Készült: 2024.09.19.00:06:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2008.12.01.), 80. felszólalás
Felszólaló Dr. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:45


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HANKÓ FARAGÓ MIKLÓS (SZDSZ): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Lakos Imre frakciótársam "Elavult államszervezet, túlzott kiadások - miért késlekedünk az állami adminisztráció átszervezésével?" címmel interpellációt nyújtott be a miniszterelnök úrhoz. Az ő nevében ön válaszolt, és a válaszát a Ház leszavazta.

Az elmúlt napokban a parlament elfogadta a költségvetés sarokszámait, azokat a módosító indítványokat azonban, amelyek az államtól is elvennének pénzt, sem a miniszterelnök úr, sem a kormány, sem az MSZP-frakció nem támogatta, így az áldozatok majdnem teljességét a magánszemélyek és a vállalkozások kénytelenek viselni. Újra felmerülnek tehát a kérdések: megéri-e az áldozat? Várható-e átfogó átalakítás a közszférában? Felfüggesztésről vagy átstrukturálásról van-e szó? A kormány milyen közfeladatokat vizsgál felül? Hány közfeladattal lesz kevesebb jövőre az ideinél? Mennyit spórol ezzel az állam saját magán? Mit tesz a kormány azért, hogy a feladatukat kimagasló szinten végző, fontos feladatot ellátó köztisztviselők munkáját megbecsülje, őket megfelelően motiválja? Ha jól értem, akkor ennek az eszközrendszerét a kormány majdnem teljes egészében elvonta, megszüntette. De sok esetben nemcsak az állami feladatok számával és azok ellátásának minőségével van baj, hanem az állami feladatellátás logikájával és szemléletével is. A helyes hozzáállás az lenne, hogy a hivatalok vannak az állampolgárokért, és nem fordítva. Ma nagyon gyakran nem ezt tapasztaljuk. Számos jó példa van erre a skandináv vagy a Benelux-országokban.

Mindenki számára világos, hogy a kérdés nemcsak a magas állami újraelosztási szintről szól, hiszen modern, polgárközpontú közigazgatást magas adószinttel és alacsony adószinttel működő országok egyaránt képesek voltak megalkotni. Kérdezem, milyen lépéseket tesz a kormány annak érdekében, hogy ennek az elvárásnak megfeleljenek a hivatalai, a közhivatalok. Támogatják-e a fordított felelősség elvének bevezetését, "a hallgatás beleegyezés" intézményének bevezetését a közigazgatásban? Mikor lesz az APEH számára kötelező végre a saját állásfoglaláshoz való igazodás? Mikor lesznek ezek az állásfoglalások országosan egységesek és világosak?

Kíváncsian várom válaszát. Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai