Készült: 2024.09.21.05:28:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2012.11.06.), 259. felszólalás
Felszólaló Varga Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati és területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  259  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA ZOLTÁN, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Bóka képviselő úrnak mondom, nekem is a kezemben van a 29 oldalas jegyzőkönyv, és itt szeretném megköszönni a gyorsíró kisasszonynak, aki a bizottsági ülésen volt, hogy egy tegnapi, elég hosszú bizottsági ülésen már ma reggel, ma délelőtt az interneten a kezünkbe került az ülés szó szerinti jegyzőkönyve. Igaza van Bóka képviselő úrnak abban a tekintetben, hogy egy nagyon érdekes bizottsági ülésen vagyunk túl, mert azt, amit ön többségi véleményként elmondott, azt szerintem inkább többségi kritikának kellett volna mondani. Ez valahogy így lett volna szerintem életszerű, hisz mind a kormánypárti, mind az ellenzéki képviselők gyakorlatilag kritikát tudtak megfogalmazni a beterjesztett törvényjavaslattal kapcsolatban.

Nyilván, azokról a kritikákról, amelyekről beszélt itt a fővárosi ingatlanok átadásával kapcsolatban, még államtitkár úr is belekeveredett, hisz az expozéja legelején arról beszélt, hogy átadás. Az átadásnál inkább egyfajta tulajdonjog-átadásra lehet inkább következtetni, és most pedig helyesen mondta a törvényjavaslat, az a használati jog ingyenes átadása. Ilyen tekintetben, nyilvánvalóan ez a koncepció már menet közben is változott, de azért én szeretnék egy dolgot előhozni.

Egy új kifejezést találtam a jegyzőkönyvben, szerintem ez egy nagyon jó kifejezés. Így vezette be a bizottság elnöke ezt a törvényjavaslatot: "Végül egy hibridtörvény következik, a T/8887. számú, csak így mondom." - szó szerinti jegyzőkönyvi idézet. Igaza is van, mert gyakorlatilag a '90-es Ötv., a 2011-ben elfogadott új önkormányzati törvény, az ingyenes használatba vétel, a vízi közlekedési törvény, a közlekedési tárgyú törvény, és még a végén a kéményseprői törvénynek a megváltozatása is szerepel.

Azt gondolom, hogy például a '90. évi önkormányzati törvény módosításával kapcsolatban korrekt választ kaptunk, de a korrekt válasz az, hogy önök egy hibát követtek el, azért kellett ezt a törvényjavaslatot újból behozni, mert a fülkeforradalmi hevületben, olyan gyorsan megy itt a törvényalkotás ebben a Házban, hogy bizony, időnként hibáznak is, és ezért kellett ezt a hibridtörvényt behozni. Azért volt egy észrevétele Hegedűs Lorántné képviselő asszonynak, amit magam is osztok, ez pedig arról szólt, hogy nincs arra semmiféle garancia, hogy a közös önkormányzati hivatalok jegyzője, amikor dönt a továbbalkalmazásról, egy konkrét kérdés is elhangzott ebben a tekintetben, hogy akkor mondják már meg, hogy végül hány köztisztviselőt fognak az elkövetkezendő időszakban az utcára küldeni ezen törvényjavaslat kapcsán.

Nem akarok a Duna-parti ingatlanok dolgával foglalkozni, de ha valaki megnézi a módosító javaslatokat, én a vita előtt megnéztem, gyakorlatilag csak kormánypárti módosító javaslatok vannak beadva, ráadásul egymásnak ellentmondó kormánypárti módosító javaslatok, tehát jó lett volna, hogyha ezt már az elején tisztázzák.

A kéményseprő törvénnyel kapcsolatban pedig én azt gondolom, hogy az egy tisztességes dolog, hogy legalább a rendeletalkotás során rájöttek, hogy mennyi problémát okoztak saját maguknak; szerintem, amikor ezt a törvényjavaslatot tárgyaltuk, akkor ezt pontosan elmondtuk önöknek. Az pedig érdekes, hogy a következő kormányzati ciklusra tolták ki ennek az egésznek a bevezetését, hisz 2015. január 1-jével akarják majd bevezettetni ezt a törvényt. Azt gondolom, hogy ez már kár, mert ez akkor már nem ennek a kormánynak a kompetenciája lesz, akkor már egy másik kormány fog ebben a dologban, nyilvánvalóan dönteni. Éppen ezért a kisebbség nem tartotta alkalmasnak általános vitára ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen, elnök úr. (Dr. Józsa István tapsol.)




Felszólalások:  Előző  259  Következő    Ülésnap adatai