Készült: 2024.04.29.20:09:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2015.06.17.), 188. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:35


Felszólalások:  Előző  188  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Valóban, ez két olyan fontos téma, aminek a szabályozására ez a javaslat törekszik, ami azt gondolom, hogy minden Budapesten, sőt mi több, agglomerációban élő embert érint.

(17.00)

Az első kérdés, ami bennem fölmerült, hogy természetesen jó és helyes és támogatjuk is azt, hogy bizonyos eljárások gyorsabban folyhassanak le ezekben a témakörökben, de szeretném, ha most előterjesztő képviselőtársaim például arra a kérdésre választ adnának, hogy mikor lesz végre kész a gát Óbudán. Mert azt látom, hogy vannak törekvések az eljárási határidők gyorsítására, csak tudják, képviselőtársaim, érdekes volt hallani önöktől azt, hogy erről a két témáról és főleg az árvízvédelemről a Római-parton úgy beszélnek, mintha most, egy hirtelen jött természeti katasztrófa nyomán jött volna elő ez a probléma.

Tudják, képviselőtársaim, én évek óta ott élek a Római-parton, a feleségem születése óta ott él a Római-parton, és amióta én odaköltöztem, azóta bizton állíthatom, téma az, hogy miért nincs gát a Római-parton. De a feleségem azt mondta el, hogy amióta ő kisgyerek volt, amióta az eszét tudja, nagyjából azóta kérdés és probléma az, hogy miért nincs gát a Római-parton. Ez egyszerűen elodázhatatlan probléma, és őszintén remélem, azzal, hogy erről most itt beszélünk, tényleg egy olyan kormányzati szándékot takar, aminek eredményeképpen valóban megépül a gát a Római-parton. Azért szkeptikus ebben a kérdésben az ember, mert ugye nagyon hosszú ideig Tarlós István volt a III. kerület polgármestere, most ő a főpolgármester, ennek ellenére nincs semmi előrehaladás ebben az ügyben; legalábbis olyan előrehaladás, ami látható lenne a kerület lakosai számára, a római-parti lakosok számára, biztosan nincsen.

Azt is tudjuk, hogy két éve ‑ azt hiszem, ha jól emlékszem, nagyjából két éve ‑ volt az az óriási árvíz, ami veszélyeztette egész Budapestet és a Római-partot is. Akkor, tényleg azt tudom mondani, mi is ott voltunk a helyszínen, és végigasszisztáltuk a folyamatokat, csak a hivatásos állomány és az önkéntesek heroikus munkájának volt köszönhető, hogy nem lett ott probléma, nagyobb baj, és nem öntött ki a Duna.

Hozzáteszem azt is, hogy az árterületen épült összes ingatlant, amelyek értékét nem tudom és nem is kívánom felbecsülni, azok mindegyikét elöntötte az árvíz. Mindegyik víz alá került, onnan ki kellett az embereket telepíteni. Kérdés az természetesen, hogy helyes volt-e annak idején, főleg, hangsúlyozom, Tarlós István akkori polgármester irányítása alatt álló kerületben, hogy engedélyezték oda ilyen épületek felhúzását, felépítését. De egy biztos, hogy ma ezek az épületek ott állnak, komoly nemzeti vagyont képeznek, és nagyon-nagyon sokan laknak ott. Tehát ennek figyelembevételével kell, azt gondolom, az árvízvédelmet megoldani.

De azt is tudom mondani, hogy annak idején, amikor két évvel ezelőtt ez az árvíz történt, akkor nemcsak ezek az ingatlanok voltak veszélyben, hanem a Szentendrei útig bezárólag az összes ingatlan, amelyik már nagyon szabályosan és nem az árterületen épült fel. Nem volt kellemes megélni azt, amikor az ember kisétált, mondjuk, a Bivalyos út környékére, és azt látta, hogy a gát éppen csak föl tudta tartani az óriási víztömeget, és hogy a feje fölött körülbelül 2-2,5 méterre úszott el egy csónak a Nánási úton.

Mindezek természetesen, azt kell mondjam, szükségessé és értelemszerűen támogatandóvá teszik ezt a törvényjavaslatot. Mi is ezt fogjuk tenni. Csak szeretném azt tudni, szeretném azt hallani államtitkár úrtól is, illetve az előterjesztőktől, hogy mikor várható már végre eredmény, kézzelfogható eredmény a Római-parton, mikor lehetnek a római-parti lakosok abban biztosak, hogy az ő vagyonbiztonságuk és az életük és testi épségük is biztonságba kerül, mondjuk, egy komolyabb, ismételt árvíz esetén. Ez az egyik, amit szeretnék kiemelni.

A másik, még ugyanezzel a kérdéskörrel kapcsolatban, hogy azt örömmel hallottam, hogy ezen a szakaszon a területrendezést is tervezik. Éppen itt az ideje ennek. Ugyanis, tisztelt képviselőtársaim, amikor idősebb vendégek jönnek hozzánk, és lesétálunk a partra velük, rácsodálkoznak, és azt mondják, hogy jé, hát ez pont olyan, mint harminc éve. Államtitkár úr is mosolyog és e tekintetben én is. Persze, ennek van egy nosztalgiája. De azt gondolom, ez azért sem tartható állapot, mert ez Budapest egyik leggyönyörűbb, legcsodálatosabb része, ahol tényleg végig lehet a Duna-parton sétálni, ahol nemcsak a római-partiak élvezik és élveznék a hely adta előnyöket és adottságokat, hanem az a rengeteg budapesti polgár is, akik különböző kerületekből akár hajóval, akár autóval vagy tömegközlekedéssel odalátogatnak a Római-partra, hogy mondjuk, megegyen egy hekket, vagy egyáltalán jól érezzék magukat, vagy evezzen ott a Dunán.

Ezt az értéket, azt gondolom, gondozni és fejleszteni kell. Tarthatatlan az, hogy harmincéves állapotok vannak ott. Tarthatatlan az, hogy ha az ember lemegy a Római-partra, akkor utána anélkül nem ússza meg, hogy otthon jó alaposan hajat ne mosson, és az összes rajta lévő ruhát ki ne mossa, mert olyan piszkos és koszos lesz. Tudom, hogy ez talán egy picit szokatlanabb téma egy parlamenti vitában, de azt gondolom, ha fővárosi fejlesztésekről, konkrétan a római-parti árvízvédelemről beszélünk, akkor bizony itt az épített környezet fejlesztésénél, mondjuk úgy, hogy a turisztikai szempontokat is érdemes kiemelni és figyelembe venni a parlamenti vita során.

Úgyhogy én csak azt tudom mondani, hogy mi a legmesszebbmenőkig támogatjuk mind itt, mind az önkormányzati üléseken azt, hogy legyen a III. kerületben árvízvédelem, mert ott talán a legelmaradottabb. E tekintetben vitatnám azt, amit László Tamás képviselőtársam elmondott, hogy nem volt egységes akarat az árvízvédelemre, és több kerületet érint. Ez egyetlenegy kerületet érint, amiről most beszélünk. A III. kerületet, semmi mást. És a III. kerületben az ott lakókban mindig is megvolt az egységes akarat arra, hogy az árvízvédelem megvalósuljon. Egyetlen ponton volt talán vita, és itt a környezetvédő szervezetekkel kapcsolatban merült föl ez a kérdés, hogy hogyan lehet úgy megoldani az árvízvédelmet, hogy egyébként ezzel párhuzamosan ne okozzunk helyrehozhatatlan, helyreállíthatatlan környezeti károkat. De abban, hogy az árvízvédelmet meg kell valósítani a Római-parton, mindig is egységes akarat volt, legalábbis amióta én ott lakom, és amit nekem az évtizedek óta ott lakó rokonaim és szomszédaim mondtak, ezt biztosan ki merem jelenteni.

A másik témakörben, amit szeretnék kiemelni, itt is azt tudom mondani, épp itt az ideje annak, hogy a 3-as metrószakasz felújításra kerüljön. Valóban, ahogy képviselőtársaim elmondták, a 3-as metró az egyik legfontosabb tömegközlekedési útvonala Budapestnek, és egy dolgot hallok egy picit, mondjam azt, hogy budapestiként elkeseredve, hogy ezek szerint a déli irányú meghosszabbítását elvetette a kormány a 3-as metrónak. Az északi irányú fejlesztése, úgy tűnik, legalább megvalósul. De engem érdekelne, ahogy itt indirekt módon kiderül, hogy miért vetették el a metróvonal déli irányú meghosszabbítását.

Arra is kíváncsi lennék, hogy végül is mikor és mennyiért indulhat meg az északi hosszabbítás, amit természetesen tudunk támogatni. Illetve, ha jól tudom, akkor így kívánták volna annak idején megoldani, volt egy ilyen terv, a repülőtér összekötését a belvárossal, ezzel a projekttel mi van, itt mire számíthatnak a budapesti lakosok.

A másik, amit kritikaként megemlítek, bár tudom, önök mindig el szokták mondani, hogy persze, a Demszky-éra alatt is lehetett volna tenni a 3-as metró felújításáért, de azt tudom mondani, hogy az önök időszakában, Tarlós István főpolgármestersége idején és az önök kormányzása alatt vált effektíve életveszélyessé a 3-as metró vonala. Őszintén csodálkozva néztem végig budapesti lakosként, hogy mi az oka vajon annak, hogy ezt a beruházást nem kezdték már meg korábban, és miért halogatták eddig.

(17.10)

Én tudom, hogy ez rengeteg pénzbe kerül, tudom, hogy nem egyszerű megoldani, de azt is szeretném most én kiemelni, amit önök tettek, hogy ez Budapestnek talán a legfontosabb tömegközlekedési útvonala, tehát ennek a fejlesztése valószínűleg eddig sem kellett volna hogy várasson magára.

Összefoglalva azt kell hogy mondjam, hogy két olyan fejlesztésről van szó, két olyan projektről van szó, amelyet természetesnek tartunk, hogy támogatunk, sőt mi több, a mielőbbi befejezését sürgetjük. Szeretnénk, mondom még egyszer, választ kapni arra, hogy körülbelül mikor tudhatják magukat a római-parti lakosok biztonságban az árvízvédelemmel kapcsolatban, és mikorra tud elkészülni a 3-as metró felújítása és kibővítése, illetve a kérdésemet még egyszer megismételném ezzel kapcsolatban, hogy a déli irányú meghosszabbítást miért vetették el, illetve a repülőtér és a belváros összeköttetését hogy kívánja a főváros és a kormány megoldani.

Természetesen, és ezt is hangsúlyozom, ahogy az elején is tettem, most is, hogy azokat a könnyítéseket és gyorsításokat, amelyek ezeknek a projekteknek az elvégzése érdekében szükségesek, a Magyar Szocialista Párt támogatni fogja. Köszönöm szépen a figyelmet. (Dr. Fónagy János: Köszönöm szépen. ‑ Dr. Tóth Bertalan tapsol.)




Felszólalások:  Előző  188  Következő    Ülésnap adatai