Készült: 2024.04.28.13:05:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2009.11.02.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN oktatási és kulturális miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! Hát, így kezdődött ez a Nemzeti Színház ügyénél is. Így kezdődött a "nemzeti gödör" története. Őszintén remélem, hogy csak információhiány és egyébként a kultúra iránti aggodalom fogalmazza meg a kérdését - a képviselő urat ismerve ezt feltételezem -, és nem valami más. Mi a magyar operakultúra jövőjéről kívánunk beszélni, a magyar kultúrának egy olyan fontos szeletéről, amely, már hogy a Magyar Állami Operaház, egyébként éppen ebben az évben 125 éves. És őszintén remélem, hogy nem egy új gödör-történetet alapoz meg a képviselő úr, hogy nem az lesz két év múlva, három év múlva, mint ami a Deák téren éveken keresztül, amit a gödör fémjelzett. Ezért szívesen és interpellációjára válaszolva elmondom az egész koncepciót, amely nem önmagában az új Erkel Színházról szól.

Először is minden színháztól, az Erkel Színháztól függetlenül is tudni kell, hogy a Magyar Állami Operaház, az Andrássy úti Ybl-palota felújítása az elkövetkező néhány évben szükséges. Ma Budapesten nincsen olyan hely, amely alkalmas lenne az Ybl-palotán kívül színvonalas opera-előadásra. Ezért az előterjesztés, amit én jegyzek, a következőt tartalmazza: a mai Erkel Színház helyén, valamivel nagyobb alapterületen felépül az új Erkel Színház. Az új Erkel Színház felépülése után megkezdődik az Andrássy úton az Ybl-palota, a Magyar Állami Operaház nélkülözhetetlen és szükséges felújítása; az Operaház felújítása alatt pedig beköltözik a Magyar Állami Operaház az immár elkészült új Erkel Színházba. Ez alatt a felújítás alatt - ez inkább három év, mint kettő -, a teljes időtartamban az új Erkel Színház ad otthont a budapesti operajátszásnak, a magyar operajátszás fellegvárának. Majd miután felújításra került az Ybl-palota az Andrássy úton, visszaköltözik eredeti otthonába, az Ybl-palotába, és 120 napot évente, még pontosabban 120 alkalom erejéig bérli az új Erkel Színház épületét, illetve egy olyan multifunkcionális kulturális térről van szó, amely operajátszásra is alkalmas. Ezenkívül megépül egy új gyártó- és raktárbázis. Ennek a jelenlegi bérlése nagyon sok pénzbe kerül, ennek a kiváltása nemcsak bérletidíj-megtakarítást hoz, hanem természetesen az egyes opera-előadásokat is olcsóbbá teszi. Így aztán a bérleti díj messze nemcsak az új Erkel Színház bérleti díja, hanem a gyártóbázis, a raktárbázis, a közüzemi díjak, a majdani új Erkel Színház fenntartási költségeinek egészét jelenti.

Ez a magyar kultúrába, a magyar operajátszásba történő befektetés. Legutóbb ilyet 125 évvel ezelőtt kezdeményeztek, még pontosabban egy kicsit korábban, hogy aztán 125 évvel ezelőtt felavatásra kerülhessen az a büszkeség, amely ma is turistaközpont, amely vonzóerő nemcsak a magyar kultúrának, hanem Budapestnek és az egész országnak. Azt szeretném, hogyha ezt ön és önök is pártfogolnák, ezzel a magyar kultúrának, a magyar operajátszásnak új távlatokat nyitnának. (Az elnök csenget.) Ezért kérem válaszom elfogadását.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai