Készült: 2024.05.10.07:34:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2019.11.04.),  249-257. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 9:16


Felszólalások:   237-248   249-257   258-269      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy a döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor.

(20.20)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A Demokratikus Koalíció képviselője indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön „Az emberi és kisebbségi jogokról és az ezeket fenyegető szervezetekről” című, H/6417. számú határozati javaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt az Igazságügyi bizottság utasította el. Tisztelt Országgyűlés! Először megadom a szót Arató Gergely képviselő úrnak, ötperces időkeretben, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon!

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! A javaslatot még tavasszal nyújtottuk be, amikor a Mi Hazánk nevű valamicsoda masírozott Törökszentmiklóson (Dr. Brenner Koloman: Fidesz-csicska!), és fenyegette az ott élő roma lakosságot, hiszen az volt az alapvető szándékunk és az ma is, hogy világossá tegyük: bár a magyar Országgyűlésben nagyon sok mindenen vitatkozunk, de abban egyetértünk, hogy elítéljük azt, ha valaki kisebbségekkel szemben, bármelyik kisebbséggel szemben erőszakos eszközökkel lép fel, elítéljük azt, ha valaki valamilyen módon megfélemlíteni akarja honfitársainknak bármelyik csoportját.Sajnos a javaslatunk csak szeptemberben kerülhetett a bizottság elé, vagy október elején pontosabban, de tulajdonképpen ma aktuálisabb, mint akkor volt, hiszen október 23-án ismét láthattuk azt, hogy ugyanaz a csoport  vagy egy másik csoport, én nem igazodom el ezek között a szervezetek között  nemhogy rendőrségi támogatással, de rendőrségi felvezetéssel vonulhatott fel s alá Budapest utcáin, zavarhatott meg ellenzéki rendezvényeket, vagy éppen rongálhatott meg egy szórakozóhelyet.

Teljesen világos, hogy a Házban bizonyos ügyekről különbözőképpen gondolkozunk. Különbözőképpen gondolkozunk az LMBTQ-emberek jogairól, másképp gondolkozunk arról, hogy meddig szabad ebben elmenni, másképp gondolkozunk arról, hogy roma honfitársaink felemelése, integrálása érdekében mik a jó eszközök, mik a jó megoldások, másképp gondolkozunk arról, hogy milyen egyházpolitikát kell pontosan folytatni, de én biztos vagyok benne, hogy egy dologban egyetértünk az Országgyűlés mind a két oldalán és minden pártjában: a masírozás, a megfélemlítés, az erőszak nem megoldás ezekre a problémákra.

Fideszes képviselőtársaink a bizottsági ülésen azt mondták, hogy tulajdonképpen ezt az Alaptörvény elrendezi meg a jogszabályok elrendezik. Az a helyzet, tisztelt képviselőtársaim, hogy a politika nemcsak a jogszabályi keretekről szól, hanem a gesztusokról is. Egyrészt most mindegy, hogy mit gondolunk arról, ez egy másik vita kérdése, hogy a rendőrség rugalmasan és sajátosan értelmezi ezeket a jogszabályi kereteket. Ha azt a politikai utasítást kapja, hogy be kell avatkozni egy szélsőséges csoporttal szemben, akkor beavatkozik, ha éppen azt az utasítást kapja, hogy nem kell beavatkozni, akkor úgy tűnik, hogy nem avatkozik be, de ez most ebből a szempontból lényegtelen, a rendőrség munkája szakszerűségének megítélése egy másik vita része.

Abban azonban mindannyian egyetérthetünk, hogy a gesztus fontos, az fontos, hogy azt kimondjuk mi együtt itt a parlamentben, hogy ebben az országban ne kelljen senkinek félelemben élnie, ne kelljen senkinek a származása, a bőrszíne, a preferenciái miatt üldöztetést kiállnia, vagy ne kelljen erőszaktól félnie. Mi most ezt javasoljuk.

Ez a javaslat szándékosan nagyon mértéktartóan rendelkezik ezekben a kérdésekben, mert azt a minimumot próbáltuk megtalálni benne, ami hitünk szerint a parlament egészének elfogadható. Ez az Országgyűlésnek vagy a kormánynak nem jelent újabb terhet, nincs költségvetési kihatása, nem jelent újabb jogi szabályozást. Ez egy fontos gesztus, de egy olyan gesztus, amiben mi őszintén hiszünk, hogy ha ezt megteszi az Országgyűlés, az sok honfitársunknak támogatást, megkönnyebbülést, biztonságot jelent, és szerintem ez minden parlamenti oldalnak érdeke és szándéka. Ezért kérem, hogy a napirendre vételt támogassák mindannyian. Köszönöm szépen. (Taps a DK és az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Gurmai Zita képviselő asszonynak, MSZP-képviselőcsoport.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Magyar Szocialista Párt frakciója támogatja a tárgysorozatba vételt.Valóban, ebben az országban nem egy helyen lehet azt tapasztalni, hogy nem azonos módon mérnek bennünket. Engem is valóban meglepett, hogy az elmúlt alkalommal a Mi Hazánk Mozgalom lazán masírozhatott, és tulajdonképpen azzal, hogy ő bejelentette, hogy Nemzeti Légió néven egyesületi formában félkatonai szervezetet szeretne létrehozni, mindenképpen úgy gondolom, hogy a jogállamban a legitim erőszak kizárólagos és törvények által szigorúan szabályozott állami monopólium, és úgy gondolom, az egyesület formailag még meg sem alakult, de máris korlátozni akarja mások alapjogait. Tehát ezért is tartom rendkívül fontosnak, függetlenül attól, hogy ki tartozik kisebbséghez vagy ki nem, hogy Arató Gergely képviselőtársam beszélt az LMBTQ-ról is. Mindenképpen ebben az országban biztonságot és nyugalmat szeretnénk, és ezek egyáltalán nem ezt jelentették nekünk.

Nagyon sajnálom, hogy a bizottság ezt a javaslatot leszavazta, de adjunk esélyt arra, hogy talán most újra, különös tekintettel arra, hogy nem egy, nem kettő ilyen eset történt az elmúlt időszakban, beszélhessünk erről a Parlament falai között. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és a DK padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Keresztes László Lóránt frakcióvezető úrnak, LMP-képviselőcsoport. Parancsoljon!

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Ez az előterjesztés, ez a határozati javaslat olyan elveket fogalmaz meg, olyan értékek mellett teszi le a voksát, amelyek természetesen, én úgy gondolom, mindenki számára támogatandók és támogathatók. Az LMP természetesen támogatni fogja a napirendre vételt, illetve bízunk benne, hogy ez napirendre is fog kerülni, és akkor az elfogadását is támogatni fogjuk.Ez valóban fontos lehet egy ilyen szimbolikus kiállásként is, amit képviselő úr az előterjesztő képviseletében megfogalmazott. Nyilván ki kell mondani azt, hogy nem elfogadható az, hogy ilyen félkatonai vagy félkatonainak látszó szervezetek vonulgassanak Magyarországon az utcákon, olyan szervezetek, amelyek deklaráltan mások, egyes csoportok megfélemlítésére jöttek létre.

Ugyanakkor azért azt is el kell mondani, amellett, hogy ez egy szimbolikus lépés és egy fontos lépés, hogy ezen túl kell lépni, és a magyar állam feladata mindenkor fellépni az ilyen jellegű aktivitás ellen. Annak ellenére is természetesen ezt fontos és üdvözlendő javaslatnak tartjuk, támogatni is fogjuk, hogy látható, hogy ez a Mi Hazánk névre keresztelt, mondhatjuk, hogy egy ilyen kormányzati háttérprojekt, valószínű, nagyon úgy néz ki, hogy véget fog érni. Nagyon úgy látjuk a politikai aktualitásokból, hogy a kormány érdekeit már láthatóan nem szolgálja ez a projekt, tehát mondjuk így: valószínűleg ki fogják vezetni a magyar közéletből. Ennek ellenére úgy gondolom, rendkívül fontos ilyen szempontból, hogy maga ez az ügy napirendre kerüljön. Beszéljünk róla, és ha odáig jut a javaslat, akkor természetesen a plenáris ülésen is támogassuk azt! Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, kíváne még valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. Megkérdezem Arató Gergely képviselő urat, kíváne válaszolni. (Arató Gergely jelzésére:) Igen. Öné a szó, képviselő úr.

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Nagyon röviden szeretnék csak szólni. Szeretném megköszönni az MSZP- és az LMP-frakciónak azt, hogy e mögé az ügy mögé állt, és megértette ennek a jelentőségét. Abban bízom, hogy holnap a szavazáson be tudjuk majd bizonyítani azt együtt, az Országgyűlés összes frakciója, hogy lehetünk baloldaliak vagy jobboldaliak, konzervatívok vagy liberálisok, de alapvetően hazafiak vagyunk, és vannak olyan ügyek, amelyek mellé közösen be tudunk állni, és ezek közé tartozik az, hogy minden honfitársunk, minden magyar ember békességben, nyugalomban, erőszaktól mentesen és fenyegetéstől mentesen élhessen. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:   237-248   249-257   258-269      Ülésnap adatai