Készült: 2024.04.29.20:53:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2015.06.17.), 136. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:32


Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én a ma reggelt úgy kezdtem itt a felszólalások sorában, hogy vajon mikor jön el az az időpont, amikor a Fidesz-KDNP bevezeti a jobbágyságot Magyarországon, ugyanis nekem úgy tűnik, ha ilyen ütemben módosítgatják tovább a közfoglalkoztatásról szóló törvényt, akkor előbb-utóbb el fog jönni az a pillanat, amikor megvalósul a teljes röghöz kötés és az emberek teljes kizsákmányolása.

Azt látni kell, hogy itt egy olyan törvényről van szó, amit önök folyamatosan módosítgatnak, most már gyakorlatilag havonta nyúlunk hozzá ehhez a törvényhez. Nemrég egy salátatörvényt tárgyaltunk, korábban a közmunkából való kizárás eseteit szabályozták, aztán az iskolakötelezettség elmulasztásának a szankcióit vezették be, és most megint a szankciókhoz nyúlnak. Eljött a nyár, és önök két olyan javaslatot is letettek az asztalra, ami sokunkat meglepett, mert nem gondoltuk volna, hogy önök már tényleg itt tartanak.

Teljesen úgy kell látni ezeket a javaslatokat, ahogy vannak, azt kell látni benne, hogy a javaslat egyik része korlátozza a magyar munkavállalók, a magyar emberek szabad választását a munkaerőpiacon, hiszen különbséget tesznek aközött, hogy valaki felmond a munkahelyén vagy közös megegyezéssel távozik, és korlátozzák az ő jogát ahhoz, hogy közmunkában részt vegyen. Ez teljes mértékben elfogadhatatlan. De ott van a másik része is ennek a javaslatnak, ami pedig gyakorlatilag arról szól, hogy egy álláskeresőt három hónapra kizárnak a közfoglalkoztatásból, ha nem fogadja el az idénymunkát.

Igazából nem tudom, hogy önöknek még mi fortyog a boszorkánykonyháján ott a BM-ben, és nem tudom, hogy milyen javaslatokkal fognak előrukkolni, de azt kérem önöktől, legalább egy kicsit próbálják a kiszámíthatóság keretein belül tartani ezt a törvényt. Elfogadhatatlan az, hogy a közszolgáltatásról szóló törvényt folyamatosan módosítgatjuk úgy, ahogy éppen a Fidesz neofeudális berendezkedését fejleszteni akarják ebben az országban.

Önök azt hiszik, már nem nyilvánvaló mindenki számára, hogy ez a biznisz miről szól. Arról van szó, önök nem akarják, hogy ezek az emberek kitörjenek abból a nehéz sorsból, amiben vannak, sőt ráadásul úgy látom, hogy bele is akarják ragasztani őket ebbe a közegbe, ebbe a helyzetbe. Érdemi munkahely-teremtési programjuk nincs, az elmúlt öt év nem erről szólt, most sem látszik, hogy bármin is törnék a fejüket, hogy hogyan lehetne normális foglalkoztatáspolitikát csinálni ebben az országban, a béreket alacsonyan tartják, Lázár János már azzal dicsekszik, azzal kérkedik, hogy Magyarország nem fogja tudni biztosítani a bérfelzárkóztatást a többi nyugati országhoz képest; persze, mert nem akarják. A BM egész egyszerűen egy tömeges munkanélkülieket mozgató intézménnyé lép elő, és önök diszponálnak afölött, hogy Magyarországon azok az emberek, akiknek elmulasztottak munkahelyeket teremteni, hogyan mozogjanak és kinek az érdekeit szolgálják ki. Itt van a lényeg elásva, hogy kinek az érdeke ez a törvényjavaslat.

Én már megszoktam, hogy amióta önökkel dolgozunk itt, amióta önök vannak kormányon, mi meg ellenzékben, folyamatosan azt kell nézni, vajon ki az, aki önöket dróton rángatja, ki az, aki a háttérben van, és kinek az érdeke, hogy egy ilyen törvényjavaslatot itt tárgyaljunk a Házban. Teljesen egyértelmű, a törvényjavaslat egyik fele arról szól, hogy a magánmunkáltatókat szolgálják ki a munka elvállalására kötelezett, megzsarolt emberekkel, akik ráadásul nagyon olcsók. Erről van szó!

Ha őszintén beszélnének, ha nem mondanának olyan kifejezéseket, hogy itt arról van szó, hogy ezzel az intézkedéssel visszavezetik a közfoglalkoztatottakat, vagy elősegítik a közfoglalkoztatottak visszavezetését az elsődleges munkaerőpiacra, akkor talán én sem feltételezném, hogy ennyire végletesek a szándékaik, de önök láthatóan folyamatosan hazudoznak, amikor azt mondják, ez a javaslat arról szól, hogy a közmunkások majd vissza tudnak kerülni vele az elsődleges munkaerőpiacra. Dehogyis! Hát egy idénymunkáról van szó, amely négy hónapig tart. Négy hónap után ezek az emberek visszakerülnek a közmunkába.

Tehát szó nincs arról, hogy ők közelebb kerülnének az elsődleges munkaerőpiachoz, csak arról van szó ‑ nézzük meg, hogy a rendszer hogy működik ‑, hogy ott van a munkáltató, aki jelentkezik a polgármesternél és azt mondja, neki szüksége van bizonyos számú munkaerőre, és a polgármester a munkaügyi központhoz fordul. Azt majd külön meg kell beszélnünk, az miért lényeges dolog, hogy a munkaügyi központ ezzel foglalkozik. A polgármester megkapja az adatokat, és kiválasztja közülük azokat az embereket, akik majd a magánmunkáltatónál fognak robotolni négy hónapon keresztül, ha tetszik, ha nem, ha kell, ha nem, ha bírja, ha nem, nincs más választása. Ha pedig úgy dönt, hogy nem fogadja el, mert nem bírja, mert beteg a gerince, vagy épp hogy él, akkor ez az ember gyakorlatilag a tönk szélére kerül.

Itt jön az a másik dolog, amit feltétlenül szükségesnek tartok itt a vitában megemlíteni. Én azért nem felejtek, és nem felejtem el azt sem, amikor Varga Mihály bejött a miniszteri meghallgatására, és azt ígérte a miniszter úr, hogy teljesen átalakítják, átszervezik a munkaügyi központokat, és a szolgáltató szerepüket fogják erősíteni. Miniszter úr azt mondta, hogy leválasztják róluk a közmunkát, és a piaci munkára való közvetítést, a piaci munkavállalásra való felkészítést elősegítő szolgáltató tevékenységeket fogják előtérbe helyezni a munkaügyi központokban.

Ezzel szemben mit láthatunk, mi történne a törvényjavaslat szerint, amit Pintér Sándor vett a nevére? Megint a közmunkások idénymunkára való átvezénylésével fognak foglalkozni a munkaügyi központok, ez fogja az ő kapacitásaikat lekötni, gyakorlatilag átállnak egy nagy közvetítő szerepbe, és megint marginalizálódik, háttérbe szorul az a felelősségük és tevékenységük, ami nélkül ezek az emberek soha nem fognak olyan munkát találni, amiért tisztes bért kapnak, amibe nem belekényszerítik őket, hanem van választásuk.

Itt kell megnéznünk azt is, hogy a közmunkások mit fognak az idénymunkáért cserébe kapni. Ha valaki azt gondolná, hogy ez maga a Kánaán, akkor nagyon téved. Nagyon cudar világ ez, a mezőgazdasági idénymunka ugyanis egy olyan foglalkoztatási jogviszony, amelynél nem kötelező a törvényes piaci minimálbért fizetni. Ez a minimálbér 85 százalékára van beállítva, kivéve, ha garantált bérminimumról van szó, mert akkor 87 százalékra van beárazva. De kérem szépen, én tudom, vannak tapasztalataim a terepről, s biztatom a Belügyminisztériumot, és el is várom önöktől, hogy nézzenek körbe, mi zajlik kint a terepen. Nem kapják meg azt az 500 forintot sem ezek az emberek, ami járna nekik, annál kevesebbet, 350 forintokat láttam például Borsodban.

Ha Pintér Sándornak és a minisztériumnak van kapacitása arra, hogy ilyen törvényeket írogasson, akkor arra is legyen, hogy odamegy és megnézi, amit itt megírogatnak és megszavaztatják azokkal, akik megszavazzák ezt, az hogyan működik a gyakorlatban. Menjenek oda és nézzék meg, hogy ezek az emberek milyen kiszolgáltatottan robotolnak ott nulla pénzekért, és nézzék meg, hogy a munkavédelmi előírások mennyire vannak betartva. Ugyanis borzalom volt, amit ott láttam.

Olyan nők eseteiről tudok beszélni, akik körülbelül annyi idősek, mint én, de már nem tudtak lehajolni és nem tudtak felállni, ennek ellenére nem mehettek betegszabadságra. Én azt nem felejtem el önöknek, hogy amikor ott volt a miniszter, és azt mondta, jaj, mennyire örül neki, hogy nem mennek az emberek betegszabadságra a közmunkából. Hát persze, mert nem engedik őket. Betegen dolgoznak az emberek a földeken! Hát ne vicceljenek, hanem nézzenek már szembe a valósággal! Azt hiszik, még mindig tartja magát az a régi fideszes érvelés, amit itt nagy büszkén mondtak nekem, hogy aki a közmunkára bármi rosszat mond, az a közmunkásokról mond rosszat? Ugyan, dehogy, önökről mond rosszat, mert önök csináltak egy nagyon rossz szabályozást, ami nagyon rosszul valósul meg a gyakorlatban.

(14.50)

Most már tényleg ott tartunk, hogy ez elfogadhatatlan. Akkor mondják ki, hogy bevezették a jobbágyságot, mondják ki, hogy ez feudalizmus, és akkor legalább tudjuk, hogy mivel állunk szemben. De nekem ne jöjjenek azzal, hogy ezeket az embereket önök visszavezetik az elsődleges munkaerőpiacra, erről szó nincs!

A másik, hogyha valami értékelhető volt ebben az egész közmunkaprogramban, azok talán még a Start-kezdeményezések voltak. Az a neve, hogy Start, arra utal, hogy valami kezdemény. Önöknek az volt korábban ezzel kapcsolatban a felvetésük, hogy majd önálló lábra fognak állni ezek a programok és el fogják tartani az embereket, értékteremtő munkát végeznek, és a helyi közösségek életben maradását segítik. Például ez, amit önök csinálnak, hogy gyakorlatilag törvényesen lehet idénymunkára kiválogatni úgymond a munkabíró közmunkásokat? Borzalmas egyébként, tényleg egy rabszolgapiac hangulata van ennek az egész törvényjavaslatnak, és felháborító, hogy egy XXI. századi Magyarországon ilyenekről beszélgetünk. Persze, ma pont egy olyan nap van, amikor önök már a vasfüggöny felépítését is bejelentették.

Nézzék meg, mi lesz ezekkel a Start-munka­programokkal! Amikor bejártam ezt az országot ‑ bár rám mindig azt mondják, hogy pesti vagyok, pedig hogy bejártam ezt az országot és megnéztem egy csomó programot, az biztos ‑, mindig azt mondták és én is azt láttam, hogy ha önök végre a szövetkezeti törvényt módosítanák, akkor ezek a programok tudnának fejlődni. Ha megkapnák az emberek az eszközt, a pénzt, a földet, akkor előbb-utóbb tényleg létre tudnának hozni olyan dolgokat, amelyekre büszke lenne ez az ország, és akkor lett volna értelme az egésznek, a közmunka, a Start-program és az elsődleges munkaerőpiac között tényleg egy lépcsőt létrehoznak és odajutunk, hogy a végén ott virágzó közösségek lesznek.

De önök ezt nem csinálják meg, a szövetkezeti törvényt nem módosították. Gyakorlatilag egy zsákutcát hoztak létre, egy zsákutcás közmunkaprogramot. Azt tudom önöknek mondani, hogy most már gyakorlatilag semmilyen víziójuk nincs erről a közmunkaprogramról. Egyszerűen elhűlten hallgattam, hogy önök még mindig arról beszélnek, hogy a közmunkaprogram akkor jó, ha kicsi, meg ha átmeneti ideig tart. Miről beszélnek? Iszonyatos pénzeket költenek az adófizetők pénzéből közmunkaprogramokra! Azt mondják, hogy egyre több és több lesz, és gyakorlatilag olyan törvényi szabályozás lesz ‑ erről is beszélnünk kell és várom a BM vizsgálatának az eredményét ‑, hogy ahol, amelyik intézménynél kifejezetten nem zárják ki, hogy nem lehet közmunkás az, aki ellátja az állást, ott feltöltik közmunkásokkal. Ezek a nagy közmunkás-foglalkoztatók. A KLIK esetéről mennyit beszéltünk, de ott van még az összes többi. Ki kellene vizsgálni ezeket az eseteket, államtitkár úr! Egy közmunkásországot akarnak építeni, nyomott bérekért, még annál is rosszabbakért dolgozó emberekkel, amik most vannak? Ebből lesz erős Magyarország? Én nagyon kétlem.

Szóval, ott ez a másik szabályozás, amellyel kapcsolatban a legvégletesebben tudok csak fogalmazni, úgyhogy inkább nem is teszem, mert a Ház méltóságát minden körülmények között féltem. Viszont, tisztelt államtitkár úr, tegye már meg nekem, reggel is kértem, de nem válaszolt, most is kérem, magyarázza meg, hogy Kovács Zoltán kormányszóvivő mire gondolt, amikor azt mondta, hogy nem szeretnék, ha valaki egy piaci alapú, jól működő és stabil munkahelyet talál, csak azért próbáljon visszajönni a közfoglalkoztatás rendszerébe, mert mondjuk, trükközni akar ezzel. Mégis, mit gondolnak önök a magyar emberekről? Van egy piaci munkája, és egy akkora trükköt eszel ki, hogy na, most akkor ő közmunkás lesz, ezért felmond és elmegy közmunkásnak? Komolyan?! Egyáltalán egy kormányszóvivő hogy tud ilyet nyilatkozni? Vagy ha már ilyet nyilatkozott, akkor mondja meg a mögötte lévő minisztérium, aki ezt az egészet kitalálta és a nevét ráírta, hogy mégis mire gondol.

Amúgy is elfogadhatatlan, hogy önök korlátozzák az emberek választási jogát és az is elfogadhatatlan, hogy gyakorlatilag önök ezzel a szabályozással azokat az embereket büntetik, akik egy kicsit előbbre akarnak lépni, akik lehet, hogy közmunkában vannak most, de járják a piaci munkahelyeket, próbálnak állást találni, próbálnak egyről a kettőre jutni. Önök szerint ez az ember el fogja vállalni a piaci munkát, amikor tudja, hogy ha valami miatt nem sikerül neki, cudarul bánnak vele, fel kell mondania, valami nem sikerül, nem tud felmondani, mert utána közmunkát sem fog kapni? Mégis, hogy tudják az embereket ilyen helyzetbe kényszeríteni? Arról nem is beszélve, hogy ott vannak azok az emberek, akiknek az elmúlt három évben nem volt egyéves foglalkoztatási jogviszonyuk, ha ők egy ilyen helyzetbe belekerülnek, hogy kizárják őket a közmunkából, ez gyakorlatilag a teljes ellátásnélküliséget fogja jelenteni hosszú időre. Ezek az emberek tényleg akkor a tönk szélén maradnak, és már mondhatnám, hogy a szakadékban, mert gyakorlatilag ezek az emberek éhkoppra fognak kerülni.

Azt gondolom, hogy önök nagyon nem gondolták meg ezt a szabályozást, amit kétlek, mert mégiscsak van elég apparátusuk arra, hogy gondolkodjanak. A másik feltételezésem az, hogy önök nagyon is végiggondolták, hogy mit csinálnak, és ez egy nagyon gonosz terv. Ez egy nagyon gonosz terv, mert gyakorlatilag hangzatos szólamok mellett megvalósítják a röghöz kötést, a zsarolást, a kényszerítést. Teljesen a kommunikációval ellentétesen fog ez az egész elsülni, gyakorlatilag a közmunkarendszerbe fognak embertömegeket beragasztani, és utána a megfélemlített és kizsákmányolt emberekkel önök azt kívánnak csinálni, amit csak akarnak, amit éppen az önök pártgépezete és kormányzata kitalál.

Maximálisan visszautasítom ezt az eljárást. A magyar emberekkel önök így ne viselkedjenek! Egy XXI. századi kormányban e borzalom ötletének sem szabadna megfogalmazódnia! Most már öt éve itt vannak és uralkodnak ebben az országban, kellő hatalmuk, kellő választási támogatásuk volt, rengeteg ember szavazott önökre. Most komolyan, a foglalkoztatáspolitikát miért hanyagolják el, miért pont a munkahelyteremtésre képtelenek? Miért ezzel etetnek minket, hogy a közmunkaprogramból majd visszakerülünk a nyílt munkaerőpiacra? Önök sem hisznek benne. Látom és hallom, hogy önök is hogyan gondolkodnak ezekről a kérdésekről. Teljesen nyilvánvaló, hogy itt arról van szó, hogy statisztikákat akarnak felmutatni. Ha egy ellenzéki képviselő kérdezi, számon kéri önöket, hogy probléma van, akkor önök azt tudják mondani, hogy Magyarországon minden rendben van, és mondanak két darab statisztikát. De kérem, ezek mögött emberek nyomora van, embertömegek nyomora van! Most már tényleg olyan szintre mentek le, ami egészen elképesztő még önöktől is.

Válaszoljanak arra a kérdésre, ne húzzák az időt, mondják meg, hogy mikor fogják bevezetni a jobbágyságot, mondják meg, hogy mikor lesz Magyarországon újra feudalizmus, mondják ki, hogy önök azt építették, vagy mondják ki azt, hogy önök a vidékkel nem tudtak mit kezdeni, a vidék és a magyar emberek problémáival nem tudtak mit kezdeni! Akkor viszont keressenek maguknak más munkát és adják át a kormánybotot olyan embereknek, akiknek van fantáziájuk és kreativitásuk arra, hogy egy XXI. századi Magyarországot építsenek! Mert amit önök itt csinálnak, az egész egyszerűen elképesztő, még a középkorban is borzalmasnak számított.




Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai