Készült: 2024.04.30.00:38:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2015.06.17.), 4. felszólalás
Felszólaló Pogácsás Tibor (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! A kormányzat megfogalmazta, hogy egyértelmű célja, hogy Magyarországon minden olyan ember, aki képes és akar dolgozni, az munkajövedelemből legyen képes eltartani magát, legyen képes eltartani a családját.

Az tény, hogy jelenleg a gazdaság nemcsak Magyarországon, hanem az Európai Unióban nincs olyan állapotban, hogy az elsődleges munkaerőpiacon az összes munkavállaló számára megfelelő munkalehetőséget tudjon biztosítani, bár az ország területi egyenlőtlenségei ebben is végül is jelentősek. Míg az ország egyes részein kifejezetten hiányzik a szakember, hiányzik a fegyelmezett, jó munkaerő, addig más részeken valóban vannak olyan területek, ahol a munkaerő, a dolgozni szándékozó ember nem tud még elhelyezkedni a gazdaságban. Reményeink szerint a gazdasági növekedés és mindazok a programok, amelyeket megfogalmaztunk, lehetővé teszik azt, hogy mielőbb minél kevesebben maradjanak a közmunkában.

(8.10)

Az is tény, és azt gondolom, hiba lenne ezt eltagadni, hogy feltehetően a közfoglalkoztatásra hosszú távon is szükség lehet egy szűk rétegnél. Hiszen vannak olyan emberek, vannak olyan elemei a társadalomnak, akik képzettségük hiánya okán, hozzáállásuk hiánya okán az elsődleges munkaerőpiacon nem vagy csak rendkívül nehezen tudnak, tudnának elhelyezkedni, hiszen azért az elsődleges munkaerőpiac nyilvánvalóan nem szociális okokból foglalkoztat, hanem a gazdaság törvényszerűségei szerint.

Tehát mi úgy gondoljuk, hogy a közfoglalkoztatásra valamilyen színvonalon, nyilván egy nagyon csökkentett létszámban hosszú távon is szükség lehet; a jelenlegi létszámban, illetve a jelenlegi struktúrában pedig egy átmeneti megoldásnak látjuk a közfoglalkoztatást.

Ugyanakkor az is látszik, hogy területi egyenlőtlenségek okán felmerül a nyári időszakban, az idénymunka időszakában az, hogy a mezőgazdasági termelésben, ahol bármennyire is nem szerencsés ez úgy társadalmi oldalról nézve, de mégiscsak jelentős igény van az idénymunkára, jelentős igény van arra, hogy a nyári szezonban, a betakarítások időszakában vagy éppen tavaszi időszakban a tavaszi munkák során idénymunkásokat is tudjanak alkalmazni.

A közmunka, a közmunka rendszere valóban azt a biztonságot is meghozta egyes munkavállalóknak, családoknak, amikor nem hagyták fel a közmunkát, és nem vállaltak munkát a közfoglalkoztatáson kívül, nem vállalták az idénymunkát. Éppen ezért, hogy segítséget nyújtsunk az idénymunkában munkát adóknak, és csökkentsük azokat a terheket, amelyeket a közmunka egyébként a társadalomra ró, ezért kívánjuk megteremteni annak a lehetőségét, hogy a közmunkások, megszakítva a közfoglalkoztatás időszakát, de a megszakítást követően visszatérhetnek a közmunkába, lehetőségük legyen arra, hogy az idénymunkában részt vegyenek. Mi azt gondoljuk egyértelműen, hogy a mezőgazdasági munkában való megjelenés, az, hogy a közmunkások, közfoglalkoztatottak részt vesznek a mezőgazdasági munkában, az, hogy elsődleges piaci tapasztalatokat szereznek, a munkáltatókkal kapcsolatot teremtenek, ez is segítheti azt, hogy akár hosszú távon is kikerüljenek a közfoglalkoztatásból, és az elsődleges munkaerőpiacon helyezkedjenek el.

Hogy kinek érdeke ez, én azt gondolom, hogy ez mindannyiunk érdeke, ez Magyarország érdeke. Egyfelől, ha munkaerőhiány van a mezőgazdaságban, akkor lehetőséget kell teremteni, hogy ez a munkaerőhiány megszűnjön.

Az ön felhívása, miszerint, ha törvénytelenséget tapasztal a felügyelet akár a munkavégzéssel vagy a munkaügyi szabályok be nem tartásával kapcsolatban, akkor természetesen az állam, a kormányzat ezzel szemben fellép. Az egy más kérdés, hogy nyilván ön most ezt hiányolja, a foglalkoztatók sok esetben meg túlzottnak tartják az ilyen munkajogi ellenőrzéseket. De természetesen a kettő között az összhangot meg kell teremteni.

Azt mindenképpen le kell szögezni, hogy a közmunka semmiképpen sem egy tartós cél kell hogy legyen sem a foglalkoztatónak, sem a foglalkoztatottnak, tehát nem lehet arra alapítani sem a közfoglalkoztatást, sem a Start-mintaprogramokat, hogy egyes közfoglalkoztatott hosszú távon, tartósan közfoglalkoztatottként működjön. A Start-minta­prog­ramoknak nem az a lényege, hogy egyes foglalkoztatottakhoz kapcsolódjon, hanem egy olyan foglalkoztatási rendszert hozzon létre, amely önfenntartó módon képes tovább működni.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai