medgyasszay László annak idején kezdeményezett, hogy ezekben a kérdésekben legyen négypárti megbeszélés. Úgy legyen négypárti megbeszélés, hogy a jövőre való tekintettel tudjuk megfogalmazni azokat az áthidaló megoldásokat, amelyek minél kisebb veszteséget okoznak a mezőgazdaságból élők, a foglalkoztatottak számára és a kistelepülésen élő állampolgárok számára. Itt ma már a miniszter úrnak mondtam napirend előtti felszólalásomban a Hárompatak kisrégió kérdését, a TAMA-projektet - Dabrony és térsége, Gőgös Zoltán onnan származik, ott született. Érdemes lenne áttanulmányozni azt a TAMA-projektet, amit ott megpróbáltak megfogalmazni. Pontosan arra épül rá a termelői együttműködés, a települések közötti együttműködés kérdése. Ebbe az irányba kellene koncentrálnunk mindenképpen.

Köszönöm a figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Lengyel János képviselő úr kért a Fidesz képviselőcsoportjából ugyancsak két percben lehetőséget. Öné a szó, képviselő úr.

 

(19.00)

LENGYEL JÁNOS (Fidesz): Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdaság témájában nagyon sokszor elbeszélünk egymás mellett. Nem hiszem, hogy jó dolog az, hogy mindig csak visszafelé mutogatunk, hogy hol rontottuk el, akár a kárpótlásnál. Egyet tudomásul kell venni, ha tetszik, ha nem tetszik: ebben a parlamentben ma már nincs egyetlenegy párt sem, amelyik ne lett volna Magyarországon a rendszerváltást követően kormányzó párt. Ma a mezőgazdaság olyan helyzetben van, és a 2004-es költségvetéssel óhatatlanul az Unió cseng mindig vissza a fülünkbe, hisz a nyakunkon van az Unió, mert öt-hat hónap múlva - többen itt elmondták - az uniós csatlakozás előestéjét éljük meg.

Nagyon röviden a következőt szeretném mondani: a miniszter úr is, illetve többen elmondták, hogy 2002-ben a mezőgazdaság olyan helyzetben volt több összetevő miatt, több olyan külső és belső hatás miatt, időjárási viszonyok miatt, ami bizonyos nehézségeket okozott, ugyanakkor a tőkeszegénység nemcsak 2000-es keletű, hanem sokkal régebbi, ma is megéljük a tőkeszegénységet, a műszaki-technikai színvonalnak a hiányát és a hátrányát jelen pillanatban.

Egy dolgot tudomásul kell venni mindannyiunknak: a Magyarországon élő lakosság több mint 50 százalékának a közérzete múlik azon, hogy a mezőgazdaság, az agrárium jó évet zár vagy rossz évet zár. Ha a mezőgazdaság jó évet zár, akkor jó a közérzetünk, ha rossz évet, akkor igen rossz a közérzetünk, függetlenül attól, hogy a népgazdaságból a részesedése 4 százalék alatti. Ez a szám akkor egészen másképpen tűnik, ha melléteszem az 50 százalék fölöttit. Tehát ne becsüljük le a mezőgazdaságot, mert a mezőgazdasággal egyetemlegesen lebecsüljük a vidéken élő lakosságot is.

Most, az uniós csatlakozás előtt a miniszter úrnak és a kormány tagjainak nem az ellenzékkel kell megvívni a küzdelmet, a kormánnyal kell megvívni a küzdelmet annak érdekében, hogy ha úgy lett elfogadva, és az utófinanszírozás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) lett elfogadva, akkor az előfinanszírozásnak a feltételeit megteremteni...

ELNÖK: Képviselő úr!

LENGYEL JÁNOS (Fidesz): ...és az agráriumnak költségvetési forrásokat biztosítani.

Köszönöm a szót, és elnézést.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kékkői Zoltán képviselő úr kért szót, ugyancsak a Fidesz képviselőcsoportjából, kétperces időkeretben. Öné a szó.

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Kis Zoltán képviselő úrnak szeretnék válaszolni. (Dr. Kis Zoltán: Tudtam, tudtam! - Derültség.) Nagyon érdekes volt, hogy visszavitt engem a harmincas évekbe, számomra ez meglepő – mondjuk, '50-es születésű vagyok, tehát a történelemkönyvekből ismerem csak azt az időt. De érdekes volt, hogy a rendszerváltozás előtt meg éppen fordítva vádoltak, most, úgy látszik, baloldalibb lettem.

De hogy mennyire nem figyelt oda a képviselő úr, hogy én mit mondtam, és miről kértem volna esetleg tájékoztatást, engedje meg, hogy felolvassam: ugyanis a hitelelengedés mellett az aszálykár és a dunai árvíz kárvallottjai is ebből az összegből lettek kártalanítva, ezért igényeltem volna egy részletezőbb kimutatást - nem részletes, részletezőbb. Lehet, hogy nyelvbotlás volt, akkor meg elnézést kérek, én részletezőbbet kértem volna.

Hogyan képzelem el ezt a részletezőbb kimutatást? Mint ahogy a többi táblázat is szerepel ebben a jelentésben, egyéni gazdálkodókra, szövetkezetre, gazdasági társaságokra, őstermelőkre lebontva lettem volna kíváncsi, és természetesen az aszálykárra és az árvízkárosultakra lebontott részletes kimutatás lett volna helyénvalóbb ebben a jelentésben, én ezt kértem volna. Én továbbra sem vagyok kíváncsi arra, hogy egyénileg kik milyen formában részesültek ebből, úgyhogy nem tudom felajánlani, hogy együtt megyünk az ombudsmanhoz engedélyt kérni. (Derültség.) Esetleg utána megkérdezem öntől, hogy tényleg kik milyen formában részesültek - én továbbra sem vagyok kíváncsi erre.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Medgyasszay László képviselő urat illeti a szót kétperces időkeretben, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából.

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Az, hogy a gazdahitelek milyen módon és hogy szorultak vissza, ez tény. Lehet, hogy a statisztikák mást mutatnak, az államtitkár úrnak mások az adatai, nekem gyakorlati tapasztalataim vannak erről, úgyhogy szívesen megosztom a gyakorlati tapasztalatokat az államtitkár úrral.

Azt viszont, hogy az egy európai trend, hogy mindig kevesebb szereplője lesz a mezőgazdaságnak, többféleképpen lehet értelmezni. Persze, akik főállásban abból élnek meg, és korszerű technikával, persze, hogy kevesebb szereplője van a mezőgazdaságnak. De ha megnézzük a magyar valóságot - és engem mindig a valóság, a falu valósága érdekel -, akkor azt látjuk, hogy nagyon sok embernek részben kisegítő jövedelmet ad ez a bizonyos kicsi mikrogazdaság, vagy éppenséggel olyan élethelyzetek vannak, ezt nem kell mondanom, amikor abból él meg, mert nincs más, van öt tehene, abból él meg, meg a kis háztáji kisegítőből.

Tehát én azt gondolom, hogy persze van egy olyan minimális, önellátásra berendezkedett gazdaság, ami a szociális szférába tartozik, valóban. De ahol már árutermelés egyáltalán lehetséges - a szövetkezést erre találták ki. Én ma éppen Pásztohy Andrással beszélgettem erről a múltról egy kicsit, mert a mi korunk már annyi, hogy benne éltünk egy olyan rendszerben, amikor a háztájiban szerveztük, én mint állatorvos, mint téeszelnök szerveztük a termelést, jó minőségű, viszonylag nagy tömegű, azonos minőségű termelést - ez szervezés kérdése.

Az megint egy külön kérdés számomra persze, hogy ezt hogyan lehet megszervezni...- nem, rosszul fejezem ki magam, számomra nem kérdés az, hogy kellene ezt megszervezni, inkább azt sajnálom csak, hogy az elmúlt években, amióta egyáltalán napirendre kerülhetett ez a dolog az első csődkezelések után, ez hatékonyabban nem történt meg egyik kormány alatt sem. A falugazdászokat annak idején azért találtuk ki részben, hogy ebbe az irányba haladjunk - de nem késő, most sem késő, nem lemondani kell erről a 200 ezres kisegítő rendszerről, hanem meg kell szervezni a termelését, és megtartani, ahogyan lehet. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időkeretben Vincze László képviselő urat illeti a szó, a Fidesz képviselőcsoportjából.

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): A Medgyasszay képviselő úr által elmondottakhoz és az integrációról annyit, hogy azért valóban jó lenne, ha igazából is segítenénk, hiszen - ha figyelne Németh Imre miniszter úr és Szanyi államtitkár úr - már közel egy éve például a strucctenyésztőknek az úgynevezett országlistára való felvételi kérelme kint van Brüsszelben - még egyszer kérném, hogy figyeljen, kedves államtitkár úr és miniszter úr -, mert várják, hogy rábólintsanak. Hiszen van egy olyan feldolgozó, aki csomagol, feldolgoz, szalámit készít, exportképes dolgot, és közben ön javasolgat különböző dolgokat, hogy mire kell majd átállni vidéken a sertéstartás, tehéntartás helyett, baromfi helyett és így tovább. Ugyanakkor vannak ilyen kezdeményezések is, amiket jó lenne, ha a minisztérium nagy tisztelettel segítene, ezt elvárnák a termelők, elvárná a feldolgozó is, nem pedig azt, hogy esetleg majd emiatt be kelljen csukni, és azt mondani, hogy nem voltak hajlandók ezek integrálódni, holott ez már megvan és készen van.

Szoktak idézni az Orbán-Torgyán-kormány idejéből - én is idézek: akkor a földalapú támogatás azért a családi gazdálkodók esetén közel 16 ezer forint volt, most annak éppen a fele sem; az őstermelőknél 12, most 7 - nem tudom, hogy mi a kevesebb és mi a több -; akkor el lehetett adni a disznót 300 forintért körülbelül, ment a dolog, a szarvasmarhát el lehetett adni; most, jelen pillanatban 125 forintért ha megveszik kilóját az élőmarhának, akkor már nagy dolog - a selejt tehénről beszéltem -, úgyis megszabadul tőle még a húsz tehenet tartó gazda is. Ez tragédia, ez ellen tenni kellene. Valójában mellé kellene állni, és költségvetéssel segíteni, főleg ezt a következő évet, hiszen a hogyan továbbról a következő évnek a költségvetése fog dönteni.

A szövetkezeti üzletrészeket önök ígérték, hogy meg fogják vásárolni. Kérem szépen, esetet tudok mondani, amikor nem megvásárolták, hanem a kifizetést is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) visszakövetelte a minisztérium. Ott volt a levél, amit erre válaszként kaptam...

ELNÖK: Képviselő úr!

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): ...hogy így helyes, a miniszter úr aláírásával...

ELNÖK: Képviselő úr!

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): ...a bíróság másképp látta, visszakapta a gazda... (Az elnök kikapcsolja a mikrofonját. - Taps az ellenzéki sorokban.)

ELNÖK: Kérem képviselőtársaimat, hogy ne hozzák kellemetlen helyzetbe az elnöklőt, ha kétperces időkeretben kérnek felszólalási lehetőséget. Amikor én megkocogtatom a csengőmet, akkor próbálják befejezni a megkezdett mondatot.

Köszönöm szépen.

Még mindig több képviselőtársam jelezte kétperces felszólalási szándékát: Ékes József képviselő úr következik, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm, elnök asszony. Az előbb is azért hagytam abba gyorsabban, nehogy csengetni kelljen az elnök asszonynak, de ígérem, hogy többet nem szólok.

Egyrészt az Unión belül szigorodnak az állattartási, szállítási, feldolgozási, környezetvédelmi - lehetne nyugodtan sorolni -, takarmányozási, élelmiszer-biztonsági előírások, és tényleg nagyon fontos lenne a termelői együttműködés, a feldolgozóipar környezetvédelmi hátterének a biztosítása, hisz nagyon jól tudjuk, hogy a jelenlegi viszonyok között nagyon sok olyan feldolgozóipari ágazatunk az uniós csatlakozás után abszolút nem fog megfelelni azoknak a kritériumoknak, amelyek környezetvédelmi szempontból sajnos szigorú előírásokat próbálnak foganatosítani.

Ami nekem legjobban fáj, az a termelő és a fogyasztó közötti kereskedelmi lefölöző láncok jelenléte, ebben kellene valóban olyan határozott lépést és ajánlást tenni a gazdálkodóknak, hogy saját maguk szervezzék meg, akár a feldolgozás területén.

(19.10)

Itt nagyon jó példának lehet mondani Tirol esetét, ahol 1200-1600 méter magasan tudták úgy összehozni a termelőket, szövetkezni hagyni őket, hogy valóban a környezetvédelmi előírásoknak, élelmiszer-biztonságnak, mindennek az égadta világon meg tudjanak felelni, és mellette még a kereskedelmet is támogatták, hogy ők saját maguk tudják megszervezni.

Szerintem a magyar gazdaság ettől fog tudni helyreállni, mert addig, amíg a termelő és a fogyasztó között olyan óriási nagy a lefölözési arány különböző kereskedelmi láncokon keresztül, soha nem lehet sem a termelőket, sem a fogyasztókat abba a helyzetbe hozni, hogy mindenki elégedett legyen, és mindig el fog veszni maga a termelés. Én erre ösztönözném a miniszter urat, és tényleg erre kellene határozottabb lépéseket tenni.

Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces időkeretben Karakas János képviselő urat illeti a szó, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót. Medgyasszay úr felvetése kapcsán: tény és való, hogy a kisegzisztenciákért kell valamit tenni, hiszen ha ők árutermelésre képesek, akkor ezt érdemes elősegíteni. De én semmiféleképpen nem a falugazdászokban látom a megoldást, mert az egy kényszer, és nem hiszem, hogy ez megy. Arról nem is beszélve, hogy ehhez rengeteg pénzkiegészítés is kellene még, hiszen önmagában egy szervezetet kell még kialakítani. Megítélésem szerint sokkal, de sokkal előrevivőbb az, ha ezek a kisegzisztenciák önmagukat igyekeznek megszervezni, nevezzük ezt tésznek, bésznek vagy bárminek. De örülnék, ha mondjuk, nem az utolsó másfél évben gyorsult volna fel ez a folyamat, hanem mondjuk, már megkezdődhetett volna igazából az elmúlt évtized elejétől kezdve.

Vagy a másik részről: azért ne feledjük, amikor beszélünk a háztájiról, az integrációról, hogy mi volt. Akkor volt egy tőkeerős cég ezek mögött, és ott egy filozófia volt a kisegzisztencia kérdése. Ezt a filozófiát a rendszerváltással sajnos kissé elfelejtettük, most kell újból behoznunk, most kell megcsinálnunk.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Lengyel János képviselő úr következik ismét kétperces felszólalásra, a Fidesz képviselőcsoportjából.

LENGYEL JÁNOS (Fidesz): Miniszter Úr! A 2004-es uniós csatlakozás megint csak sejtet sok dolgot bennem. Itt Szanyi államtitkár úr azt mondta, hogy 500 ezer munkahely kell vidékre, és az a mostani és az új generáció számára fog kelleni. A mostani mezőgazdasági kis- és őstermelők, bármilyen munkahelyet viszünk vidékre, a mezőgazdasági munkát szokták meg, abból éltek, ahhoz van szokva a kezük. Ennek a több mint 200 ezer családnak a hosszú távú megélhetését jelenti még az elkövetkező időszakban, vagy máskülönben a kormány büdzséjére fognak szorulni, ha ők kiszorulnak a termelésből, és nem jutnak hozzá jövedelemhez, vagy éppen a gyerekeik nem fognak továbbtanulni, vagy nem tudják azt a lehetőséget megteremteni számukra, mint amit a nagyvárosban élők vagy a bérből és fizetésből élők tudnak biztosítani a gyerekeik számára.

Nem lenne szabad azt tenni, mint ahogy az aszálykár rendezésével tettük, ha 2004-ben lesz egy előfinanszírozás, hogy csak 60 százalékos állami garanciát teszünk mellé, mert a 60 százaléknál ki vannak szolgáltatva a mezőgazdasági vállalkozók a bankoknak, mert kérik a földzálogot vagy kérik a lakászálogot, vagy ne adj' isten 40 százalékát otthagyatják a felveendő hitelnek. Ez volt a 2003. évi tapasztalat. Ezt csak figyelemfelkeltésképpen szeretném mondani.

A másik dolog, amit megint csak kérni szeretnék: mivel a zöldség- és gyümölcságazat nem kvótált és nem kontingentált az uniós csatlakozást követően - hiszen az állattenyésztésről már nincs mit beszélnünk, mert az kontingentált, a tejkvóta adott, attól többet most nem tudunk jelen pillanatban elérni, de ott nagyon sok mezőgazdasági termelő jövedelme esett ki -, nehogy hasonlóképpen jövedelemforrások essenek el, ha a 2001. évi és a 2002. évi úgynevezett minőségi vagy európai előcsatlakozási támogatás nem fog működni. Valamilyen megoldást keresni kell erre, pontosan annak a 200 ezer családnak a számára.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Medgyasszay László képviselő úr következik, ugyancsak kétperces hozzászólásra, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából.

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (MDF): Köszönöm szépen. Kedves Karakas Képviselő Úr! Szeretném felhívni a figyelmét, hogy ha állandóan visszanézünk, előbb-utóbb hasra esünk. Én ezt azért mondom, mert kétségkívül, én elmondtam, hogy az előző kormányok alatt is ezt meg kellett volna csinálni. De ha mindig azt mondogatjuk, hogy miért nem csinálta meg az Orbán-kormány, miért nem csinálta meg a Horn-kormány, akkor nem lesz semmi belőle. Tehát nem azt kell nézni, hogy mi miért nem történt, hanem most mit lehet csinálni.

Minden kornak az eszközeit a maga kora szerint kell ítélni és élni vele. Amikor én a háztájit emlegettem, akkor egy korban éltünk, amikor az a lehetőség volt. Ma egy egészen más kort élünk, egészen más eszközökkel és egész más módszerekkel kell egy termelésszervezést megcsinálni. Az én gondom az, hogy vajon melyik kormány lesz majd egyszer az, amelyik embert, infrastruktúrát, humán és anyagi erőforrást ad arra, hogy ezeket a kisegzisztenciákat megszervezzük, vagy éppen nemcsak az egész kicsiket, a nagyobbakat is. Ez magától nehezen megy. Ugyan ma van egy olyan lélektani állapot vidéken, hogy egyre jobban érzik az emberek az összefogás szükségszerűségét, és a szövetkezet mint szitokszó kezd elmúlni a tudatból. Bár nagyon nehéz az embereket összehozni, de ennek meglennének részben a humán, részben a közgazdasági eszközei, és nem negatív, hanem pozitív megkülönböztetéssel.

Sajnos az uniós csatlakozás után egyre kevesebb eszköz áll, mondjuk, közgazdasági eszköz a pozitív ösztönzés érdekében rendelkezésre, hiszen az egész támogatási rend eléggé behatárolt lesz. De sosem késő, és azt gondolom, hogy ha ilyen irányban halad az agrárpolitika és az agrárakarat, akkor nem kritizálni fogjuk, hanem dicsérni fogjuk, ha ez megtörténik hatékonyan, és azt hiszem, hogy akkor nem kell majd visszamutogatni sehová sem. Cselekedni most… - hogy is tetszettek mondani? Most és itt? Tehát tessék ezt végrehajtani!

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Vincze László képviselő urat illeti a szó kétperces időkeretben, a Fidesz képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Sajnálatos módon az agrárium helyzetét elemezve láthatjuk azt is, hogy nagyon sok felvásárló cég 2002-ben is, de mostanság is egyszerűen nem fizet a gazdáknak egy fityinget sem, felvásárol kukoricát, állatokat és egyebet, és a végén elfelejt fizetni. Miért mondom ezt? Önök azt ígérték, és nem tudom, ezt is meg kellene vizsgálni, hogy miért nem teljesült az az önök ígéretéből - 2002-re ígérték -, hogy bizony, amikor az ilyen cégek csődöt jelentenek, a gazdák elsőnek állhatnak ott sorba, és ők kapnak fizetséget elsőnek, nem pedig a bank. Persze ahol a miniszterelnök úr azt is kijelenti, hogy az ország úgy működik, mint egy bank, akkor lehet, hogy ez egy jámbor óhajnak jó, nem pedig konkrét és belátható ígéretnek. Hátha lehetne ebben is valamit tenni!

Ami nagyon fontos dolog: nem igazán látom a teljesülést a fagykár és az aszálykár vonatkozásában a kifizetéseket illetően. Nem igazán érzékeltük az ígéreteken kívül, hogyan került ez teljesítésre. Ugyanakkor egy ilyen érdekes mondattal, hiszen minden tanár magyartanár, nem tudok mellette elmenni, elhangzott itt a miniszter úr szájából, hogy a szőlő- és gyümölcságazat kibocsátásának volumene ennyivel és ennyivel csökkent. Valóban, a fagykárok miatt ennyivel és ennyivel csökkent, de mi lett volna, ha úgy mondjuk, hogy a szőlőtermés, a gyümölcstermesztés. Talán picit helyesebb lehetett volna.

Azt gondolom, hogy a gazdák felkészítése akkor is csorbát szenvedett, amikor a falugazdász-hálózatot szétkergették, és tulajdonképpen pont azt a jól bejáratott rendszert lehetetlenítették el, ami az EU-csatlakozásnál segíthetné majd a gazdákat.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Lengyel János képviselő urat illeti kétperces időkeretben a szó, a Fidesz képviselőcsoportjából.

LENGYEL JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót; ígérem, hogy többet nem szólok, ezzel befejezném. Csatlakoznék Medgyasszay képviselőtársamhoz: van egy adott helyzet, mindig az adott helyzetnek megfelelően kell kialakítanunk a stratégiánkat és taktikánkat. Tehát ne a múltban vájkáljunk most már, mert pontosan ezért az uniós csatlakozásnak a legnagyobb vesztese a mezőgazdaság és a vidék lesz. A mezőgazdaság és a vidék nem szolgált arra rá, hogy olyan félvállról kezeljük, hogy most, az utolsó pillanatokban nem hozzuk meg a szükséges áldozatokat, nem hozzuk meg a szükséges intézkedéseket, azokat az intézkedéseket, amivel még az adott szituációban helyzetbe tudjuk hozni a vidéken élőket, a mezőgazdaságból élőket.

A másik dolog, amit itt Vincze László képviselőtársam is felvetett: a szellemi tőkét most nem szabad kivonni a mezőgazdaságból, pont az uniós csatlakozás előtt. Ha tervbe is van véve a falugazdászi hálózat további leépítése, akkor most ne bántsuk; ne bántsuk egyelőre, mindaddig, amíg az uniós csatlakozást meg nem éljük, míg a megfelelő tájékoztatást el nem juttatjuk a falun élőkhöz, a mezőgazdaságból élőkhöz. Nem a 300 hektáros gazdának kell, Magda úr, a falugazdász, annak csak bélyegezni kell és aláírni kell.

 

(19.20)

Neki megvannak a szaktanácsadói. Az 5-10 hektárosoknak igen, mert a falugazdász adja a megfelelő instrukciót és megfelelő segítséget annak az embernek, és lehet, hogy pontosan az a segítség nem fog hozzá eljutni. Egyszerű oknál fogva mondom ezt, több mint 3 ezer települést hozunk nehéz helyzetbe, mert a mezőgazdaság most sodródik, sodródik a katasztrófa felé, vele együtt a vidék is. Ezt kell megállítanunk.

Az utolsó pillanatban vagyunk, az utolsó másodpercekben vagyunk, a huszonnegyedik óra utolsó másodpercében, most tegyük meg! Most kér a nép, most adj neki! Most kell a mezőgazdaságban és a vidéken élőket helyzetbe hozni, hogy az uniós csatlakozást meg tudják érni.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kékkői Zoltán képviselő úr kért ugyancsak kétperces időkeretben szót, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Azért kértem volna részletes kimutatást, mint ahogy a beszédemben is elmondtam, hogy jobban lássuk a megoszlását ennek a 60 milliárdnak, mivel ha nézzük a földterület használat szerinti megoszlását, akkor az látható a táblázatból, hogy egyéni gazdálkodók a földterület 59 százalékát használják, míg gazdasági szervezetek 38,9 százalékát. Ugyanakkor, mint ahogy már említettem, a gazdálkodó szervezetek 42 milliárd forintból részesedtek, míg magántermelők 18 milliárd forintból. Tehát érdekes lett volt ezt a táblázatot ilyen formában is összevetni.

Szeretnék még a hátralévő időmben miniszter úr egyik felvetésére is reagálni, mikor azt mondta, hogy nagyon nagy lemaradás volt az intézményi rendszerek kiépítésében. A mai nap folyamán már napirend előtt miniszter úr felszólalt, és Glattfelder Béla képviselőtársam megválaszolt rá, hogy önök valóban létrehoztak egy új hivatalt, amit MVH-nak hívnak, ez az MVH az AIK és a SAPARD-hivatalok összevonásából jött létre. Tehát roppant egyszerű feladat volt összevonni két hivatalt, nem érzem azt, hogy ez egy komoly feladat volt az önök részéről, mivel mind a két intézményt annak idején az Orbán-kormány alakította ki. Mint tudjuk jól, az AIK-ot egy '97-es törvényerejű rendelet tette lehetővé, míg a SAPARD-ot az EU-felkészülés keretében hoztuk létre, és ön is elismerte már többször, hogy márciusban az átadás előtt még megtörtént az akkreditációja, tehát 2002 márciusában.

Köszönöm szépen, elnök asszony.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Vincze László képviselő úr kért ismételten kétperces felszólalásra lehetőséget. Ahogy látom, képviselő úr jelezte, hogy a normál felszólalásban is fel kíván majd szólalni. Úgyhogy öné a szó két percben most, képviselő úr.

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Idézem Magda Sándor tanár úr fölszólalásából, hogy az egyéni gazdálkodók helyzete romlik.

ELNÖK: A mikrofonját is legyen olyan kedves felcsatolni, képviselő úr.

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm. Akkor újrakezdem. Idézem Magda Sándor tanár úr, képviselőtársam fölszólalásából azt a részt, amire utal, hogy az egyéni gazdálkodók helyzete romlik. Valóban, jobban romlik, mint esetleg a társas vállalkozóké. Több ok is van, hogy miért romlik, itt már elhangzott sok minden. A falugazdász-hálózattal kapcsolatban mindenki ígérte, mindahány párt, aki elindult, hogy most már településenként lesz egy-egy falugazdász, hiszen az EU-csatlakozás előszobájában, az előtte való egy-két évben egy nagyon komoly szakmai segítséget kell hogy kapjanak a gazdák, különböző tanfolyamokat fognak tartani. Ebből nagyon kevés valósult meg 2002-ben, de 2003-ban is. Sőt, annyit még a tisztogatásról, mert én egy picit így is nevezem, hogy még a portást és a takarítót is kitakarították szó szerint, az FVM-vezető azzal a morbid megjegyzéssel, hogy magát Torgyán és Orbán tette oda. Nem hiszem, hogy ilyen mélységig lement volna az előző kormányzat és foglalkozott volna ezzel a dologgal. Most viszont pont hasonló dolgokat élünk meg.

Az agárhitelekkel kapcsolatosan szomorú dolog, hogy egyszerűen nem lehet hozzájutni, nem lehetett már 2002-ben sem hozzájutni az agrárhitelekhez, hiszen olyan garanciát kérnek, kértek, ami az önök ígérete ellenére sajnos nem belátható és nem fölvállalható a termelők részéről. Tészekről, bészekről szó esett. Azért mondjuk meg őszintén, azon kívül, hogy be tudtak jelentkezni, hathatós érdemi támogatást egy kivételével bizony nem kaptak 2002-ben, de 2003-ban sem. Csak reménykedni lehet, hogy 2004 másról szólhat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), bár a költségvetés nem ezt sugallja.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kékkői Zoltán képviselő úr kért ismételten két percben lehetőséget felszólalásra. Öné a szó, képviselő úr.

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Miniszter úrtól továbbá kérdezném azt is, hogy a SAPARD-forrásokból felhasznált 13 milliárd forintot az egy év folyamán, tehát a kétévi lehetőségből mennyire tartja elégnek. Tudjuk jól, hogy 50 milliárd forint áll rendelkezésre, s az 50 milliárd forintból, ahogy ön elmondta, 13 milliárd forint lett felhasználva ez idáig, a 2004-es költségvetésben szintén SAPARD-forrásként 13 milliárd forint van megjelölve, a kettő közt a különbség… (Gőgös Zoltán: Tizennyolc!) Az összesen a nemzeti forrással, képviselő úr, tehát az 50 milliárdról beszélek most. (Gőgös Zoltán: Így van, az is benne van.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy a parlamenti szólási rendet tartsák be.

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Tehát a különbözet 24 milliárd forint. Mi fog történni ezzel a 24 milliárd forinttal? (Közbeszólás az MSZP soraiból: Kiosztjuk magunknak. - Derültség.) A másik pedig, miniszter úr említette, hogy az agrárpiaci rendtartási törvényt tavasszal elfogadta a parlament, bizonyos fokig mi is támogattuk, de úgy érezzük, és akkor is jeleztük, hogy az intervenciós árral kapcsolatban szerintünk hiba van a törvényben, mivel az intervenciós felvásárlásban csak a búzát és a kukoricát említi meg a törvény. Tudjuk jól, hogy az Európai Unióban a búzán és a kukoricán kívül szerepel még az őszi árpa, 2004-ben még a rozs is és ugyanakkor a durumbúza is, plusz a köles. Ezekkel a növényekkel (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) számol-e, miniszter úr?

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Most miniszter úr kért kétperces időkeretben szólási lehetőséget. Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter urat illeti a szó.

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Ha már átléptünk az azonnali kérdések időszakába, akkor természetesen szívesen válaszolok képviselőtársaim felvetésére, jelesül Kékkői Zoltán kérdéseire.

A SAPARD-támogatások tekintetében képviselő úr rosszul emlékszik, pedig még 2002 márciusában ön volt az államtitkár, tehát a SAPARD Hivatal akkreditációja 2002 novemberében történt meg. Külön engedélyt kértünk Brüsszelből, hogy szeptemberben kiírhassuk a pályázatokat. Csak a tényszerűség kedvéért említem meg. Ekkor, szeptemberben írhattuk ki azon pályázati feltételek szerint, amelyet önök letárgyaltak Brüsszelben, a pályázati kiírást.

Öröm volt számomra természetesen, hogy több mint 1100 pályázat érkezett be az első ciklusban, ez mutatta azt, hogy mekkora volt a várakozás a termelők részéről, hogy a 2000. év óta hozzá tudjanak jutni ahhoz az előcsatlakozási forráshoz, amely az európai uniós felkészülés részét képezte volna. Azóta a pályázatok száma meghaladja az 1600-at, és ha figyelembe veszem azt, hogy az az összeg, az a bekerülési összeg, amelyet megjelöltek, már 50 milliárd forint közelében van, akkor látható, hogy ez egy nagyon jelentős előrelépést rejt magában. A pozitívan elbírált pályázatok száma félszáz, ez körülbelül mutatja azt - és egy jelentős rész folyamatos elbírálás alatt van, hiszen most már nincs beadási határidő, folyamatosan lehet beadni -, hogy bizony a feltételek könnyítése nagyon időszerű volt. Ezt féléves tárgyalás után a nyár elejére tudtuk elérni, és azóta tudtuk ezt a feltételrendszert biztosítani a termelők számára. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

(19.30)

Én úgy gondolom, hogy az elkövetkezendő egy év legfontosabb feladata, hogy a minden egyes évre megkötött pénzügyi megállapodást, tehát mind a négy évre, a termelők fel tudják használni.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most valóban a kétperces felszólalások végéhez értünk.

Először az írásban előre jelentkezett képviselők kapnak szót, minden képviselő 10-10 perces időkeretben, a napirendi ajánlás értelmében, amit elfogadtunk az elmúlt héten.

Tisztelt Képviselőtársaim! Gráf József képviselő urat illeti elsőként a szó, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából; de mielőtt a képviselő úr elkezdené a beszédét, engedjék meg, hogy én elköszönjek önöktől, kívánjak önöknek további kellemes és eredményes vitát és további szép estét. Viszontlátásra! (Taps.) Átadom az elnöklést Mandur László alelnök úrnak.

 

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

GRÁF JÓZSEF (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem véletlen, hogy az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló törvény előírja, hogy a mindenkori kormány a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter útján az Országgyűlés elé köteles terjeszteni a beszámolóját a mezőgazdasági ágazatról, a termelők jövedelemviszonyairól, a főbb agrárpolitikai célokról, megvalósulásukról, a megtett intézkedésekről és a költségvetési támogatások felhasználásáról.

Egy kicsit visszautalva Kis Zoltán képviselő úrra, akik részt vettünk annak idején ennek a törvénynek az előkészítésében és megfogalmazásában, vagy az agrár-kerekasztalban, ami azóta is az egyetlen volt, és minden párt képviselője egy asztalhoz tudott ülni, és végiggondolni a mezőgazdaság előtt álló feladatokat, akkor nagy tenni akarást éreztünk mindannyian az ágazat egészének a javítása és a vidéken élő emberek sorsának a javítása ügyében. Hiszen mindannyian jól tudjuk, hogy a mezőgazdaság olyan kiemelt és fontos ágazat, amelynek csak egyik eleme önmagában a termelés, a gazdasági folyamat, és emellett ma már egyre inkább és sokkal fontosabbá válik a vidék egésze, az infrastruktúra, a környezetvédelem, az ott élők boldogulása, foglalkoztatása, az egészséges élelmiszer-előállítás, és még sorolhatnám azokat a részterületeket, amelyek valamikor vagy régebbi időszakban talán nem voltak ilyen kiemeltek és fontosak. Tehát fontos, hogy minden kormány kellő felelősséget érezzen az agrárium irányában, ezért nem formális, protokolláris beszámolóra gondoltunk annak idején sem, hanem egy érdemi, figyelemfelhívó összeállításra, ahol a tárca illetékese kormánya nevében beszámol a vidéken történtekről.

El kell mondanom, hogy ebben a tekintetben elképzeléseink egy része, talán úgy is fogalmazhatnék, hogy nagyobbik része, teljesült. Így például a kezdettől fogva, és az előző kormány esetében is ezt kell mondanom, pontos és jó helyzetelemzést kaptunk az agrárium egészéről. Szinte érződött, hogy az éves összefoglaló jelentésben igyekeznek az azt összeállító szakemberek és a részterületeken dolgozók nagyon kevés politikát belevinni az anyagba. Mi ebben a nagy dolog? - kérdezhetnék többen, akik a parlamenti munkarendben és viszonyokban talán nem túl jártasak. A válasz részemről is az lenne, hogy ennek minden esetben így kellene lennie, legalábbis a szakmai résznél, de ismerjük, hogy sajnos az esetek többségében nem erről van szó. És különösen nem így van ez az általunk - akik több évtizede ebben a szakmában dolgozunk, és megfelelő elhivatottsággal tevékenykedünk - nagyon szeretett és tisztelt foglalkozásunkban, az agráriumban. Hiszen itt aztán nagyon gyakran fékezhetetlenül tobzódik a politika, és tobzódott az elmúlt években is, az elmúlt több mint egy évtizedben, nagyon sok a demagógia, hangzanak el hazugságok és féligazságok. Gondoljunk a földkérdésre, a tulajdoni és vállalkozási formák egyikének vagy másikának a favorizálására, az Európai Unióhoz való csatlakozásunk megítélésére.

Sajnos az agrárügyekben évek óta hangos a politika, és csak halk, de most már egyre következetesebb érvek szólnak a szakmaiság mellett, és egyre inkább hallani a szakmai hangokat. Talán az utóbbi időben a vidéki szakmai fórumok is ezt tanúsítják, ahol többen részt vettünk, egyre fogékonyabbak az emberek arra a szakmaiságra, hogy mi lesz velünk, mit kell lépnünk, mit kell csinálnunk a jövőre, és egyre inkább és egyre kevésbé kíváncsiak a politikai blöffökre, amikből ma is jó néhányat hallottunk itt. Ehhez a gondolkodáshoz ad jó alapot az ismét magas színvonalon elkészített anyag az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről. Nagy örömömre szolgál, hogy a 2000. és 2001. évet jelentő értékelést ugyan szakmai bizottságokban meg tudtuk tárgyalni, de a plenáris ülésen nem; most végre erre is módunk van.

Ez az anyag is a várt eredményt hozta, hiszen ebben élünk, ezzel foglalkozunk naponta, semmi meglepő nincs ebben az anyagban. 2002-ben a nemzetgazdaságban elfoglalt helye 3,5 százalék az agráriumnak, ha megnézzük az európai uniós átlagot, ott valahol a középmezőnyben vagyunk, mert ott 2 és 5 százalék között van, de mi mindig hozzátesszük, hogy a jelentősége ennek az ágazatnak ennél sokkal-sokkal nagyobb. Többen szóltak már erről, én csak ismételni tudom, hiszen itt van az élelmiszeripar, itt az agrobiznisz, amikkel együtt ez már 11-12 százalékot jelent, és még minden részterületet nem is számoltunk hozzá. Még nagyon fontos egy ilyen kis ország számára, hogy a külkereskedelmi egyenleg 2002-ben is még több mint 300 milliárd forint volt, ami ennek az országnak, amely importigényes sok területen, nagyon-nagyon fontos.

Minket sem tudnak elkerülni azok a hatások, és kár is igazán ellene menni, hanem azt kell megnézni, hogy mit tehetünk ebben a helyzetben, hogy egyre csökken a fogyasztási cikkek között az élelmiszerek aránya, ez már nálunk is 30 százalék alatt van, és a közvetlenül az agráriumban foglalkoztatottak - hogy mindenki pontosan értse - száma is csökkenni fog a következő időszakban, ezt se tudjuk elkerülni, ez ma 6,2 százalék. De vidéken kell tartani, és vidéken kell munkalehetőséget adni az embereknek, ezt mindig hozzá kell tennünk, és azokon az egyéb területeken, amelyekről beszéltem, igen jelentős foglalkoztatási létszámfejlesztésre is sor kerülhet.

Sajnos továbbra is alacsony az ágazatban - nagy szomorúságunkra - a jövedelem a nemzetgazdasági ágazat más ágaihoz viszonyítva, és ennek két alapvető, nagyon káros hatása van számunkra. Az alacsony jövedelemből nem telik igazán a fejlesztésre, és kicsit csalókák ezek a magas fejlesztési számok, hiszen ezek jó része hitelből történik. Kicsi az ágazat tőkevonzó képessége, ezért elmaradnak a befektetők is az ágazat köréből.

Én úgy gondolom, hogy mindezeket figyelembe véve a 2002. év nem mondható a mezőgazdaság legrosszabb évének, de semmi olyan lényeges előrelépés, ami alapvetően megváltoztatta volna az ágazat helyzetét, nem történt, mint ahogy az ezt megelőző tizenegy évben sem. Én mint agrártermelő őszintén mondom önöknek, és mindig a költségvetési vita kapcsán is el szoktam mondani, hogy még nem volt olyan kormánya ennek az országnak 1990 óta, amire azt mondhattam volna, hogy igazán szívén viselte, és teljes egészében megtett mindent azért, hogy ez az ágazat kikerüljön abból a helyzetből, amiben van. Ugyanakkor viszont nagyon fontos elemnek tartom, hogy kialakult, és erről nem beszéltek idáig, egy agrárgazdasági szerkezet ebben az országban, ami egy több szektorú agrármodellt valósít meg, amiben, úgy gondolom, ha lassan és folyamatosan a politikai felhangokat kikapcsoljuk belőle, akkor lassan és biztosan megtalálja a kicsi, a közepes és a legnagyobb is a helyét és a szerepét, és egyre inkább látja mindenki, hogy azokra a tevékenységet integráló szervezetekre, amelyek még a forgóeszköz bizonyos részét is meghitelezik a kisebb, közepes termelőknek, igen nagy szükség van, és ezeknek a termelési összefogásoknak nemcsak a csírái, hanem a jó együttműködésük is megteremtődött. Itt utalnék arra, hogy miért nem lehet pontosan megmondani, hogy ki mennyit vett a hitelkonszolidációból igénybe: azért például, mert ennek a hitelkonszolidációnak egy jelentős része az integrátorokon keresztül és az ő integrátori és banki kapcsolataikon keresztül rendeződött, amiről az államnak nincsenek is pontos ismeretei, tehát hiába kérik ennek a pontos elszámolását, ez nem az állam oldaláról történt meg.

A másik, hogy annak a vitának is a végére kellene érni, hogy mi az optimális üzemi méret, és mi kap támogatást az Európai Unióban, vagy mi nem. Látjuk jól most már, hogy az Európai Uniót nem érdekli az üzemi méret, minden méret, ami életképes, megfelelő támogatást kap, és fog kapni ezután is. Egyvalami érdekli az Európai Uniót, és itt már elhangzott, hogy mekkora az állami tulajdonrész a cégekben, hiszen az nem versenyképes vállalat hosszú távon, amelynél az állam, mint például Bábolna esetében, a felelőtlen gazdálkodás után milliárdokat tesz be a cégbe, és a piaci verseny hatásaiból kivonja az adott agrárcéget.

(19.40)

Természetesen ehhez nem ad az Európai Unió és nem is fog különösebb segítséget adni. Ugyanakkor a saját hibájukon kívül ebbe a kategóriába beleeső szövetkezeteken is segíteni kell, és ebben a 2002-es év nagyon kevés előrelépést hozott, itt jogosak a kritikák, hiszen a szövetkezeti tagok számára az üzletrészek visszavásárlását minél előbb lehetővé kell tenni, mert ugyanez vonatkozik sajnos rájuk is.

Végül néhány szó az eddig elhangzottakról. Kicsit vissza kellene fogni magunkat abban, hogy ki a magyar mezőgazdaság rossz lova, a kicsi, a nagy vagy a közepes, mert mindannyian egy hajóban evezünk, ennek az országnak, ennek az ágazatnak a boldogulásáért kell harcolnunk. Akik harminc éve vagy huszonvalahány éve ezt csináljuk, belőlünk erre a visszalevő pár évre nem lesz már más foglalkozású ember. Szeretnénk mi is, gyerekeink is, unokáink is tisztességgel ebből megélni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Karakas János, a Szocialista Párt képviselője. Parancsoljon!

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről szóló jelentés olyan jelentés, amely tükröz egy kormányváltási időszakot, illetve olyan jelentés, amely még akkor készülhetett el, amikor nem vagyunk uniós tagok.

Ebből adódhat esetenként, hogy az ellenzék részéről is talán túlzottak az elvárások, túlzottak a bírálatok. Ez részben abból is adódik, hogy bebizonyítsák, hogy igenis az ő négy évük csodás volt, és a most következő négy év rossz. Illetve joggal fogalmazódik meg az az igény minden termelőben, amit aztán a politikusok persze még jobban feltranszformálnak, olyan formában, hogy most kér a nép, ami még megtehető, tegyük meg. Ez így igaz is, csak ennek éppen egy pici akadálya van: az adóforintok kérdése, a költségvetés teherviselő képessége, a költségviselés megosztásának a kérdései. Magyarán: mennyit lehet, mennyit szabad egyik területre vagy a másik területre összpontosítani. Itt az egyik területnek nevezem én az agrárgazdaság, az agrárium, a vidékfejlesztés kérdéseit; a másik pedig a sok-sok többi ágazat, ahol hasonlóan az uniós csatlakozás előtti utolsó időszakban nagyon sok tennivaló van még hátra.

Mindenesetre ez a jelentés is hozta azt a színvonalat, amit már évek alatt megszoktunk. Részletes, nagyon jó kimutatásokkal, adatokkal, ami visszanyúlik több évre is, tehát trendek, következtetések vonhatók le belőle, aminek egy részét természetesen maga az előterjesztő is megteszi, a másik részének az értékelése pedig ránk vár, és gondolom, még nagyon sok munkát adhat nekünk, politikusoknak is. Mindenesetre ezek a számok egyvalamit tükröznek. Azt, hogy bár eltelt a rendszerváltás óta jó néhány év, a mezőgazdaságból, az agráriumból élők még mindig, azt kell mondani, a legnagyobb kárvallottjai a rendszerváltásnak. Ezt tükrözik a mezőgazdaságból élők jövedelemviszonyai, ezt tükrözik tulajdonképpen azok a számok, amelyek mutatják, hogy egyre kevesebben élnek meg a mezőgazdaságból, és igazából ezt tükrözi az is, hogy bár csökkent az agrárolló, azért a mezőgazdaság jövedelmezősége még mindig nem akkora, hogy jelentős lehetőséget biztosíthatna a műszaki színvonal uniós szintű bővítésére.

Egy dolog ezekből az adatokból kitűnik azért: hogy az életképesség bizonyos határ alatt nehezen tartható fenn egy-egy üzemnél. Kitűnik belőle az is, hogy egyre inkább előtérbe kerül a minőség. Ezt talán mutatja a rosszabbodó export-import egyenlegünk, illetve az is mutatja, hogy igazából az élhet meg hosszú távon, aki több lábon is tud állni, vagy pedig specializálja a termelését egy-egy adott területre, amiben a legjobb tud lenni egy adott körzetben, vagy azt kell mondani, akár egy uniós tagállamban, vagy magában az Unióban is.

Ezekre a számokra alapozva kell levonnunk a következtetéseket. Felmerül az életképesség kérdése. Elhangzott már a kétpercesek vitájában is, hogy bizony a szövetkezésre óriási szükség lett volna az elmúlt tíz-egynéhány évben, és még inkább szükség lesz a következő időszakban, már csak azért is, mert uniós támogatásokat csak az kaphat igazából, aki az életképességét bizonyítani tudja. Sajnos, bár én magam is bírálom a banki hitelezést és ezeknek a mezőgazdasági hozzáállását és gyakorlatát, mégis azt kell mondanom, hogy egy bank akkor hitelez, ha az a tevékenység életképes. Az egy sajnálatos tény persze, hogy az egész agráriumnak az életképessége nem olyan jó, hogy a bankok most egymás kezéből kapkodják ki az ügyfeleket, és versenyezzenek a hitelt igénylők kegyeiért. Az életképesség - a kétpercesemben is előhoztam ezt - egy módon viszont javítható: a szövetkezéssel vagy az integrációval. Az integráció valamilyen formájával, amelynek tényleg megvannak a múltba nyúló gyökerei. Én most is azt tudom mondai, hogy a szövetkezés, az erő központosítása nagyon jó, de ha nincs mellette tőke, nincs mellette hitelképesség, akkor kénytelen időlegesen vagy hosszabb távra egy olyan integrátort keresni - és remélhetőleg találni is -, amely segítheti őt ebben a tevékenységében, és egy integrátoron keresztül lehet hitelt biztosítani, lehet tőkét biztosítani.

Ami még ebben a témában ezekből a számokból kiolvasható. Én nem tekintem diszkriminációnak úgy, mint Kékkői úr, mondjuk, a hitelkonszolidációban az arányokat. Mint ahogy nem tartom igazából diszkriminálónak azt sem, amit a másik oldalról vetnek fel, hogy az egyéni gazdálkodó esetenként sokkal kevesebb adót fizet be a költségvetésbe, mint például egy társas gazdálkodó. Ebből adódóan esetenként megteheti azt is, hogy a gazdálkodása picit eredményesebb. Mert a hitelek igenis komoly összeggel terhelik és nehezítik a gazdálkodó eredményességét.

Ugyanígy nem tekintem igazából a szövetkezeti üzletrész kapcsán sem úgy a dolgot, mint ahogy Kékkői úr tette, hiszen ez egy olyan ügylet volt, amit érdemes lett volna talán jobban kifejteni ebben a beszámolóban is. Persze hozzá kell tenni, hogy ez a 2002. évről szól, és a következtetések levonása igencsak mára tehető vagy az elkövetkezendő időkre. Hisz azért elhangzott, hogy 62 milliárd forint szövetkezeti üzletrész felvásárlására volt polgári akarat. Igen. De azért tény, hogy polgári akarat volt 21,5 milliárdnyi csődbe jutott szövetkezeti üzletrész felvásárlására is, amiből a megtérülés - a mai számok azt mutatják - közel 200 millió lesz. Tehát töredéke annak, mint amennyit az állam adott érte. És ez, kérem, a mi zsebünkre megy, az adófizetők pénzére! Vagy a szövetkezeti külső üzletrészeseknél kiment 41 milliárd forint, de a könyv szerinti értéken ez mintegy 26 milliárd. Tehát itt is vesztesége lesz az államnak, és ha ezt így nézzük, egy nem agráriumból élő és azzal foglalkozó joggal teszi fel nekem a kérdést, hogy kérem, hol vannak az adóforintok.

(19.50)

Nem lehetett volna jobb célra költeni ezeket a pénzeket? Ne adj' isten, még tovább növelni az amúgy is jelentős, de még mindig nem elégséges beruházási arányt? Lehet, hogy érdemesebb lett volna ezt tenni, s akkor talán-talán egy 2003-ról szóló jelentés már további sikerekről adhatott volna számot. Én nem tekintem sikernek a külső üzletrész-fölvásárlást olyan szempontból sem, hogy a külső üzletrészekből származó pénznek csak egy nagyon töredék része - és ezt nem tükrözi a jelentés - kerülhetett vissza a mezőgazdaságba.

Tehát, uraim, amikor ezekről beszélünk, ezeket a számokat nézzük, akkor valahol ezek mögé a számok mögé kell néznünk nemcsak a mostani vitában, hanem a későbbiekben is. Én azt mondom, hogy próbáljunk meg olyan témákat keresni itt, a patkó mindkét oldalán, amelyek a megoldásra összpontosulnak. Keressünk olyat, amit közösen tudunk megoldani, mert ez igaz: az uniós csatlakozásig alig van hátra néhány hónap. Próbáljunk meg olyan következtetéseket levonni, amik pozitívak, és előre viszik a teljes ágazat ügyét!

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra megadom a szót Pásztohy András úrnak, a Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon!

PÁSZTOHY ANDRÁS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Valamennyiünk előtt ismert, hogy az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről szóló jelentés alapjául az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény szolgál. Magam is abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy részese lehettem 1997-ben a törvény megalkotásának, szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy egyik kezdeményezője is voltam. Úgy gondolom, hogy a törvény kiállta az idő próbáját. Sajnos, a jelentés ugyan öt alkalommal kerül a mezőgazdasági bizottság, illetve a parlament elé, de szépséghibája kettős. Egyrészt: az előző kormány jóvoltából a jelentés mindig elakadt a bizottságnál. Most nyílik először alkalom arra, hogy azt a szakmai és a széles közvélemény az Országgyűlés plenáris vitáján keresztül is megismerhesse, megszüntetve ezzel az elmúlt évek tulajdonképpen mulasztásos törvénysértését. Az is igaz, amire utalt Kis Zoltán képviselőtársunk, hogy kicsit megkésett, előbb kellett volna benyújtani a parlament elé, de a tapasztalatokat még tudjuk kamatoztatni a költségvetés vitája során.

Hozzászólásomban három kérdéskört szeretnék röviden érinteni: az elmúlt évek örökségét, a 2002-ben kialakult helyzetet és a megoldás irányait. A '98 és 2002 közötti négy esztendőben sajnos folytatódott az agrárgazdaság teljesítményének csökkenése, az indokolt szinttől elmaradtak a fejlesztések, nem segítették az ágazat megújulását. Kétségkívül, az Orbán-Torgyán-kormány a választásokat megelőző két hónapban, 2002 márciusától igyekezett javítani az általa családi gazdálkodónak elfogadott szűk kör helyzetén, melyhez egyébként a Medgyessy-kormánynak kellett a források jelentős részét biztosítani.

Többéves átlagban jelentősen nyílott az agrárolló, a gazdálkodás jövedelmezősége csökkent, illetve az ágazatban dolgozók kereseti színvonala jelentősen kevesebb volt a nemzetgazdaság átlagánál. Tulajdonképpen, ami akut probléma volt, az, hogy nem alakult ki egy versenyképes birtokszerkezet, a termelők eredményesebb piaci fellépését szolgáló szerveződések, szervezések, szövetkezések, elmaradt az uniós csatlakozásra való felkészülés intézményének a kialakítása, illetve a SAPARD-forrásokat nem tudtuk igénybe venni az elmúlt esztendőkben. Jó, hála istennek, most igénybe tudjuk venni, de nem ártott volna a felkészülés szempontjából, ha azt a gazdálkodók előbb igénybe tudták volna venni.

2002 második félévében az örökség figyelembevételével fogott hozzá a Medgyessy-kormány a feladatok megoldásához. Az elmúlt évben - most már konkrétabban a 2002. évről szólva - az agrárágazat helyzetét egyaránt pozitív és negatív folyamatok is jellemezték. Részben az időjárási, részben az említett okok miatt az ágazat kibocsátásának volumene csökkent. Ami viszont pozitív - és ezt több képviselőtársam is megemlítette -, hogy 6 százalékos volt a beruházási ráta növekedése, mely elsősorban gépek, technológiák területén következett be. Azt is pozitív folyamatként minősíthetjük, hogy az agrárolló 2002-ben nem nyílt, sőt minimális záródás is bekövetkezett. Az ágazat továbbra is megőrizte a helyét - szintén többen utaltak rá - a nemzetgazdaság külkereskedelmében és kivitelében. Az agrár-külkereskedelem 1 milliárd 362 millió dollár aktívummal járult hozzá a nemzetgazdaság külkereskedelmi egyenlegének javításához. Büszkén mondhatjuk mezőgazdasággal foglalkozók, termelők, hogy továbbra is az agrárgazdaság az egyedüli, amely a termelő ágazatok közül pozitív külkereskedelmi szaldót képes felmutatni.

Sajnos, a mezőgazdasági termelők és alkalmazottak létszáma csökken, és ami talán még súlyosabb - amire utaltam már -, hogy a nemzetgazdaság átlagánál mintegy 30 százalékkal kevesebb jövedelmet tudnak elérni. Ez a tendencia kétségkívül tovább zajlik, de nekünk az a feladatunk, hogy a felszabaduló munkaerőt - mint Gráf képviselőtársam is szólt róla - hogyan tudjuk a vidéken foglalkoztatni, megélhetésüket biztosítani. Egyébként az én felfogásom és fogalmaim szerint egy mezőgazdasági vállalkozó éppen olyan fontos, mint egy mezőgazdasági vállalkozó alkalmazottja vagy egy társaság tagja és alkalmazottja, aki, mondjuk, traktorosként vagy az állattenyésztésben dolgozik.

A jelentésből kitűnik - ezt szintén többen megemlítették -, hogy az agrárgazdaság helyzete stabilizálódni látszik. A magyar viszonyoknak, illetve sajátosságoknak leginkább megfelelő, a versenyképesség irányába fejlődő agrármodell van kialakulóban, amit én szerencsésnek tartok. Az agrártámogatásra - szintén előfordult a hozzászólásokban számadatok ismertetése – a 2002-ben mintegy 212,5 milliárd forint került kifizetésre, ez mintegy 15,5 milliárd forinttal több, mint a 2002-es költségvetésben megfogalmazott mérték. Itt meg kell jegyezni, hogy ez annak volt köszönhető, hogy a Medgyessy-kormány az év során, főként a második félévben a költségvetés tartalékából átcsoportosított, részben a fejlesztésekre, részben a piaci zavarok kezelésére.

Külön kell szólni a gazdálkodók jövedelempozíciójának alakulásáról, amely jelentős mértékben összefügg az úgynevezett 60 milliárd forintos adósságrendezési programmal. Erre is tekintettel együttesen az agrárgazdálkodók adózás előtti eredménye növekedett, és 47,2 milliárdot ért el. Hozzá kell persze ehhez tenni, hogy az adósságrendezési program nélkül az eredményszínvonal érdemben lényegesen kevesebb lenne. Ugyanakkor én is ki szeretném hangsúlyozni, hogy az eredményességből a gazdálkodás belső struktúrájának megfelelően minden mérlegkészítő és nem mérlegkészítő, őstermelő vagy családi vállalkozó, társas vállalkozás egyaránt részesült, tulajdonképpen 120-150 ezer mezőgazdasággal foglalkozó járt jól ezzel a döntéssel, illetve a fejlődés esélyét adta meg az adósság konszolidációja.

Általánosságban a jelentés alapján is megállapíthatjuk, amit az Agrárgazdasági Tanács állásfoglalása is kihangsúlyoz, hogy a magyar agrárgazdaság versenyképessége 2002-ben ugyan nem javult, nem mérséklődtek az uniós csatlakozáshoz szükséges versenyképességi feltételei. Ez ráirányítja az Országgyűlés, a kormány figyelmét arra, hogy a szükséges intézkedéseket maradéktalanul meg kell hozni. Ezért tartom fontosnak, hogy az Országgyűléshez benyújtott 2004. évi költségvetésből a mezőgazdasági és a vidékfejlesztési célokra tervezett 293 milliárd forint maradéktalanul rendelkezésre álljon. Az intézményrendszernek lehetővé kell tenni az uniós források maradéktalan befogadását, és a gazdálkodókhoz, vállalkozásokhoz való eljuttatását. Célunk nem lehet más, mint a magyar vidék, a mezőgazdasági vállalkozások felzárkózásának elősegítése, az ehhez szükséges gazdasági alapok hazai és uniós forrásból való megteremtése.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről szóló jelentés, valamint az Agrárgazdasági Tanács állásfoglalása felhívja a figyelmet arra, hogy a politikának és az agrárium szereplőinek mindent meg kell tenni azért, hogy egy közösen kimunkált, a törvény által is előírt középtávú agrárstratégia mentén az uniós csatlakozás és az eredményes beilleszkedés sikeres legyen.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(20.00)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Vincze Lászlónak, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon!

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Karakas képviselő úr elmondta, hogy 2002-ből kiindulva próbáljunk meg előrefelé haladni és nézegetni. Valóban, teljesen igaza van.

Azt gondolom, hogy… Hogyan tovább? Legyenek géptámogatások, ültetvénytámogatások, -fejlesztések, olcsó hitelek, bővüljön a falugazdász-hálózat, mérjék ki az osztatlan tulajdont, a szövetkezeti üzletrészek kerüljenek kifizetésre, az aszály- és fagykár - várhatóan lesz ilyen jövőre, de reménykedjünk, hogy nem lesz - bizony kerüljön maradéktalanul kifizetésre, és időben. Természetes módon ehhez pénz, pénz, pénz kell. Nyilván nem annyi, mint amennyit a jövő esztendőre tervez a tisztelt költségvetés, hanem, mondjuk, közel 100 milliárd forinttal több, és ennek azért megvan a fedezete, mert amikor arról szól mindkét oldal, hogy bizony, itt ennek a háromszorosa is befolyik aktívumként a nemzetgazdaság kasszájába, akkor van miből; tehát a saját pénzét fogja tudni felhasználni az agrárium arra a célra, ami munkahelyet teremt, a vidéket megtartja, ottani élhető életet biztosít kicsinek és nagynak.

Ha ehhez még hozzávesszük, hogy az agrárolló lehetséges nyitásában bizony nagy szerepet fog játszani az energiaárak iszonyatos emelkedése, hiszen az a 40 százalékos áremelés haza fogja vágni a fóliás kertészeket, az üvegház alatt termesztőket, mindazokat, akik gázzal vagy egyéb más energiával fűtenek; ugyanígy megterheli a gázolaj és egyéb jövedéki adó. Azt javasoljuk, hogy ennek a jövedéki adónak a 100 százalékát lehessen visszaigényelni, és ha ebben partner a másik oldal, kedves MSZP-s képviselő urak, akkor mi is meg tudjuk szavazni a módosításokkal a jövő évi költségvetést, és ez lehet majd a 2002-től vezető (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), fölfelé menő út és lehetőség.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Karakas János, a Szocialista Párt képviselője. Parancsoljon!

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Nos, Vincze úr tanácsait megfogadva, ez a 100 milliárd, akárhogy is nézzük, 30 százalékos emelést, sőt nem is 30, több mint 40 százalékos emelést jelentene 2003-hoz képest.

Én örülök a szárnyaló gondolatoknak, nagyon örültem annak, amikor Torgyán József hasonló arányú javaslatot tett, de azt akkor önök elvetették - joggal egyébként, mert a nemzetgazdaság teherviselő képessége akkor sem volt csodás - ma sem. Kérem, maradjunk földközelben, mert ha azt mondjuk, hogy az agrárium közel áll hozzánk, próbáljuk meg egy kicsit a realitásokhoz mérni az igényeinket.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Borkó Károly, a Fidesz képviselője. Parancsoljon!

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Sajnálom, hogy Magda Sándor képviselő úr elment, mert éppen hozzá szerettem volna intézni néhány szót.

Elhangzott az előzőekben, hogy jelentősen csökkent a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma, és már csak 6,2 százalék. Ez valóban így van, ha azt nézzük, hogy hivatalosan bejelentve, utána tb-t fizetve és egyéb ilyen dolgokat intézve foglalkoztatnak valakit.

Ha azonban az ember elmegy az ország keleti sarkába és ott egy kicsit körbenéz, mondjuk, elmegy a Beregbe, Beregdarócra vagy Lónyára, akkor azt látja, hogy más munkalehetőség nemigen van ezeken a településeken, mint az önkormányzat, az önkormányzati iskola, óvoda - ha van egyáltalán még olyan -, néhány üzlet, néhány bolt, és néhány nagyobb gazda, aki az ott lévő embereket foglalkoztatja, persze nem bejelentett foglalkoztatottként, hanem napszámosként vagy úgy, hogy egyáltalán valami pénzt ad nekik ahhoz, hogy meg tudjanak élni.

Ilyen viszonyok vannak ott, a keleti végeken, és az emberek ott próbálnak még a beregi agyagon, azt az agyagot túrva megélni, abban a térségben, ahol a 11 ezer hektár legelőre 950 darab szarvasmarha jut. Elmondhatjuk, hogy nagyon kedvező és pozitív folyamatok indultak be a mezőgazdaságban a 2002. évben, de azt gondolom, hogy ezeket is figyelembe kell venni akkor, amikor ezeket a folyamatokat értékeljük. Nyilvánvalóan 6,2 százalék a hivatalos foglalkoztatottak száma a mezőgazdaságban, de ennél sokkal-sokkal többen foglalkoznak - különösen ezekben az elmaradott, hátrányos helyzetű térségekben - effektíve gazdálkodással, földműveléssel, növénytermesztéssel, állattenyésztéssel.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Vincze Lászlónak, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon!

VINCZE LÁSZLÓ (Fidesz): Ígérem, hogy nem lesz kétperces. Kedves Pásztohy képviselő kolléga, ha végignéznénk az előző évek költségvetését, bizony 40 és 60 milliárd közötti növekményt lehetett volna tapasztalni visszamenőlegesen, ha ezt elemezzük.

Most viszont mínuszban vagyunk 50 vagy 650 milliárddal. Nem akarok játszadozni a számokkal, egyáltalán nem ez a célom. Lehetne dominószerűen összerakni a költségvetés jövő évi számait, de nem teszem. Ahhoz képest, hogy a tavalyi bázishoz képest 50 vagy 60 milliárd hiányzik, ahhoz képest a 100-as igény nem egy nagy igény, és nem az álmok szintje. Elnézést kérek, Karakas úrnak kellett volna címeznem, helyesbítek. Bocsánat a címzésért. (Derültség. - Karakas János: Semmi gond.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Borkó Károly, a Fidesz képviselője. Parancsoljon!

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Karakas úr népszerű, mert én is hozzá szeretnék címezni néhány dolgot Szó volt arról, hogy az üzletrész megvásárlása üzletileg és az adófizetők adóforintjainak legjobban megtérülő befektetése volt-e. Azt szeretném javasolni megint csak a képviselő úrnak, hogy ne csak Budapest környékén vagy ne csak Pest megyében nézzen körül ebben a vonatkozásban, hanem tényleg jöjjön el hozzánk a távoli Szabolcsba, és jöjjön el - mondom - azokra a településekre, ahol a termelőszövetkezetek nem a ’90-es évek második felében mentek tönkre, számolódtak fel, vagy végelszámolással szedték szét őket, hanem sokkal korábban.

Mondjuk, Kisvárda környékén egy Pap nevű községben, talán az volt az első termelőszövetkezet, amelyiket ebben az országban felszámoltak, valamikor ’94 körül. Ott már ezek a folyamatok a kedvezőtlen termőhelyi adottságok, egyebek miatt, meg nagy valószínűséggel a nem kellőképpen szakszerű vezetés miatt is - és nagy valószínűséggel a közgazdasági feltételek olyan módon való értelmezése miatt is - megszűntek.

Azok az emberek maradtak itt tulajdonképpen megélhetés nélkül, akik egész életüket ebben az ágazatban, a téeszben... - hogy nálunk mondják, az egészségüket, erejüket ott hagyva ezeknek a téeszeknek az építésével foglalatoskodtak, és olyan élethelyzetbe kerültek, hogy amikor megöregedtek, nyugdíj előtt álltak, ezek a munkahelyek megszűntek, és az égvilágon semmiféle lehetőségük nem volt arra, hogy abból a vagyonból részesedjenek, amit egész életükön keresztül összehoztak. Ez az üzletrész-felvásárlás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) nekik jelentett – lehet, hogy nem a leggazdaságosabb, de - erkölcsileg mindenképpen méltányolható megoldást.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra megadom a szót Ivanics Istvánnak, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon, képviselő úr!

IVANICS ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Úgy gondolom, a beszámolónak a legnagyobb jelentősége az - és akik részt vettek ennek a megfogalmazásában, interpretálásában, gondolom, azoknak is az motoszkált az agyában -, hogy hogyan segítsenek bennünket ahhoz, hogy előretekintő, világos képet kapjunk arról, hogy mit is kell csinálnunk. Mert nyilvánvaló, hogy amikor egy beszámolót a kezünkbe veszünk, egy elmúlt évet értékelünk, akkor az igazi lényeg az, hogy milyen tanulságokat tudunk ebből levonni.

Természetesen számos tanulságot lehet levonni ebből, és úgy gondolom, hozzá lehet még tenni ehhez a beszámolóhoz.

(20.10)

Egyik képviselőtársam, azt hiszem, Pásztohy András jelezte, hogy az agrárgazdaság helyzete stabilizálódni látszik. Én úgy gondolom, ez nem helyes megközelítés. Szerintem az agrárgazdaság fokozottan gyors változáson megy keresztül. Ha tetszik nekünk vagy magának a gazdaságnak, ha nem, kénytelen gyorsan változni, mert az élet ezt követeli tőle.

Hogyan tudjuk segíteni ennek a gyors változásnak a sikeres megoldásában az agrárgazdaságunkat? Úgy gondolom, nekünk, képviselőknek ez az igazi feladatunk, és az ország agrárirányításában is mindig ennek kell a zsinórmértéknek lennie, hogy hogyan tudja ezt segíteni. Itt mindig a gazdálkodókról, a gazdákról, a szervezetekről volt szó. Azt gondolom, nagyon helyes volna, ha megvizsgálnánk olyan szempontból az egész agrárgazdaságot, hogy milyen arculatot adnak a hazának, hogyan építjük, hogyan tudjuk megművelni a földjeinket, erdeinket, hogyan néz ki az ország, ezt a tevékenységet hogyan lehet segíteni, hogy ez jövedelmező is legyen, és tényleg mindannyiunk számára örömet okozzon, jó legyen élni Magyarországon.

A nemzetgazdaságunknak egyetlenegy ágazata nincsen, amely ehhez a kérdéshez olyan sokat hozzá tudna tenni, mint az agrárgazdaság. Ahhoz, hogy jól érezzük magunkat ebben az országban, az agrárgazdaságnak jól kell mennie, és akik ebből élnek, azoknak is meg kell tudniuk élni. Úgy gondolom, az elmúlt években, az elmúlt évtizedben ezt nagyon helyesen felismerte az Európai Unió, és áttért erre a finanszírozási megközelítésre, hogy a területet, az azt fenntartó embert veszi célba, hogy az ő tevékenységét tudja biztosítani, mert az élet úgy alakult, hogy természetesen a termelőeszközök hatékonysága, a gazdaság fejlődése kapcsán nagyon sok helyen nem tud megélni a rossz adottságú földből, nem tudja gazdaságosan a piacról beszerezni azt a jövedelmet, amely szükséges az egzisztenciája biztosításához. Bonyolult kérdés volna belemenni, hogy ez miért alakult így, de így alakult.

Azt viszont egyértelműen látjuk ma már Magyarországon is, hogy mégis szükséges fönntartani még a hátrányos helyzetű területeken is bizonyos célzott támogatásokkal azokat a gazdálkodókat, akik hajlandók megművelni ezt a földterületet, mert csak így tudjuk az ország egészséges arculatát megőrizni. Erre szeretném felhívni a figyelmet, hogy itt most függetlenül attól, hogy baloldali vagy jobboldali kormány van, úgy gondolom, ugyan a rendszerváltás óta fokozatosan kapott teret ez a megközelítés, de nagyon kis teret kapott.

Az Orbán-kormány megtette a kezdeti lépéseket arra, hogy az agrár-környezetvédelmi alap létrehozásával beindította ezt a kultúrát, és úgy gondolom, az uniós csatlakozásnál jobban oda kellett volna figyelni arra, hogy mi történik a környező országokban, és mi történik Magyarországon, mert a velünk együtt menetelő országok között mindenki lényegesen nagyobb arányú tájgazdálkodási támogatást igényelt, és így ha hároméves távlatban nézzük, fajlagosan az egy hektárra vetített támogatás összege Magyarországon a legalacsonyabb. Szlovéniában majdnem a duplája, mint Magyarországon, mert ott 70 százalékos arányt jelöltek meg tájgazdálkodási célként, ez pedig Magyarországon nem éri el a 40 százalékot, 31-32 százalék mindössze, és emiatt nagyon jelentős hátrányt szenvedünk.

Ugyanakkor látni kell - éppen az előbb elhangzott -, hogy az egyéni gazdák, a társas vállalkozások milyen arányban művelik a földet. Ez a privatizáció során így alakult, hogy a társas gazdaságok alapvetően csak a nagyon jó minőségű területeken maradtak talpon, ahol valóban piacszerű termeléssel is talpon lehet maradni, vagy talpon is kell maradni, de nagyon jól tudjuk, ugyanakkor az ország jelentős része olyan adottságokkal rendelkezik, hogy ilyen módon nem tudjuk gazdaságosan megművelni. Ehhez a tájgazdálkodás ideális keretet ad, és úgy gondolom, erre a miniszter úrnak is fokozottan törekednie kell, vagy akik Koppenhágában tárgyaltak, azoknak még fokozottabban oda kellett volna figyelniük, hogy ezek az arányok helyesek legyenek.

Itt szemléleti kérdések is meghúzódnak emögött, ez nyilvánvaló. Úgy érzem, már elérkeztünk abba az állapotba, hogy ettől kicsit eltekintsünk, megpróbáljuk hazai szemmel nézni, földtulajdonosi szemből, földtulajdonosi attitűdből vizsgálni ezt a kérdést, hiszen a társas vállalkozások mögött is meghúzódik valamilyen módon a tulajdonosi szemlélet. Mindannyian tudjuk, hogy földet hatékonyan művelni, jól, eredményesen, hosszú távon megőrizni a földterület termőképességét csak nagyon helyes, egészséges tulajdonosi szemlélettel lehet.

Ez nyilvánvaló, egy egyéni gazdánál automatikusan adott. A társas vállalkozásoknál ezt valamilyen módon ki kell fejleszteni, ennek a kultúráját meg kell teremteni, ez sokféle módon lehetséges. De ezt úgy semmiképpen nem lehet megteremteni, hogy szándékosan elfojtom egy olyan tulajdonszerkezet rendezését, mint az osztatlan közös földterületek kérdése, hiszen több mint 1 millió hektár ilyen földterület van az országban, amelyre egyszerűen most sem, a 2004. évi költségvetésben sem biztosított a kormányzat pénzt arra, hogy ezeket a földeket kimérhessük, a jogos tulajdonosaik birtokba jussanak, mert ez így hátráltatja, torzítja, olyan maradványt okoz a magyar földtulajdonosi szerkezetben, amely nemhogy nem EU-konform, hanem egyszerűen károsan hat, hosszú távon különösen károsan hat a magyar agrárium működésére.

Ezt szerettem volna hozzátenni ehhez a vitához. Nagyon sok hasznos észrevételt hallottam. Úgy gondolom, az együttgondolkodásnak pártoktól függetlenül meg kell jelennie ebben az agrárszektorban, mert ha nem így tesszük, természetesen a kritikák határozott megjelenítése mellett, ha ezt nem tudjuk együttesen megtenni, akkor nem is fogunk tudni elég hatékonyságot elérni, és lemaradunk a többi nemzettel folyó versenyben.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Borkó Károly, a Fidesz képviselője. Parancsoljon!

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Elhangzott az előzőekben, hogy vajon melyik az életképes birtokszerkezet. Ezzel kapcsolatban szeretném megosztani önökkel a véleményemet. Nyilvánvalóan és csatlakozva Ivanics képviselő úrhoz, más-más minden tájon, minden adottság mellett más, hiszen ezt nagyon sok minden meghatározza.

 

(20.20)

Meghatározza a piacoktól való távolság, az adott kultúra, amelyet termelni lehet egy adott területen. Meghatározza az, hogy milyen integrációban lehet ezt a termelést folytatni. Tehát nyilvánvaló, hogy fekete ribizliből, mondjuk, 3-4 hektár is lehet, hogy életképes birtokméret, viszont kukoricából lehet, hogy nem. Nyilvánvalóan attól függ, hogy sikerül-e eladni, mit lehet vele kezdeni.

Ivanics képviselő úrhoz szeretnék abban a vonatkozásban kapcsolódni, ő felvetett egy kérdést, ami a mezőgazdaság nagyon fontos feladata, ez pedig a tájfenntartás, a tájgondozás, a magyar vidék képének megteremtése, illetve folyamatos gondozása, ápolása. Azt gondolom, hogy a mezőgazdaság amiatt is nagyon fontos kérdés még, hogy legyen magyar vidék egyáltalán, hogy legyen honnan tovább olcsó agyat elszívni a nagyvárosoknak. Hiszen ha a mi vidékünket nézzük, akkor az a szomorú tapasztalatunk van, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye az egyik legjelentősebb kibocsátója a felsőoktatási intézményekben végzett diplomásoknak. Az országosan végzett fiataloknak csak mintegy 40-50 százaléka tér vissza a megyébe, a többi a tudásával a többi országrészt gazdagítja.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra következik Lezsák Sándor, a Magyar Demokrata Fórum képviselője. Parancsoljon!

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A kormányjelentések egyik legfontosabb feladata részben a parlament ellenőrző funkciójának érvényesítése, másrészt viszont az, hogy rendellenes folyamatok vagy jelenségek észlelése esetén az Országgyűlés módosít hatályos törvényeket, vagy felkéri a kormányt a tapasztalt visszásságok orvoslására. Négy olyan, nem elméleti, inkább földhözragadt gyakorlati problémát szeretnék részletezni röviden az agrárgazdaság mindennapjaiból, amelyek közismertek, de vagy nem foglalkozik velük a jelentés érdemben, vagy pedig nem is említi létezésüket.

Az első probléma a külföldi idénymunkások munkavállalásának megoldatlan kérdése. A mezőgazdasági munkacsúcsok idején a megritkult lakosság, a vidék nem tudja teljesíteni az igényeket, továbbá a nyomott mezőgazdasági árszint miatt a valóban nagyon alacsony napszámbéreknek sincs vonzereje. Így van ez a Tisza mentén, választókerületemben, Tiszakécskén, Szentkirályon vagy Tiszaalpáron. Itt elsősorban Erdély és Kárpátalja magyarok lakta területeiről vállalnának munkát munkacsúcsok idején, de erre törvényesen gyakorlatilag alig van lehetőségük. A Magyar Demokrata Fórum már törvénymódosítást is benyújtott az áldatlan helyzet orvoslása érdekében, de úgy tűnik számomra, hogy a közeljövőben nincs arra esély, hogy erről döntsön a tisztelt Ház.

A jelentés munkaügyekkel foglalkozó fejezete meg sem említi ezt a problémát mint megoldandó gondot, pedig legalább a felsorolás szintjén ezt említeni kellett volna. Ismétlem, a jelentések egyik fő feladata az, hogy rendellenes folyamatok vagy jelenségek észlelése esetén az Országgyűlés módosítsa a hatályos törvényeket, vagy kérje fel a kormányt a tapasztalt visszásságok orvoslására. Véleményünk szerint ez a gond van olyan mértékű, hogy foglalkozzon ezzel az Országgyűlés, és megnyugtatóan rendezze. Minden bizonnyal négypárti megállapodásra is jó esély van, ha ezt az ez ügyben tárgyalók valóban komolyan is vennék.

Egy másik gondról megemlékezik a jelentés, ez a gond a falopások elterjedtsége. A tömör megállapítás szerint “az ország egyes területein az erdőtulajdonosok az alacsony felderítési arány és a büntetőjogi szabályozás nem megfelelő szigora miatt továbbra is védtelenek a falopásokkal szembenö. Sajnos, sok helyen nyíltan, fényes nappal folyik a fák illegális kivágása. Gyakran még lehajolni is lusták a tolvajok a motoros fűrészt mozgatva, és mellmagasságban hagyják meg a pusztán maradt fatörzset. Lakitelek határában, de Bugacon és Orgoványon is találkoztam ezzel a fölháborító látvánnyal. És nincs az országnak olyan része, ahol ne pusztítana a gátlástalan erdőirtó banditizmus. A tettesek az erdőtulajdonosokat megfélemlítik, emellett a konkrétumokat tartalmazó feljelentések is elakadnak a bürokrácia hálójában.

A következtetést le kellene vonni a kormánynak, miszerint ha az 1990 előtti száz esztendőben sikerrel meg lehetett óvni az erdőket a fatolvajoktól, akkor most csak a rendfenntartásban lehet a hiba, hogy nem lehet. Valamit tenni kell, mert annak nem sok értelme van, hogy az Országgyűlés évről évre tudomásul veszi ez ügyben a tehetetlenségét. Miért nehezítjük ma a tettesek megélhetési nehézségeire hivatkozva az erdőőrök, mezőőrök, vadőrök, halőrök, szőlő- és dinnyecsőszök működését és alkalmazását? Nagyon várjuk a tárca javaslatát a mezők és erdők, továbbá a halastavak biztonságának megteremtése érdekében.

Nem említette a jelentés az erdőtüzeket, tisztelt Ház, mint az erdők egyik, évről évre visszatérő elemi csapását. Ma megoldatlan az erdők tűz elleni védelme, mert a tulajdonosokra olyan számonkérhetetlen és betarthatatlan szabályok vonatkoznak, amelyeket ideje lenne felülvizsgálni. Választókerületemben tavaly Ágasegyházán volt százmilliós nagyságrendű kárt okozó erdőtűz, az idén pedig Jakabszálláson. A hatalmas erővel terjedő lángok ellen csak modern eszközökkel rendelkező, hivatásos tűzoltók vehették fel a küzdelmet, bármilyen kistulajdonos erre esélytelen lett volna.

A tűz elleni védekezés szabályai nem igazodnak a lehetőségekhez. Nem vonulhat ki az állam és az önkormányzat ebből a tevékenységből. Országos méretekben évente több milliárd forintnyi kárt szenvednek az erdők, és a helyzet megoldatlansága miatt sokszor csak a véletleneken múlik a nagyobb kár vagy a tragédia elmaradása. Nem lenne szabad tovább halogatni a tűzoltókocsik modernizálását, lánctalpas tűzoltójárművek működtetését és a levegőből történő tűzoltás feltételeinek kialakítását. Célszerű lenne minden települési önkormányzatnál gyorsan hozzáférhető módon tárolni az illetékességi területéhez tartozó erdők térképeit, hogy tűz esetén a tűzoltók gyorsan tájékozódhassanak.

A negyedik probléma, tisztelt Ház, véleményem szerint az egyéni és társas vállalkozások versenysemleges állami támogatásának megoldatlansága. Korábban számtalan igaztalan vád érte az előző kormányt, miszerint a nagyüzemeket tudatosan mellőzve a családi gazdaságokat részesítette előnyben. Az ilyen vádak igaztalanságát bizonyítja a jelentés 83. oldalán egy megállapítás, miszerint 2002-ben “az egyéb bevételek között szereplő agrártámogatásokból, a bevételként nem elszámolható beruházási támogatásokat figyelmen kívül hagyva, egységnyi területre kétszerte nagyobb összeg jut a társas vállalkozásoknálö. S a lábjegyzet még írja: “az eltérés alapvető oka, hogy a társas vállalkozások nagyobb összegű kamattámogatást kapnak területegységre vonatkoztatva is, mint a hitellehetőségekkel kevésbé élő egyéni gazdaságokö.

Ismétlem tehát, egy hektárra vetítve kétszer annyi termelési támogatáshoz jutottak a társas vállalkozások, mint a családi gazdaságok. Nos, korábban ezt a kétszer akkora, zömében hiteltámogatást kellett más agrártámogatási formáknál ellensúlyozni, hogy alapjaiban ne sérüljön a versenysemlegesség.

(20.30)

Mivel az agrártámogatások társas vállalkozásokra nézve előnyös formáit 2003-ban már nem ellensúlyozta tudatosan az agrárpolitika, az idén várhatóan a tavalyinál még egyenlőtlenebbek a támogatásokhoz való hozzájutás esélyei. A támogatások deformálódását csak egy átgondolt, a maitól eltérő támogatási rendszer előzhetné meg.

Tisztelt Ház! A kormány jelentéséből mindössze ezt a négy területet emeltem ki, tehát az idénymunkások munkavállalásának ésszerű és gyors rendezése, a fatolvajlások számának csökkenése, az erdőtüzek gyors megfékezése, új és korrekt mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetése részletkérdésnek és részletfeladatnak tűnik, de a részekből áll össze az egész, és erősíti vagy gyöngíti a vidéken élő családok létének biztonságát.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Lengyel János, a Fidesz képviselője. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

LENGYEL JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszter Úr! A mezőgazdaság 2002. évi értékelése során most is és akaratunk ellenére mindig 2004, az uniós csatlakozás időszaka rajzolódik ki, vetítődik ki, hogy hogyan is állunk, hogyan készültünk fel az uniós csatlakozásra. Vidéken járva vagy találkozva mezőgazdasági termelőkkel, mindig rákérdezek sok dologra, többek között: a mezőgazdaság helyzetében még mindig vannak romjaink, amit el kellett volna takarítani az útból, hogy ne romokra építkezzünk.

Mit értek a romok alatt? Az egyik dolog pontosan a többek által felvetett mezőgazdasági földtulajdon osztatlansága. Az alapvető termelési eszközből, a termőföldből több mint egymillió hektár ma még rendezetlenül van, osztatlan közös tulajdonban szerepel. 2002-ben hozva lett egy olyan törvény, hogy 2003-tól a kormány, illetve az agrártárca átvállalja az osztatlan közös tulajdonok megszüntetését. Ez 2002-ben el lett napolva, mivel 7,5 milliárdot jeleztek, hogy 7,5 milliárd kellene az osztatlan közös tulajdonok megszüntetésére, és ezt csak 2004 januárjától fogja tudni bevállalni az agrártárca. Most, ahogy tapasztaljuk, csak 100 millió forint áll rendelkezésre a 7,5 milliárd forinttal szemben. Kérdezem én, kérdik tőlem és kérdik mindannyiunktól, hogy hogyan lehet rendezetlen tulajdonviszonyokkal az Unióba bemenni, hogyan fogják tudni ők a támogatást leigényelni azokra a földterületekre, amelyeknek a tulajdonviszonya ma rendezetlen.

Egy másik törvény, egy kormányrendelet, amelyik megint csak a rendezetlenségről szól: a csőd és felszámolás alatt megszűnt szövetkezetek üzletrész-tulajdonának a rendezetlensége. Mind a mai napig több helyen megkérdik, és több helyen nem tudunk egyszerűen választ adni rá, hogy mi lesz ezekkel az üzletrészekkel. Úgy tudom, hogy ez már elnapolás tárgyát fogja képezni. E kormányrendeletet elnapolni megítélésem és véleményünk szerint nem lehet, mindenféleképpen be kell vállalni és le kell rendezni, ez az utolsó része azon üzletrésztulajdonok rendezetlenségének, amit már korábban elindítottunk, és az üzletrészek nagy része az üzletrész-tulajdonosokhoz eljutott - ez az egyik.

A további gondok között felmerül az, hogy itt felvetették képviselőtársaim a családi gazdaságok helyzetét. A családi gazdaságok azért lettek életre keltve, törvényileg behatárolva és szabályozva, hogy a mezőgazdasági szférában is alakuljanak ki azok a lehetőségek, mint az ipari szférában, hogy a kis- és középvállalkozási kategóriáknak a lehetőségét és a talaját meg tudjuk teremteni többlettámogatásokkal, többletforrásokkal. Ezek a többletforrások és többlettámogatások, akár a beruházásnál a 10 százalékos többlettámogatásnak az igénybevétele eltűnt a támogatási körből.

Azt mondjuk, hogy ne beszéljünk diszkriminációról. Hát akkor az éven túli hitelek esetében a 2 millió forint alatti hiteleknek a rendezése nem diszkrimináció, hogy 2 millió forint alatti hiteleket nem lehetett bevonni abba a rendezési eljárásba, csak a 2 és 200 millió forint közötti hitelkonstrukciót? Kérdem én: ebben a helyzetben azok a mezőgazdasági vállalkozók, akiknek nagyobb hitelfelvételük volt, és akkor, amikor ez a törvény és a rendelet megjelent, akkor már 2 millió forint alá esett az esedékes hitelállományuk, miért nem voltak jogosultak? Ez nem diszkrimináció? Ez nem megkülönböztetés? Ez nem annak a bebizonyítása, hogy a kicsiket nehezebb helyzetbe hozzuk, a kis- és magánvállalkozókat akarjuk ebben a helyzetben ellehetetleníteni? Tehát ne akarjuk most azt mondani, hogy egyenlő esélyeket akarunk teremteni, mert ez az esélyegyenlőség feltételeit egyáltalán nem támasztja alá.

Amit a kétpercesben elmondtam, miniszter úr: én arra szeretném kérni a miniszter urat most megint csak, hogy ne velünk, ellenzéki képviselőkkel akarjon ön hadakozni, ne velünk vívja meg a külön csatáját, hanem a kormánnyal vívja meg a külön küzdelmét, annak érdekében, hogy a mezőgazdasági földek, a termelés alapvető eszköze, a termőföld osztatlan közös tulajdonához a források meglegyenek az uniós csatlakozás előtt, tehát 2004 januárjától induljon el az állami költségvetés terhére a föld osztatlan közös tulajdonának a megszüntetése.

A másik dolog - megint az esélyegyenlőség kérdése -: 2003-ban az aszálykárok rendezése során a következőt éreztem és tapasztaltam, tapasztaltuk nagyon sokan, hogy azzal a megoldással, ami a 60 százalékos állami garanciát tartalmazza, addig a mezőgazdasági kistermelők derekán volt csak az adósságspirál, innentől kezdve már a nyakára is tekeredett, és idő kérdése, hogy mikor roppan meg az ádámcsutkája. Pontosan azért, mert a bankok ehhez a földzálogot kérték, ehhez kérték a lakászálogjogot; ha nem tudott földzálogjogot biztosítani, mert már le volt zálogosítva, vagy a lakását nem merte felajánlani, akkor pedig 40 százalékát ott kellett hagyni a banknál, és nem is kamatozik alapon. Tehát tulajdonképpen azok a mezőgazdasági kistermelők, akik nem a nagy szférába, nem a nagy részvénytársulási szférába tartoznak, azok ezeket a hitelforrásokat nem is tudják igénybe venni. Nem véletlen, hogy a 10 milliárddal szemben csak 3,7 milliárd forint hitelfelvételi igény érkezett be napjainkig - ismereteink szerint. 2004-ben, pontosan az uniós csatlakozást követően, ha Koppenhágában úgy lett aláírva, hogy utófinanszírozásban fog részesülni a magyar mezőgazdaság, és földalapú támogatásként fog hozzájutni a forrásokhoz, akkor - amit megint csak mondtam - 2004-ben meg kell teremteni, és megint meg kell vívni - és nem velünk, hanem a kormánnyal - ennek az előfinanszírozását.

És nem értek egyet azzal a felvetéssel, ha úgy fogalmazom, és ebben a helyzetben nem is kérjük, soha nem kértük azt, hogy a mezőgazdaság a gazdaság különböző ágazataival szemben unikum legyen. Ne legyen unikum, de most az uniós csatlakozás előtt a mezőgazdaságba, igenis, forrásokat kell pumpálni, a mezőgazdaság egészen mást fog megélni az Unióban, mint más ágazat, akár az oktatásügy, akár az egészségügy, akár bármelyik területe. Ha a mezőgazdaság nem tud működőképesen bemenni az Unióba, ha a mezőgazdaság nincsen felkészítve az uniós csatlakozásra, akkor a mezőgazdaság halálra van ítélve, és megint csak mondom: vele együtt a magyar vidék is. És nem kellenek buldózerek hozzá, hogy tönkretegyük a magyar vidéket: ha nem állunk most a magyar vidék mellé, buldózerek nélkül is tönkre tudjuk tenni a magyar vidéket.

A másik dolog pedig, hogy el kell oszlatni azt, és erre is figyelmet kell fordítanunk, mert azt hallom a nagyvárosokban élők, Budapesten élők körében, hogy a vidék, a mezőgazdaságban élők már megint támogatást kérnek, most kaptak fagykárra - amit még nem kaptak meg -, most már kapják az aszálykárra - amit most kapnak meg 3,7 milliárdban. Megkaphatják hitelkonstrukcióban, de legyen abban a bizonyosban vér is, aki fel tudja venni azt a hitelkonstrukciót. El kell oszlatni a következőt: a mezőgazdaság termelői árviszonya és a fogyasztói árak teszik indokolttá - Európában is, nemcsak Magyarországon -, hogy a magyar mezőgazdaság támogatásban részesüljön. Pontosan a költségelemek miatt alakul az ki, hogy a mezőgazdaságot támogatják Nyugat-Európában, és Magyarországon is támogatták.

 

(20.40)

 

Mert ma úgy van, és félő, hogy egyre inkább előtérbe kerül, és egyre inkább ki fog élesedni… Nyugat-Európa számára ragyogó idő a május 1-jei időpont, számunkra, a magyar mezőgazdaság szempontjából a május 1-jei időpont az Unióba lépés időpontját tekintve a lehető legrosszabb. Hadd ne ecseteljem, hogy miért a legrosszabb, de pontosan addigra kell ezeket a kételyeket eloszlatni, mert ha be fog kerülni a multinacionális láncokba a dömpingáru dömpingáron, akkor fognak mutogatni az agráriumból élőkre, a magyar gazdálkodókra, hogy eddig milyen drágán termeltetek.

Ne kerüljön arra sor, hogy összeugrasszuk a nagyvárosokban élőt, a fővárosban élőt a vidékiekkel! Tehát előzzük meg ezt a problémát, mert mondom még egyszer, benne van a levegőben, és már érződik, hogy a multinacionális nyugat-európai cégekhez csak nyugat-európaiak szállíthatnak be, magyarokat alig tudnak befogadni, egyre kevesebbet fogadnak be, és ez az uniós csatlakozást követően még inkább így alakul.

A másik dolog: példák igazolják… (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm szépen a szót, elnök úr, befejeztem. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Kékkői Zoltán képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Parancsoljon!

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Engedje meg, hogy a Magyar Köztársaság 2001-2002. évi költségvetésének 2002. évi végrehajtásáról szóló törvény FM-fejezetéből felolvassam a következőt: “A költségvetési év hangsúlyos feladata volt az EU-csatlakozásra való felkészülés, ennek keretében a jogharmonizáció és az intézményfejlesztés folytatása. A SAPARD Hivatal felkészülését a 2002. márciusi uniós ellenőrző küldöttség megfelelőnek nyilvánította.ö Ön írta alá annak idején ezt a jelentést. (Dr. Németh Imre: Ez nem akkreditáció!) Olvasom tovább: “Ennek eredményeként 2002. szeptember 20-án a nemzeti programengedélyező az Állami Számvevőszék ellenőri véleményére alapozva kiadta a nemzeti akkreditációs határozatot.ö Nem novemberben, és a márciusi ellenőrzésnek megfelelően. (Dr. Németh Imre: Ez nemzeti…) Ön írta alá, ezért nem vitatkozom ezzel, nem is akartam önnel vitatkozni.

Elnézést, elnök úr, még szeretnék a kormánypárti képviselőknek feltenni egy-két kérdést, mivel ők felvetették azt, hogy valóban próbáljunk közösen beszélni erről a jelentésről, mit kellene tennünk, miben kellene esetleg olyan intézkedéseket hoznunk, hogy a mezőgazdaság javát szolgálja. Szerettem volna Karakas képviselő úrtól választ kapni arra, hogy mi okozta az ültetvénytelepítés támogatásának a csökkenését: míg 2001-ben 13,2 milliárd forint került felhasználásra, 2002-ben 11,4 milliárd forint állt csak rendelkezésre. Gondolom, még a hátralévő időben kapok választ.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra következik Borkó Károly képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Parancsoljon!

BORKÓ KÁROLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az agrárgazdaság 2002. évi helyzetéről szóló jelentésben van egy kis rész, amelyről valamelyest már szó esett, Lezsák képviselő úr említette az erdők, az erdőgazdálkodás kérdését, erről szeretnék néhány szót mondani.

Ha a mezőgazdaság a nemzetgazdaságnak egy egyre csökkenő és kis szeletét jelenti a maga néhány százalékos részesedésével, akkor az erdőgazdálkodás szempontjából ez a helyzet még rosszabb, hiszen az erdőgazdálkodás maga csak körülbelül 0,25-0,3 százalékát adja a nemzetgazdaság összteljesítményének. De ettől függetlenül nem jelentéktelen ez a része a nemzetgazdaságnak, hiszen hovatovább lassan majd' kétmillió hektár az, amely a gazdálkodási területét alkotja, és örvendetesen ez a terület napról napra, évről évre nő, hiszen jelen pillanatban is körülbelül 50 ezer hektár folyamatban lévő erdőtelepítés van még ebben az országban, amely reményeink szerint a befejezést követően majd a nemzeti erdővagyon részét képezi.

A 2002. év az erdőgazdálkodás szempontjából - legalábbis annak egy részét tekintve, az erdőtelepítést -, azt gondolom, egyike azoknak a területeknek, amelyekkel elégedettek lehetünk, illetve elégedettség tölthet el minket, hiszen hosszú évek óta ez az esztendő, illetve az azt megelőző esztendő a kétéves költségvetésben biztosított 6-6 milliárdos támogatás révén körülbelül 15 ezer hektárnyi erdőterület-bővülést hozott az országnak.

Külön jó talán ebben a számban vagy ebben a dologban, hogy ezeknek a területeknek egy jelentős része hazai fafajokkal, tölggyel, kőrissel, bükkel lett eltelepítve. Az is egy nagyon izgalmas, és azt gondolom, mindenképpen értékelendő része ennek a 15 ezer hektár telepítésnek, hogy jelentős részben azokban a hátrányos helyzetű térségekben került ez eltelepítésre - ezzel munkát, árbevételt biztosítva az ott lakóknak -, ahol nem kimondottan bővelkednek az anyagi javakban. Így saját megyémről tudok beszámolni, ahol a 15 ezer hektárból több mint 3 ezer hektár erdőtelepítés történt, és külön öröm az számomra, hogy ennek egy jelentős része, majd' ezer hektár tölgytelepítés volt, és a szatmár-beregi síkságon valósult ez meg.

Ha továbbvizsgálgatjuk a dolgot, akkor sajnos nem lehetünk ennyire bizakodóak, mert a jövő sajnálatos módon nem ennyire fényes. Úgy tűnik, hogy ebben az évben a lendület még viszi magával a telepítést, de a következő évben, az európai uniós csatlakozás évében sajnálatos módon nem nagyon látszanak azok a források, amelyek ezt a lendületet továbbvinnék, illetve ezt a 15 ezer hektárnyi éves átlagos telepítési nagyságrendet biztosítanák.

Most itt kérem a kormánypárti képviselőtársaim figyelmét, ha még van ingerenciájuk kis időre, mert nagyon súlyos problémákra próbálom felhívni a figyelmüket. A jövő évi erdőtelepítés egyszerűen nem szerepel a Magyar Köztársaság 2004. évi költségvetésében. Egy olyan bizonytalan, megfoghatatlan 333 millió forint van erre a célra, amit a nemzeti vidékfejlesztési tervben a mezőgazdasági területek erdősítésére szán a kormányzat - mint a saját forrás az uniós források megszerzéséhez, a 20 százalékos kvázi saját erő. Ennek révén jövő évben nagy valószínűséggel nem fog sikerülni azt a körülbelül kétmilliárdot, pontosabban 2 milliárd 14 millió forintot megszerezni és bevonni az erdőgazdálkodásba, amelyet ezzel a forrással el tudunk érni.

A Népszabadság éppen mai számában címlapon hozta ezeket a rossz híreket, miszerint ha nem sikerül ezen az állapoton javítani, tehát a költségvetésnek ezen a mostani helyzetén, ami a jövő évre vonatkozik, akkor 70-80 ezer darab erdészeti csemetét kell majd tűzre vetni jövő tavasszal, körülbelül egymilliárd forint értékben. Ezt nem én mondom, a Népszabadság írja, de valószínűleg van alapja a dolognak.

Továbbá van még egy súlyos probléma, amely az elkövetkezendő néhány évben határozhatja meg az erdőtelepítést Magyarországon, mégpedig az, hogy nincs külön soron nemzeti erdőtelepítésre forrás elkülönítve a 2004. évi költségvetésben. Ez azért problematikus, mert nemzeti forrásból különböző programokat csak akkor lehet finanszírozni az uniós csatlakozás után, ha azok a különböző tevékenységi formák az uniós csatlakozás idején is működtek egy-egy országban. Tehát ha a jövő évi csatlakozáskor, a jövő évi költségvetésben külön soron nemzeti forrásból elkülönítve erdőtelepítésre nem lesz forrás, akkor azt jelenti, hogy az elkövetkezendő időszakban az Uniónak ebben a költségvetési ciklusában, tehát legalább 2007-ig nem lesz lehetőségünk arra, hogy saját erőből, saját források felhasználásával erdőt telepítsünk Magyarországon.

 

(20.50)

Tehát az a lendület, ez a 15 ezer hektár/év, amelyet az Orbán-Torgyán-kormány 2001-2002-es költségvetésében sikerült elérni, meg fog törni, és akkor lehet itt papolni, meg lehet itt bármit mondani arról, hogy a racionális földhasználat kapcsán milyen pozitív lenne, hogy új erdők létesüljenek. Lehet arról papolni, hogy mennyire fontos a parlagfű elleni védekezésben az, hogy új erdők létesüljenek, sok mindent el lehet mondani, de ha a jövő évi nemzeti költségvetésben külön soron az erdőtelepítés nem szerepel, akkor ez egyszerűen nem lesz megvalósítható. Tehát azt gondolom, és szeretném megkérni kormánypárti képviselőtársaim valamelyikét, aki ezt felvállalja, hogy egy ilyen típusú módosító indítványt legyen szíves megtenni, vagy ha ezt esetleg nem tenné meg, akkor támogassa az ellenzéknek ilyen jellegű elképzelését.

Van még egy másik, részesedését tekintve kis volumenű része ennek a beszámolónak, a vadgazdálkodás, amellyel kapcsolatban én meglehetősen furcsán tudok csak viszonyulni, mert az a véleményem és az a tapasztalatom, hogy Magyarországon a vadgazdálkodás, a vadtartás leginkább a mező- és erdőgazdálkodók terhére és a meglehetősen szűk vadásztársadalom hasznára működik. Ugyan el szokták mondani, hogy milyen jelentős devizabevételeket hoz ez az országnak, de ha összevetik a hasznot és a kárt, amelyet a többszörösen túltartott nagyvadállomány okoz a mezőgazdasági és erdőgazdasági területekben, azt gondolom, hogy ez a szaldó igencsak negatívba csúszna. Szeretném is kérdezni a miniszter urat, hogy mikorra várható valami olyan intézkedés, hogy az erősen túltartott nagyvadállományt valami elviselhető szintre, az ökológiai adottságoknak is megfelelő szintre sikerüljön visszahozni.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Körülbelül ezeket szerettem volna elmondani az erdőgazdálkodás kapcsán, és még egyszer szeretném megkérni kormánypárti képviselőtársaimat, hogy az erdőtelepítés ügyét, nemzeti ügyét valaki vállalja fel önök közül is, és legyen szíves hatékonyan tenni annak érdekében, hogy a nemzeti forrásból történő erdőtelepítés az elkövetkezendő időszakban is folytatódhasson.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kérdezem, hogy kíván-e még valaki felszólalni ebben a vitában. (Senki sem jelentkezik.) Úgy látom, hogy senki. Megkérdezem Németh Imre miniszter urat mint előterjesztőt, hogy kíván-e a válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dr. Németh Imre: Majd a részletes vita után.) Nincs részletes vita, miután nem érkeztek módosító javaslatok. (Dr. Németh Imre: Akkor most megteszem.) Miniszter úr, parancsoljon, öné a szó.

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Borkó Károly tette föl a legutolsó kérdést, onnan kezdem. Valóban, a nagyvadállomány elszaporodása irritálja a mezőgazdasági termelőket, és iszonyatos károkat okoz főleg ilyen kemény telek esetén, mint az elmúlt tél is volt. Ezért a minisztérium egy ötéves apasztási programot készített, és ezt az apasztási programot végre kell hajtani a vadásztársaságoknak annak érdekében, hogy az ökológiai adottságoknak megfelelő szintre süllyesszük le a nagyvadállományt Magyarországon.

Számtalan olyan problémát vetettek fel a képviselőtársaink, amelyek természetesen bennünket is foglalkoztatnak, és nyilvánvalóan a jövő évi költségvetésről is szóltak nagyon sokan, amely, ismét hangsúlyozom, egy feszes és takarékos költségvetés, hiszen a kormány az építkezés évét hirdette meg a következő esztendőre, ennek megfelelően állította össze a költségvetését. Azt mondom, az agrárium tekintetében az átépítés éve következik, hiszen az igazi rendszerváltás a mezőgazdálkodás tekintetében, ha ezt nem a tulajdonviszonyok átrendezésére értjük, hanem a gazdasági feltételrendszerre, akkor a jövő évben fog bekövetkezni. Egészen biztos, hogy új piaci feltételek közé kerülünk, és egészen biztos, hogy a támogatási feltétel is gyökeresen át fog alakulni.

Ezért nem érdektelen, hogy levonjuk a tanulságokat a 2002-es év vonatkozásában, és örülök, hogy több képviselő a felszólalásában elismerte azt a fordulatot, amely bekövetkezett, hiszen azért voltak olyan felvetések, hogy az ültetvénytelepítések mértéke miért így vagy úgy alakul. Természetesen az adott időjárási körülmények is befolyásolhatják egy-egy évben, hogy mennyi pénzt használnak fel ilyen célokra. Azonban már nem lehet az időjárás számlájára írni azt a gyökeres fordulatot, ami a mezőgazdaság fejlesztésében bekövetkezett, hiszen 38 százalékos a növekedés, képviselőtársaim, és ez nyilvánvalóan a pótlólagos forrásoknak köszönhető, annak, hogy a köztársaság kormánya nem állította le a gazdahitelprogramot. Annak ellenére, hogy a kisebb rész került kiadásra, az összes beadott pályázatot elbírálta, és mintegy 83 milliárd forinttal segítette a gazdálkodók helyzetét, beruházásait, forgóeszköz-feltöltését, és nyilvánvalóan az a 60 milliárd forint, amelyet részben elemikár-térítésre, másrészt pedig az adósságok rendezésére fordítottunk, látható, hogy a termelők ezt is nagy részben a saját anyagi helyzetük megerősítésén túl a régóta tervezett beruházásaik megvalósítására tudták fordítani.

Ehhez csak szeretném hozzátenni, hogy ez a tendencia folytatódni látszik. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon az idei esztendőben, szükséges az, hogy a SAPARD-források felhasználása tekintetében további gyorsítást tudjunk elérni. Ennek érdekében a személyi feltételrendszert is változtattuk, a pályázati feltételrendszert is változtattuk, és tulajdonképpen most a gazdálkodókon a sor, hogy éljenek ezekkel a lehetőségekkel. Egyébként a 2002. évben egy másik folyamat is elindult az agráriumban. Az idei évben fog ez igazából beérni, ez pedig a közösségi szervezetek fejlesztése, amiről szintén képviselőtársaim nagyon sokszor szóltak. Az elmúlt héten írtam alá a 37. tész előzetes elismerést. Csak emlékeztetem önöket, hogy 16 volt az a szám, ami az elmúlt időszakban 2002 derekáig megvalósult Magyarországon.

Ezenkívül a termelői csoportok és a bészek fejlődésével több százra tehető az a közösségi szervezet, amely annak érdekében jött létre, hogy a kis egzisztenciákat összefogja, a beszerzés és az értékesítés tekintetében a termelők kiszolgáltatottságát csökkentse, mert elsősorban ezek a termelők vannak alapvetően kiszolgáltatva, és ezek érdekében történt ez a módosítás. Ami ezen belül örömteli: az utóbbi időben már olyan termelői értékesítő szervezetek is létrejöttek, amelyek regionális vonatkozásban fogják össze a termelőket. 2000 termelőt integráló szervezet is létrejött már az elmúlt időszakban. Feladatomnak érzem azt, hogy az elkövetkezendő évben ezek infrastruktúrájának megerősítését támogassuk. Úgy gondolom, hogy ezek a beruházási pénzek legésszerűbb elköltésének a formái, és ezzel meg tudjuk előzni azt, hogy az a folyamat, amely elkerülhetetlen lesz, hogy a csatlakozás bizonyos szerkezeti változásokat indukál a mezőgazdaságban, a lehető legkisebb veszteséggel járjon.

Nyilvánvalóan ez a foglalkoztatás tekintetében is nagyon lényeges az agráriumban, hiszen ezek a szervező pontok az intenzív kultúrák vonatkozásában jelentős segítséget tudnak adni, a megválasztott támogatási szisztéma is, az összevont területalapú támogatás is lehetővé teszi, hogy a kertészeti kultúrákban az átmeneti időszakban elég jelentős területalapú támogatásokat tudunk kihelyezni. Ezek a változtatások mind-mind a foglalkoztatás érdekében történnek, illetve a forrásszerzés maximálásának érdekében.

Az osztatlan földtulajdonú közösségek felszámolása tekintetében nagyon szeretném, ha konszenzusra tudnánk jutni.

(21.00)

Én keresem természetesen ennek a lehetőségét, hiszen két oldala van az ügynek. Az egyik oldal, a tulajdon tiszteletben tartása szempontjából természetesen egy lehetetlen állapot az, hogy valaki nem tud hozzájutni a tulajdonához, ez teljesen természetes, ugyanakkor szeretném, ha a képviselőtársaim is belátnák azt, hogy ha 1 millió 200 ezer hektárt felaprítunk 1,5-2 hektáros darabokra - ebben természetesen a 0,2 hektáros is szinte benne lenne, ami ki sem mérhető -, abban az esetben az utakra egy nagyon jelentős részt ki kell hasítanunk, másrészt pedig ezek a tulajdonosok nem kívánják ezeket a területeket művelni. Itt harcolunk a parlagterületek ellen, be kell önöknek is látni, hogy igazából azokon a területeken burjánzik ez a növény, és keseríti meg az ott élők életét, ahol nincs ember, aki bérbe vegye ezeket a területeket, nincs ember, aki művelje, a tulajdonos eladni sem tudja, bérbe adni sem tudja, megfelelően ápolni sem tudja. Azt hiszem, ha ilyen területeken olyan tulajdonosi szerkezet jön létre, ahol a tulajdonosoknak csak a fele legyen az, aki ilyen helyzetbe kerül, azt hivén, hogy majd drágábban el tudja adni ezt a kisparcellát, mint az osztatlan tulajdonközösséget, vagy jobban bérbe tudja adni, az nagyon komolyan csalódni fog. Úgy gondolom, hogy visszahull a mi fejünkre, és az állami költségvetésből kell majd rendeznünk ezeket a problémákat, miközben 7 milliárd forintot elköltünk arra, hogy négy-öt év alatt kimérjük, mert ez körülbelül ekkora munkát jelent azoknak a földhivataloknak, amelyek egyébként is agyon vannak terhelve. Ma is adott a lehetőség, ha a tulajdonközösségben meg tudnak egyezni a tulajdonosok, ki lehet méretni a területet, ha megelőlegezik a kimérés költségeit, utólag a költségvetés ezt meg fogja téríteni.

Több képviselőtársam felvetette itt a családi gazdálkodók problémáját, és megmondom őszintén, hogy a felszólalások között nagyon nem tetszettek azok az alapállások, amikor kistermelő, szövetkezet, kinek mennyi jutott, miből mennyi jutott; én úgy gondolom, hogy véget vetettünk annak az időszaknak, amikor a részrehajlás és a megosztás határozza meg az agrárpolitikát. Ma minden egyes termelő ugyanolyan értékű ember, hozzá tud jutni az agrártámogatásokhoz, hozzá tud jutni a hitelekhez is; természetesen a hiteleket nem a kormány adja, hanem a pénzintézetek adják. A korábbi időszakban, ugyan ma nem hangzott el, de az ellenzéki képviselők olyan követelésekkel álltak elő, hogy az állam adjon százszázalékos kezességvállalást egy-egy hitel felvételére. Szeretném elmondani, hogy ez nonszensz, képviselőtársaim. A jövő évre nekünk 3-4 milliárd forintot kell terveznünk az ilyen típusú kiadott hitelekre, amit esze ágában sincs a hitelvevőnek visszafizetni, de nincs is, ami igazából fedezze a visszafizetést. Ezt a mindenkori éves agrártámogatásból kell helyettük visszafizetni, tehát a többi termelő kárára; úgy gondolom, hogy ez hazardírozás, ezt nem szabad megtenni.

Azt tervezzük, hogy az európai csatlakozási hitelcsomagban, amelyet a jövő év elején szeretnénk meghirdetni, a kistermelőknek, a kisebb termelőknek nagyobb garanciavállalást tennénk, éppen azért, mert a hitelfelvétel az ő átállásuk szempontjából is nagyon jelentős, de szeretném hangsúlyozni, hogy ez száz százalék semmiképp nem lehet, 70-80 százalékos mértéknél tovább nem tudunk terjeszkedni. Őszintén bevallom, hogy azt a kirakatpolitikát nem kívánjuk folytatni, amely településenként egy-két gazdálkodót kiemelt lehetőséghez juttat a többiek kárára, ennek hosszú távon semmi értelme nincs. Magyarországon nem 17 ezer egyéni vállalkozó van, hanem 200 ezer regisztrált egyéni vállalkozó van. Ha valaki úgy gondolja, hogy a 17 ezer megérdemli az extra stafírungot, a kiemelt támogatást, azok nem mi vagyunk; bármelyik megyében lakik a mezőgazdasági termelő, bármely formában gazdálkodik, családi bt.-ben vagy őstermelő, részünkről ugyanolyan jogon jut támogatáshoz. Igazából, hogy a bank hogyan ítéli meg, az rajta múlik elsősorban. Nyilvánvalóan, aki visszamenőleg három-öt évre egyetlen fillér eredményt nem tud felmutatni a gazdálkodási elszámolásai kapcsán, az nagyon nehezen jut hitelhez. Tehát látható, hogy mi az adókedvezményeket is jelentősen növeltük, önök négy év alatt a 250 ezer forintos adómentes határt nem változtatták meg, az 1997-ben született meg, a Medgyessy-kormány az első évben ezt 400 ezer forintra emelte, a jövő évben pedig 600 ezer forintra fogja emelni, miközben a kistermelői adózási felső határt is minden egyes termelő számára 6 millió forintban állapítottuk meg, éppen a kirakatpolitika megszüntetése okán.

A falugazdász-hálózattal kapcsolatban is több kritika fogalmazódott meg; volt, aki elragadtatta magát, és azt mondta, hogy szétvertük ezt a hálózatot. Képviselőtársaim, erről szó nincs, hiszen jelenleg is 900 falugazdász dolgozik az országban, csupán a szolgáltatás rendszerét kívánjuk átalakítani, úgy, hogy a mezőgazdasági termelő választhasson, hogy hova megy segítségért. A Magyar Agrárkamara szaktanácsadói hálózata is kapott ilyen lehetőséget, nyilvánvalóan az idő fogja eldönteni, hogy melyik hálózat dolgozik eredményesen, melyik használja fel eredményesen a pénzt. Engem többször megvádoltak, hogy én megyei kamarai vezető voltam, erre természetesen büszke vagyok, csak szeretném elmondani, hogy amikor ezek az emberek gazdajegyzői hálózatban működtek, akkor éves szinten 800 millióba kerültek az államnak, ma 3,5 milliárd forintba kerülnek az államnak. De nem is ez a lényege az ügynek, hanem azt a felügyeleti rendszert megbontani, hogy maguk a termelők tudták ellenőrizni ezeket az embereket, ezeknek akartak megfelelni, nem a hivatalvezetőnek, akitől kapják a pénzt, a települési mezőgazdasági bizottsági elnökök választották meg, hogy kit akarnak igazából ott helyben gazdajegyzőnek, ez egy olyan erő volt és olyan ösztönzés az akkori gazdajegyző számára is, amely, ha tovább tudott volna fejlődni, akkor egy depolitizált szervezet jött volna létre. Természetesen a mostani kormány időszakában már nem fordul elő, hogy pártvezetők eligazítást tartanak a falugazdászoknak, mint az elmúlt négy esztendőben több megyében erre konkrét példák is voltak, hogy nemcsak a gazdák segítése, hanem a politikai pártok segítése is feladata volt, és még azt is megszámolták, hogy hány embert léptetett be a pártba. Ez az időszak megszűnt, úgy gondolom, hogy rossz is visszagondolni erre az időszakra. Falugazdászokra természetesen szükség van, főleg egy ilyen átállási időszakban, amikor segíteni kell a gazdákat, hogy megismerjék az új szisztémákat, és segítsék a dokumentumoknak a kitöltését.

Ami a hivatalok felállítását illeti, én erről nem kívánok vitát folytatni. Azt tudom elmondani, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal kiépítése tekintetében sajnos még mindig rengeteg a tennivalónk. Nyilvánvalóan a SAPARD egy nagyon komoly előiskolája volt, de az egész MVH-tevékenységnek talán a 20 százalékát ha lefedi ennek a, majd a jövő esztendőben már a strukturális források felhasználását szolgáló agrár- és vidékfejlesztési operatív programnak a bonyolítása, amire most már készül fel ez a szervezet, de át kell vennie neki a teljes piacszabályozási, működési szisztémát, amely szinte teljesen új az Európai Unióban, le kell tudni bonyolítani a közvetlen kifizetéseket, az összes nyilvántartást, az egész ellenőrzési szisztémát át kell venni az európai uniós előírásoknak megfelelően. Még hihetetlen nagy feladat előtt állunk jövő év május 1-jéig, hogy ez el tudjon készülni. Ami pozitívum, hogy azok az alrendszerek, amelyek az adatfeltöltést, tehát a nagy manuális munkát igénylik, megkezdődhetnek, az ügyfél-regisztráció, a parcellaazonosító rendszer, szemben néhány újságban a mai napon is olvasott hírrel, amely szerint majd ez a monitorbizottsági jelentés elmarasztal bennünket, hogy nem készült el ez a dolog. Szeretném elmondani, hogy szeptember közepére az ország teljes területére kész van. Igaz, hogy tavaly, amikor 3 százalékról indultunk, akkor az uniós szakértők egy jeles alakja azt mondta nekem, hogy ezt egy év alatt teljesen lehetetlen megvalósítani, szerencsére a FÖMI kiváló munkájának és annak a hetven embernek köszönhetően, aki egy éven keresztül ezen dolgozott, természetesen nem kevés támogatást igényelve, elkészült ez a rendszer, meg tudják ismerni a gazdálkodók, mindenki ki tudja választani azt a fizikai blokkot, ahol területet művel.

(21.10)

S nem jövő májusban kell kapkodni, amikor már élesben megy a dolog, hanem az idei télen tulajdonképpen ezeket a kérdéseket meg kell vitatni. A képviselőtársaimat is ellátjuk ezekkel a füzetekkel, amelyek folyamatosan közzéteszik ezeket az információkat. Nagyon szeretnénk, ha az adott térségben önök is segítenék a gazdálkodók felkészítését e tekintetben.

Ami még ilyen értelemben felmerült, az üzletrészek. Ezzel kapcsolatban óriási gondok vannak, szeretném elmondani. Egy olyan kelepcébe került az egész rendszer, hogy az előző kormány piaci alapon vásárolta fel ezeket az üzletrészeket azért, hogy a parlamentnek ne kelljen az Alkotmánybírósággal a törvény elfogadása kapcsán vagy az elfogadott és megsemmisített törvény kapcsán újabb fiaskót elszenvednie. Igen ám, csak ez az üzleti, piaci felvásárlás olyan helyzetet teremtett, hogy ez a két szervezet, amelyik ezt megcsinálta, most valahogy a rájuk váró veszteségek, illetve a számvitel szabályainak betartása okán a megfelelő vezetői felelősségek is felmerülnek, így a felelősségtől valahogy menekülni akar. Ez a 63 milliárd forintnyi üzletrész, amely felvásárlásra került, az államnak minimálisan 40-45 milliárd forint veszteséget fog okozni. Sor fog kerülni természetesen ezeknek az értékesítésére. Természetesen nem cél az, hogy állami tulajdonban maradjon ez az üzletrész. Azt szeretnénk, hogy azok az emberek szerezzék meg tulajdonba, akik ténylegesen képesek ezt a vagyont működtetni, mert nem szeretnénk üzletspekuláció tárgyává tenni ezeket az üzletrészeket.

Természetesen, mivel az üzletrészek felvásárlása az utolsó fillérig hitelből történt, ezeket a hiteleket törleszteni kell, ezt a veszteséget valakinek fedezni kell, márpedig ezt nem lehet másból fedezni, mint a költségvetésből. Ennek elrendezése után jöhet csak szóba természetesen az, hogy a további üzletrészekkel mi fog történni. Azok a megállapítások, melyek szerint a piaci érték lényegesen nagyobb, mint a névérték, amin felvásárolták, ez totális tévedés. Gondoljon bele, képviselőtársam, csak abba, hogy az egyik szakaszban a felszámolás alatt álló szövetkezetek üzletrészeit vásárolta meg az állam több mint húsz milliárd forintért. Egymilliárdért vegye meg - ha megveszi, én elintézem - ezeket az üzletrészeket! Ennyi sem fog megtérülni az állam számára, tehát ezeket a veszteségeket fel kell számolni.

Az adósságrendezés vonatkozásában az arányokról elég nagy polémia folyt. Úgy gondolom, hogy mindenkinek adott volt a lehetőség. Nagyon örülök neki, hogy csaknem százezer mezőgazdasági termelőt érintett ez az adósságrendezés. Nagyon jókor jött a mezőgazdaságnak, hisz 2002-ben is komoly elemi károk érték az ágazatot. Ennél csak szomorúbb, hogy 2003-ban még nagyobb elemi károk voltak. Csak a fantáziám terjed addig, hogy elképzeljem, hogy ha ezek nem következtek volna be, akkor hogy meggyorsulhatott volna a mezőgazdaság fejlődése - de ez a találgatás kategóriájába tartozik. Nagyon reméljük, hogy a következő évben ilyen problémákkal nem kell szembenézni.

Úgy gondolom, hogy az áru-előállítás közelében van az a felhasználási arány, amely itt az egyéni és a társas gazdaságok vonatkozásában megvalósul, tehát ez abszolút nem irreális és nem torz.

Elnök úr, köszönöm szépen a lehetőséget. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönjük szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez módosító indítvány nem érkezett, részletes vitára nem is kerül sor. Az előterjesztésről a következő ülésünkön határozunk.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napirendi pontok tárgyalásának végére értünk.

A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Hadházy Sándor képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából, “Miért kívánja megosztani a kormány a Dunakanyar önkormányzatait?ö címmel. Megadom a szót a képviselő úrnak, ötperces időkeretben.

Parancsoljon!




Felszólalások:   21-155   155-251   251-252      Ülésnap adatai