Készült: 2024.04.29.22:17:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2015.06.17.), 270. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  270  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Mi is hasonló következtetésre jutottunk, mint ellenzéki képviselőtársaim. Ez a javaslat csak látszólag egy technikai jellegű módosítás a közhasznú alapítványok alapítói jogairól, valójában ‑ a helyiektől származó információ szerint ‑ a Fidesz egy újabb zsákmányszerzését próbálja törvénybe fektetni. Eddig ugyanis az önkormányzati feladatokat ellátó közhasznú alapítványoknak volt joguk az alapító nyilatkozatukban kijelölni, hogy ki gyakorolhatja tovább az alapítói jogokat, ha ezt az alapító halála vagy az alapítói jogok gyakorlásának egyéb ellehetetlenülése megkívánja. Amennyiben a kijelölés az alapító okiratban nem történt meg, akkor a kuratórium gyakorolhatta ezeket a jogokat.

A javaslat szerint mostantól azon közhasznú alapítványok esetében, amelyek alapító nélkül maradtak és az alapítvány önkormányzati feladatokat lát el, a székhely szerinti képviselő-testület az alapítói jogokkal egy, az önkormányzat teljes tulajdonában álló céget ruházhat fel. A kuratóriumi joggyakorlásnak, amit a régi Ptk.-val szemben javasolt a kormánytöbbség, még értelmét láttuk, hiszen sokszor a nehézséget okozó bírósági megoldás helyett egy egyszerűbb utat kínált. Ugyanakkor ennek a javaslatnak nincs értelme, mivel külön kezeli az önkormányzati feladatot ellátó közhasznú alapítványokat a többi közhasznú alapítványtól. Ez nem old meg semmilyen problémát egy olyan önkormányzati rendszerben, amelyben egyre igazságtalanabb a közszolgáltatásokhoz való hozzáférés, amelyben a közszolgáltatások ellátása fenntarthatatlanná vált, és tovább növekedtek a települések közötti jövedelmi különbségek. Ez a javaslat csupán arra jó, hogy egyes fideszes önkormányzati tulajdonú cégek még nagyobbra duzzadjanak, ezzel gazdagítva az önkormányzatot is, miközben a legtöbb önkormányzat még az alapfeladatai ellátására sem kap elegendő forrást.

A javaslatot tehát nemcsak azért nem támogatjuk, mert semmilyen bürokráciacsökkentő vagy az önkormányzati rendszer fenntarthatóságára irányuló rendelkezés nincs benne, vagy mert nem látjuk indokoltnak a jelenlegi kormányzó pártok által újraírt Ptk.-tól való eltérést, hanem azért sem, mert úgy véljük, hogy ez Németh Szilárd kicsinyes bosszúhadjáratának a része. Ez a törvény ugyanis a Csepelen egyéniben elbukott, listáról bejutott fideszes képviselő személyes érdekeit szolgálja. Ez a törvény nem jó másra, mint hogy Németh Szilárd megpróbáljon leszámolni régi ellenségével, a Csepeli Munkásotthonnal. Ez az intézmény ugyanis nincs önkormányzati tulajdonban, egy közhasznú alapítvány működteti.

A munkásotthont a Szociáldemokrata Párt és a szakszervezetek forrásaiból építették fel. A Csepeli Munkásotthonnal szemben Németh Szilárd mindig is az átláthatatlanság vádját emlegette, pedig a felügyelőbizottságban önkormányzati delegált is van. De a sorozatos támadások a munkásotthon ellen nem voltak sikeresek, így Németh Szilárd ezzel az önálló indítvánnyal próbált újabb támadást indítani az Országházban egy, a húszas évek óta létező kerületi intézmény ellen.

Kimondhatjuk, hogy a Fidesz megint összekeveri a törvényhozást a lobbizással és a közérdeket az egyéni érdekkel. Németh Szilárd ugyanis mint jogalkotó nem azt nézi, hogy hogyan tudja az önkormányzati feladatokat is ellátó közhasznú alapítványok alapítói jogainak gyakorlását a lehető legkevesebb bürokratikus akadállyal és időigénnyel szabályozni, hanem azt nézi, hogyan tudja a jogalkotói jogosítványait a saját kicsinyes hatalmi érdekeinek alárendelni.

Ennek a javaslatnak a támogatásával a kormánytöbbség beismeri, hogy nem az önkormányzatok és a közhasznú alapítványok, hanem a személyes hatalmi pozícióik érdekében hoznak törvényt. Ehhez az LMP nem fog asszisztálni. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  270  Következő    Ülésnap adatai