Készült: 2024.04.26.11:27:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 577. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás egészségügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:54


Felszólalások:  Előző  577  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosítása során nagy horderejű döntéseket készített elő a kormány és tárgyalt meg az Országgyűlés. A vita szempontjából a három legfontosabb eleme ennek a reprodukciós eljárások, a nemdohányzók védelméről szóló törvény és a betegek személyes adatainak kezelésére vonatkozó szabályok változtatása volt.

A vitában - és ez megjósolható volt már a törvényjavaslat beterjesztésekor is - a meddőség elleni kezelések, a dajkaterhesség, a jogosultság, hogy ki juthat annak az esélyéhez, hogy ha önmaga betegsége folytán nem tudja a petesejtjét megtermékenyítve a terhességét kihordani, milyen segítségekre számíthat, hogy vajon csak a családban élő nőnek van-e jogosultsága egy ilyen meddőség elleni kezeléshez, avagy, ha ez egy betegség, akkor a családi állapottól függetlenül jogosult-e a nem házas nő is ezt a kezelést igénybe venni, ezek voltak a legfontosabb vitapontok.

A képviselőtársaim által beadott módosító indítványok is ebben a tárgykörben születtek. A képviselői indítványok egyik csoportja ennek a lehetőségnek a kiszélesítését irányozta elő. Azt gondolom, hogy az emberi jogok kiteljesedése, az anyák gyermekvállalási kedvének a támogatása, a más módon gyermeket vállalni nem tudó családok megsegítése olyan nagyon fontos érték, hogy a kormány ezeknek a módosító indítványoknak egy jelentős részét befogadta.

Nem tudtuk támogatni a dajkaterhességre vonatkozó képviselői indítványt, nem azért, mert nem értünk egyet azzal, hogy ez is egy segítség lenne azoknak a pároknak, azoknak a családoknak, ahol másképpen nem tudnak a családban gyermeket vállalni, hanem azért, mert ez nem egyszerű bioetikai kérdés, hanem rengeteg polgári jogi problémát is felvet. Ezért a legnagyobb sajnálatunkra, úgy, ahogy azt Schvarcz képviselő úr is kifejtette a hozzászólásában, nem tudtunk előrelépni ebben a kérdésben. Azonban úgy gondoljuk, hogy a meddőségi kezelési ellátásokhoz és eljárásokhoz való hozzáférésben a családi állapottól függetlenül meg kell adni a nőnek az esélyt a kezelésre.

A második kérdésben, az ellátásszervező adatkezelésének a kérdésében a szabályozásban elsősorban a kormány által beterjesztett alapajánlást tartjuk a leginkább járható útnak. Az ez irányban beterjesztett képviselői módosító indítványok közül csak nagyon keveset tudtunk támogatni.

(20.20)

Ami a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítását illeti, bár képviselőtársaim ezeknek a megvédésére most a plenáris vitában nem vállalkoztak, mégis amellett érveltek a módosító indítványaikkal, hogy a kormány által beterjesztett változathoz képest tovább szigorodjék a nemdohányzók védelmének a törvényi megerősítése, elsősorban az oktatási intézményekben. Mi azonban szeretnénk kitartani a mellett a változatunk mellett, hogy a jelenlegi benyújtott szabályozásmódosítás a kívánt célnak megfelel, és a további szigorításokban nem kell lépnünk.

Legvégül az állam felelősségvállalása a kötelezően elrendelendő védőoltásoknál, illetve az oltásra kötelezetteknél, tekintettel arra, hogy bizottsági módosító indítvány, amelyet elfogadott az egészségügyi bizottság, ezért értelemszerűen bele kell érteni azokba az indítványokba, amelyeket a Ház tárgyalt, és ezt a kormány is támogatja.

Köszönöm szépen, elnök úr. Köszönöm képviselőtársaimnak a vitában való részvételt és a rendkívül értékes hozzászólásokat.




Felszólalások:  Előző  577  Következő    Ülésnap adatai