Készült: 2024.04.27.09:19:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2017.10.16.), 296. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  296  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Felszólalás­sorozatom negyedik részéhez érve engedjék meg, hogy az úgynevezett sharing economyról, a közösségi vagy más néven megosztáson alapuló gazdaságról mondjak néhány szót, a XXI. századi kihívások és lehetőségek egyik elemként. Mit kell értenünk a megosztáson alapuló gazdaságon? Ha a fogalmat nézzük, lényegében egy olyan gazdasági és szociális rendszert jelent, amely az árukhoz és szolgáltatásokhoz, az adatokhoz és a tudáshoz egy másokkal megosztott, azaz közösségi hozzáférést tesz lehetővé.

Olyan internetre és okostelefonos alkalmazásokra épülő gazdasági tevékenységről van tehát szó, amin keresztül az emberek olyan árukhoz és szolgáltatásokhoz juthatnak hozzá, amiket korábban inkább személyes jelenléttel vettek meg. Azt tapasztalhatjuk, hogy ez a közösségi gazdaság a fiatalok körében és a médiában is rendkívül népszerű, és az egész világon elterjedt jelenség. Kínában például egy tanulmány szerint 40 százalékkal nőtt a sharing economy-szerű tranzakciók értéke évente, és 2025-re az ország GDP-jének 20 százalékát adhatja már.

Sokatmondó elemzés az is, miszerint 2025-re a jelenlegi 28 milliárd euróról 570 milliárd euróra, azaz hússzorosára emelkedhet az európai sharing economy 5 legjelentősebb ágazatának, a közösségi finanszírozás, közösségi alapú szállásmegosztás, személyszállítás, on demand háztartási és szakmai szolgáltatások összes tranzakciója. A mindennapokban találkozhatunk vele, hiszen a legkülönbözőbb területeken kerül elő.

Vegyünk csak néhány ismert példát, személyszállítás, használtáruk-kereskedelem, parkolás, idegenvezetés, kisállatmegőrző, sporteszközbérlés, étkezés, autóbérlés, szolgáltatások, befektetés, mikrohitel, használt ruha, házhoz szállítás, szállás, de már kertet, barkácseszközöket és millió más dolgot is lehet ily módon megosztani.

A tapasztalat ugyanakkor sajnos azt is mutatja, hogy ezzel a szektorral és képviselőivel politikai szinten nem igazán állnak szóba. Sőt, jelentőségüket próbálják minél inkább kisebbíteni, holott hatalmas kitörési pontot jelenthetnek az ország számára. Megmutatkozott ez a hozzáállásbeli különbség a kormány és például a Jobbik között az Uber kapcsán is. Mint ahogy önök is emlékezhetnek rá, míg mi, a Jobbik szabályozni szerettük volna az Uber működését, addig a kormánypárt ezt betiltotta. Az akarat hiányzott a Fideszből, és sajnos ez sok más területen is megnyilvánul.

A Jobbik meggyőződése ezzel szemben, hogy ha a világban egyedülálló módon elsőként Magyarország megteremtené a közösségi gazdaság keretszabályozását, azzal Magyarország az ilyen jellegű startupok paradicsoma lehetne, ami még komolyabb gazdasági kitörési lehetőség lehet hazánk számára.

Milyen új területek jelennek meg, illetve milyen kihívásokra kell megtalálnunk a megoldást a közeljövőben? A lista szinte végtelen, de kiemelhetjük az egyik legfontosabbat, a robotizációt, beleértve a dolgok internetének, vagyis más szavakkal a hálózatba kötött intelligens eszközöknek magasabb szinten történő alkalmazását.

(19.40)

A The World Economic Forum tanulmánya szerint 2020-ig 5 millió munkahely szűnhet meg világszinten. Amennyiben az egyes országok gazdaság- és oktatáspolitikájának adaptációs képessége erős, illetve a munkavállalók átképzése sikeres, úgy 2,1 millió munkahely létrehozására kerülhet sor e szerint a tanulmány szerint. Kulcsfontosságú, hogy a technológiai változásokra és azok következményeire lehetőleg proaktív válaszokat adjunk. Minden országnak törekednie kell, hogy szabályozott mederbe tereljék mind a pozitív, mind a negatív folyamatokat, természetesen az összes érintett bevonásával. A Jobbik ezért proaktív szemléletmódot követve, a gazdaság- és oktatáspolitikájának meghatározása során prioritást szentel a technológiai fejlődés elősegítésére és a következmények esetleg negatív hatásainak csökkentésére.

A technológiai fejlődés támogatására számos specifikus gazdaságélénkítő programot kívánunk életre hívni. Így egyebek között célzott integrátori program megvalósítását kívánjuk elérni, többek között a feldolgozóiparban, autógyártás prioritással, mezőgazdaságban, illetve az egészségüggyel kapcsolatos fejlesztések területén. A Jobbik államilag támogatott, minden érintett igényeit figyelembe vevő új képzési és átképzési programok keretében kívánja elősegíteni az új munkakörök betöltését és a munkaképes korú állampolgárok újbóli elhelyezkedését. Úgy véljük, annak érdekében, hogy az új munkakörök létrehozása minél gyorsabban megtörténjen, illetve az állásukat elvesztett állampolgárok minél hamarabb képesek legyenek az új munkakörök betöltésére, óriási felelősség hárul az egyes országok gazdaság- és oktatáspolitikájára.

Tisztelt Ház! Nem kétséges, hogy olyan gazdasági potenciáról van szó a sharing economy kapcsán, amely Magyarország számára hatalmas léptékű fejlődést jelenthetne. Ezért, ha valóban XXI. századi pályára szeretnénk állítani hazánkat, akkor mindenképp érdemes mindezeket szem előtt tartani. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  296  Következő    Ülésnap adatai