Készült: 2024.04.26.08:11:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy látom, hogy olyan nagy ellenszenvvel viseltetik a munka törvénykönyvével szemben, hogy olyan eseteket is összefüggésbe hoz vele, amelyekhez az égvilágon semmi köze. Az ön által említett két pécsi példának és a munka törvénykönyvében lévő előírásoknak egymáshoz az égvilágon semmi köze nincs. Ebből valószínűleg az következik, hogy ön nem is olvasta a munka törvénykönyvét, csupán próbál ellene fellépni. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ő itt volt a vitában, te nem!)

Hadd tegyem hozzá, hogy például, mint említette, a pécsi üzem esetében az a munka törvénykönyvével teljesen ellentétes, ugyanis a munka törvénykönyve több szempontból rögzíti a szakszervezeti tevékenységgel kapcsolatos diszkrimináció tilalmát. (Gúr Nándor: És a valóság?) Benne van a munka törvénykönyvében. Eszerint a munkavállalót nem érheti hátrányos megkülönböztetés szakszervezeti tagsága, tisztsége és ezzel összefüggő tevékenysége miatt.

Felhívnám a tisztelt képviselő úr figyelmét arra is, hogy a munkáltató törvényesen még azt sem követelheti meg, hogy a munkavállaló nyilatkozzon a szakszervezeti tagságáról. Ha ön tapasztalt valamilyen visszaélést, akkor tegye meg az ehhez szükséges lépéseket, de ne a munka törvénykönyvéből vezesse ezt le, mert a munka törvénykönyve egyenesen tiltotta azt, amit ön tapasztalt. (Gúr Nándor közbeszól.) Tehát én arra kérem, hogy lehetőség szerint ne a munka törvénykönyvét okolja azért, ha van egy ilyen eset, aminek nincs hozzá köze.

És ha már a munka törvénykönyvénél tartunk, önök szeretnék visszaállítani az önök idejében működött munka törvénykönyvét. Nagy szerencsénk, hogy közben azért történt bizonyos változás, mert ha az maradt volna a válság idején is, akkor valószínű, hogy sok-sok munkahely szűnt volna meg Magyarországon. Azokkal a tervekkel kapcsolatban pedig, hogy majd szeretnék megváltoztatni a munka törvénykönyvét, hadd tegyem hozzá, hogy ez a rugalmas foglalkoztatási rendszer, amit ez a munka törvénykönyve lehetővé tesz, az egyik garanciája annak, hogy Magyarországon, ellentétben az önök időszakával, növekszik a foglalkoztatás.

Az előbb már beszéltünk róla, megint azzal jön, hogy ilyen-olyan trükközés van benne. Hadd tegyem hozzá, hogy 2003 óta ugyanaz a statisztika méri és ugyanazzal az eljárással méri a foglalkoztatottságot. Akkor az önök idejében ugyanúgy benne volt az, aki egyébként az "Út a munkához" című programban benne volt, ugyanúgy benne volt ebben a programban az is egyébként, aki külföldön dolgozott.

Ami a pécsi egyetemet illeti, hadd tájékoztassam arról, hogy a pécsi egyetemnek 6 ezer munkavállalója van. A munkaügyi központhoz tett bejelentésük nem tömeges elbocsátást jelent, és nem is egy nagy leépítéshullámnak az első előszelét, az egyetem számítása szerint ez maximum 1 százalékát érinti a foglalkoztatottaknak. Hozzátennem, hogy ennek alapvető oka egyébként az, hogy a hallgatói létszámhoz, amely egyébként csökkenést mutat, kell hozzáigazítani a foglalkoztatottak létszámát a pécsi egyetemen. Általánosságban az látható egyébként, hogy az egyetemeken a nem oktatói státusban lévőknek a száma rendkívül nagyot emelkedett az elmúlt időszakban, tehát összességében célszerű mindezt nézni.

Arról a számról pedig, amit nagyon sokszor kérnek, hogy hol az egymillió új munkahely: sosem mondtuk azt, hogy évi száz, vagy lebontva hónapra, vagy hogy napi kétszáznegyven-valamennyi, ha kiszámolnák, annyi új munkahely lesz, de az azért látható, és a számok azt mutatják, hogy 2010 májusa és 2013 októbere között 235 ezer új munkahely jött létre Magyarországon.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai