Készült: 2024.04.29.21:34:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2015.06.17.), 230. felszólalás
Felszólaló Petneházy Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETNEHÁZY ATTILA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, egy országgyűlési képviselőnek különösen fontos, hogy az állampolgárok és az állam között alapvető bizalomról beszélhessünk. Vajon miért fontos ez? Nos, az állampolgárok a mindennapi életük során számos esetben találkoznak, ha úgy tetszik, az állam képviseletével.

Tudjuk ‑ legyen szó a közigazgatásról vagy bármely más területről ‑, hogy ez a fajta bizalom mérésekkel is igazolhatóan 2010 óta folyamatosan növekszik, s ma már az emberek körében ‑ ha visszaemlékszünk, ez nem így volt annak idején ‑ a rendőrök rendelkeznek az egyik legnagyobb megbecsültséggel, ellentétben a 2006-os esztendővel, azzal a 2006-os esztendővel, amikor az akkori miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc a következőt találta mondani: „Egyszerűen lenyűgözött az a szakszerűség, amellyel a rendőrség tette a dolgát, és védett engem, tisztességes adófizető állampolgárt. Az motoszkált a fejemben, hogy nem kéne-e ezt valahogy megköszönnöm.”

Nos, ez a kormányzati utasítás alatt álló rendőrség a rendszerváltozás óta azóta sem tapasztalt erőszakot alkalmazva, azonosítószám nélkül, nem rendszeresített fegyverekkel, néhány száz valóban erőszakos tüntetőre hivatkozással alkotmányos alapjogukat gyakorló, törvénytisztelő állampolgárokat vert eszméletlenre, lőtte ki a szemüket, és okozott sokaknak máig feldolgozhatatlan traumát.

Ugyanaz az ember közel tíz évvel később a bizalmat most nem a magyar állam és az állampolgárok között próbálja bontogatni, hanem az Európai Unió intézményeivel szemben próbálja rombolni. Úgy gondolom, hogy ezt ‑ csatlakozva képviselőtársamhoz is ‑ nem szabad hagynunk.

Talán nem haszontalan még egyszer Németh képviselő úr idézeteit megismételni. „Magyarország az Európai Unióban tagállamként való részvétele érdekében nemzetközi szerződés alapján az Alaptörvényből eredő egyes hatásköreit a többi tagállammal közösen az Európai Unió intézményei útján gyakorolja.” Ahogy egyébként az uniós csatlakozás előtt is az alkotmányszöveg rögzítette, „az Unió intézményei az átruházott hatásköröket velünk közösen gyakorolhatja”, és ebből az is következik, mint már elhangzott, hogy „az Európai Unió intézményei feladatkörükben eljárva nem avatkozhatnak be az egyes tagállamok napi politikai csatározásaiba”, ami nagyban kapcsolódik a jelen témánkhoz, „nem folytathatnak olyan tevékenységet, amely akár nyíltan, akár bújtatva egyes politikai pártok előnyben részesítésével veszélyeztetheti a plurális demokráciának a pártok közötti szabad versengésen alapuló működését”.

Ehhez képest mi tudjuk, hogy az Európai Bizottság mintegy másfél milliárd forintnyi összegben kötött szerződést az előbb említett Gyurcsány Ferenc százszázalékos tulajdonában álló Altus Zrt.-vel uniós fejlesztési pénzek felhasználásának magyarországi vizsgálatára. Azt hiszem, az minden jogelvnek ellentmond, hogy az Európai Bizottság bármely tagállamban, bármely párt elnökének kizárólagos tulajdonában álló céggel kössön szerződést. Az pedig végképp nonszensz, hogy ennek tárgya a mindenütt állami döntéseken alapuló fejlesztési ellenőrzés legyen.

Éppen ezért fontosnak tartom, hogy a határozati javaslatban az Országgyűlés felkéri a kormányt, hogy kezdeményezzen tárgyalásokat az Európai Bizottsággal az uniós pénzügyi támogatások ellenőrzésére vonatkozó szerződéskötési gyakorlatról. Továbbá vizsgálja meg az országgyűlési képviselőkre, illetve a politikai pártok finanszírozására vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat. Vizsgálja meg annak lehetőségét is, hogy a hatályos uniós és hazai jogszabályok figyelembevételével, esetleges módosításával biztosítható-e az ilyen jellegű összeférhetetlenség megelőzése és szankcionálása. Valamint vizsgálja meg, hogy a magyar törvények megkerülésével bújtatott pártfinanszírozásban részesülő párt magyar költségvetési forrásból folyósított támogatását a törvényes helyzet helyreállításáig, ne adj’ isten, fel lehet-e függeszteni.

Az Európai Néppárt, amely közösségnek a Fidesz is tagja, azon elvek mentén szerveződik, amelyek nem hagyhatják, hogy Gyurcsány Ferenc aláássa a bizalmat az Európai Unió intézményei iránt, és ezzel a bújtatott pártfinanszírozással a magyar közéletet is befolyásolni próbálja. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai